Foto Românul căpitan de la Real Madrid a fost convocat la naționala Spaniei și a luat decizia
ENG: Manchester City v Real Madrid.UEFA Champions League match. Quarter-finals Andriy Lunin of Real Madrid during the UE
Condiția pe care o pune Andriy Lunin pentru a semna prelungirea cu Real Madrid
profimedia-0807526376
Jucătorii Rapidului au decis! Cristi Săpunaru, anunț în numele întregului vestiar despre Marius Șumudică

VIDEO Galata-Real 3-2. Turcii au visat frumos, dar Ronaldo i-a calificat pe 'galactici'

09.04.2013, 09:36

După 3-0 (VIDEO) în tur, Real Madrid nu credea că va mai avea emoții la Istanbul, cu Galatasaray. Turcii au câștigat manșa secundă a sferturilor de finală cu scorul de 3-2, dar nu merg mai departe în penultimul act al UEFA Champions League.

cristiano rolando gol galatasaray
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

"Dubla" lui Ronaldo, care a marcat şi în tur, a făcut ca cele trei reuşite ale turcilor să fie insuficiente pentru prelungiri. Lipsiţi de golgheterul Burak Yilmaz, turcii lui Terim au răspuns doar graţie valorii celor două staruri principale din grup, Wesley Sneijder şi Didier Drogba.

La fel ca în tur, Cristiano Ronaldo a deschis rapid scorul pentru Real. De această dată, a lovit cu două minute mai devreme decât la Madrid, învingându-l pe Muslera cu o diviere din șase metri, din pasa lui Khedira (8). Oaspeții au rămas periculoși și au amenințat poarta turcilor prin același Ronaldo (9), apoi gazdele au echilibrat și au trecut la conducerea jocului, cel puțin din punctul de vedere al posesiei. Ocaziile importante au fost tot de partea ibericilor, care au ratat o fază clară în minutul 24, prin Angel Di Maria. Sneijder l-a pus la încercare pe Diego Lopez cu un șut din marginea careului (38), dar scorul la pauză a rămas 0-1.

O ratare mare a lui Cristiano Ronaldo (57) i-a readus în joc pe elevii lui Fatih Terim, care în același minut au punctat prin Emmanuel Eboue, autor al unui șut de zile mari, din marginea careului. Wesley Snejider a semnat și el o ratare imensă, în minutul 62, când nu a prins spațiul porții cu o reluare cu latul, în urma unei pase total greșite a "aerianului" Coentrao. Tot el a adus Galatasaray în avantaj pentru prima dată în această dublă cu Real Madrid, punctând în minutul 71 la capătul unei faze de senzație, după o preluare perfectă Un minut mai târziu, Didier Drogba a înscris și el cu o execuție de finețe, trimițând cu călcâiul în poarta lui Diego Lopez.

GOLUL LUI DROGBA, CU CĂLCÂIUL

Turcii jubilau, visând frumos la o "remontada" fără precedent, în fața unui grand ca Real Madrid. Le mai trebuiau doar două goluri pentru a ajunge în mult dorita semifinală. Alvaro Arbeloa a luat două cartonașe galbene într-un minut și a fost eliminat de centralul Stephane Lannoy, dar nu mai avea să conteze, pentru că, în al doilea minut de prelungiri, Cristiano Ronaldo avea să închidă tabela la 3-2, reușind dubla.

Portarul Diego Lopez este singurul jucător de origine spaniolă care s-a aflat în echipa de start a Real Madrid trimisă în teren de Jose Mourinho, la meciul cu Galatasaray, din Liga Campionilor, aceasta fiind o premieră în istoria grupării iberice.

În precedenta dublă dintre Galatasaray și Real, din 2001, s-au înregistrat aceleași scoruri, numai că manșele au fost inversate: în turul de pe Ali Sami Yen, turcii antrenați de Mircea Lucescu câștigau cu 3-2, iar la "galacticii" își adjudecau cu 3-0 partida de pe Santiago Bernabeu.

Mourinho, egalul lui Alex Ferguson

Aceasta este a șaptea calificare a lui Jose Mourinho ca antrenor în semifinalele UEFA Champions League, performanță cu care îl egalează pe Sir Alex Ferguson, tehnicianul lui Manchester United.

INTRĂ AICI ÎN APLICAŢIA UCL PENTRU PROGRAMUL COMPLET ŞI VIDEO REZUMATELE PARTIDELOR DIN UEFA CHAMPIONS LEAGUE

Repriza 1:

Repriza 2:

ECHIPELE:

Galatasaray: Muslera - Eboue (80 Elmander), Zan, Kaya, Riera - Altintop (47 Amrabat), Melo, Inan - Sneijder - Drogba, Bulut (63 Sabri Sarioglu);
Antrenor: Fatih Terim;

Real: Diego Lopez - Essien (31 Arbeloa), Varane, Pepe, Coentrao - Khedira, Modric - Di Maria, Ozil (81 Albiol), Cristiano Ronaldo - Higuain (73 Benzema);
Antrenor: Jose Mourinho.

LIVE TEXT & VIDEO

Min. 90+3: Fluier final al partidei

Min. 90+3:     Cartonaș galben pentru Amrabat

Min. 90+2: GOOOOL Real Madrid! Cristiano Ronaldo închide tabela cu un șut sec, din interiorul careului

Min. 90: De la margine se arată trei minute de prelungire

Min. 90:     Eliminare la Real Madrid! Alvaro Arbeloa primește al doilea cartonaș galben în mai puțin de un minut, după ce i-a sugerat prin semne arbitrului Stephane Lannoy că este nebun

Min. 89:     Cartonaș galben pentru Alvaro Arbeloa

Min. 86: Turcii au inițiativa, dar nu se mai pot apropia atât de clar de poarta Realului

Min. 81: Ultima schimbare la Real: iese Mesut Ozil și intră Raul Albiol

Min. 81: Didier Drogba introduce mingea în poartă, dar golul nu este validat, din cauză că ivorianul se afla în offside, în momentul primirii mingei din partea lui Elmander

Min. 80: Schimbare la Galata: iese Eboue și intră Elmander

Min. 74: Ocazie pentru Real! Luka Modric i-a pasat excelent lui Cristiano Ronaldo, în partea dreaptă a careului turc, portughezul a preluat frumos și a șutat către colțul lung, dar peste poarta lui Muslera

Min. 73: Schimbare la Real: iese Higuain și intră Benzema

Min. 72: GOOOOL Galatasaray! Didier Drogba punctează pentru 3-1, iar Turcia începe să viseze. Ivorianul a punctat cu călcâiul, din pasa lui Amrabat

Min. 71: GOOOOL Galatasaray! Wesley Snejder îi aduce pe turci pentru prima dată în avantaj în această dublă cu Real Madrid. A primit lângă careu și a preluat senzațional, printre picioarele lui Raphael Varane, a pătruns în suprafața de pedeapsă și a tras fără speranțe pentru portarul madrilen

Min. 69: Angel Di Maria intervine excelent la o centrare a lui Sabri pentru Sneijder, respingând in extremis în corner, din fața olandezului

Min. 63: Schimbare la Galata: iese Umut Bulut și intră Sabri Sarioglu

Min. 62: Ratare imensă și pentru Galata! Sneijder a șutat pe lângă poartă, din interiorul careului, nereușind să profite de o gafă a lui Coentrao, care îi pasase excelent, deși involuntar

Min. 57: GOOOOL Galatasaray! Emmanuel Eboue egalează pentru gazde cu un șut violent, din marginea careului, cu care a catapultat mingea în vinclul porții apărate de Diego Lopez

Min. 57: Ratare mare pentru Real! Mesut Ozil l-a deschis excelent pe Angel Di Maria în careu, iar acesta a pasat mai departe, la Cristiano Ronaldo. Aflat într-o poziție excelentă, portughezul nu a putut trimite pe spațiul porții, din doar șase metri

Min. 50: Khedira care după un duel cu Zan, dar arbitrul Stephane Lannoy lasă jocul să continue. Germanul a căzut urât și acuză dureri la spate, fiind nevoit să iasă la marginea terenului, pentru a primi îngrijiri medicale

Min. 47: Prima schimbare la Galatasaray: iese Hamit Altintop și intră Amrabat

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45+2: Fluier de pauză

Min. 45: De la margine se arată două minute de prelungire pentru prima repriză

Min. 41: Turcii apar din nou periculos la poarta oaspeților, dar Bulut nu prinde spațiul porții cu un șut puternic, din marginea careului

Min. 38: Ocazie pentru Galata! Wesley Sneijder trage la colțul lung, din marginea careului, dar Diego Lopez plonjează și reține cu siguranță

Min. 34: Galata este mai prezentă în jumătatea de teren a oaspeților și presează lângă careul madrilen

Min. 30: Prima schimbare a partidei este efectuată de Real Madrid: iese Michael Essien - accidentat de Sneijder - și intră Alvaro Arbeloa

Min. 28: Galata pasează mai bine, dar nici în tur nu a stat rău la acest capitol, dominând jocul, dar nereușind să pună pericol cu adevărat la poarta lui Diego Lopez

Min. 24: Ocazie imensă de gol pentru Real! Cristiano Ronaldo i-a dat o pasă de senzație cu călcâiul lui Angel Di Maria, al cărui șut către colțul lung a fost respins în corner de portarul Muslera, cu un reflex salvator

Min. 20:     Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Wesley Sneijder (Galatasaray)

Min. 15: Wesley Sneijder centrează periculos de pe dreapta, dar Varane se apără bine și respinge

Min. 9: Cristiano Ronaldo driblează trei adversari, avansează cu greu șă trage la poartă din afara careului, dar pe centru, acolo unde se afla Muslera

Min. 8: GOOOOL Real Madrid! Cristiano Ronaldo deschide scorul pentru oaspeți și risipește orice urmă de îndoială cu privire la echipa care merge mai departe din această dublă. Portughezul a punctat din centrarea lui Khedira, care a trimis în fața porții din întoarcere, după ce fusese găsit bine în careu de Ozil

Min. 3: Ocazie mare pentru Real Madrid! Portarul Muslera a ieșit din careu, pentru a respinge printr-o alunecare din piciorul lui Cristiano Ronaldo. Migea s-a dus doar până la Angel Di Maria, care a șutat grăbit, dar cu puțin pe lângă poarta părăsită de goalkeeper-ul gazdelor

Min 1: Fluier de început al meciului dintre Galatasaray Istanbul și Real Madrid, din returul sferturilor de finală ale UEFA Champions League

Etichete: real madrid , galatasaray , uefa champions league , galatasaray real madrid , real sferturi champions league

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Tennis - ATP/WTA World Tour 2017 Mutua Madrid Open 2017 Day Seven La Caja Magica, Madrid, Spain - 12 May 2017
Ilie Năstase a văzut "bijuteria" de 2,8 milioane € a lui Ion Țiriac și a făcut gluma zilei

Ion Țiriac (84 de ani) a prezentat oficial, în cadrul unui eveniment, maşina Mercedes AMG One, care...

ACORD! Zinedine Zidane a bătut palma cu un club uriaș. Mai lipsește doar semnătura
EXCLUSIVE: Zinédine Zidane With His Wife Veronique Shopping At A Home Furnishings Boutique In Milan - 17 Apr 2024
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58
Florin Prunea a văzut imaginile cu Ștefan Târnovanu și a reacționat: ”Să vezi ce-i rup eu urechile”

Planul pus la cale de Xavi: ce va face după plecarea de la Barcelona
xavi
Xabi Alonso și Bayer Leverkusen, aproape de un record absolut! Nimeni nu a reușit asta
Bayer Leverkusen - Werder Bremen
Mircea Lucescu a spus de ce are nevoie Rapid chiar înainte de derby-ul cu FCSB
lucescu
Telefonul lui Gigi Becali i-a stabilit viitorul lui Vlad Chiricheș. Ce implicare a avut Mihai Stoica
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
"Salvaţi-ne, vă rugăm!". Cum a scăpat-o Ion Iliescu pe Steaua de la faliment
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO
Adio, Real Madrid! I-a spus "nu" lui Florentino Perez și pleacă la finalul sezonului
Manchester City v Real Madrid CF: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Lino Golden s-a căsătorit civil cu aleasa lui. Primele imagini cu tinerii îmbrăcați la patru ace, în alb și negru
Adevărul despre plicurile de ceai pe care le folosește toată lumea. Ce au descoperit în ele oamenii de știință
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”