Paris St. Germain a învins-o pe Chelsea cu 2-1 pe teren propriu, în unul dintre capetele de afiş din optimile de finală ale Ligii Campionilor. Venit de pe bancă, Edinson Cavani a fost decisiv pentru echipa lui Laurent Blanc.

Rezultatul păstrează deschiă ecuaţia calificării în faza următoare a competiţiei, deşi parizienii ar fi putut obţine un succes mai clar. Thibaut Courtois a avut, însă, o prestaţie foarte bună şi a limitat proporţiile scorului.

A fost primul eşec suferit de Chelsea de la revenirea lui Guus Hiddink, dar un succes cu 1-0 în returul de pe Stamford Bridge, programat pe 9 martie, este suficient pentru ca londonezii să meargă mai departe.

Pe Parc des Princes, fanii campioanei Franţei au aşteptat deschiderea scorului 39 de minute, deşi favoriţii lor au controlat disputa. Zlatan Ibrahimovic a marcat primul său gol din lovitură liberă în Champions League, şi cu ajutorul unei devieri a lui John Obi Mikel, acelaşi jucător care făcuse şi faultul la faza precedentă.

PSG nu a intrat în avantaj la pauză, pentru că Mikel s-a revanşat pentru erorile care au dus la reuşita gazdelor şi a egalat în prelungirile primei reprize, în urma unui corner. Mijlocaşul de 28 de ani a devenit astfel primul nigerian care punctează în fazele eliminatorii ale UCL în ultimul deceniu. Precedentul fusese Obafemi Martins, în martie 2006, într-un meci dintre Inter şi Villarreal.

A fost al doilea gol marcat de Mikel în ultimele patru meciuri şi, totodată, primul gol primit de PSG pe teren propriu în actuala ediţie a Ligii Campionilor.

După pauză, francezii au continuat să controleze ostilităţile, în timp ce Chelsea a încercat să-şi surprindă adversarul pe contraatac. Courtois i-a ţinut în joc pe oaspeţi, dar nu a mai avut ce face cu 12 minute înainte de final, când Cavani, intrat pe teren de scurt timp, l-a învins pe portarul belgian cu un şut din unghi, după o pasă excelentă a lui Angel Di Maria.

Atacantul uruguayan a dovedit astfel că Chelsea este una dintre victimele sale preferate. În şapte dueluri cu londonezii în UCL, jucătorul de 29 de ani a înscris de trei ori şi a oferit două pase decisive.

Pe final, PSG se putea desprinde, dar Courtois şi imprecizia atacanţilor lui Blanc au păstrat suspansul pentru returul de la Londra.

ECHIPELE

PSG: Trapp - Marquinhos, T. Silva, D. Luiz, Maxwell - Verratti (Rabiot 81), Thiago Motta, Matuidi (Pastore 81) - Di Maria, Ibrahimovic, Lucas Moura (Cavani 74)

Antrenor: L. Blanc

Chelsea: Courtois - Azpilicueta, Cahill, Ivanovic, Baba Rahman - Obi Mikel, Fabregas - Pedro, Willian, Hazard (Oscar 71) - Diego Costa

Antrenor: G. Hiddink