Fluier final. Real Madrid - FC Basel 5-1
Ultima modificare și la Basel: iese Frei și intră Delgado
82 |
Ultima schimbare la Real: iese Benzema și intră Javier "Chicharito" Hernandez
79 |
GOOOOL Real Madrid! Karim Benzema duce scorul la 5-1. Francezul a punctat cu un șut excelent, la vinclu, după o cursă în care a fost lansat de Cristiano Ronaldo, cu o pasă cu călcâiul. Mingea a lovit și bara transversală, înainte de a scutura plasa porții
76 |
Bară pentru Basel! Fabia Schar a șutat puternic, din afara careului, după o frumoasă fază de atac a elvețienilor, dar mingea a izbit bara stângă a porții lui Casillas și a ieșit în aut de poartă
75 |
Șut periculos trimis de elvețieni, dar apărătorii gazdelor sunt atenți și resping
74 |
Modificare și la Real: iese Modric și intră Illarramendi
73 |
Schimbare la Basel: iese Streller și intră Embolo
72 |
Șansă de gol și pentru Real! Bale a primit în dreapta careului, dar a preferat să șuteze, deși avea alți 3 colegi excelent poziționați, în zonă centrală, iar portarul oaspeților a respins în corner
67 |
Ocazie imensă pentru Basel! Gonzalez a primit o pasă în spatele apărătorilor madrileni, după o respingere nereușită a lui Varane, dar Casillas a intervenit excelent și a scos în corner șutul paraguayanului
57 |
Benzema își încearcă și el șutul din afara careului, dar trimite slab, pe jos și pe direcția lui Vaclik, care prinde fără probleme
55 |
Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Elneny
47 |
Cristiano Ronaldo trimite cu mult pe lângă poartă, dintr-o lovitură liberă de la circa 25 de metri
46 |
Începutul reprizei secunde
45+1 |
Pauză la Madrid, acolo unde Real, deținătoarea trofeului UCL, conduce cu 4-1 în fața lui FC Basel
43 |
Streller a fost lansat în jumătatea de teren a Realului, l-a depășit frumos pe Ramos și a intrat în duel cu Pepe, însă a pierdut mingea aproape de careu, când aproape trecuse și de portughez
38 |
GOOOOL FC Basel! Gonzalez reduce din diferență pentru oaspeți, la capătul unui contraatac rapid, finalizat cu un șut puternic, la colțul lung
37 |
GOOOOL Real Madrid! James Rodriguez își trece și el numele pe lista marcatorilor, punctând din apropiere după ce portarul lui Basel a respins în față un șut deviat trimis de Benzema
31 |
GOOOOL Real Madrid! Cristiano Ronaldo face 3-0 din pasa aceluiași Bale, care a pătruns pe dreapta după o nouă pasă a lui Modric. Portughezul a trebuit doar să pună latul din câțiva metri la mingea trimisă în fața porții
30 |
GOOOOL Real Madrid! Gareth Bale dublează avantajul madrilenilor cu un gol superb. Galezul a primit o pasă excelentă de la Modric, l-a lobat înalt pe portar
27 |
Încă o șansă de gol pentru madrileni! Goalkeeper-ul oaspeților s-a remarcat din nou, apărând o puternică lovitură de cap trimisă la colțul scurt de Pepe, apoi a reușit să îl împiedice și pe Benzema să reia către poartă
26 |
Ocazie pentru Real! Luka Modric a șutat puternic de la circa 25 de metri, dar portarul Vaclik a fost atent și a reușit să respingă
24 |
Madrilenii continuă jocul bun și presează în continuare în jumătatea de teren a lui Basel
16 |
Ocazie pentru Basel! Elvețienii au fost aproape să dea o replică rapidă, însă Streller a reluat la numai câțiva centimetri pe lângă poartă la capătul unei centrări de pe dreapta
14 |
GOOOOL Real Madrid! Suchy a deviat în proprie poartă un șut al lui Nacho, din partea dreaptă a careului
10 |
Început bun de meci pentru gazde, care au dus jocul încă din aceste prime minute în jumătatea de teren a lui Basel
7 |
Șut pe lângă poartă trimis de Pepe din interiorul careului, după o minge bâlbâită de apărarea oaspeților la capătul unui corner madrilen de pe stânga
6 |
Cristiano Ronaldo le dă și el emoții elvețienilor, șutând cu puțin peste poartă ,după o pătrundere în careu pe partea dreaptă
5 |
Avem și primul șut pe poartă! Elneny a trimis de la circa 20 de metri, dar pe direcția lui Casillas, care a prins cu siguranță
4 |
Real Madrid are un prim șut spre poarta lui Basel, dar Modric trimite prea înalt, din marginea careului elvețian
1 |
Fluier de start al meciului dintre Real Madrid și FC Basel, din prima etapă a fazei grupelor UEFA Champions League

Video rezumat: Real Madrid - FC Basel

VIDEO Real Madrid - FC Basel 5-1. Debut entuziasmant pentru deţinătoarea trofeului

Real Madrid, câștigătoarea trofeului UEFA Champions League, în urmă cu aproape 4 luni, a început perfect noul sezon al cele mai puternice competiții inter-cluburi, câștigând în prima etapă cu 5-1 în fața lui FC Basel, într-un meci transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

Madrilenii au deschis scorul printr-un autogol al lui Suchy, care în minutul 14 a deviat în proprie poartă o minge trimisă de Nacho, din partea dreaptă a careului. Gareth Bale a marcat cel mai frumos gol al serii pe Santiago Bernabeu când se împlinea o jumătate de oră de joc, din pasa trimisă cu exteriorul de Modric. Peste doar un minut, galezul i-a pasat lui Cristiano Ronaldo pentru 3-0 (31). Perioada excelentă a "galacticilor" a continuat cu reușita lui James Rodriguez, care și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 37, împingând în poartă o minge respinsă în față de portarul elvețienilor, după un șut deviat al lui Benzema. Gonzalez a stabilit scorul pauzei, marcând golul de onoare pentru Basel, la capătul unui contraatac rapid (38).

În partea secundă, Casillas și-a trecut în cont o paradă excelentă în fața aceluiași Gonzalez (67), apoi Bale a ratat șansa de a realiza dubla (72). Fundașul Fabian Schar a lovit bara, cu un șut frumos din afara careului (76), iar peste 3 minute Karim Benzema a închis tabela cu un gol superb, al 1000-lea marcat de Real Madrid în cupele europene (DETALII AICI).

Pe Santiago Bernabeu a venit și o mai veche cunoștință a "galacticilor", fundașul central Walter Samuel. Argentinianul care a jucat la Real în sezonul 2004-2005 (38 de mecuri și două goluri în toate competițiile) a fost titular pentru Basel. A jucat 64 de minute și a încasat un cartonaș galben (60).

În celălalt meci al Grupei B din UCL, transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 3, FC Liverpool a câștigat cu 2-1 în fața lui Ludogorets Razgrad, la care Cosmin Moți a fost integralist (VIDEO și DETALII AICI).