France v Australia
FIFA i-a luat golul lui Pogba din partida de debut a Franţei la CM 2018
Brazilia Germania CM 2014 poarta
Plasa uneia dintre porţile semifinalei Germania - Brazilia (7-1) va fi vândută în scop caritabil
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Foto Rana groaznică a lui Romario Benzar. Imaginea din interior vă poate afecta emoțional

VIDEO Nigeria - Bosnia 1-0. Dzeko a avut gol anulat eronat și o bară în prelungiri! Echipa lui, eliminată

21.06.2014, 16:27

Pe o căldură aproape insuportabilă, Bosnia nu a putut face față vivacității Nigeriei, o echipă disciplinată care s-a impus controversat, cu 1-0, după golul marcat de Peter Odemwingie în minutul 30. Faza fusese precedată în minutul 22 de un gol anulat pe nedrept lui Edin Dzeko, pentru un ofsaid inexistent.

bucurie Nigeria
  • SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

VIDEO CLICK AICI PENTRU REZUMATUL PARTIDEI NIGERIA - BOSNIA 1-0

La Cuiaba, Bosnia a luat prima inițiativa și se părea că africanilor le va fi aproape imposibil să scape fără gol primit. Pe măsura trecerii minutelor, însă, Nigeria lui Keshi a echilibrat disputa și a pistonat în permanență pe flancuri, unde Emenike a fost în zi de grație. După primele 10 minute, Nigeria se afla deja în control al jocului, iar Odemwingie (5) și Onazi (14) au semnat ocazii bune.

A venit apoi minutul 22, când Dzeko a fost angajat foarte inteligent de Misimovic, iar atacantul lui City și-a respectat blazonul și a catapultat mingea în plasă, din interiorul careului. S-a ridicat însă fanionul, total eronat, deoarece Dzeko era cu jumătate de metru înaintea ultimului fundaș, în momentul pasei decisive! Apoi, pentru ca ghinionul să fie complet, Emenike a trecut ca un fulger pe lângă Spahic, care a acuzat un fault în atac, a centrat în fața porții, iar Odemwingie, atacantul lui Stoke City, a finalizat pe sub picioarele unui Begovic neputincios.

Dzeko, omul-orchestră pentru Bosnia

Același Edin Dzeko (32, 44 și 45) a încercat să salveze o repriză potrivnică Bosniei, dar șuturile sale s-au dus mereu alături, iar Nigeria a intrat la cabine în avantaj. Pe culoarul spre vestiare, jucătorii Bosniei nici nu aveau de gând să se certe cu arbitrul O'Leary pentru deciziile luate. Singura lor preocupare era găsirea sticlelor cu apă, semn că temperatura din Brazilia le-a afectat serios prestația. În aceste condiții, africanii au zburdat în partea secundă, având și tribunele alături.

În repriza a doua, ritmul a fost ceva mai scăzut, dar Nigeria a dictat tempo-ul și a păstrat mingea în posesie foarte eficient, utilizând și clasicele metode de tragere de timp. Safet Susic a schimbat haotic, epuizând înlocuirile în minutele 56, 58 și 63, pe teren fiind introduși Ibisevic, Salihovic și nepotul Tino-Sven Susic! Niciunul dintre aceștia nu a putut schimba cursul jocului în favoarea Bosniei. Timpul a trecut pe nesimțite, Bosnia nu s-a mai putut apropia periculos, iar Nigeria mai putea înscrie o dată, la fazele lui Onazi (81) și Emenike (84).

Enyeama, fără gol primit în două meciuri

Știind că o înfrângere îi va trimite direct acasă, bosniacii au presat supranumeric, dar ineficient. Și totuși, Zeița Fortuna se putea revanșa față de ei la ultimul atac din prelungiri! Atunci, Dzeko a preluat excelent o centrare înaltă (folosindu-se și de mână), s-a întors cu fața la poartă și a tras cu latul. Slab, suficient de moale cât să-i permită lui Enyeama o deviere în bara laterală. Jucătorii echipați în alb-albastru și-au pus imediat mâinile în cap, conștienți că Mondialul lor a luat deja sfârșit.

De partea cealaltă, Nigeria a arătat ca o formație foarte solidă din punct de vedere fizic, care a anulat impresia negativă lăsată în primul meci din grupe, în remiza albă cu Iran. Cu patru puncte după două meciuri, campioana en-titre a Africii caută prima calificare în optimile CM după o pauză de 16 ani (Franța, 1998), iar realizarea obiectivului este mai aproape ca niciodată.

În ultima etapă, Nigeria luptă cu Argentina având calificarea pe masă (un egal o asigură de ieșirea din grupe), în vreme ce Bosnia va încerca să învingă Iranul pentru a evita ultimul loc într-o grupă în care specialiștii îi dădeau șanse foarte mari de calificare! În 2014, Enyeama și Ochoa sunt singurii portari de la CM care nu au încasat încă vreun gol, iar Nigeria a devenit sâmbătă seară naționala africană cu cele mai multe goluri la Mondiale - 18, unul peste Camerun.

ECHIPELE DE START

Nigeria: 1. Vincent Enyeama - 5. Efe Ambrose, 2. Joseph Yobo (căpitan), 13. Juwon Oshaniwa, 22. Kenneth Omeruo - 17. Ogenyi Onazi, 10. John Obi Mikel - 7. Ahmed Musa, 8. Peter Odemwingie, 18. Michael Babatunde - 9. Emmanuel Emenike. Selecţioner: Stephen Keshi.

Rezerve: 16. Austine Ejide, 21. Chigozie Agbim - 3. Ejike Uzoenyi, 4. Ruben Gabriel, 6. Azubuike Egwuekwe, 11. Victor Moses, 12. Kunle Odunlami, 14. Godfrey Oboabona, 15. Ramon Azeez, 19. Uche Nwofor, 20. Michael Uchebo, 23. Shola Ameobi.

Bosnia: 1. Asmir Begovic - 13. Mensur Mujdza, 15. Toni Sunjic, 4. Emir Spahic (căpitan), 18. Haris Medunjanin - 8. Miralem Pjanic, 7. Muhamed Besic - 20. Izet Hajrovic, 10. Zvjezdan Misimovic, 16. Senad Lulic - 11. Edin Dzeko. Selecţioner: Safet Susic.

Rezerve: 12. Jasmin Fejzic, 22. Asmir Avdukic - 2. Avdija Vrsajevic, 3. Ermin Bicakcic, 5. Sead Kolasinac, 6. Ognjen Vranjes, 9. Vedad Ibisevic, 14. Tino Sven Susic, 17. Senijad Ibricic, 19. Edin Visca, 21. Anel Hadzic, 23. Sejad Salihovic.

LIVE TEXT

Min - 90-+3. Fluier final! Nigeria acumulează patru puncte, în vreme ce Bosnia este trimisă acasă fără punct după două etape

Min - 90+3. Bară! Bară pentru Bosnia! Ce ocazie! Dzeko a primit în careu, a preluat inteligent și s-a întors, dar șutul său a fost deviat în bară de Enyeama! Bosnia este eliminată cu foarte mult ghinion

Min - 90+1. Pjanic centrează după un corner consumat, Dzeko se înalță și lovește cu capul, dar mingea ajunge în brațele lui Enyeama

Min - 90. Se arată 3 minute de prelungiri

Min - 83. Emenike șutează de la 25 de metri, la firul ierbii, mingea se duce alături și Begovic execută autul de poartă

Min - 82. OI Obi Mikel primește cartonașul galben pentru un umăr aplicat lui Pjanic

Min - 81. Șut foarte puternic de la 35 de metri trimis de Onazi, Begovic se întinde și respinge

Min - 76. În lipsă de soluții, Miralem Pjanic șutează din afara careului, dar Enyeama reține fără emoții de la colțul scurt

Min - 75. Schimbare la nigerieni: a intrat Uzoenyi, în locul accidentatului Babatunde

Min - 74. Ibisevic reia periculos după un corner, dar mingea trimisă de el cu capul se duce peste transversală

Min - 68. Babatunde petrece secunde importante întins pe gazon, acuzând o accidentare. Este scos în afara terenului în cele din urmă

Min - 66. Ibisevic pivotează în marginea careului, dar șutul său moale este blocat de apărarea adversă

Min - 65. Incursiune foarte periculoasă a Nigeriei! Emenike pătrunde din nou în flancul drept, trece lejer de Spahic, dar centrarea sa este respinsă în corner de Begovic

Min - 64. Răspunde și antrenorul Nigeriei: intră Shola Ameobi în locul lui Ahmed Musa

Min - 63. Ultima schimbare la Bosnia: Medunjanin i-a lăsat locul pe teren nepotului selecționerului, Tino Susic!

Min - 62. Ocazie uriașă pentru Nigeria! Emenike șutează din prima din careul mic, dar Begovic respinge în ultima clipă!

Min - 58. A doua schimbare a Bosniei: Senad Lulic iese și este înlocuit de Sejad Salihovic, de la Hoffenheim

Min - 56. Prima schimbare a partidei: Iese Hajrovic, intră Ibisevic. Susic forțează egalarea cu un vârf

Min - 55. Nigeria ține foarte bine mingea în posesie, iar Bosnia găsește foarte greu culoare spre poarta adversă

Min - 47. Centrare în careul nigerian, iar Dzeko reia neinspirat, mingea picând apoi pe plasa porții lui Enyeama

Min - 46. S-a reluat partida

Min - 45+1. Pauză. După ce Dzeko mai trage un șut pe lângă poartă, arbitrul partidei fluieră finalul primei reprize. Ce meci frumos!

Min - 44. Ocazie bună de egalare pentru Bosnia! Dzeko primește o pasă în centrul careului de la Pjanic, dar șutul acestuia se duce mult peste. Ne apropiem de pași repezi de pauză.

Min - 38. Begovic respinge un șut trimis la colțul scurt, mingea iese în corner, dar portarul o prinde rapid în brațe și arbitrul nu sesizează că balonul a trecut linia. Posesia este a Bosniei

Min - 32. Dzeko deviază spre poartă după o centrare din afara careului, dar balonul nu este deloc periculos pentru poarta adversă

Min - 30. GOOOOOOOOOL NIGERIA! După o fază suspectă de fault în atac, Nigeria deschide scorul, prin șutul trimis din fața porții de Odemwingie, la pasa din flanc a lui Emenike. Bosniacii sunt consternați! Mingea a trecut printre picioarele lui Begovic

VIDEO GOLUL 3D MARCAT DE ODEMWINGIE

Min - 28. Pjanic șutează fără elan, de la 25 de metri, dar Enyeama respinge foarte bine. Meci foarte alert la Cuiaba!

Min - 24. Ocazie mare pentru Dzeko! Acesta pătrunde în careu și șutează, dar portarul nigerienilor respinge în corner

Min - 22. Hajrovic pătrunde în careu, dar șutul său plasat la colțul lung este reținut de portarul Enyeama

Min - 20. GOL ANULAT BOSNIEI! Dzeko este angajat pe culoar de Misimovic, atacantul finalizează sec, dar asistentul ridică eronat fanionul! Eroare mare de arbitraj

Min - 18. Corner pentru Bosnia, care a lansat un atac periculos pe contră, finalizat cu o degajare a unui fundaș nigerian. Faza se încheie în cele din urmă cu șutul alături al lui Misimovic.

Min - 14. Onazi primește mingea la 30 de metri, avansează puțin și trage puternic, dar Begovic respinge și reține apoi. Început foarte curajos de meci pentru Nigeria. Bosnia, mai reținută

Min - 11. Șut pe lângă al lui Obi Mikel! Mingea se duce puțin alături. A doua mare ocazie de gol a africanilor

Min - 5. OI Medunjanin primește primul cartonaș galben al partidei, după un fault din spate la Musa, în apropierea careului! Din faza rezultată, Odemwingie trimite balonul la o palmă de bara lui Begovic!

Min - 3. Primul corner al partidei aparține Nigeriei. Bosnia a avut primul atac periculos, iar jocul este foarte cursiv în debut

Min - 1. A început partida de la Cuiaba! Vremea este foarte călduroasă, dar ambele echipe trebuie să atace victoria astăzi

Etichete: nigeria - bosnia live , nigeria - bosnia video , nigeria - bosnia live video , nigeria - bosnia cm 2014

Ciolacu îi cere lui Piedone să se retragă din cursa pentru Capitală: „Fac un apel la un prieten de-al meu”

Liderul PSD, premierul Marcel Ciolacu, a făcut, marți, un apel către Cristian Popescu Piedone...

ali-hebaiti13
Luptătorul suspendat pe viață pentru gestul golănesc pe care l-a făcut către fata din ring a rupt tăcerea! Mai rău a făcut

S-a decis! Bernardo Silva și-a ales viitoarea destinație: ”E înnebunit să joace acolo”
profimedia-0783976186
Răsturnare de situație! Gigi Becali a primit oferta pentru Florinel Coman și a dat răspunsul instant
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (31.03.2024)
FC Botoșani - Dinamo 2-1. Thriller în Moldova: autogol, accidentare horror, eliminare și gol în prelungiri
”Victima” luptătorului suspendat pe viață a răbufnit: ”Toată lumea i-a cerut”. Ce a pățit după episodul fără precedent
ali-hebaiti18

Lovitură grea pentru Universitatea Craiova! Un titular, OUT pentru restul sezonului