• Tenis: Turneul Campioanelor: Simona Halep - Caroline Garcia va fi ÎN DIRECT și ÎN EXCLUSIVITATE la Digi Sport 2, azi, de la 14:30
  • Fotbal, Serie A, etapa a 11-a: Milan - Juventus (sâmbătă, 19:00, Digi Sport 2)

Ediţia 2017-2018 a Cupei României debutează săptămâna viitoare, atunci când intră în competiţie şi echipe de tradiţie precum Petrolul şi "U" Cluj.

Primul tur al fazei naţionale a Cupei va avea loc miercuri, 9 august, de la ora 17:30. iar în această fază vor participa cele 42 de câştigătoare ale fazei judeţene ale Cupei României şi zece echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii a III-a.

Petrolul va juca împotriva câştigătoarei Cupei României, faza pe Bucureşti, Regal Sport Club Ferdinand I, adică Academia de Fotbal Atletico Madrid București, clubul care a dat aproape un lot întreg în această vară la noua echipă de fotbal a CSA Steaua.

"U" Cluj va debuta în Cupă contra Voinţei Cetate, echipa care a cucerit faza pe judeţul Bistriţa a Cupei României.

CSM Paşcani, Sportul Chiscani, Unirea 1924 Alba Iulia, AFC Odorheiu Secuiesc, Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, Millenium Giarmata, ACS Şirineasa, ACS Urban Titu, FC Aninoasa şi Înainte Modelu sunt cele zece formaţii care au evoluat şi sezonul trecut în Liga a III-a care vor juca în primul tur al Cupei.

Programul meciurilor din turul I al fazei naţionale a Cupei României:

ACS Transdor Tudora (BT) - CSM Bucovina Rădăuţi (SV)
CS Cimentul Bicaz (NT) - AS Viitorul Curiţa (BC)
AS Unirea Mirceşti (IS) - CSM Paşcani (IS)
FC 2007 Gîrceni (VS) - Sportul Chiscani (BR)
ACS Voinţa Cetate (BN) - ACSF Alb-Negru al Studenţilor Clujeni Cluj-Napoca (CJ)
Progresul Şomcuţa Mare (MM) - CS Rapid Jibou (SJ)
AS Luceafărul Decebal (SM) - CS Diosig-Bihardiószeg (BH)
ACS Şurianu 1945 Sebeş (AB) - Unirea 1924 Alba Iulia (AB)
CS Juvenes Târgu Mureş (MS) - AS Unirea Cristuru Secuiesc (HR)
ACS FC Păpăuţi (CV) - AFC Odorheiu Secuiesc (HR)
AS Spicul Şeica Mare (SB) - ASF Zărneşti (BV)
AS Voinţa Biled (TM) - CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM)
CS Şoimii Lipova (AR) - CS Millenium Giarmata (TM)
FC Voinţa Lupac (CS) - CS Inter Petrila (HD)
AS Recolta Dănceu (MH) - Ştiinţa Turceni (GJ)
CS Dunărea Calafat (DJ) - AS Milcov (OT)
CS Posada Perişani (VL) - ACS Şirineasa (VL)
AS Colibaşi (AG) - ACS Urban Titu (DB)
AS Gloria Gaz Metan Corneşti (DB) - FC Aninoasa (DB)
ACS Astra Plosca (TR) - AS Mihai Bravu (GR)
Bărăganul Ciulniţa (IL) - FC Agricola Borcea (CL)
AFC Regal Sport Club Ferdinand I (B) -Petrolul Ploieşti (PH)
CSO Bragadiru (IF) - ACS Înainte Modelu (CL)
CS Victoria Ianca (BR) - CSM Focşani 2007 (VN)
Viitorul Fântânele (CT) - ACS Pescăruşul Sarichioi (TL)
FC Buzău (BZ) - AS Zimbrul Slobozia Conachi (GL)

Faza a II-a a Cupei României, la care vor participa cele 26 de echipe calificate din turul I, plus 32 de echipe participante în ediţia precedentă a Ligii a III-a, va avea loc miercuri, 23 august, ora 17:30, când vor fi programate 29 de meciuri.

Datele de disputare ale ediţiei 2016-2017 a Cupei României:

Faza I: 9 august 2017
Faza a II-a: 23 august 2017
Faza a III-a: 13 septembrie 2017
Faza a IV-a: 4 octombrie 2017
16-imi de finală: 25 octombrie 2017
Optimi de finală: 29 noiembrie 2017
Sferturi de finală: 28 februarie 2018
Semifinale (tur): 18 aprilie 2018
Semifinale (retur): 9 mai 2018
Finala: 27 mai 2018

VEZI AICI PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT