FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

PetrolulPetrolul
6 - 4
FC BrașovFC Brașov
Miercuri, 8 mai
Petrolul Petrolul
FC Brașov FC Brașov
    Se termină meciul cu cele mai multe goluri din această ediție de campiona! Petrolul - Brașov 6-4!
  • 90+1 | Cartonaşe Galbene
    Mateiu este avertizat după ce și-a dat jos tricoul după gol
  • 90 | Goluri
    GOOOL BRAȘOV: Mateiu reduce din diferență printrun șut superb de la aproximativ 22 de metri!
  • 87 | Goluri
    GOOOL PETROLUL: Gicu Grozav înscrie printr-un șut de la 20 de metri!

• 71 | Ocazii
    Bokila trimite în bara transversală! Atacul și ocazia la meciul de la Ploiești!
  • 69 | Goluri
    GOOOL PETROLUL: Alcenat are o acțiune superbă din partea dreaptă, intră în careu și finalizează elegant la colțul lung!
  • 68 | Ocazii
    Păun are ocazia egalării, trimițând printr-o lovitură de cap, dar Bornescu scoate printr-un reflex
  • 67 | Cartonaşe Galbene
    Geraldo este avertizat după un faul dur
  • 64 | Goluri
    GOOOL PETROLUL: Hamza îi readuce în avantaj pe ploieșteni după o pasă primită pe șase metri de la Bokila!
  • 55 | Goluri
    GOOOL BRAȘOV! Oaspeții egalează prin Iulian Popa, care, aflat în unghi, reia din prima o centrare de la Dias!
  • 53 | Ocazii
    Ocazie mare Petrolul! Hamza îl driblează pe Madeira în careul brașovenilor, rămâne singur cu Mutu, dar trimite peste poartă!
  • 52 | Ocazii
    Lovitură de cap a lui I. Popa pe lângă bara din stânga lui Bornescu
  • 50 | Ocazii
    Hamza scapă pe stânga și trimite spre Bokila, însă Mutu reține în careul mic prin plonjon
    Szabo l-a schimbat pe autorul celor două goluri, Batin, cu Mugurel Buga
  • 46 | Start a doua reprizaPetrolul
    A început cea de-a doua repriză
    Pauză la Ploiești, gazdele conduc cu 3-2 după o primă repriză extrem de spectaculoasă
  • 43 | Ocazii
    Hamza reia peste poartă printr-o lovitură de cap de la 7 metri
  • 41 | Goluri
    GOOOL PETROLUL: Laurențiu Marinescu își aduce din nou echipa în avantaj printr-un șut de la 24 de metri, dar cu largul concurs al portarului Mutu
  • 36 | Cartonaşe Galbene
    Morar este avertizat
  • 34 | Goluri
    GOOOL BRAȘOV: Batin reia în poarta Petrolului după ce șutul lui Mateiu a fost deviat de unul dintre apărătorii gazdelor
  • 33 | Ocazii
    Mutu scoate greu lovitura de cap a lui Manasse
  • 26 | OcaziiPetrolul
    Acțiune Batin pe partea stângă, acesta îi pasează lui Viveiros, care trimite peste poartă
  • 19 | Cartonaşe Galbene
    Bokila simulează un fault în careul brașovenilor și primește galben
  • 18 | Goluri
    GOOOL BRAȘOV: Batin este excelent găsit la marginea careului de Dias și trimite pe lângă Bornescu, iar oaspeții revin rapid în meci!
  • 10 | Ocazii
    Bokila preia în adâncime după o pasă a lui Mannase, șutează puternic, dar Mutu respinge în corner
  • 8 | Goluri
    GOOOL PETROLUL: Guilherme face o minge pe dreapta, îi trimite lui Laurențiu Marinescu, iar acesta șutează imparabil de la 12 metri!
  • 3 | Goluri
    GOOOL PETROLUL: Hamza transformă cu siguranță de la 11 metri, Petrolul conduce cu 1-0
  • 2 | OcaziiPetrolul
    Gazdele primesc un penalty după o ieșire a lui Mutu asupra lui Hamza
  • 1 | Start prima reprizaPetrolul
    A început meciul! Înainte de meci, Bokila a fost premiat de Digi Sport, primind trofeul pentrul cel mai bun jucător din Liga 1 în luna aprilie
Adrian SzaboFC Brașov

**VIDEO** Petrolul - Brașov 6-4. Festival de goluri la Ploiești!

Meci incredibil la Ploiești! Petrolul și FC Brașov au oferit un adevărat festival de goluri, demn de două echipe care s-au dovedit unele dintre performerele celei de-a doua părți a campionatului.

Meciul a debutat abrupt, cu un gol încă din minutul 3, când Hamza a deschis scorul după un penalty obținut tot de el. Cinci minute mai târziu, căpitanul gazdelor, Marinescu, a făcut a mărit avantajul printr-o execuție de efect după o fază făcută pe stânga de Guilherme, și se părea că gazdele urmau să aibă o misiune facilă contra stegarilor.

N-avea să fie însă așa de simplu, deoarece Paul Batin a readus în meci echipa lui Adrian Szabo în minutul 18, trimițând de la 16 metri pe lângă Bornescu. Partida a continuat în același stil, cu faze de poartă în ambele careuri, iar oaspeții au egalat în minutul 38, prin același Batin. Doar două minute a durat însă până când s-a înscris din nou! Marinescu a șutat de la 25 de metri, Mutu a vrut să prindă, iar mingea s-a scurs pe sub acesta în poartă.

Rețeta din prima parte s-a menținut și după pauză, iar brașovenii au egalat din nou, după ce Iulian Popa, deși închis în unghi, a reluat din prima pe colțul lung o centrare venită din dreapta de la Dias. În minutul 64, Hamza a primit o pasă de la Bokila și i-a readus pe „lupi” în avantaj din șase metri. În minutul 69 s-a făcut 5-3, la capătul unei acțiuni superbe a lui Alcenat, pentru ca Grozav să mărească avantajul la zar de fugă în minutul 87, printr-un șut plasat de la 20 de metri. S-a terminat însă poartă în casă, după ce oaspeții au mai zvâcnit o dată prin Mateiu, care l-a învins superb pe Bornescu, printr-un șut se zile mari. Petrolul – Brașov 6-4, la capătul unui meci uluitor de spectaculos, cu execuții remarcabile, care a devenit partida cu cele mai multe goluri din actualul sezon.

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...