• Turneul WTA de la Eastbourne - marţi, 27.06, se joacă Halep - Ying-Ying Duan (ora 13:00, Digi Sport 2), Niculescu - Pironkova (nu înainte de 15:00, pe Digi Sport 2) şi Cîrstea - Konta (nu înainte de 17:00, pe Digi Sport 2)
  • Campionatul European U21: Anglia - Germania (marţi, 27.06, ora 19:00, Digi Sport 1) şi Spania - Italia (marţi, 27.06, ora 22:00, Digi Sport 1)

CSU Sibiu a dat lovitura în etapa a 8-a a Ligii Naţionale. Baschetbaliştii antrenaţi de Dan Fleşeriu au obţinut prima victorie după mai bine de un deceniu în sala celor de la BC Mureş.

Vicecampionii au avut un start fără greşeală şi păreau a continua seria incredibilă - primul sfert le-a revenit cu 20 la 9.

A urmat o revenire surprinzătoare a oaspeţilor. CSU Sibiu a recuperat patru puncte până la pauza mare pentru ca, în sfertul trei, să rezolve soarta partidei.

A fost 30 la 14, graţie reuşitelor lui Hardy. BC Mureş nu a mai putut decât limita proporţiile scorului şi a cedat cu 68 la 74. A fost primul eşec în faţa sibienilor din ultimele 4 meciuri directe.