Exclusiv Gâlcă, tot mai aproape de Universitatea Craiova. ”I-a retrimis contractul la semnat” / ”Vreau!”

GreciaGrecia
7 septembrie, ora 21:45
România România
Grecia Grecia
    Final de meci. România, la al treilea egal alb în preliminarii. Tricolorii rămân pe locul 2 în grupă, cu 16 puncte.
  • 90+2 | OcaziiRomânia
    Lovitură liberă executată de Sânmărtean, puțin peste transversală.
  • 90 | Faze meci
    Aproape 340 de minute de când România nu a mai marcat în preliminariile Euro 2016. Pe de altă parte, are 456 de minute de când nici nu a mai primit.
  • 87 | Schimbări
    A ieșit Mitroglou, a intrat Karelis, la greci.
  • 84 | OcaziiRomânia
    Șut periculos al lui Panagiotis Kone, dar Tătărușanu reține.
  • 80 | Schimbări
    Florin Andone a intrat în locul lui Hoban.
  • 74 | OcaziiRomânia
    Sânmărtean trimite pentru Keșeru, atacantul lui Ludogorets intră în careu și îi pasează lui Torje, care șutează cu sete, dar Karnezis respinge de la colțul scurt.
  • 67 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Holebas, care l-a faultat pe Adi Popa
  • 64 | Schimbări
    Adi Popa a intrat în locul lui Maxim
    Budescu este înlocuit cu Sânmărtean la naționala noastră.
  • 58 | Faze meciRomânia
    Corner al lui Keșeru în careu, respinge Karnezis, până la Papp, care încearcă un șut din vole, fără succes însă. Se fluieră apoi fault în atac.
  • 57 | OcaziiRomânia
    Budescu îi pasează lui Keșeru la șase metri, atacantul lui Ludogorets șutează, dar mingea este deviată de piciorul unui grec în corner.
  • 56 | OcaziiRomânia
    Șut periculos al lui Kone, de la distanță. Mingea trece puțin peste poarta lui Tătărușanu!
  • 54 | Schimbări
    Încă o schimbare la greci: Fortounis a ieșit, a intrat Kone.
  • 47 | OcaziiRomânia
    Centrare a lui Papp în careul grecilor, Torje reia din prima, dar șutează în plasa laterală!
    A început repriza secundă.
    Schimbare la greci: A intrat Vyntra în locul lui Fetfatzidis
    Final de repriză.
  • 45 | Faze meciRomânia
    Lovitură de cap a lui Torje, puțin peste poartă, dar ”tricolorul” se lovește cap în cap cu Kitsious. Nu se fluieră nimic.
  • 41 | OcaziiRomânia
    Claudiu Keșeru primește o pasă spectaculoasă, cu călcâiul, de la Torje, driblează un adversar, își pregătește mingea, și trage mult pe lângă poartă!
  • 40 | Faze meciRomânia
    Budescu trimite o lovitură de cap periculoasă, spre poarta grecilor. Mingea este deviată în corner, însă. ”Astralul”, cel mai periculos jucător în această primă repriză.
  • 39 | Faze meci
    Keșeru, Torje și Dragoș Grigore sunt la câte un ”galben” de suspendare în meciul următor, cu Finlanda.
  • 37 | OcaziiRomânia
    Centrare a lui Raț, excelentă, în careu, Torje reia spre poartă, dar mingea este respinsă de piciorul unui fundaș grec.
  • 33 | OcaziiRomânia
    Lovitură liberă, lateral stânga, executată de Budescu. Mingea trece însă peste transversală.
  • 31 | Faze meciRomânia
    Dragoș Grigore trimite din foarfecă, departe de poartă, după un corner al României bâlbâit în careu de jucătorii celor două echipe.
  • 23 | Faze meciRomânia
    Dragoș Grigore reușește să se opună unui atac al grecilor, respingând pericolul
  • 19 | Faze meci
    Răzvan Raț e la meciul 105 la naționala României.
  • 17 | OcaziiRomânia
    Ocazie mare a naționalei! Hoban a recuperat o minge la mijlocul terenului, îi pasează lui Budescu, iar capitanul Astrei șutează, din unghi, însă o face în portarul grecilor.
  • 6 | Faze meciRomânia
    Prima fază periculoasă a tricolorilor. Budescu a luat o minge pe cont propriu, după o pasă de la Pintilii, a ajuns în careu, dar și-a închis unghiul, șutând într-un fundaș grec.
    A început meciul de pe Arena Națională. Tricolorii au avut lovitura de începere.
Kostas TsanasGrecia

VIDEO România - Grecia 0-0. A treia remiză albă la rând. Tricolorii nu au mai marcat de 340 de minute

Tricolorii au remizat cu Grecia la Bucureşti, 0-0. România nu a profitat de slăbiciunile elenilor, chiar dacă a jucat mai ofensiv decât în Ungaria.

Naționala noastră a rămas singura echipă neînvinsă în grupa F de calificare la Euro 2016 și după meciul cu Grecia de pe Arena Națională. Tricolorii au jucat ofensiv în faţa elenilor, cu Budescu şi Maxim titulari. Cel mai în formă jucător din Liga 1 putea deschide scorul, dar Karnezis a fost la post (17).

Imediat şi Keşeru a încercat să-l surprindă pe portarul oaspeţilor, cu un şut din unghi (18). Tricolorii au forţat pe finalul reprizei. Mai întâi, prin Keşeru (41), iar apoi prin Torje (45) , care a reluat cu capul spre poarta Greciei.

Jucătorul lui Osmanlispor a fost periculos şi în partea secundă, la o centrare a lui Papp (47). Kone a încercat un şut de la distanţă, peste poarta lui Tătăruşanu (56). Cu un sfert de oră înainte de final, România a desfăcut apărarea oaspeţilor (56), dar şutul lui Torje a fost scos de Karnezis.

Kone a fost din nou periculos in minutul 84. Tătăruşanu a rezolvat si România rămâne cu un singur gol încasat in preliminarii. În prelungiri, Sânmărtean a avut şansa de a marca din lovitură liberă dar România - Grecia s-a terminat 0-0. A fost a treia remiză la rând în grupa F pentru tricolori, care nu au mai înscris de 340 de minute și nu au mai primit gol de 456 de minute.

Grație faptului că Irlanda de Nord și Ungaria au terminat tot la egalitate, 1-1, României îi sunt suficiente patru puncte în ultimele două meciuri, cu Finlanda și cu Insulele Feroe.

Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după...