florin maxim
Video Florin Maxim, discurs de mare campion după ce Corvinul s-a calificat în finala Cupei României
FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)
Video Corvinul Hunedoara - FC Voluntari 3-1. Minunea continuă! Hunedorenii s-au calificat în finala Cupei României
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

Se cunosc echipele calificate în sferturile Cupei României

14.12.2016, 19:02

UPDATE ORA 22:30 Dinamo București s-a alăturat echipelor care merg mai departe în sferturile Cupei României, după ACS Poli Timișoara, CS U Craiova, CFR Cluj, CS Mioveni, FC Voluntari, Astra Giurgiu și Viitorul Constanța.

cupa romaniei
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Elevii lui Ioan Andone întregesc tabloul sferturilor Cupei după ce s-au impus în ultimul meci din 8-imi pe terenul lui Gaz Metan Mediaș, cu scorul de 3-1. Nistor și compania au reușit astfel să își ia revanșa după ce în urmă cu 10 zile, medieșenii se impuneau pe același teren, cu 4-0.

Sferturile de finală vor avea loc pe 29 martie, semifinalele se vor juca tur (26 aprilie) - retur (17 mai), iar finala se va disputa în data de 27 mai.

Min. 90+3: Final de meci la Ovidiu.

Min. 66: GOOOOOOOOOL VIITORUL CONSTANȚA! 3-0! Cicâldău și Vînă combină la marginea careului, autorul golului 2 îi pasează decisiv lui Purece, care îl învinge pe Negrilă cu un șut la colțul lung.

Min. 61: 2-0! GOOOOOOOOOL VIITORUL CONSTANȚA! 2-0! Cu o jumătate de oră înaintea finalului, Vînă reia cu capul în plasă pasa venită de la Purece.

Min. 59: O nouă ocazie pentru elevii lui Gică Hagi. Iancu trece printre doi adversari, pătrunde în careu de unde șutează puternic la poartă. Negrilă intervine și boxează în corner șutul atacantului.

Min. 54: Prima ocazie a părții secunde a aparținut tot constănțenilor, prin Purece. Pițian a reușit totuși să blocheze balonul și l-a lăsat pe Negrilă să rețină.

Min. 35: BARĂ PENTRU VIITORUL! Dani Lopez interceptează balonul, combină cu Cicâldău în drumul spre poartă, de unde șutează, dar mingea nimerește bara.

Min. 30: GOOOOL VIITORUL! 1-0! Purece preia și driblează excelent în cadrul careului, pasează rapid în fața porții, de unde Iancu reia, din prima, în plasă.

Min. 1: A început partida de la Ovidiu.

ÎN DIRECT la Digi Sport 1, Astra s-a calificat în sferturile Cupei României, după 3-1 cu Luceafărul Oradea. După ce a trimis în transversală, Alibec a pasat decisiv primul gol al meciului, marcat de Junior Morais, în minutul 33.

Cu cinci minute înainte de pauză, bihorenii au egalat prin Cristian Cigan. Ocazia partidei a fost irosită de Luceafărul: Arnăutu nu a fost în stare să înscrie din cinci metri. Imediat, Astra a marcat golul calificării de 2-1, după ce Daniel Niculae nu l-a iertat pe Pap.

Pe final, Hlinca s-a făcut de râs și a marcat în propria poartă, iar Luceafărul Oradea - Astra s-a terminat 1-3.

Astra a cucerit Cupa României în 2014, după o finală câştigată în faţa Stelei.

Programul ultimelor meciuri din optimile Cupei României

Luceafărul Oradea - Astra Giurgiu, 1-3

Au marcat: Cigan, min.40 / J. Morais, min.33, D. Niculae, min.68, Hlinca -autogol, min.89

FC Viitorul - Pandurii Târgu Jiu, 17:30 ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Gaz Metan Mediaş - Dinamo Bucureşti, 20:30 ÎN DIRECT la Digi Sport 1

CS Mioveni - Steaua 1-1 ( 5-4 d.l.d). După Timișoara, Craiova și CFR Cluj, calificate marți mai departe Cupei României, miercuri am aflat alte două sfertfinaliste: FC Voluntari, după 3-0 cu ASA Tg. Mureș și CS Mioveni, care a eliminat-o pe Steaua la loviturile de departajare, în cea mai mare surpriză a sezonului.

Au mai rămas de disputat 3 meciuri din această fază, toate programate joi, 15 decembrie și transmise ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

VIDEO Gaz Metan Mediaș - Dinamo 4-0 (Liga 1). Capul de afiș al zilei este Gaz Metan Mediaș - Dinamo, o partidă unde bucureștenii caută revanșa după cea mai drastică înfrângere a sezonului, un 0-4 încasat în campionat pe terenul ardelenilor, în urmă cu doar 10 zile.

FC Voluntari - ASA Târgu Mureş 3-0
Au marcat: Popadiuc (42), Cazan (56), Căpățână (79)

CS Mioveni - Steaua 1-1 (5-4 d.l.d.)
Au marcat: Nilă (95) / Achim (114)

PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

Voluntari - ASA Tg. Mureș 3-0

Min. 90: Fluier final. FC Voluntari - ASA Tg. Mureș 3-0.

Min. 79: GOOOOL FC Voluntari! Marian Căpățână face 3-0 pentru ilfoveni cu un șut la colțul lung, după ce un adversar a degajat greșit și i-a trimis direct în picior, în careul ASA-ului.

Min. 51: Încă o bară, de această dată pentru Voluntari! Alexandru Coman a șutat direct la poartă dintr-o lovitură liberă de la circa 20 de metri, dar mingea a lovit bara transversală și a ieșit în aut.

Min. 56: GOOOOL FC Voluntari! Lucian Cazan dublează avantajul gazdelor cu o lovitură de cap, la capătul unei centrări din lovitură liberă, care l-a depășit pe portarul celor de la ASA.

Min. 47: Bară pentru ASA! Netzer a șutat cu stângul dintr-o lovitură liberă de la circa 25 de metri, ușor lateral dreapta, dar mingea a izbit bara transverală, aproape de vinclu, apoi a ricoșat în aut de poartă.

Min. 46: Începutul reprizei secunde.

Min. 45: Pauză. FC Voluntari conduce cu 1-0 după 45 de minute.

Min. 42: GOOOOL FC Voluntari! Popadiuc deschide scorul cu un șut din apropiere, după ce mingea a ricoșat la el din bară, în urma unei execuții excelente a lui Adrian Bălan, din lovitură liberă.

Min. 1: Fluier de start al meciului dintre FC Voluntari și ASA Tg. Mureș, din optimile de finală ale Cupei României.

Fără Vasile Miriuţă pe bancă, suspendat, CFR Cluj s-a calificat în sferturile Cupei României (alături de Timișoara și Craiova), după ce a învins-o pe CSM Poli Iaşi, în Gruia, scor 2-0.

Al doilea golgheter al Ligii 1, Cristi Bud, a deschis scorul în minutul 6, din centrarea excelentă a lui Camora.

Introdus pe teren în minutul 72, fostul atacant al moldovenilor, Dan Roman, a stabilit, la prima atingere de balon, scorul final, 2-0 pentru CFR Cluj.

Au marcat: C. Bud 6, D. Roman 73

Echipele:

CFR: Marc - Lopes, Larie, Mureșan, Camora - Nascimento, Rus - Păun ('85 A. Chiriță), Nouvier, Juan Carlos ('65 Gomelt) - Bud ('71 D. Roman)
Antrenor: Vasile Miriuță

CSM Politehnica Iași: Grahovac - Voicu, Mihalache, Saric ('55 V. Gheorghe), Sato - Crețu, Ciucă, Mitic, Țigănașu ('63 L. Bole) - Moldovan, Piccioni ('71 A. Cristea)
Antrenor: Eugen Neagoe

Cupa României a ajuns la faza optimilor. Prima echipă calificată în sferturile de finală a fost ACS Poli Timișoara, care a trecut de CS Afumați cu 3-0.

Și oltenii de la CS U Craiova au obținut calificarea în faza următoare a competiției, grație victoriei pe care au obținut-o la Buzău, în fața celor de la Dacia Unirea Brăila, scor 0-2.

Toate partidele sunt ÎN DIRECT la Digi Sport 1!

Programul, rezultatele și marcatorii optimilor de finală

Dacia Unirea Brăila - CS U CRAIOVA 0-2

Unirea Dacia Brăila: Olaru – Niță, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu – Roșu (Necoară 71), Petean, Adăscăliței (Roșoagă 86), Neagu – Pușcașu, Enciu (Iosofache 80)
Antrenor:
Alin Pânzaru

CSU Craiova: Calancea – Briceag, Kay, Kelic, Vătăjelu – Mateiu, Bancu, Nuno Rocha (R. Petre 68) – Gustavo (Acka 86), Ivan (Markovic 81), Surugiu
Antrenor:
Gheorghe Mulțescu

CS Afumaţi - ACS POLI TIMIȘOARA 0-3
Au marcat: Octavian Drăghici 4, Vădrariu 75, Llorente 90.

MIERCURI, 14 decembrie

Au marcat:
Popadiuc (42), Cazan (56), Căpățână (79)

FINALA27 mai 2017

Conform art.30.9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă. Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri pentru fiecare joc.

CLICK AICI PENTRU PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

Etichete: cupa romaniei , dinamo cupa romaniei , steaua cupa romaniei , program optimi

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Tennis - ATP/WTA World Tour 2017 Mutua Madrid Open 2017 Day Seven La Caja Magica, Madrid, Spain - 12 May 2017
Ilie Năstase a văzut "bijuteria" de 2,7 milioane € a lui Ion Țiriac și a făcut gluma zilei

Ion Țiriac (84 de ani) a prezentat oficial, în cadrul unui eveniment, maşina Mercedes AMG One, care...

ACORD! Zinedine Zidane a bătut palma cu un club uriaș. Mai lipsește doar semnătura
EXCLUSIVE: Zinédine Zidane With His Wife Veronique Shopping At A Home Furnishings Boutique In Milan - 17 Apr 2024
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58
Florin Prunea a văzut imaginile cu Ștefan Târnovanu și a reacționat: ”Să vezi ce-i rup eu urechile”

6.000.000€ pentru FCSB! Gigi Becali, gata să dea lovitura
becali
Anunțul la care nu se aștepta nimeni: Manchester City i-a găsit înlocuitor lui Pep Guardiola!
Bristol City v Manchester City - Carabao Cup - Semi Final - Second Leg - Ashton Gate
Ce a spus Gică Hagi despre Constantin Budescu, după ce "Magicianul" n-a rezistat decât 8 luni la Farul
CFR Cluj v Farul Constanta - SuperLiga, Cluj-Napoca, Romania - 30 Oct 2023
Telefonul lui Gigi Becali i-a stabilit viitorul lui Vlad Chiricheș. Ce implicare a avut Mihai Stoica
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
"Salvaţi-ne, vă rugăm!". Cum a scăpat-o Ion Iliescu pe Steaua de la faliment
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO
Video Corvinul a produs surpriza! De când nu mai jucase o echipă de Liga 2 în finala Cupei României