• România, Liga 1, etapa a 22-a: Astra - Botoşani (vineri, 20:00, Digi Sport 1)
  • Box Ekaterinburg: Cristian Ciocan - Alexander Povetkin (vineri, ora 18:00, Digi Sport 2)

Fără Alex Chipciu, doar pe banca de rezerve, dar cu Stanciu din primul minut, Anderlecht a deschis scorul în deplasarea de la Mouscron, cu 3 minute înainte de pauză prin Massimo Bruno.

La echipa antrenată de Mircea Rednic, Dorin Rotariu a fost titular. La 6 minute de la reluare, Govea a restabilit egalitatea cu un şut din afara careului.

Stanciu a fost înlocuit în repriza a doua de căpitanul oaspeţilor, Sofiane Hanni, care i-a oferit pasa decisivă la golul victoriei lui Onyekuru.

S-a terminat 2-1 şi asta a fost a patra victorie consecutivă în deplasare pentru Anderlecht, în timp ce, după startul foarte bun de sezon, Mouscron ajunge la o serie de 7 meciuri fără succes.

Echipele de start

Mouscron (4-4-2): Bailly - De Medina, Diedhiou, Mezague, Huyghebaert - Rotariu, Mohamed, Govea, Olinga - Awoniyi, Bolingi

Anderlecht (3-5-2): Boeckx - Josue Sa, Spajic, Deschacht - Bruno, Dendoncker, Trebel, Kums, Onyekuru - Stanciu, Harbaoui.

VIDEO Mouscron - Anderlecht 1-2