• La liga, etapa 13: Real Madrid - Malaga (sâmbătă, Digi Sport 2, ora 17:15) şi Valencia - Barcelona (duminică, Digi Sport 2, ora 21:45)

• Fotbal, Liga 1, etapa a 18-a: Voluntari - Viitorul (azi, 20:45, Digi Sport 1)

Energia Târgu Jiu rămâne neînvinsă în FIBA Europe Cup. ÎN DIRECT la Digi Sport 2, baschetbaliştii lui Antonis Constantinides au învins, pe teren propriu, BC Astana, scor 89-72.

Energia Târgu Jiu este în continuare lider în grupa K a FIBA Europe Cup. Baschtbaliştii lui Antonis Constantinides au învins pe teren propriu BC Astana şi au trei victorii din tot atâtea meciuri disputate.

Cu Troupe autor a 23 de puncte, Energia a controlat primele două sferturi şi conducea la pauza mare cu 52-33. Oaspeţii au echilibrat meciul în partea a doua, dar nu au reuşit să le dea emoţii gorjenilor.

S-a terminat 89-72 pentru gruparea din Târgu Jiu, care va juca etapa viitoare, în deplasare, cu Sigal Prishtina. Troupe a încheiat meciul cu 31 de puncte şi 7 recuperări, în timp ce de la oaspeţi s-a remarcat Hayes, cu 22 de puncte şi 3 recuperări.

La Energia, antrenorul cipriot Antonis Constantinides i-a mai folosit pe Silviu Sanda, Callistus Eziukwu 16 p, 9 rec, 1 pd, Dragoş Andrei, Szabolcs Santa 2 p, 3 rec, Alexandru Mihuţi, Lamont Mack 17 p, 9 rec, 2 pd, Lazar Radosavljevic 11 p, 1 rec, 1 pd, Paris Horne 1 pd, Barîş Aktaş 1 pd, Adrian Guţoaia 4 p, 1 rec, 1 pd, Jamar Diggs 8 p, 5 rec, 7 pd.

La BC Astana au evoluat Kenneth Hayes 22 p, 3 rec, 5 pd, Pavel Ilin 3 p, 1 rec, 4 pd, Anton Ponomarev 4 p, 1 rec, 2 pd, Patrick Calathes 13 p, 10 rec, 1 pd, Rustam Iargaliev 9 p, 1 rec, Alexei Jukanenko 8 p, 4 rec, Niklas Caner-Medley 3 p, 8 rec, 2 pd, Anatoli Kolesnikov 10 p, 3 rec. Antrenor: Ramunas Butautas.

În cealaltă partidă a grupei, formaţia cipriotă Petrolina AEK Larnaca a învins echipa kosovară BC Sigal Prishtina cu 101-84.