UEFA Europa Conference League Saison 2023-2024 Toumba Stadion Thessaloniki, 14.12.2023 PAOK Thessaloniki - HJK Helsinki
Presa din Grecia nu s-a oprit din laude, după calificarea lui Răzvan Lucescu cu PAOK în ”sferturile” Conference League
Football - 2023 Africa Cup of Nations - Finals - Cameroon Training Session - Technical high school - Bouake
A zis că are 17 ani, dar vârsta din acte nu este și cea reală. Ce au descoperit după aceea i-a lăsat mască
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

VIDEO Grecia - Coasta de Fildeș 2-1. Samaras a marcat din penalty, în prelungiri, golul calificării

24.06.2014, 17:39

Grecia s-a calificat în optimile de finală ale CM 2014 după un final dramatic al meciului contra Coastei de Fildeș, ultimul din faza grupelor. Elenii ies prima oară în istoria participărilor lor la mondiale din grupă grație unui gol înscris din penalty, în ultimul minut al prelungirilor.

grecia samaras
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Disputa de la Fortaleza a început cum nu se poate mai prost pentru Fernando Santos, portughezul de pe banca Greciei. Panagiotis Kone a fost înlocuit încă din minutul 10, accidentat. Apoi, după încă un sfert de oră a ieșit lovit portarul Karnezis.

CLICK AICI PENTRU VIDEO REZUMATUL PARTIDEI GRECIA - COASTA DE FILDEŞ 2-1

Parcă înverșunați de aceste două lovituri, elenii au avut prima ocazie a meciului la un contraatac perfect, Cholebas șutând direct în transversală, de la marginea careului, în minutul 33. Iar după 9 minute, Samaris, înlocuitorul lui Kone, avea să deschidă scorul. Mai întâi a interceptat balonul la 30 de metri de poarta ivoriană, i-a pasat lui Samaras, apoi a reprimit de la acesta și a șutat fără vreo șansă pentru Boubacar Barry.

Bara avea să-i salveze de golul al doilea pe ivorieni și în minutul 68, când Karagounis a trimis în transversală de la 35 de metri. Grecii s-au apărat organizat și au preferat să iasă rapid pe contre, lăsându-se dominați, și până la urmă africanii au reușit să egaleze.

Bony a marcat din pasa lui Gervinho și la 1-1 Coasta de Fildeș era în optimi. Egalitatea s-a păstrat pe tabelă încă aproape 20 de minute, încă 5 peste cele regulamentare, chiar dacă Grecia a arătat în acest interval că știe să și atace.

A mai avut o bară, prin Torosidis, și a dus mingea constant în careul lui Barry. De marcat a făcut-o însă din penalty, unul discutabil. Samaras a intrat în care talonat de Sio, s-a împiedicat de piciorul acestuia, apoi a dat cu stângul în dreptul și arbitrul ecuadorian Carlos Vera a dictat penalty. Acelaşi Samaras a transformat și astfel, una dintre optimile braziliene va fi Costa Rica – Grecia!

LIVE TEXT

FINAL! GRECIA SE CALIFICĂ ÎN OPTIMI CU UN GOL DIN PENALTY ÎN ULTIMUL MINUT!

Min. 90+2: GOOOOL GRECIA! GOOOOL SAMARAS!

Min. 90+1: PENALTY GRECIA! SAMARAS SE ÎMPIEDICĂ ÎN CAREU ȘI SE DICTEAZĂ PENALTY! SIO nu l-a faultat, atacantul elen s-a împiedicat apoi de ivorian de unul singur și arbitrul ecuadorian Carlos Vera dictează lovitură de la 11 metri.

VIDEO 3D Golul lui Samaras, din penalty:

Min. 90: Ivorienii scapă pe contraatac 5 contra 2, dar se încurcă, sunt blocați și până la urmă Yaya Toure șutează slab în brațele lui Glykos.

Min. 82: Gervinho iese, intră Sio.

Min. 80: Torosidis centrează de pe dreapta, o face greșit, dar mingea se duce în bara porții ivoriene.

Min. 78: Iese Drogba și intră Diomande.

Min. 77: Iese veteranul Karagounis, 37 de ani, intră Gekas.

Min. 74: GOOOOOL COASTA DE FILDEȘ! GOOOOOL BONY! Gervinho pătrunde pe stânga, pasează în centrul careului, de unde Bony trimite din prima, în plasă! Grecia - Coasta de Fildeș 1-1! Ivorienii sunt în optimi la acest scor!

VIDEO 3D Golul lui Bony:

Min. 73: Yaya Toure a centrat din corner, de pe dreapta, Bamba reia din cădere, cu capul, dar trimite alături.

Min. 71: Christodoulopoulos șutează în forță, de la 35 de metri, din lovitură liberă, puțin peste transversală.

Min. 70: Serey Die vede galben pentru un fault din spate asupra lui Cholevas.

Min. 68: Karagounis torpilează transversala porții ivoriene, de la 35 de metri!

Min 62: Kalou este avertizad după un faul în marginea careului, la un contraatac extrem de periculos al grecilor.

Min. 61: Iese Tiote și intră Bony.

Min. 58: Salpingidis șutează de la distanță, din lateral dreapta, dar Boubacar Barry e pe fază și respinge.

Min. 49: Tiote șutează din prima de la 19 metri, dar Glykos e pe fază și reține.

Min. 46: Christodoulopoulos șutează de la marginea careului, periculos, dar mingea e deviată de un fundaș ivorian.

Min. 46: S-a reluat partida.

PAUZĂ

Min, 42: GOOOOOL GRECIA! GOOOOOL SAMARIS! Intercepție Samaris, la 30 de metri de poarta ivoriană, un-doi cu Samaras și șut de la marginea careului! Grecia - Coasta de Fildeș 1-0!

Min. 37: Drogba vede galben după un atac asupra lui Samaris.

Min. 34: Lovitură liberă de las 20 de metri în favoarea elenilor, Karagounis șutează pe jos, dar Boubacar Barry reține.

Min. 33: Contraatac devastator al grecilor. Samaras îl deschide pe Cholebas, acesta șutează de la marginea careului, din alergare, în transversală!

Min. 24: A doua schimbare la eleni. Iese tot accidentat Karnezis și intră Glykos.

Min. 17: Jocul este întrerupt deoarece portarul Krnezis primește îngrijiri medicale, acuzând dureri la spate.

Min. 15: Karagounis centrează pe jos, Salpingidis ajunge la minge, dar e blocat în momentul în care o atinge de portarul Boubacar Barry.

Min. 14: Kalou a centrat de pe dreapta, periculos în fața porții, dar Krnezis a reținut excelent în fața lui Drogba.

Min. 12: Iese Panagiotis Kone, accidentat, intră Samaris.

Min. 10: Un meci cu multe dueluri directe, fizice, și mai multe întreruperi din cauza accidentărilor. Nicio ocazie de poartă în primele 10 minute.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START

Grecia: Karnezis - Torosidis, Manolas, Sokratis, Holebas - Maniatis, Christodoulopoulos, Kone - Karagounis, Samaras, Salpingidis
Antrenor: Fernando Santos

Coasta de Fildeș: Boubacar Barry - Aurier, Kolo Toure, Bamba, Boka - Serey Die, Yaya Toure, Tiote - Gervinho, Drogba, Kalou
Antrenor: Sabri Lamouchi

PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

Etichete: grecia , cm 2014 , coasta de fildes , grecia coasta de fildes avancronica , grupa c cm 2014

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

Ce surpriză! Schimbarea majoră pe care UEFA o ia în calcul pentru EURO 2024
”Nu mai pot. E inadmisibil!”. S-a săturat și vrea să plece din România!
ciprian marica
Exclusiv ”Ați avut ofertă de 8 milioane de euro?”. Șeful lui Dinamo a răspuns imediat și a lămurit situația
fcd
Seară istorică în fotbalul european: s-au calificat pentru prima dată la EURO, în cel mai dramatic mod posibil!
profimedia-0859816470
Video Scandal izbucnit la pauza unui meci decisiv pentru EURO 2024! S-a lăsat cu două cartonașe roșii
georgia grecia
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Prima apariție a lui Gigi Becali, după ce a ținut post negru 5 zile! Cum arată: ”Dacă mănânci mult, te uiți după femei”
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Video Polonia - Estonia 5-1 și Țara Galilor - Finlanda 4-1, în semifinalele din barajul pentru EURO 2024. Rezultatele complete