Cum l-a descris Luis Enrique pe Kylian Mbappe, după ce francezul a calificat-o pe PSG în semifinalele Champions League
Paris Saint-Germain Training Session And Press Conference - UEFA Champions League 2023/24, Barcelona, Spain - 15 Apr 2024
Luis Enrique, ironii la adresa Barcelonei înainte de returul din UCL
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

PSGPSG
1 - 3
BarcelonaBarcelona
15.04.2015, ora 21:45
PSG PSG
Barcelona Barcelona
    Final de meci pe Parc des Princes! Barcelona se impune cu 3-1 pe terenul lui PSG şi este la un pas de semifinalele UEFA Champions League. Luis Suarez, autorul unei duble, a fost eroul meciului.
  • 90 | OcaziiPSG
    Ocazie Barcelona! Messi a executat bine o lovitură liberă, dar Sirigu a reuşit să respingă.
  • 89 | OcaziiPSG
    Ocazie PSG! Gazdele puteau menţine suspansul în privinţa calificării, dar Lavezzi, Cavani şi Matuidi au irosit o oportunitate mare de gol.
  • 82 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOL, PSG! 3-1 Barcelona. Gazdele reduc din diferenţă prin Van der Wiel, al cărui şut din marginea careului a fost deviat nefericit de Mathieu.
  • 80 | Schimbări
    Ultima schimbare la oaspeţi. Adriano a intrat în locul lui Montoya.
  • 79 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOL, 3-0 Barcelona! Luis Suarez a realizat dubla, cu un nou gol antologic. Uruguayanul a finalizat elegant, cu un şut la vinclu, după ce i-a trecut mingea printre picioare lui David Luiz.
  • 74 | Schimbări
    A doua schimbare pentru Luis Enrique. Mathieu a intrat în locul lui Rakitic.
  • 70 | Faze meciPSG
    #Golul lui Suarez a fost al 400-lea marcat de Barcelona în UCL. Doar Real Madrid (436) a mai atins această bornă.
  • 69 | OcaziiPSG
    Ocazie PSG! Cavani a avut o şansă uriaşă de a reduce din avantaj, dar ter Stegen a blocat şutul foarte bun al lui Cavani cu un reflex providenţial.
  • 67 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOL, 2-0 Barcelona! Luis Suarez dublează avantajul catalanilor, la capătul unei acţiuni personale de toată frumuseţea, în care s-a distrat cu Luiz, Marquinhos şi Maxwell.
  • 65 | Schimbări
    A doua schimbare la PSG. Lucas Moura i-a luat locul lui Rabiot.
  • 55 | Faze meciPSG
    #Xavi, care a intrat în locul lui Iniesta, joacă meciul 169 în competiţiile europene. Mijlocaşul catalanilor l-a depăşit pe Maldini (168) şi este jucătorul cu cele mai multe apariţii în competiţiile continentale.
  • 54 | Cartonaşe Galbene
    Messi a primit cartonaşul galben, pentru un fault asupra lui Marquinhos.
  • 53 | Schimbări
    Prima schimbare la Barcelona. Iniesta s-a accidentat şi a părăsit terenul pe targă, iar în locul său a intrat Xavi.
  • 51 | OcaziiPSG
    Ocazie PSG! Rabiot a încercat să-l surprindă pe ter Stegen cu un şut de la distanţă, dar execuţia mijlocaşului francez a fost slabă, iar portarul german a prins uşor.
  • 49 | OcaziiPSG
    Ocazie PSG! Pastore a tras bine, cu pământul, de la aproximativ 20 de metri, dar ter Stegen a respins, cu dificultate.
  • 46 | Start prima repriza
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză pe Parc des Princes! Barcelona conduce cu 1-0 pe PSG, prin golul marcat de Neymar, din assistul lui Messi.
  • 36 | Cartonaşe Galbene
    Galben şi pentru Cabaye, care l-a faultat dur pe Iniesta la mijlocul terenului.
  • 35 | Faze meciPSG
    Cavani a încercat o reluare pretenţioasă, după o centrare a lui Maxwell, dar execuţia uruguayanului a fost slabă, iar ter Stegen a prins uşor.
  • 34 | Faze meciPSG
    #Pique, care tocmai a fost avertizat, joacă meciul 300 pentru Barcelona. 70 dintre acestea au fost în UEFA Champions League.
  • 32 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru Pique, după un fault comis asupra lui Matuidi.
  • 26 | OcaziiPSG
    Ocazie Barcelona! Neymar a fost aproape de dublă, dar finalizarea sa, după o acţiune personală, a fost slabă, iar Sirigu a prins fără probleme.
  • 21 | Schimbări
    David Luiz a intrat în locul lui Thiago Silva.
  • 19 | Faze meciPSG
    Căpitanul gazdelor, Thiago Silva, s-a accidentat şi a părăsit terenul în timp ce ambele echipe continuau să joace.
  • 18 | Goluri

GOOOOOOOOOOOL, 1-0 Barcelona! Oaspeţii au deschis scorul prin Neymar, care a finalizat un contraatac foarte bun, început de la recuperarea lui Busquets şi continuat de Messi, autorul pasei decisive.

• 14 | OcaziiPSG
    Ocazie Barcelona! Messi a şutat superb din marginea careului, dar mingea trimisă de argentinian a lovit bara porţii lui Sirigu.
  • 10 | Faze meciPSG
    #Barcelona nu a mai câştigat în Franţa din 2001, când a învins pe Lyon. De atunci, catalanii au mai obţinut doar trei remize în Hexagon şi au pierdut o dată.
  • 8 | OcaziiPSG
    Ocazie PSG! Fază superbă creată de gazde, dar Pastore a irosit şansa de a deschide scorul cu o execuţie lamentabilă.
  • 5 | Faze meci
    #Este a treia întâlnire între cele două echipe în sferturile de finală ale UCL. Cele două formaţii şi-au împărţit calificările. PSG a mers mai departe în sezonul 1994/95, în timp ce Barcelona s-a calificat în semifinale în stagiunea 2012/13.
Luis EnriqueBarcelona

VIDEO PSG - Barcelona 1-3. Luis Suarez a marcat o dublă, iar catalanii sunt cu un pas în semifinalele UCL

Barcelona este cu un pas în semifinalele Champions League. Catalanii s-au impus cu 3-1 pe terenul lui Paris Saint Germain, în turul sferturilor de finală, la capătul unui meci al cărui erou a fost Luis Suarez. Uruguayanul a reușit o dublă și a ajuns la 6 goluri în acest sezon al competiției.

Barcelona s-a impus clar în deplasare la Paris Saint Germain, în prima manșă a sferturilor din Champions League.

Catalanii au început în forță și Messi a trimis în bară. În minutul 18, argentinianul a pasat decisiv pentru golul lui Neymar, care a deschis scorul.

Francezii, fără Ibrahimovic și Verratti, suspendați, l-au pierdut și pe Thiago Silva după doar 21 de minute, din cauza unei accidentări.

PSG putea egala în primele minute ale reprizei secunde, dar Ter Stegen a respins șutul lui Pastore. A marcat în schimb Barcelona, în minutul 67, când Luis Suarez a depășit trei adversari şi l-a învins pe Sirigu din apropiere.

Gazdele au reacționat imediat, dar Ter Stegen a avut o superparadă la execuția lui Cavani.

Oaspeţii s-au distanțat la trei goluri după o nouă acțiune marca Luis Suarez. În minutul 79, uruguayanul l-a depășit ușor pe David Luiz și a înscris cu un șut superb.

Parizienii au redus din diferență trei minute mai târziu, în urma unui şut al lui Van der Wiel, deviat nefericit de Mathieu.

Barcelona s-a impus cu 3-1 și a făcut un pas uriaș către semifinalele competiției. Înainte de manșa secundă de marți, ambele echipe au dueluri complicate sâmbătă, în campionat. Catalanii joacă de la 17:00 pe Digi Sport 2, contra Valenciei, în vreme ce PSG o va înfrunta pe Nice, de la 18:00, pe Digi Sport 3.

Returul dintre Barcelona și PSG este marți, de la ora 21:45, în direct la Digi Sport 1.

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...