Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

FC Barcelona FC Barcelona
Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Fluier final. Ajax - Barcelona 0-2
  • 90 | OcaziiAjax Amsterdam
    Încă o șansă de gol pentru oaspeți! Același Messi a primit în careu o pasă cu călcâiul de la Suarez, a trecut mingea printre picioarele unui apărător advers și a șutat, dar un alt fundaș a respins în corner
  • 87 | OcaziiAjax Amsterdam
    Ocazie pentru Barcelona! Messi pătrunde în careu și trimite către poartă, dar șutul său este atenuat și mingea se oprește în brațele lui Cillessen
  • 76 | Goluri
    GOOOOL Barcelona! Lionel Messi realizează dubla din pasa lui Pedro. Decarul oaspeților a împins mingea din fața porții, din alunecare
  • 75 | Schimbări
    Schimbare la Barcelona: iese Neymar și intră Pedro Rodriguez
  • 72 | Schimbări
    Schimbare la Ajax: iese Andersen și intră Riedeweld
  • 71 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Eliminare la Ajax! Veltman încasează al doilea cartonaș galben, după un fault asupra lui Messi și este eliminat de pe teren
  • 67 | OcaziiAjax Amsterdam
    Bară pentru Ajax! Milik reia cu capul, din plonjon, o centrare venită de pe dreapta, dar mingea lovește bara stângă și iese în aut de poartă
  • 62 | Schimbări
    Prima schimbare a meciului e făcută de Ajax: iese Sigthorsson și intră Milik
  • 59 | OcaziiAjax Amsterdam
    Ocazie pentru Barcelona! Suarez a scăpat singur cu portarul, a pătruns în careu și a șutat, dar Cillessen a blocat cu piciorul. Faza a continuat și s-a încheiat cu mingea trimisă pe lângă poartă de Messi
  • 57 | Faze meci
    Barcelona are un început foarte bun de repriză, jucând mult în jumătatea de teren a gazdelor
  • 50 | OcaziiAjax Amsterdam
    Bară pentru Barcelona! Neymar pătrunde în careul olandez, rămâne liber și șutează către colțul scurt, dar mingea întâlnește stâlpul drept al porții lui Cillessen
    Începutul reprizei secunde
    Pauză la Amsterdam, acolo unde Ajax este condusă de Barcelona cu 0-1
  • 45 | Cartonaşe Galbene
    Încasează și Daniel Alves un cartonaș galben, după un fault din spate comis asupra lui Schone
  • 42 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Jordi Alba, după un fault în jumătatea de teren a lui Ajax
  • 39 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Moisander, după un fault destul de tare asupra lui Messi
  • 36 | Goluri
    GOOOOL Barcelona! Lionel Messi deschide scorul pentru oaspeți, cu o lovitură de cap din centrul careului. Faza a continuat, după șutul apărat de Cillessen. Portarul a ieșit hazardat la o pasă săltată peste apărarea lui Ajax și a ratat mingea, în duel cu Bartra, care a câștigat posesia și a centrat pentru Messi, care a punctat din zona punctului de la 11 metri. E golul cu numărul 70 pentru argentinian în UCL
  • 35 | OcaziiAjax Amsterdam
    Ocazie pentru Barcelona! Cillessen a respins din drumul către vinclu o minge șutată frumos de Messi, din lovitura liberă care a rezultat la faza anterioară
  • 34 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Veltman, din cauza unui fault din spate comis asupra lui Neymar, lângă careul olandez
  • 31 | OcaziiAjax Amsterdam
    Ocazie pentru Barcelona! Jordi Alba a ajuns în poziție de finalizare, față în față cu Cillessen, dar portarul a reușit să respingă în corner cu piciorul
  • 29 | Faze meciAjax Amsterdam
    Suarez trece în viteză de un adversar și încearcă un șut din afara careului, dar mingea e blocată și respinsă în corner de un apărător al gazdelor
  • 26 | OcaziiAjax Amsterdam
    Ocazie pentru Ajax! Klaassen a fost aproape de deschiderea scorului, la capătul unei faze prelungite de atac a gazdelor. Șutul trimis din vole de decarul gazdelor a fost scos cu greu în lateral de portarul Ter Stegen
  • 23 | Faze meciAjax Amsterdam
    Șut de la distanță trimis de Schone, dar mingea trece cu mult pe lângă
  • 20 | Faze meciAjax Amsterdam
    Momente bune ale Barcelonei, dar apărarea lui Ajax rezistă. O nouă centrare trimisă de oaspeți, de această dată de pe dreapta, dar niciun atacant nu a putut relua către poartă
  • 19 | Faze meciAjax Amsterdam
    Fază periculoasă a Barcelonei, cu Messi pătrunzând în careu pe centru, cu mingea la picior, dar apărarea aglomerată a gazdelor reușește să îl blocheze chiar în centrul suprafeței de pedeapsă
  • 18 | OcaziiAjax Amsterdam
    Ocazie pentru Ajax! Andersen a șutat frumos, din prima, de la circa 20 de metri, într-o minge respinsă insuficient de bine de Alves, dar a trimis la numai câțiva centimetri de stâlpul drept al porții lui Ter Stegen
  • 13 | Faze meciAjax Amsterdam
    Barcelona începe să preseze și pistonează flancul stâng, de unde a venit și centrarea pentru cei 4 jucători care așteptau în careu, dar apărarea lui Ajax a rezolvat fără probleme faza
  • 9 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru El Ghazi, după o lovitură cu cotul aplicată lui Busquets
  • 8 | Cartonaşe Galbene
    Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Javier Mascherano, pentru un fault aproape de mijlocul terenului, asupra lui Serero
  • 8 | Faze meci
    În afara fazei la capătul căreia golul lui Neymar nu a fost validat, ocaziile au lipsit în aceste prime minute. Jocul este destul de echilibrat, Ajax reușind să țină și de minge și să ducă jocul în jumătatea de teren a catalanilor
  • 4 | Faze meciAjax Amsterdam
    Barcelona marchează, dar golul nu este validat, pe motiv de offside. Neymar a punctat cu latul, dar Jordi Alba, cel care i-a pasat în mijlocul careului, era în offside în momentul în care a primit mingea în stânga
    Fluier de start al meciului dintre Ajax Amsterdam și FC Barcelona, din etapa a 4-a a Grupei F din UEFA Champions League
Luis EnriqueFC Barcelona

VIDEO Ajax - Barcelona 0-2. "Dublă" pentru Messi, câte o bară de fiecare parte și o eliminare la gazde

Barcelona s-a calificat matematic în optimile de finală ale UEFA Champions League, după ce a trecut cu 2-0 de Ajax Amsterdam, în etapa a 4-a a Grupei F, la capătul unui meci transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

Lionel Messi a marcat ambele goluri ale oaspeților de pe Amsterdam ArenA (36, 76) și l-a egalat pe legendarul Raul Gonzalez, care până miercuri era lider solitar în topul marcatorilor din toate timpurile în UCL (DETALII AICI).

Ajax a început bine meciul cu numărul 100 jucat în UEFA Champions League. A scăpat de un gol în minutul 4, la reușita anulată a lui Neymar, pe motiv de offside, apoi a avut prima ocazie, la șutul din prima expediat de Andersen in afara careului (18). Au amenințat și prin Klaassen, al cărui șut din vole a fost scos cu greu de Ter Stegen (26). După o jumătate de oră, olandezii aveau posesie superioară vicecampioanei Spaniei (55-45)!

Barcelona a început, apoi, să apese accelerația, iar Jordi Alba a fost blocat de Cillessen când era aproape să deschidă scorul. Messi a amenințat cu un șut din lovitură liberă, scoasă de portar din drumul către vinclu, iar faza a continuat și tot el a punctat cu o lovitură de cap, după ce același Cillessen a ieșit greșit la o minge săltată peste apărarea olandeză.

Neymar, care a fost șters miercuri seară, a luat la țintă bara în minutul 50, cu un șut din interiorul careului. Suarez a ratat din nou ocazia de a marca pentru prima dată în tricoul Barcelonei, neputând să îl învingă pe portar, deși scăpase singur cu el. În aceeași fază, Messi a reluat cu puțin pe lângă (59).

Și gazdele de la Ajax și-au trecut în cont o bară, în minutul 67, la reluarea cu capul, din plonjon, a lui Milik - intrat pe teren cu 5 minute în urmă. Batavii au rămas și în inferioritate numerică, după ce Veltman a încasat al doilea cartonaș galben și a fost eliminat (71).

Au mai trecut doar 5 minute până când Lionel Messi a realizat dubla, punctând cu o execuție interesantă, din fața porții, la capătul unei pase a lui Pedro - intrat de mai puțin de un minut. Decarul vicecampioanei Spaniei a avut și ultimele două șanse de gol ale meciului, dar șuturile i-au fost blocate de fiecare dată (87, 90).