FOTBAL:ROMANIA-BELARUS, PRELIMINARIILE C.E 2024 (28.03.2023)
Englezii au dat verdictul, după ce Ucraina s-a calificat în grupa României la EURO
Berlin, Germany. 05th Oct, 2021. Trophy, cup, trophy, object recording, overview interior, illuminated, illuminated, stadium interior. Stadium overview, UEFA EURO 2024 Logo and Brand Launch at Olympiastadion on October 05, 2021 in Berlin, Germany. Pool ph
Nu s-a mai întâmplat niciodată în fotbalul european! Premieră la EURO 2024, chiar în grupa României
lucescu
Întrebarea care l-a făcut pe Mircea Lucescu să plece din timpul interviului: ”Vedeți-vă de treabă, mă”
Etapa 5 Superliga: Hermannstadt-Botosani
Play-out

VIDEO Belgia-SUA 2-1 (d.p.). Echipa lui Wilmots a ratat exasperant, dar va juca în sferturile CM cu Argentina

01.07.2014, 15:47

Belgia a demonstrat de ce are șanse să câștige Cupa Mondială din Brazilia. Echipa lui Wilmots a făcut cu Statele Unite cel mai bun meci de la turneul final și a ajuns pentru a doua oară în istorie în sferturile de finală, însă s-a impus abia după prelungirile de la Salvador, scor 2-1.

gol De Bruyne
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Pentru prima dată în istorie, toate cele opt câștigătoare ale grupelor reușesc să depășească faza optimilor de finală la Cupa Mondială și speră la marea finală din Brazilia.

VIDEO CLICK AICI PENTRU REZUMATUL PARTIDEI BELGIA - SUA 2-1 (după prelungiri)

Portarul Tim Howard a făcut însă probabil cel mai bun meci al carierei sale și a intervenit formidabil la ocaziile ratate de formația pregătită de Marc Wilmots, reușind astfel să ducă meciul în prelungiri.

Belgienii puteau să deschidă scorul chiar în primul minut, dar Howard şi-a salvat echipa, după ce Origi scăpase singur. Primul şut pe poartă al americanilor a venit în minutul 21, dar Dempsey nu l-a învins pe Courtois.

Echipa lui Marc Wilmots a fost din nou aproape de gol, dar Vertonghen a preferat să centreze în faţa porţii, deşi se afla în poziţie excelentă de finalizare. Europenii au început în ofensivă şi repriza a doua, dar nici Mertens nu a reuşit să-l învingă pe Tim Howard. Portarul americanilor a fost salvat apoi şi de transversală, la lovitura de cap a lui Origi.

Howard a mai avut două parade excepţionale. El l-a blocat pe Origi, scăpat singur, apoi a respins şutul lui Mirallas. Americanii puteau să obţină calificarea în ultimul minut, dar Wondolowski a ratat finalizarea, singur cu portarul.

Belgia a avut nevoie de trei minute din prelungiri pentru a deschide scorul la Salvador. De Bruyne a reușit să marcheze în poarta lui Howard, după o fază frumos lucrată de Lukaku. Jucătorul lui Wolfsburg i-a întors serviciul coechipierului său, iar fotbalistul lui Chelsea a marcat pentru 2-0.

Învinși de Belgia, Green și Howard au intrat în istorie!

Jurgen Klinsmann a fost inspirat şi l-a introdus pe teren pe Julian Green, care a redus din diferenţă şi, la 19 ani, a devenit cel mai tânăr marcator din istoria Statelor Unite. El este al șaselea jucător al lui Bayern care înscrie la Cupa Mondială (doar Man. United are mai mulți fotbaliști, 7).

Americanii au prins curaj și s-au jucat cu ocaziile. Dempsey a fost blocat de Courtois, iar Belgia se impune în final cu 2-1. În faza următoare a competiției, trupa antrenată de Wilmots va juca împotriva Argentinei.

Tim Howard a avut nu mai puțin de 15 intervenții pe parcursul celor 120 de minute, cele mai multe într-un singur meci din 1966, de când se monitorizează paradele portarilor.

"Am avut 15 ocazii, am fost foarte prezenţi în meci. La final mi s-a făcut puţin frică, este o victorie meritată şi Belgia trebuie să se bucure. Lukaku a fost foarte bine pregătit, el a avut momente dificile şi i-am spus că trebuie să ne salveze în optimi şi asta a făcut. Suntem un grup şi toţi vrem să mergem înainte. Pentru inima mea ar fi bine să nu mai avem astfel de meciuri", a declarat Marc Wilmots, la finalul partidei.

LIVE TEXT

Min. 120+1: Finalul partidei! Belgia se califică în sferturile CM

Min. 114: OCAZIE MARE! Schemă a americanilor la o lovitură liberă, belgienii sunt surprinși, balonul ajunge la Dempsey, însă vedeta lui Klinsmann nu îl poate învinge pe Courtois, care scoate cu piciorul

Min. 111: Schimbare Belgia: Iese Hazard, intră Chadli

Min. 110: Lukaku ajunge în poziție de finalizare, dar Howard scoate din nou excelent

Min. 108: Americanii prind curaj, iar Jones este aproape de gol cu o lovitură de cap, care se duce puțin pe lângă poartă

Min. 107: GOOOL SUA !!! Klinsmann face și el o mutare excelentă. Rezerva Green (foto) înscrie cu o super execuție din careu, fără preluare, cu toată opoziția lui Alderweireld

VIDEO 3D Golul lui Green

Min. 106: Începe repriza a doua a prelungirilor

Min. 105: Se încheie prima repriză de prelungiri

Min. 105: Schimbare SUA: Iese Bedoya, intră Green

Min. 105: GOOOL BELGIA !!! De Bruyne îi pasează lui Lukaku și jucătorul introdus de Wilmots în prelungiri înscrie cu un șut excelent la colțul scurt, fără nicio șansă pentru Howard

VIDEO 3D Golul lui Lukaku:

Min. 97: Lukaku este în careu și trage la colțul scurt, însă Howard intervine iar foarte bine. Până acum, Belgia a avut 23 de șuturi pe poartă !!!

Min. 93: GOOOL BELGIA !!! Lukaku are o acțiune individuală, pătrunde cu mingea la picior, americanii greșesc apoi și De Bruyne punctează cu un șut plasat, la colțul lung

VIDEO 3D Golul lui De Bruyne:

Min. 92: Jermaine Jones reia peste poartă, printr-o lovitură de cap, o centrare din banda stângă

Min. 911: Schimbare Belgia: Iese Origi, intră Lukaku

Min. 90: Începe prima repriză de prelungiri

Min. 90+4: Finalul timpului regulamentar! Urmează prelungirile

Min. 90+3: OCAZIE IMENSĂ! SUA este pe punctul să înscrie golul calificării. Wondolowski (foto) se trezește cu mingea în fața porții și șutează peste, singur cu belgianul Courtois

Min. 90: De Bruyne pasează în careu pentru Kompany, însă fundașul lui City are o execuție greșită din poziție excelentă și Howard acordă iar corner

Min. 88: De Bruyne trimite pentru Hazard, jucătorul lui Chelsea scapă în lateral și trage apoi doar în plasa laterală

Min. 85: Origi șutează puternic din afara careului, dar Howard boxează peste poartă. Continuă ratările imense ale Belgiei

Min. 79: Hazard trimite și el periculos din careu, însă Howard este din nou la post. Meci extraordinar făcut de portarul Statelor Unite, care joacă în Premier League, la Everton! Marc Wilmots este exasperat de ratările elevilor lui, la marginea terenului

Min. 76: OCAZIE IMENSĂ ! Origi îi pasează lui Mirallas, acesta scapă și el singur cu Howard, însă americanul este imbatabil și reușește să respingă. O mulțime de ratări pentru Belgia!

Min. 74: Dempsey șutează din afara careului, Courtois reține cu siguranță

Min. 72: Schimbare SUA: Iese Zusi, intră Wondolowski

Min. 71: Origi, jucătorul lui Lille ajunge în situație de singur cu portarul, dar Howard intervine fenomenal și evită golul

Min. 69: Witsel șutează bine din afara careului, puțin pe lângă poartă

INFO: 51.227 de spectatori asistă la meciul dintre Belgia și SUA, iar sute de mii de oameni au trăit partida de la intensitate maximă și de la Chicago (foto)

Min. 60: Schimbare Belgia: Iese Mertens, intră Mirallas

Min. 58: Șansă uriașă și pentru americani, care nu reușesc să finalizeze la un atac supranumeric, iar belgienii resping

Min. 57: Vertonghen are o mare șansă de gol, dar Tim Howard se opune în fața fundașului belgian, care a șutat din careu

Min. 56: Ocazie mare! Origi trimite o lovitură de cap în bara transversală, după centrarea excelentă a lui Alderweireld

Min. 54: Vertonghen centrează prin fața porții, dar nici De Bruyne, nici Origi, nu reușesc să trimită spre buturile lui Howard

Min. 52: Fellaini șutează de la distanță, mult pe lângă poarta americanilor

Min. 47: De Bruyne centrează pentru Mertens, acesta trimite periculos printr-o lovitură de cap din careu, însă Howard scoate excelent, de sub transversală

Min. 46: Începe repriza secundă

Min. 45: Finalul primei reprize. SUA a avut o posesie mai bună (51%, față de 49%), însă Belgia a fost echipa mai periculoasă, ratând șanse mari de gol

Min. 42: CARTONAȘ GALBEN! Kompany este avertizat pentru o intrare dură la Dempsey

INFO: Fundașul Daniel Van Buyten (foto) joacă meciul său cu numărul 8 la un Campionat Mondial și îl egalează astfel pe Marc Wilmots, selecționerul de acum al Belgiei. Cei doi au fost în aceeași echipă la Mondialul din 2002

Min. 36: Belgia presează puternic pe finalul reprizei. Hazard încearcă un șut periculos de la 18-19 metri, însă execuția sa este blocată la sacrificiu de fundașii adverși

Min. 31: Schimbare SUA: Iese Johnson (accidentat), intră Yedlin

Min. 26: Vertonghen încearcă o pasă în loc să șuteze din poziție excelentă, iar Beasley salvează formidabil de lângă Fellaini, aproape de linia porții

Min. 23: Acțiune în viteză a Belgiei, De Bruyne pătrunde în careu, driblează, însă șutul său nu prinde cadrul porții adverse

Min. 18: CARTONAȘ GALBEN! Cameron este avertizat pentru un fault la Mertens

Min. 16: Un spectator pătrunde pe teren (foto), însă forțele de ordine acționează foarte târziu. Suporterul se plimbă momente bune pe teren fără să fie deranjat de nimeni, spre surprinderea celor doi selecționeri

Min. 13: Besler scapă de cartonaș galben după o intrare dură la Origi. Belgianul își revine în cele din urmă, acesta primind îngrijiri medicale la marginea terenului

Min. 6: Beasley centrează din banda stângă, cu efect, dar balonul se duce peste poarta lui Courtois

Min. 1: OCAZIE MARE! Origi trece în mare viteză pe lângă fundașul Gonzalez, scapă în poziție favorabilă, însă șutul său este scos excelent cu piciorul de Howard

Min. 1: Începe meciul de la Salvador

Belgia: Courtois - Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen - Witsel, Fellaini - De Bruyne, Mertens, Hazard - Origi

Selecționer: Marc Wilmots

SUA: Howard - Johnson, Cameron, Gonzalez, Besler, Beasley - Bradley, Jones, Bedoya, Zusi - Dempsey

Selecționer: Jurgen Klinsmann

Etichete: belgia , cm 2014 , sua , belgia - sua optimi

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Au rămas mască! Ce a purtat la Disneyland, înconjurată de mii de copii, după ce a riscat închisoarea din cauza ținutei
bianca-censori
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58
lucescu

Oficial "Cutremur" la echipa unui jucător român! A ajuns pe -1 după depunctare și a retrogradat după 35 de ani
Netherlands: Fortuna Sittard vs Vitesse
Manchester City, pregătită să ia o decizie radicală în cazul lui Pep Guardiola
UEFA Champions League Manchester City v F.C. Copenhagen
Live Video&Text Hermannstadt - Botoșani 0-0, ACUM, la DGS1. Sibienii evoluează în 10 oameni
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - AFC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
OUT înainte de EURO 2024: ”Leziune a ligamentului încrucișat anterior”
Starul unei adversare a României de la EURO 2024 se retrage de la echipa națională
vertonghen
Game, set și meci. Zendaya, fabuloasă în ținute inspirate de tenis și noul ei film, la premiere în jurul lumii
Adrian Mutu, ofertă pe bani grei din străinătate! A cerut un salariu uriaș!
Ionel Ganea îl mitraliază pe Adrian Mititelu, înainte de FCU Craiova - Dinamo! Atac tare: „Vrea să îl copieze pe Becali”
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
El a fost ”regele” radioului românesc, ascultat de întreaga naţiune. Îţi dai seama cine este tânărul din imagine?
FCU Craiova-Dinamo joc de totul sau nimic. Se joacă retrogradarea în liga secundă!
Video Danielle Collins a câștigat turneul de la Miami și a făcut anunțul: ”Problemele de sănătate îmi îngreunează viaţa”