(SP)BRITAIN MANCHESTER FOOTBALL PREMIER LEAGUE MANCHESTER CITY VS ASTON VILLA
Pep Guardiola a dezvăluit care a fost una dintre cele mai ”dulci” victorii din cariera sa: ”Înseamnă atât de mult”
ENG: Manchester City v Real Madrid.UEFA Champions League match. Quarter-finals Andriy Lunin of Real Madrid during the UE
Condiția pe care o pune Andriy Lunin pentru a semna prelungirea cu Real Madrid
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
LIVE Digi Sport Special

Guardiola, eliminat pentru prima oară în optimile Ligii! Toate echipele calificate

15.03.2017, 20:34

Liderul din Ligue 1 a provocat una din marile surprize ale competiţiei. A eliminat-o pe Manchester City după ce a răsturnat spectaculos eşecul din tur cu 5-3.

collage ucl-1
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

AS Monaco şi Atletico Madrid sunt ultimele două calificate în optimile Ligii Campionilor.

Francezii s-au impus cu 3-1 în retur graţie reuşitelor lui Mbappe Lottin, Fabinho şi Tiemoue Bakayoko, în timp ce pentru City a punctat doar Sane.

Pep Guardiola părăseşte astfel Liga Campionilor încă din optimile de finală pentru prima oară în carieră.

Atletico Madrid s-a mulţumit să păstreze avantajul din tur, când s-a impus cu 4-2, în manşa secundă cu Bayer Leverkusen, scor 0-0.

Diego Simeone s-a calificat astfel fără emoţii în sferturile competiţiei, unde ajunge al patrulea an la rând.

Barcelona, Real Madrid, Bayern Munchen, Borussia Dortmund, Juventus, Leicester, Monaco şi Atletico Madrid sunt cele opt echipe calificate în sferturile Ligii Campionilor.

Tragerea la sorţi a duelurilor din această fază va avea loc vineri, de la ora 13.00, la Nyon. Nu va exista nicio restricţie de ţară, astfel încât orice echipă calificată poate întâlni oricare din celelalte şapte formaţii ajunse în sferturi.

UPDATE 23:35 S-au încheiat cele două partide ale serii. Monaco a învins Manchester City cu 3-1 şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor datorită golului în deplasare, iar Atletico Madrid şi Bayer Leverkusen au încheiat la egalitate, scor 0-0, după victoria cu 4-2 din tur a spaniolilor.

UPDATE 23:19 Gooool Monaco! Monaco - Manchester City 3-1. Tiemoue Bakayoko a punctat pentru liderul din Franţa în minutul 77, iar echipa lui Leonardo Jardim e din nou calificată la acest scor.

UPDATE 23:18 Leroy Sane a înscris al şaptelea gol la numai al 11-lea şut pe poartă expediat în acest sezon pentru Manchester City, în toate competiţiile.

UPDATE 23:13 Goooooool Manchester City! Monaco - Manchester City 2-1. Leroy Sane a marcat pentru echipa lui Guardiola, în minutul 71, iar englezii sunt din nou calificaţi, la acest scor, în sferturile Ligii Campionilor.

UPDATE 23:11 Ocazie imensă Bayer Leverkusen! Germanii au ratat nu mai puţin de patru situaţii de gol în aceeaşi fază în minutul 69.

UPDATE 23:07 Ocazie imensă Manchester City! Aguero a fost blocat incredibil de portarul lui Monaco, Subasic, în minutul 65 al partidei de pe Stade Louis II. A fost primul şut pe poartă al echipei lui Guardiola din acest meci.

UPDATE 23:05 Ocazie importantă ratată de Sergio Aguero. Manchester City a preluat controlul jocului de la debutul reprizei a doua.

UPDATE 23:01 Golgeterul lui Leverkusen, "Chicharito" Hernandez, afişează un look nou, cu totul inedit, la partida din această seară, de pe Vicente Calderon.

UPDATE 22:54 Atletico Madrid - Bayer Leverkusen rămâne în continuare 0-0 şi graţie paradelor de excepţie ale lui Bernd Leno.

UPDATE 22:49 Manchester City n-a expediat nici măcar un şut spre poartă în prima repriză a partidei cu Monaco, premieră negativă pentru echipa engleză.

UPDATE 22:47 Au început reprizele secunde ale celor două partide ale serii, Monaco - Manchester City şi Atletico Madrid - Bayer Leverkusen.

UPDATE 22:42 La 18 ani, Mbappe a devenit în această seară cel mai tânăr jucător care înscrie în ambele manşe ale unei "duble" eliminatorii din Liga Campionilor. Francezul i-a depăşit pe Nicolas Anelka şi Wayne Rooney, care au reuşit această performanţă la 21 de ani.

UPDATE 22:34 Golul lui Fabinho a fost a 100-a reuşită din istoria lui Monaco în Liga Campionilor. Prima a fost semnată în 1993 de atacantul german Jurgen Klinsmann, contra lui Spartak Moscova.

UPDATE 22:31 Pauză în ultimele două partide din optimile Ligii Campionilor. Monaco o conduce pe Manchester City cu 2-0 şi este calificată în sferturi, la acest scor, iar Atletico Madrid - Bayer Leverkusen este 0-0, scor de calificare pentru echipa lui Diego Simeone.

UPDATE 22:27 Golul din această seară este primul pentru Fabinho în acest sezon din Liga Campionilor.

UPDATE 22:24 Manchester City continuă să se afle sub presiune şi la acest scor. Monaco a rămas în ofensivă şi după golul lui Fabinho.

UPDATE 22:14 Goooool Monaco! Monaco - Manchester City 2-0. Fabinho a majorat avantajul liderului din Ligue 1, în minutul 29 al partidei. La acest scor, trupa din Monte Carlo Carlo este calificată în sferturile Ligii Campionilor.

UPDATE 22:10 Monaco a mai marcat o dată, însă reuşita sa a fost anulată corect, pe motiv de ofsaid.

UPDATE 21:59 Mbappe a ajuns la 11 goluri marcate în ultimele 11 meciuri din acest sezon, în toate competiţiile.

UPDATE 21:54 Goooool Monaco! Monaco - Manchester City 1-0. Liderul din Ligue 1 a deschis rapid scorul, încă din minutul 8, prin noul atacant-minune al fotbalului francez, Kylian Mbappe Lottin. Monaco mai are nevoie de un singur gol pentru o calificare-surpriză în sferturile Ligii Campionilor.

UPDATE 21:51 Căpitanul lui Manchester City, spaniolul David Silva, bifează în această seară meciul cu numărul 50 în Liga Campionilor.

UPDATE 21:49 Monaco are o medie impresionantă de goluri marcate pe teren propriu în ultimele 16 meciuri de pe Stade Louis II: 3,5 reuşite pe meci.

UPDATE 21:46 Au început cele două partide ale serii din Liga Campionilor, Monaco - Manchester City şi Atletico Madrid - Bayer Leverkusen.

UPDATE 20:56 ECHIPELE DE START

AS Monaco - Manchester City (în tur: 3-5)

Monaco: Subasic - D. Sidibe, Raggi, Jemerson, B. Mendy - Fabinho, T. Bakayoko, Lemar - B. Silva, Germain, Mbappe. Antrenor: Leonardo Jardim.

Manchester City: Caballero - B. Sagna, Stones, Clichy, Kolarov - Sane, Fernandinho, D. Silva - De Bruyne, Aguero, Sterling. Manager: Pep Guardiola.

Atletico Madrid - Leverkusen (în tur: 4-2)

Atletico Madrid: Oblak - Vrsaljko, Gimenez, Godin, Lucas - Saul, Partey, Koke, Carrasco - Correa, Griezmann. Antrenor: Diego Simeone.

Leverkusen: Leno - Hilbert, Jedvaj, Dragovic, Wendell - Baumgartlinger, Kampl - Bellarabi, Volland, Brandt - J. Hernandez. Antrenor: Tayfun Korkut.

Juventus şi Leicester City s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor, unde li se alătură lui Bayern Munchen, Real Madrid, Barcelona şi Borussia Dortmund.

Campioana Angliei a continuat parcursul incredibil şi a scos din competiţie deţinătoarea Europa League, Sevilla. Învinsă cu 2-1 în tur, Leicester a întors soarta calificării pe teren propriu, unde s-a impus cu 2-0. Căpitanul Wes Morgan a deschis scorul în minutul 27, iar Mark Albrighton l-a majorat în minutul 54. Sevilla a rămas şi în zece oameni după eliminarea lui Samir Nasri, însă a avut un penalty în inferioritate numerică, ratat însă de Steven N'Zonzi.

Învingătoare cu 2-0 în tur, Juventus n-a forţat în returul cu Porto, arbitrat de o brigadă din România, cu Ovidiu Haţegan la centru.

"Bătrâna Doamnă" s-a impus şi la Torino, cu 1-0, după un penalty transformat de Paulo Dybala şi provocat de Maxi Pereira, care a fost şi eliminat corect.

Miercuri seară au loc ultimele două optimi de finală: Atletico Madrid - Bayer Leverkusen (în tur: 4-2) şi AS Monaco - Manchester City (în tur: 3-5).

UPDATE 23:36 Final de meci şi la Torino! Juventus - Porto 1-0, iar campioana Italiei a ajuns în sferturile Ligii fără emoţii, cu 3-0 scor general.

UPDATE 23:34 Final de meci! Leicester - Sevilla s-a încheiat 2-0, iar englezii s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor cu scorul general de 3-2.

UPDATE 23:28 Încă o ratare imensă a lui Jamie Vardy, în minutul 88 al jocului, pe un contraatac al englezilor în superioritate numerică.

UPDATE 23:26 Ocazie de 3-0 pentru Leicester. Lovitura de cap a lui Jamie Vardy a fost respinsă în corner de Sergio Rico.

UPDATE 23:20 Penalty ratat de Sevilla! Steven N'Zonzi a irosit o lovitură de la 11 metri care ar fi putut duce în prelungiri partida de pe King Power Stadium.

UPDATE 23:14 Eliminare Sevilla! Samir Nasri a fost eliminat în minutul 74 după ce l-a lovit pe Jamie Vardy şi a primit al doilea cartonaş galben, iar misiunea andaluzilor a devenit foarte dificilă.

UPDATE 23:05 Mark Albrighton a înscris al doilea gol din acest sezon pentru Leicester. Ambele reuşite au venit în Liga Campionilor.

UPDATE 22:55 Goooooool Leicester! Leicester - Sevilla 2-0. Mark Albrighton a majorat avantajul campioanei Angliei, în minutul 54, iar Leicester e şi mai aproape de o calificare incredibilă în sferturile Ligii Campionilor.

UPDATE 22:53 Bară Sevilla! Sergio Escudero a nimerit "transversala" în minutul 52 al partidei de la Leicester.

UPDATE 22:48 Au început reprizele secunde ale celor două partide ale serii din optimile Ligii Campionilor.

UPDATE 22:38 Golul contra lui Porto este al patrulea consecutiv marcat de argentinianul Dybala pentru Juventus din penalty, după reuşita cu Milan şi "dubla" din lovitură de la 11 metri cu cu Napoli.

UPDATE 22:32 Pauză în cele două partide ale serii. Leicester City conduce cu 1-0 pe Sevilla şi este calificată la acest scor, datorită golului marcat în deplasare, iar Juventus se află în avantaj cu Porto, scor 1-0, şi are 3-0 la "general".

UPDATE 22:27 Gooooool Juventus! Juventus - Porto 1-0. Paulo Dybala a deschis scorul pentru Juve în minutul 41, dintr-un penalty dictat corect de Ovidiu Haţegan, care l-a eliminat şi pe Maxi Pereira, care a blocat cu mâna mingea din drumul spre poartă.

UPDATE 22:24 Wes Morgan a devenit primul jamaican din istorie care a marcat în Liga Campionilor.

UPDATE 22:11 Goooooool Leicester! Leicester - Sevilla 1-0. Căpitanul gazdelor, jamaicanul Wes Morgan, a deschis scorul pentru campioana Angliei în minutul 27, iar Leicester City este calificată la acest scor în sferturile Ligii Campionilor. În tur, Sevilla s-a impus cu 2-1.

UPDATE 22:09 Juventus nu forţează după victoria cu 2-0 din tur, însă Mario Mandzukic a ratat o ocazie importantă, în minutul 22.

UPDATE 22:04 Sevilla n-a pierdut încă în deplasare în acest sezon din Liga Campionilor şi nu a primit nici măcar un gol în precedentele trei partide de pe teren străin.

UPDATE 22:01 Golgeterul lui Juventus, Gonzalo Higuain, are 14 reuşite în ultimele 18 meciuri jucate, în toate competiţiile.

UPDATE 21:58 Leicester luptă pentru calificarea în sferturile Ligii Campionilor la trei ani distanţă de momentul în care se pregătea de un meci cu Blackpool, în liga a doua engleză.

UPDATE 21:55 Iker Casillas l-a depăşit în această seară pe Paolo Maldini şi a devenit omul cu cele mai multe meciuri jucate în Liga Campionilor: 175. Italianul avea 174.

UPDATE 21:45 Au început partidele Juventus - Porto şi Leicester - Sevilla, din optimile Ligii Campionilor.

Ovidiu Haţegan este arbitrul partidei de la Torino, cu o brigadă 100 % românească. Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe se află la cele două tuşe, Radu Petrescu şi Sebastian Colţescu sunt arbitri-adiţionali, iar Radu Ghinguleac este al patrulea arbitru.

UPDATE 20:51 ECHIPELE DE START:

Juventus - FC Porto (în tur: 2-0)

Juventus: Buffon - D. Alves, Bonucci, Benatia, A. Sandro - Khedira, Marchisio - Cuadrado, Dybala, Mandzukic - Higuain. Antrenor: Massimiliano Allegri.

Porto: Casillas - M. Pereira, Felipe, I. Marcano, Layun - Danilo - Andre, O. Torres, Brahimi - F. Soares, A. Silva. Antrenor: Nuno Espirito Santo.

Leicester - Sevilla (în tur: 1-2)

Leicester: K. Schmeichel - Simpson, Morgan, Huth, Fuchs - Mahrez, Drinkwater, Ndidi, Albrighton - Okazaki, Vardy. Antrenor: Craig Shakespeare.

Sevilla: S. Rico - G. Mercado, Pareja, Rami - Sarabia, Iborra, N'Zonzi, S. Escudero - Vitolo, Ben Yedder, Nasri. Antrenor: Jorge Sampaoli.

Ultimele patru sfert-finaliste ale acestui sezon din Liga Campionilor vor fi stabilite marți și miercuri, atunci când vor avea loc returul ”optimilor” Juventus - Porto, Leicester - Sevilla, Atletico - Leverkusen și Monaco - Manchester City.

În urma rezultatelor înregistrate în partidele din tur, se poate spune că cel mai echilibrat duel este cel dintre surprinzătoarea campioană din Premier League, Leicester, și Sevilla. Partida de pe King Power Stadium va putea fi urmărită în direct în rețeaua RCS&RDS, la Sport.ro, marți, de la 21:45.

Datorită victoriilor din urmă cu trei săptămâni, la două goluri diferență, Juventus, Atletico și Manchester City sunt mari favorite înainte returului.

AS Monaco - Manchester City, în tur: 3-5

Săptămâna trecută, Bayern Munchen, Real Madrid, Borussia Dortmund și FC Barcelona s-au calificat în sferturile de finală:

Arsenal - Bayern 1-5, în tur: 1-5
Napoli - Real Madrid 1-3, în tur: 1-3
Dortmund - Benfica 4-0, în tur: 0-1
Barcelona - PSG 6-1, în tur: 0-4

Etichete: manchester city , juventus , optimi , atletico , champions league , monaco , porto , sevilla , program , leicester , leverkusen

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Ilie Năstase a văzut "bijuteria" de 2,7 milioane € a lui Ion Țiriac și a făcut gluma zilei
Tennis - ATP/WTA World Tour 2017 Mutua Madrid Open 2017 Day Seven La Caja Magica, Madrid, Spain - 12 May 2017
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58

Exclusiv Apel pentru Dan Petrescu, după umilința CFR-ului cu Farul: ”Nu au nicio șansă”. Florin Prunea avertizează: ”Degringoladă”
Ce a spus Gică Hagi despre Constantin Budescu, după ce "Magicianul" n-a rezistat decât 8 luni la Farul
CFR Cluj v Farul Constanta - SuperLiga, Cluj-Napoca, Romania - 30 Oct 2023
Foto S-a decis! Barcelona știe când va juca primul meci pe ”bijuteria” de 1,6 miliarde de euro
camp-nou1
Telefonul lui Gigi Becali i-a stabilit viitorul lui Vlad Chiricheș. Ce implicare a avut Mihai Stoica
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
El a fost ”regele” radioului românesc, ascultat de întreaga naţiune. Îţi dai seama cine este tânărul din imagine?
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO
"Răzbunarea" lui Guardiola: 3 jucători de clasă mondială la City, pentru a nu mai pierde iar Liga Campionilor!