profimedia-0855581680
Doku a rupt tăcerea, după ce și-a lovit adversarul cu talpa în piept în minutul 90+9, în Liverpool - Man. City
Chelsea v Preston North End, Emirates FA Cup, Third Round, Football, Stamford Bridge, London, UK - 06 Jan 2024
Chelsea a început ”curățenia de primăvară”! E gata să-l vândă pe Cole Palmer și i-a stabilit prețul
manea
Florin Manea, gata de o nouă lovitură! Fotbalistul pe care-l poate transfera pentru 30.000.000€

• 90+1 | Goluri
    GOOOOOL CITY: 3-2, AGUERO. Vârful ”cetățenilor” i-a ”furat” mingea lui Boateng, care a greșit nepermis, după care a intrat în careu și a marcat în stânga lui Neuer.
  • 89 | Cartonaşe Galbene
    ZABALETA
  • 85 | Goluri

GOOOOOL CITY: 2-2, AGUERO. Englezii au profitat de o gafă a lui Alonso, mingea a ajuns la Aguero, care a intrat în careu, după care a finalizat cu un șut la colțul lung. Mingea a lovit bara și a intrat în plasă.

• 77 | Faze meciManchester City
    Kompany a reluat din întoarcere, din mijlocul careului, dar n-a cadrat cum trebuie și mingea s-a dus afară.
  • 70 | OcaziiManchester City
    OCAZIE CITY. Lampard a expediat o ”ghiulea” de la peste 30 de metri, direct pe poartă, dar și intervenția lui Neuer a fost pe măsură. A scos de sub transversală în corner.
  • 52 | OcaziiManchester City
    Milner a șutat cu efect la colțul lung, de la marginea careului de 16 metri, din interior, și mingea a trecut foarte puțin de vinclul porții celor de la Bayern.
  • 50 | OcaziiManchester City
    Nasri l-a deschis excelent pe Navas, pe dreapta, acesta a intrat în careu și a tras, dar Neuer a acordat corner.
  • 47 | OcaziiManchester City
    Xabi Alonso i-a ”furat” mingea lui Fernando, la mijlocul terenului, după care a declanșat un contraatac. Alonso i-a pasat în stânga lui Ribery, acesta i-a repasat lui Alonso, iar acesta din urmă a încercat să finalizeze cu o execuție pretențioasă, de la marginea careului de 16 metri, dar peste poartă.
  • 45+2 | Final repriza 1

PAUZĂ

• 45 | Goluri

GOOOOOL BAYERN; 1-2, LEWANDOWSKI. Puternicul atacant a marcat cu o lovitură de cap, din interiorul careului, de lângă Clichy, în stânga lui Hart. Mingea l-a lovit pe Lewandowski și în umăr înainte să intre în plasă.

• 41 | Faze meciManchester City
    XABI ALONSO este primul jucător din istoria UEFA Champions League care marchează chiar de ziua lui: a împlinit 33 de ani.
  • 40 | Goluri
    GOOOOOL BAYERN: 1-1, XABI ALONSO. Mijlocașul a marcat direct din lovitură liberă, de la 18 metri, fără nicio reacție din partea lui Hart
  • 35 | OcaziiManchester City
    Lampard a șutat de la peste 25 de metri, din poziție centrală, aproape de vinclul porții lui Neuer.
  • 25 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA BAYERN. A ieșit Rode, a intrat DANTE
  • 21 | Gol din Penalty

GOOOOOL CITY: 1-0, AGUERO. Atacantul englezilor a transformat lovitura de la 11 metri, chiar dacă Neuer ghicise colțul.

• 20 | Cartonaşe Roşii
    BENATIA a fost eliminat pentru fault din postura ultimului apărtor.
  • 20 | Penalty-uriManchester City

PENALTY CITY! Aguero a scăpat singur cu Neuer, dar a fost faultat de către Benatia, astfel că s-a acordat lovitură de la 11 metri!

• 20 | Faze meciManchester City
    Rafinha a șutat la poartă, din interiorul careului direct în Clichy
  • 15 | Faze meciManchester City
    Milner i-a pasat bine pe dreapta lui Navas, acesta din urmă a ales să centreze în careu, dar Xabi Alonso a apărut la fix și a acordat corner. Faza a rămas fără rezultat.
  • 10 | Faze meciManchester City

Robben a combinat frumos pe dreapta cu Lewandowski, după care a șutat la poartă, pe colțul scurt, dar mingea a trecut pe lângă bară.

• 9 | OcaziiManchester City
    OCAZIE BAYERN. Ribery i-a pasat excelent în careu lui Rode, care trezit singur cu Hart, a șutat din prima, dar portarul lui City a respins.
  • 5 | Faze meciManchester City
    Lampard a reluat, dintr-o poziție dificilă spre poartă, dar mingea s-a dus afară. Jucătorul lui City a cerut corner

A început partida. Lovitura de start le-a aparținut englezilor.

Pep GuardiolaBayern Munchen

VIDEO Man. City-Bayern 3-2. Bavarezii au revenit de la 0-1, dar au pierdut în prelungiri. Hat-trick Aguero

Meci interzis cardiacilor la Manchester. Elevii lui Pellegrini au condus cu 1-0, apoi au avut avantaj când cei de la Bayern au rămas în 10, dar ce a urmat a fost demn de un film horror. Bavarezii au revenit și au preluat conducerea, dar Aguero, de unul singur, a îngenuncheat trupa lui Guardiola.

Manchester City avea o singură variantă, înaintea acestei partide, pentru a mai păstra șanse de calificare în primăvara UEFA Champions League, și anume să câștige în fața celor de la Bayern.

Lampard a dat primul semnal al partidei că ”cetățenii” nu s-au resemnat și că vor să rămână în competiție, dar șutul acestuia s-a dus afară. Nu peste mult timp, mai exact patru minute, a venit și reacția din partea bavarezilor. Ribery i-a pasat excelent în careu lui Rode, dar acesta, singur cu Hart, l-a luat la țintă pe portar, în loc să marcheze.

Stadionul a ”explodat” pur și simplu la faza din minutul 20, cea în care Benatia l-a faultat pe Aguero, din postura ultimului apărător. Din păcate pentru Guardiola, fundașul central a fost eliminat, astfel că Bayern se vedea nevoită să joace restul meciului cu un om mai puțin.

Aguero n-a ratat de la punctul cu var și City era în grafic: 1-0. Nemții n-au acuzat aceste două șocuri și au continuat să facă ce știu ei cel mai bine. Adică să paseze foarte mult și să atace frontal poarta lui Hart. Iar fotbalul răsplătește întotdeauna echipa care joacă fotbal.

PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR Digi Sport

În doar cinci minute, bavarezii au întors meciul în favoarea lor, spre disperarea fanilor din tribune. Mai întâi a egalat Xabi Alonso, care a marcat superb direct din lovitură liberă, cam de la 18 metri (40), exact în ziua în care a împlinit 33 de ani. Apoi, fix înainte de pauză (45), Lewandowski a făcut 2-1 cu o lovitură în care s-a folosit și de cap, dar și de umăr.

Muștruluiți la pauză de Pellegrini, fotbaliștii de la City au început mult mai bine repriza a doua, au pasat mai mult, dar tot nu au reușit să pună în pericol poarta germanilor. Așa a ajuns Lampard să tragă de la 30 de metri, dar Neuer a demonstrat de ce este, poate, cel mai bun portar din lume al momentului.

Finalul partidei a fost apoteotic. Două gafe monumentale ale lui Alonso și Boateng i-au permis lui Aguero să realizeze hat-trickul și să aducă o victorie nesperată a celor de la City, care rămân în grafic pentru calificare.

Deja calificată, Bayern va juca în ultima etapă, acasă, cu CSKA, în timp ce britanicii se vor lupta pentru accederea în ”optimi” cu Roma pe Olimpico.

CLASAMENT

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

Edi Iordănescu a spus de ce l-a scos pe...

MEDIA: Digi Sport Special, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Foto "Femeia asta e o legendă". Ce gest a făcut Collins către români, după ce la Miami s-a auzit doar "Hai, Sorana!"

collins

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano