Dinamo Dinamo
Steaua Steaua
    FINAL! Dinamo își umilește rivala în ultimul meci din 2016!
  • 90 | Goluri

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL DINAMO!!! Marchează și Dorin Rotariu, care l-a învins pe Niță cu un șut imparabil, cu piciorul stâng!

• 84 | Schimbări
    Adam Nemec e înlocuit cu Popescu.
  • 82 | Schimbări
    Alexandru Tudorie a intrat în locul lui Moke.
  • 81 | Cartonaşe Galbene
    Adnan Aganovic primește cartonașul galben.
  • 79 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL DINAMO!!! ”Câinii” refac diferența de două goluri, după ce au surprins din nou avansată apărarea Stelei! Vali Lazăr l-a învins pe Niță din apropierea careului mic.
  • 78 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL STEAUA!!! Adnan Aganovic reduce din diferență, după ce a reluat, nemarcat, o centrare de pe partea stângă, venită de la Momcilovic.
  • 77 | Faze meciDinamo
    Niță reține șutul-centrare al lui Lazăr!
  • 76 | Cartonaşe Galbene
    Moke ia galben, după ce oprește contraatacul lui Dinamo, printr-un fault la Filip.
  • 70 | Schimbări
    Rotariu a intrat în locul lui Dudea.
  • 69 | Faze meci
    Momente tensionate. Tamaș l-a luat de gât pe Hanca, însă nu a fost avertizat.
  • 68 | OcaziiDinamo
    Penedo îl blochează pe Aganovic, iar, apoi, De Amorim vine din spate și trage în portarul panamez.
  • 65 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL DINAMO!!! Dan Nistor face 2-0 pentru Dinamo, după un contract pe care tot el l-a început!
  • 60 | Schimbări
    Adnan Aganovic intră în locul lui Gabi Enache.
  • 60 | OcaziiDinamo
    Denis Man trage în blocaj, din interiorul acreului.
  • 53 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Filip, tot pentru un fault asupra lui Popa.
    Primește și Adi Popa cartonașul galben, pentru proteste.
  • 50 | OcaziiDinamo
    William de Amorim șutează din prima, de la marginea careului, pe lângă poarta lui Penedo.
  • 47 | Cartonaşe Galbene
    Lazăr primește cartonașul galben pentru un fault asupra lui Adi Popa. Arbitrul Feșnic a greșit însă, întrucât nu Lazăr l-a faultat pe jucătorul intrat pe teren după pauză, ci Steliano Filip.
    Începe repriza a doua.
    Adrian Popa intră în locul lui Fernando Boldrin, după pauză.
  • 45+2 | Final repriza 1
    Se încheie prima repriză! Dinamo conduce cu 1-0, datorită golului lui Mahalngu.
  • 45+1 | OcaziiDinamo
    Nemec trimite cu capul, puțin peste poartă, mingea centrată de Nistor, din corner.
  • 40 | Faze meciDinamo
    Penedo reține mingea deviată șutată de Moke.
  • 40 | OcaziiDinamo
    Adam Nemec trage din interiorul careului, pe direcția lui Niță. Portarul stelist nu reușește însă să evite cornerul.
  • 37 | Faze meciDinamo
    Steaua a preluat din nou controlul jocului, dar nu reușește să-și creeze ocazii.
  • 30 | OcaziiDinamo
    Dinamoviștii scapă pe contraatac, prin Nistor, care, după ce îi depășește pe Toșca și pe Ovidiu Popescu, trage în Niță.
  • 29 | Schimbări
    May Mahlangu nu mai poate continua și este înlocuit cu Vali Lazăr!
  • 26 | Faze meciDinamo
    May Mahlangu se resimte și părăsește terenul pentru a primi îngrijiri medicale.
  • 24 | Faze meciDinamo
    Penedo respinge în bară șutul lui Boldrin din afara careului!
  • 19 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOL DINAMO!!! May Mahlangu deschide scorul cu un șut de la aproape 20 metri, pe jos.
  • 13 | OcaziiDinamo
    Mare ocazie pentru Steaua! Ovidiu Popescu primește o pasă foarte bună din partea lui Denis Man și, după ce îl întoarce de două ori pe Maric, trage din unghi în transversală!
  • 12 | Faze meciDinamo
    Tamaș deviază mingea centrată de Boldrin în corner. Penedo reține fără probleme.
  • 6 | Faze meciDinamo
    Denis Man pătrunde foarte bine în careu, după ce îl depășește, în partea dreaptă, pe Nedelcearu. Centrarea sa este respinsă de Maric în corner.
  • 5 | Faze meci
    Început de meci fără faze de poartă. Ocaziile întârzie să apară.
    A început meciul! Steaua a avut lovitura de start.
  • 0 | Faze meci
    Imagini din vestiarele celor două echipe.
Laurențiu ReghecampfSteaua

Dinamo - Steaua 4-1, în semifinalele Cupei Ligii. ”Câinii” și-au umilit rivalii în ultimul meci din 2016!

Dinamo a încheiat anul cu o victorie în faţa marii rivale, Steaua. În turul semifinalei Cupei Ligii, Dinamo a câştigat şi ultimul derby al României din 2016 cu o diferenţă mai mare de scor ca la duelul de campionat din finalul lunii noiembrie, impunându-se de această dată cu 4-1.

Primul gol le putea aparţine steliştilor după 13 minute când Ovidiu Popescu a nimerit bara. Şase minute mai târziu, fundaşul dreapta al roş-albaştrilor a gafat, iar Mahlangu a deschis scorul pe Arena Naţională. A fost primul gol al africanului Dinamo.

Boldrin a avut şansa egalării, însă Penedo a intervenit salvator. Jucătorii lui Andone au fost la un pas să dea, pe contraatac, o nouă lovitură - Niţă i-a refuzat golul lui Nistor.

Repriza secundă a început sub dominarea Stelei, iar De Amorim a semnat o ocazie uriaşă. Tot Dinamo a marcat. Nistor nu a mai greşit finalizarea şi a trimis lângă bară.

Deţinătoarea trofeului a reintrat în calculele calificării în minutul 78, la reuşita de efect a lui Aganovic. Steliştii nici nu au avut timp să se bucure - la 20 de secunde de la reluarea jocului, Lazăr a refăcut diferenţa de pe tabelă. Scorul final, 4-1 pentru Dinamo, a fost stabilit de Dorin Rotariu cu câteva momente înainte de final.

Dinamo a ajuns la nouă meciuri consecutive fără înfrângere în Clasicul României. Returul din semifinala Cupei Ligii se joacă la începutul lunii martie.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...

bocciu

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

MEDIA: Digi Sport Special, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano