trofeu si minge liga campionilor
Real Madrid, mai mult decât toate celelalte echipe din sferturile UEFA Champions League la un loc
France v Poland: Round of 16 - FIFA World Cup Qatar 2022
Lewandowski despre viitorul său rival din La Liga: ”Nu îmi e teamă de el”
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

Video&Foto Ireal! Catalanii reușesc miracolul, după cea mai tare revenire din istorie! Barcelona și Borussia, în sferturile UCL

08.03.2017, 09:00

Barcelona - PSG 6-1 (în tur: 0-4)
Dortmund - Benfica 4-0 (în tur: 0-1)

collage ucl 3
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Seară nebună în Champions League. Barcelona a reușit miracolul și a întors rezultatul din tur după un final dramatic de meci. În partida de la Paris, catalanii au pierdut cu 4-0, dar pe Nou Camp au reușit să se impună cu 6-1, după un final incendiar. Echipa antrenată de Luis Enrique a marcat 3 goluri în ultimele 7 minute ale partidei.

Barcelona a avut 2-0 la pauză, după golul marcat de Suarez în minutul 3 și autogolul lui Kurzawa din minutul 40. Imediat după startul reprizei secunde, Messi a dus scorul la 3-0, reușind să transforme un penalty în minutul 50. Cavani a redus din diferență 12 minute mai târziu, iar speranțele catalanilor păreau năruite.

A venit însă minutul 88, iar Neymar a bătut impecabil o lovitură liberă și a dus scorul la 4-1. Catalanii s-au năpustit asupra porții adverse și Suarez a obținut un penalty în minutul 90. Neymar a transformat lovitura de la 11 metri și finalul a fost unul nebun. Barcelona a intrat în istorie după golul marcat de Sergi Roberto în minutul 95.

Scor final 6-1 și catalanii se califică în sferturi.

VIDEO CU GOLURILE DE LA BARCELONA - PSG

De partea cealaltă, în cea de-a doua partidă a serii, Borussia Dortmund s-a calificat și ea în sferturi după ce a învins-o fără drept de apel pe Benfica, scor 4-0. Pentru Dortmund au marcat Aubameyang, cu o triplă, și Pulisic. În tur, portughezii s-au impus cu 1-0.

VIDEO CU GOLURILE DE LA BORUSSIA DORTMUND - BENFICA

UPDATE 23:46 Final de meci pe Nou Camp!!!Catalanii reușesc miracolul și se califică după cea mai tare revenire din istorie.

UPDATE 23:44 Goooooollll Barcelona!!! Sergi Roberto aduce calificarea catalanilor cu un gol marcat în minutul 90+5. Neymar îl găsește excelent în careu pe Sergi Roberto care-l învinge pe Trapp.

UPDATE 23:39 Gooooooll Barcelona!!! Neymar transformă lovitura de la 11 metri în minutul 90+1.

UPDATE 23:38 Penalty pentru Barcelona! Centralul întâlnirii dictează lovitură de la 11 metri după un presupus fault asupra lui Suarez.

UPDATE 23:37 Final de meci la Dortmund! Nemții se califică după 4-0 cu Benfica.

UPDATE 23:35 Goooooolllll Barcelona!!! Neymar înscrie superb, în minutul 88, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri.

UPDATE 23:30 Golul lui Aubameyang este cel de-al 24-lea reușit de Dortmund în acest sezon de Champions League. Un record pentru club.

UPDATE 23:29 Gooooollll Dortmund!!! Aubameyang face tripla în minutul 85. Durm îi pasează în careul de 16 metri lui Aubameyang, iar atacantul îl învinge fără probleme pe portarul advers.

UPDATE 23:10 Gooooollll PSG!!! Cavani reduce din diferență în minutul 62. Kurzawa este găsit bine în careu și-i recentrează lui Cavani, care-l învinge pe Ter Stegen cu un șut imparabil de la aproximativ 13 metri.

UPDATE 23:05 Goooolllll Dortmund!!! Aubameyang face dubla, în minutul 61, și duce scorul la 3-0. Schmelzer îl găsește bine în careu pe Aubameyang, care îl învinge fără probleme pe portarul celor de la Benfica.

UPDATE 23:03 Gooooolll Dortmund!!! Pulisic duce scorul la 2-0 în minutul 59. Atacantul este găsit excelent în careu de către Piszczek și-l lobează elegant pe portarul oaspeților.

UPDATE 23:01 Bară pentru PSG! Meunier îi centrează în careu lui Cavani care reia în bară.

UPDATE 22:58 Goooollll Barca!!! Messi transformă lovitura de la 11 metri în minutul 50.

UPDATE 22:56 Penalty pentru Barca! Centralul întâlnirii dictează lovitură de la 11 metri după un contact între Meunier și Neymar.

UPDATE 22:52 A început repriza a doua pe Camp Nou!

UPDATE 22:49 A început repriza secundă la Dortmund!

UPDATE 22:37 Pauză pe Camp Nou! Barca conduce cu 2-0.

UPDATE 22:32 Pauză la Dortmund! Nemții conduc cu 1-0.

UPDATE 22:30 Barcelona nu a pierdut nicio partidă în Champions League atunci când Suarez a înscris.

UPDATE 22:27 Goooolll Barcelona!!! Kurzawa marchează în propria poartă în minutul 40. Iniesta combină cu Suarez, pătrunde în careu, iar fundașul celor de la PSG încearcă să respingă mingea, dar trimite în poarta lui Trapp.

UPDATE 22:05 Luis Suarez a reușit golul său cu numărul 65 pentru Barcelona pe Camp Nou, în 64 de apariții.

UPDATE 22:02 Aubameyang este la cea de-a 5-a reușită în acest sezon de Champions League.

UPDATE 22:00 Cei de la PSG au cerut o lovitură de la 11 metri, în minutul 11 al meciului, după o pătrundere în careu a lui Draxler. Jucătorul francezilor a încercat să centreze iar mingea l-a lovit în mână pe Mascherano, centralul a lăsat însă jocul să continue.

UPDATE 21:50 Goooollll Barcelona!!!  Barcelona a deschis și ea scorul prin golul marcat de Suarez în minutul 3. Rafinha centrează în careul de 16 metri, mingea este respinsă de fundașii adverși și ajunge la Suarez, care marchează cu o lovitură de cap.

UPDATE 21:50 Goooolll Dortmund!!! Dortmund deschide scorul în minutul în minutul 4 prin Aubameyang. Dembele execută o lovitură de colț, Pulisic deviază până la Aubameyang, care marchează cu o lovitură de cap.

UPDATE 21:45 Au început cele două meciuri.

Dortmund - Benfica

Echipele de start:

Dortmund (5-3-2): Burki - Durm, Piszczek, Sokratis, Bartra, Schmelzer - Castro, Weigl, Dembele - Aubameyang, Pulisic

Antrenor: T. Tuchel

Benfica (4-4-2): Ederson - Semedo, Luisao, Nilsson Lindelof, Eliseu - Salvio, Samaris, Pizzi, Almeida - Mitroglou, Cervi

Antrenor: R. Vitoria

Barcelona - PSG

Barcelona (3-4-3): Ter Stegen - Mascherano, Pique, Umtiti - Rakitic, Busquets Iniesta, Rafinha - Messi, Suarez, Neymar

Antrenor: L. Enrique

PSG (4-2-3-1): Trapp - Meunier, Marquinhos, Thiago Silva, Kurzawa - Rabiot, Matuidi - Lucas Moura, Verratti, Draxler - Cavani

Antrenor: U. Emery

VEZI AICI PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

Marți, 21.45

Arsenal - Bayern Munchen 1-5 (în tur: 1-5)
Napoli - Real Madrid 1-3  (în tur: 1-3)

Real Madrid şi Bayern Munchen sunt primele două sfertfinaliste ale Ligii Campionilor după ce s-au impus şi în retur în duelurile cu Napoli, respectiv Arsenal, cu aceleaşi scoruri ca şi în prima manşă.

Pe San Paolo, Napoli a sperat la prima calificare din istorie în sferturi după ce a deschis scorul în returul cu Real Madrid în minutul 24, prin belgianul Mertens. "Galacticii" au întors însă scorul în repriza secundă şi s-au impus în final cu 3-1.

AICI AI GOLURILE DIN NAPOLI - REAL 1-3

Sergio Ramos, în minutul 51, Mertens (autogol), în minutul 57, tot după o lovitură de cap a lui Ramos, şi Morata, în minutul 90, au marcat pentru madrileni.

Şi Arsenal a deschis scorul contra lui Bayern Munchen, prin Theo Walcott, în minutul 20. Bavarezii au oferit însă o demonstraţie de forţă în repriza secundă, în care au marcat de cinci ori, prin Robert Lewandowski (minutul 55-penalty), Arjen Robben (minutul 68), Douglas Costa (minutul 78) şi Arturo Vidal (minutele 80 şi 85).

Victoria cu 5-1 a lui Bayern a fost însă facilitată şi de eliminarea francezului Koscielny, din minutul 53, din faza premergătoare penalty-ului.

AICI AI GOLURILE DIN ARSENAL - BAYERN 1-5

UPDATE 23:36 Finaluri de meci în Liga Campionilor. Real Madrid şi Bayern Munchen s-au calificat fără emoţii în sferturile de finală după ce au câştigat şi în retur cu scorurile din prima manşă: 3-1 spaniolii şi 5-1 germanii.

UPDATE 23:34 Goooool Real Madrid! Napoli - Real Madrid 1-3. Alvaro Morata a înscris şi el pentru "galactici", în prelungirile partidei de pe San Paolo.

UPDATE 23:26 Gooooool Bayern! Arsenal - Bayern Munchen 1-5. Arturo Vidal a realizat "dubla" în minutul 85, iar Bayern conduce cu 10-2 la "general".

UPDATE 23:22 Goooool Bayern! Arsenal - Bayern Munchen 1-4. "Tunarii" sunt KO. Arturo Vidal a înscris şi el pentru liderul din Bundesliga, care a înscris de trei ori în 12 minute şI mai are nevoie de un singur gol pentru a repeta scorul din tur, 5-1.

UPDATE 23:20 Goooool Bayern! Arsenal - Bayern Munchen 1-3. Douglas Costa a înscris şi el pentru campioana Germaniei, în minutul 78.

UPDATE 23:13 Robert Lewandowski are 38 de goluri marcate în 39 de meciuri, în acest sezon, pentru Bayern Munchen şi naţionala Poloniei.

UPDATE 23:10 Goooool Bayern! Arsenal - Bayern Munchen 1-2. Arjen Robben i-a adus în avantaj pe bavarezi, care conduc cu 7-2 la "general" şi se pregătesc deja de sferturile competiţiei.

UPDATE 23:00 Goooool Real Madrid! Napoli - Real Madrid 1-2. Spaniolii au punctat din nou în minutul 57, după lovitura de cap a lui Sergio Ramos, deviată în propria poartă de Mertens. Echipa lui Zinedine Zidane este ca şi calificată în sferturile Ligii Campionilor. Italienii mai au nevoie de patru goluri pentru o calificare-minune.

UPDATE 22:56 Goooool Bayern! Arsenal - Bayern Munchen 1-1. Robert Lewandowski a egalat scorul din penalty, iar Arsenal va continua partida în zece oameni, după eliminarea francezului Laurent Koscielny, care a provocat lovitura de la 11 metri.

UPDATE 22:54 Gooool Real Madrid! Napoli - Real Madrid 1-1. Sergio Ramos a egalat pentru "galactici", care sunt cu un pas în sferturile Ligii Campionilor.

UPDATE 22:46 Au început reprizele secunde ale partidelor de la Napoli şi Londra.

UPDATE 22:44 Dries Mertens are 17 goluri marcate în ultimele 16 partide jucate pentru Napoli.

UPDATE 22:32 Pauză în cele două partide ale serii din Liga Campionilor. Napoli conduce cu 1-0 pe Real Madrid şi mai are nevoie de un gol pentru calificarea în sferturi, iar Arsenal are avantaj contra lui Bayern, 1-0, însă germanii mai au trei goluri în plus la "general".

UPDATE 22:25 Theo Walcott are patru goluri marcate în ultimele patru meciuri de pe teren propriu din Liga Campionilor.

UPDATE 22:22 Bară Napoli! Dries Mertens a fost la un pas de o "dublă" istorică, însă Keylor Navas a fost salvat de bară. La 0-2, Real Madrid ar fi fost eliminată din optimile Ligii Campionilor.

UPDATE 22:14 Bară Real Madrid! Ocazie imensă ratată de Cristiano Ronaldo, care a lovit bara după ce l-a depăşit pe Reina.

UPDATE 22:10 Goooool Napoli! Napoli - Real Madrid 1-0. Belgianul Dries Mertens a deschis scorul pentru italieni, care mai au de recuperat un singur gol faţă de "galactici", după eşecul cu 3-1 din turul de pe Bernabeu.

UPDATE 22:05 Gooool Arsenal! Arsenal - Bayern 1-0. Reuşită superbă, la colţul scurt, a lui Theo Walcott. Manuel Neuer a atins balonul, însă nu a putut evita golul. Campioana Germaniei conduce însă la general cu 5-2.

UPDATE 22:03 Şi Walcott a fost aproape de gol pentru Arsenal, însă a fost blocat de Manuel Neuer.

UPDATE 22:01 Câte două ocazii de gol pentru fiecare echipă la Napoli. Insigne (min.2 şi 14), respectiv Benzema (min.11) şi Kroos (min.15) au trecut pe lângă deschiderea scorului pe San Paolo.

UPDATE 21:58 Bară Arsenal! Olivier Giroud a nimerit doar bara, iar Arsenal - Bayern a rămas 0-0.

UPDATE 21:52 Real Madrid are 46 de meciuri consecutive cu gol marcat, în toate competiţiile, înaintea partidei de la Napoli.

UPDATE 21:50 Franck Ribery are 12 pase de gol în cele 12 partide în care a fost titular în actualul sezon din Ligă.

UPDATE 21:45 Au început cele două partide ale serii din Liga Campionilor. Schimbare de ultim moment în primul 11 al lui Napoli: Giroud i-a luat locul lui Wellbeck, anunţat iniţial titular.

UPDATE 20:55 ECHIPELE DE START

Napoli - Real Madrid (în tur: 1-3)

Napoli: Reina - Hysaj, Albiol, Koulibaly, Ghoulam - Allan, Diawara, Hamsik - Callejon, Mertens, Insigne. Antrenor: Maurizio Sarri.

Real Madrid: K. Navas - Carvajal, Pepe, S. Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - Bale, Benzema, Cr. Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Arsenal - Bayern Munchen (în tur: 1-5)

Arsenal: Ospina - Bellerin, Mustafi, Koscielny, Monreal - Oxlade-Chamberlain, Xhaka, Ramsey - Walcott, A. Sanchez, Giroud. Manager: Arsene Wenger.

Bayern Munchen: Neuer - Rafinha, J. Martinez, Hummels, Alaba - Vidal, X. Alonso - Robben, Thiago Alcantara, Ribery - R. Lewandowski. Antrenor: Carlo Ancelotti.

Etichete: liga campionilor , barcelona psg , optimi liga campionilor , bayern arsenal , real madrid napoli

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația
aza3

Ce surpriză! Schimbarea majoră pe care UEFA o ia în calcul pentru EURO 2024
”Nu mai pot. E inadmisibil!”. S-a săturat și vrea să plece din România!
ciprian marica
Exclusiv ”Ați avut ofertă de 8 milioane de euro?”. Șeful lui Dinamo a răspuns imediat și a lămurit situația
fcd
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Prima apariție a lui Gigi Becali, după ce a ținut post negru 5 zile! Cum arată: ”Dacă mănânci mult, te uiți după femei”
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Video Krim - CSM București 24-30. Demonstrație de forță! ”Tigroaicele”, pas uriaș către sferturile Ligii Campionilor