FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

• 79 | Goluri
    GOOOOL Real Madrid! Karim Benzema duce scorul la 5-1. Francezul a punctat cu un șut excelent, la vinclu, după o cursă în care a fost lansat de Cristiano Ronaldo, cu o pasă cu călcâiul. Mingea a lovit și bara transversală, înainte de a scutura plasa porții
  • 76 | OcaziiReal Madrid
    Bară pentru Basel! Fabia Schar a șutat puternic, din afara careului, după o frumoasă fază de atac a elvețienilor, dar mingea a izbit bara stângă a porții lui Casillas și a ieșit în aut de poartă
  • 75 | Faze meciReal Madrid
    Șut periculos trimis de elvețieni, dar apărătorii gazdelor sunt atenți și resping
  • 74 | Schimbări
    Modificare și la Real: iese Modric și intră Illarramendi
  • 73 | Schimbări
    Schimbare la Basel: iese Streller și intră Embolo
  • 72 | OcaziiReal Madrid
    Șansă de gol și pentru Real! Bale a primit în dreapta careului, dar a preferat să șuteze, deși avea alți 3 colegi excelent poziționați, în zonă centrală, iar portarul oaspeților a respins în corner
  • 67 | OcaziiReal Madrid
    Ocazie imensă pentru Basel! Gonzalez a primit o pasă în spatele apărătorilor madrileni, după o respingere nereușită a lui Varane, dar Casillas a intervenit excelent și a scos în corner șutul paraguayanului
  • 57 | Faze meciReal Madrid
    Benzema își încearcă și el șutul din afara careului, dar trimite slab, pe jos și pe direcția lui Vaclik, care prinde fără probleme
  • 55 | Cartonaşe Galbene
    Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Elneny
  • 47 | Faze meciReal Madrid
    Cristiano Ronaldo trimite cu mult pe lângă poartă, dintr-o lovitură liberă de la circa 25 de metri
    Începutul reprizei secunde
    Pauză la Madrid, acolo unde Real, deținătoarea trofeului UCL, conduce cu 4-1 în fața lui FC Basel
  • 43 | Faze meciReal Madrid
    Streller a fost lansat în jumătatea de teren a Realului, l-a depășit frumos pe Ramos și a intrat în duel cu Pepe, însă a pierdut mingea aproape de careu, când aproape trecuse și de portughez
  • 38 | Goluri
    GOOOOL FC Basel! Gonzalez reduce din diferență pentru oaspeți, la capătul unui contraatac rapid, finalizat cu un șut puternic, la colțul lung
  • 37 | Goluri
    GOOOOL Real Madrid! James Rodriguez își trece și el numele pe lista marcatorilor, punctând din apropiere după ce portarul lui Basel a respins în față un șut deviat trimis de Benzema
  • 31 | Goluri
    GOOOOL Real Madrid! Cristiano Ronaldo face 3-0 din pasa aceluiași Bale, care a pătruns pe dreapta după o nouă pasă a lui Modric. Portughezul a trebuit doar să pună latul din câțiva metri la mingea trimisă în fața porții
  • 30 | Goluri
    GOOOOL Real Madrid! Gareth Bale dublează avantajul madrilenilor cu un gol superb. Galezul a primit o pasă excelentă de la Modric, l-a lobat înalt pe portar
  • 27 | OcaziiReal Madrid
    Încă o șansă de gol pentru madrileni! Goalkeeper-ul oaspeților s-a remarcat din nou, apărând o puternică lovitură de cap trimisă la colțul scurt de Pepe, apoi a reușit să îl împiedice și pe Benzema să reia către poartă
  • 26 | OcaziiReal Madrid
    Ocazie pentru Real! Luka Modric a șutat puternic de la circa 25 de metri, dar portarul Vaclik a fost atent și a reușit să respingă
  • 24 | Faze meciReal Madrid
    Madrilenii continuă jocul bun și presează în continuare în jumătatea de teren a lui Basel
  • 16 | OcaziiReal Madrid
    Ocazie pentru Basel! Elvețienii au fost aproape să dea o replică rapidă, însă Streller a reluat la numai câțiva centimetri pe lângă poartă la capătul unei centrări de pe dreapta
  • 14 | Auto Goluri
    GOOOOL Real Madrid! Suchy a deviat în proprie poartă un șut al lui Nacho, din partea dreaptă a careului
  • 10 | Faze meciReal Madrid
    Început bun de meci pentru gazde, care au dus jocul încă din aceste prime minute în jumătatea de teren a lui Basel
  • 7 | Faze meciReal Madrid
    Șut pe lângă poartă trimis de Pepe din interiorul careului, după o minge bâlbâită de apărarea oaspeților la capătul unui corner madrilen de pe stânga
  • 6 | OcaziiReal Madrid
    Cristiano Ronaldo le dă și el emoții elvețienilor, șutând cu puțin peste poartă ,după o pătrundere în careu pe partea dreaptă
  • 5 | Faze meciReal Madrid
    Avem și primul șut pe poartă! Elneny a trimis de la circa 20 de metri, dar pe direcția lui Casillas, care a prins cu siguranță
  • 4 | Faze meciReal Madrid
    Real Madrid are un prim șut spre poarta lui Basel, dar Modric trimite prea înalt, din marginea careului elvețian
    Fluier de start al meciului dintre Real Madrid și FC Basel, din prima etapă a fazei grupelor UEFA Champions League
Paulo SosaFC Basel

VIDEO Real Madrid - FC Basel 5-1. Debut entuziasmant pentru deţinătoarea trofeului

Real Madrid, câștigătoarea trofeului UEFA Champions League, în urmă cu aproape 4 luni, a început perfect noul sezon al cele mai puternice competiții inter-cluburi, câștigând în prima etapă cu 5-1 în fața lui FC Basel, într-un meci transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

Madrilenii au deschis scorul printr-un autogol al lui Suchy, care în minutul 14 a deviat în proprie poartă o minge trimisă de Nacho, din partea dreaptă a careului. Gareth Bale a marcat cel mai frumos gol al serii pe Santiago Bernabeu când se împlinea o jumătate de oră de joc, din pasa trimisă cu exteriorul de Modric. Peste doar un minut, galezul i-a pasat lui Cristiano Ronaldo pentru 3-0 (31). Perioada excelentă a "galacticilor" a continuat cu reușita lui James Rodriguez, care și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 37, împingând în poartă o minge respinsă în față de portarul elvețienilor, după un șut deviat al lui Benzema. Gonzalez a stabilit scorul pauzei, marcând golul de onoare pentru Basel, la capătul unui contraatac rapid (38).

În partea secundă, Casillas și-a trecut în cont o paradă excelentă în fața aceluiași Gonzalez (67), apoi Bale a ratat șansa de a realiza dubla (72). Fundașul Fabian Schar a lovit bara, cu un șut frumos din afara careului (76), iar peste 3 minute Karim Benzema a închis tabela cu un gol superb, al 1000-lea marcat de Real Madrid în cupele europene (DETALII AICI).

Pe Santiago Bernabeu a venit și o mai veche cunoștință a "galacticilor", fundașul central Walter Samuel. Argentinianul care a jucat la Real în sezonul 2004-2005 (38 de mecuri și două goluri în toate competițiile) a fost titular pentru Basel. A jucat 64 de minute și a încasat un cartonaș galben (60).

În celălalt meci al Grupei B din UCL, transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 3, FC Liverpool a câștigat cu 2-1 în fața lui Ludogorets Razgrad, la care Cosmin Moți a fost integralist (VIDEO și DETALII AICI).