• Fotbal, Liga 1, etapa a 18-a: Dinamo - CFR Cluj (azi, 21:45, Digi Sport 1)
  • Handbal, Liga Campionilor: CSM Bucureşti - Vistal Gdynia (azi, 16:00, Digi Sport 1)

Atletul kenyan Duncan Cheruiyot Koech a câştigat cursa masculină din cadrul celei de-a zecea ediţii a Maratonului Bucureşti, cu un nou record, 2 h 13 min 13 sec, în timp ce la feminin s-a impus etiopiana Almaz Gelana Erba, 2 h 42 min 06 sec, iar românca Ana Veronica Rodean a terminat a treia, în 2 h 57 min 42 sec.

La această ediţie jubiliară a evenimentului, desfăşurat pe parcursul a două zile, au participat circa 17.000 de persoane, potrivit organizatorilor, Maratonul Bucureşti candidând anul acesta pentru obţinerea categoriei bronz din partea IAAF, motiv pentru care cursa a fost supervizată de italianul Alessio Punzi.

În cursa masculină, victoria i-a revenit kenyanului Duncan Cheruiyot Koech, campionul din 2010, cu timpul de 2 h 13 min 13 sec, urmat de compatriotul său Hosea Kipkemboi, 2 h 14 min 19 sec, etiopianul Gezahegn Muleta Keneni, 2 h 15 min 02 sec. Primul român a fost Sorin Mîneran, pe locul 7, în 2 h 31 min 59 sec, în timp ce pe locul 8 s-a clasat un alt reprezentant al ţării noastre, Gheorghe Constantin Surlea, 2 h 34 min 18 sec, etc.

La feminin, Almaz Gelana Erba (Etiopia) a câştigat în 2 h 42 min 06 sec, urmată de compatrioata sa Zeritu Begashaw Wakjira, campioana din 2015 şi 2016, 2 h 42 20 sec, românca Ana Veronica Rodean a terminat a treia, în 2 h 57 min 42 sec, pe patru s-a clasat Claudia Beatrice Dinu, 3 h 02 min 07 sec, a cincea a fost Laura Diana Popescu, 3 h 08 min 40 sec, a şasea s-a clasat Maria Mihaela Cioveie, 3 h 16 min 55 sec, etc.

La semimaraton (21 km) a câştigat românca Ancuţa Bobocel, în 1 h 12 min 29 sec, urmată de Maria Magdalena Velişcu, 1 h 28 min 41 sec, Diana Panta, 1 h 35 min 11 sec, Ioana Nica, 1 h 39 min 18 sec, Violeta Andreea Vlădulescu, 1 h 39 min 38 sec, etc.

În cursa masculină de semimaraton s-a impus tot un român, Emanuel Trandafir, în 1 h 11 min 49 sec, urmat de polonezul Jacek Wichowski, 1 h 11 min 56 sec, de Florin Munteanu, 1 h 15 min 39 sec, un alt polonez, Mateusz Goleniewski, 1 h 16 min 39 sec, românul Alex Diaconu, 1 h 17 min 02 sec, etc.

La 10 km masculin, victoria a revenit lui Ilie Alexandru Corneschi, în 3 min 03 sec, urmat de alţi opt români, Cristian Lutic, 34 min 27 sec, Attila Daniel, 34 min 55 sec, Andrei Livezeanu, 35 min 28 sec, Pavel Ene, 36 min 30 sec, etc.

În cursa feminină de 10 km, româncele au ocupat toate poziţiile din top 10, prima fiind Ilinca Maria Tempeanu, 41 min 24 sec, urmată de Elena Alexandrescu, 42 min 08 sec, Denisa Ştirbulescu, 44 min 05 sec, Livia Măgheruşan, 44 min 18 sec, Ioana Dumitrescu, 44 min 32 sec, etc.

Sâmbătă au avut loc cursa populară (3 km), urmată de cursa adolescenţilor (3 km), jogging în scutece (900 m) şi cursa copiilor (0,9/1,4 km), iar duminică s-au desfăşurat cursele de 10 km, pentru persoane cu dizabilităţi, maratonul Bucureşti, semimaratonul Bucureşti şi cursa de ştafetă.

Organizatorii au avut un buget de 300.000 de euro pentru acest eveniment.

Alte rezultate:

ştafetă
1. MTB.MD 2 h 21 min 40 sec
2. Quantumsport 2 h 34 min 22 sec
3. Trupa lui Fane 2 h 35 min 37 sec

10 km feminin (dizabilităţi)
1. Daniela Mătreaţă 46 min 06 sec
2. Crina Jugui 49 min 07 sec
3. Erika Garnier 1 h 10 min 58 min

10 km masculin (dizabilităţi)
1. Tudor Dîrvăreanu 35 min 13 sec
2. George Cătălin Petroşanu 37 min 52 sec
3. Zoltan Kiss 49 min 12 sec

semimaraton feminin (dizabilităţi)
1. Mariana Popa 1 h 33 min 23 sec
2. Georgeta Fântânaru 2 h 45 min 10 sec

semimaraton masculin (dizabilităţi)
1. Ioan Tudose 1 h 02 min 58 sec
2. Laurenţiu Năstase 1 h 07 min 27 sec
3. Petru Ifrosa 1 h 19 min 56 sec

maraton feminin (dizabilităţi)
1. Florentina Hrişcu 3 h 00 min 33 sec

maraton masculin (dizabilităţi)
1. Ilie Serfirta (R. Moldova) 1 h 36 min 57 sec
2. George Baltă (România) 3 h 17 min 57 sec

Agerpres

Foto: Mediafax