1 - 1
România logo România
08.10.2017, ora 19:00
90+4 |
FINAL DE MECI! România a remizat cu Danemarca, scor 1-1, în ultimul meci din preliminariile Cupei Mondiale 2018, după ce a evoluat 30 de minute în inferioritate numerică. Deac a marcat golul "tricolorilor", primul al său la naţională.
90+2 |
Ocazie Danemarca! Nordicii au avut şansa de a obţine victoria, la un corner executat de Eriksen, dar Delaney a trimis cu capul puţin peste poartă.
88 |
GOOOOOL România 1-1! În inferioritate numerică, "tricolorii" au reuşit să egaleze, rpin reuşita lui Deac, prima a sa în tricoul naţionalei. O contribuţie importantă a avut noul intrat Ţucudean.
83 |
Ultima modificare făcută de Contra. Ţucudean a fost trimis pe teren în locul lui Băluţă.
83 |
Schimbare la gazde. Schone a intrat în locul lui Poulsen.
72 |
Kjaer a primit cartonaşul galben, după un fault asupra lui Keşeru.
70 |
A doua modificare în echipa României. Keşeru i-a luat locul lui Andone.
70 |
Schimbare la gazde. Dolberg a intrat în locul lui Bendtner.
69 |
Ocazie Danemarca! Bendtner a scăpat uşor din marcajul din Chiricheş şi a primit o pasă excelentă în mijlocul careului, dar a trimis defectuos, departe de poartă.
66 |
Schimbare în echipa României. Bancu a intrat în locul lui Budescu.
63 |
Ganea, deja avertizat, l-a faultat din spate pe Poulsen şi a primit al doilea "galben" fiind eliminat.
61 |
Stanciu a primit de asemenea cartonaşul galben, pentru un fault asupra lui Sisto.
60 |
GOOOL, 1-0 Danemarca! Eriksen a transformat cu emoţii lovitura de pedeapsă. Tătăruşanu a ghicit colţul, a atins mingea, dar nu a putut să împiedice deschiderea scorului.
59 |
Cartonaş galben primit de Cristi Ganea
59 |
Penalty pentru Danemarca! Deniz Aytekin a acordat lovitură de la 11 metri, după un duel între Cristi Ganea şi Bendtner.
54 |
Tătăruşanu a fost la rândul său avertizat, pentru că a întârziat repunerea balonului în joc.
51 |
Ocazie Danemarca! Bendtner, din nou periculos pentru poarta lui Tătăruşanu. Atacantul gazdelor a trimis cu capul, după un duel cu Bălaşa, dar nordicii au obţinut doar un corner.
50 |
Budescu a primit cartonaşul galben, după ce a protestat la o decizie a arbitrului.
46 |
45+1 |
PAUZĂ! Danemarca şi România sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză săracă în faze de poartă.
37 |
Fază controversată! Bendtner a reuşit să înscrie, după o nouă pasă perfectă a lui Eriksen şi după ce l-a driblat şi pe Tătăruşanu, dar golul nu a fost acordat, din cauza unui offside. Din reluări, se pare că poziţia atacantului danez era corectă.
33 |
Ocazie Danemarca! Cea mai mare ocazie a meciului. Lansat excelent de Eriksen, Bendtner a scăpat singur spre poartă, dar atacantul danez a fost prea lent, iar Hoban s-a repliat şi a blocat şutul nordicului.
32 |
Ocazie Danemarca! Sisto a încercat să-l surprindă pe Tătăruşanu cu un şut din afara careului, dar portarul lui Nantes a reuşit să respingă în corner.
28 |
Contraatac al gazdelor, finalizat de Sisto cu un şut de la marginea careului. Execuţia jucătorului danez a lăsat de dorit, iar mingea a trecut la mare distanţă de poartă.
22 |
O primă fază de atac mai legată a echipei României, irosită, însă, de două execuţii lamentabile ale lui Constantin Budescu şi Nicolae Stanciu.
15 |
Un început de meci liniştit. Danezii au iniţiativa, dar fazele importante lipsesc.
12 |
Cartonaş galben primit de Băluţă, după un fault tare asupra lui Dalsgaard, în marginea terenului.
1 |
A început meciul. Lovitura de start a aparţinut "tricolorilor".

Video rezumat: Danemarca - România

Danemarca - România 1-1. "Tricolorii" au încheiat preliminariile CM 2018 cu o remiză obţinută în 10 oameni

În inferioritate pentru jumătate de oră, echipa naţională a încheiat cu o remiză preliminariile pentru Cupa Mondială, 1-1 cu Danemarca, la Copenhaga. Ciprian Deac a marcat pe final golul care îi permite lui Cosmin Contra să rămână neînvins pe banca "tricolorilor".

Gazdele au avut prima ocazii importante ale partidei. Ciprian Tătăruşanu a scos şutul lui Sisto din minutul 32, apoi Bendtner a fost blocat în ultimul moment de Hoban.

Atacantul lui Rosenborg a avut şi un gol anulat pentru offside, în minutul 37, în timp ce singura fază periculoasă a "tricolorilor" în prima repriză a venit la o lovitură liberă executată de Budescu.

Bendtner a fost la fel periculos şi în partea a doua. În minutul 59, Cristi Ganea n-a reuşit să-l oprească decât prin fault, fază la care s-a dictat penalty, iar Eriksen a transformat cu emoţii pentru 1-0.

Peste doar trei minute, fundaşul de la campioana Viitorul a primit şi al doilea cartonaş galben, după cel de la faza penalty-ului, şi a fost eliminat.

Contra a forţat pe final cu debutantul George Ţucudean, iar mutarea a dat roade. În minutul 88, atacantul lui Gică Hagi nu a lovit foarte bine mingea, dar aceasta a ajuns la Deac, care şi-a sărbătorit cu gol revenirea la naţională după şase ani şi jumătate.

De altfel, a fost prima reuşită pentru România a jucătorului de la CFR Cluj.

După egalul de la Copenhaga, România a terminat a patra în grupa din preliminarii, cu 13 puncte.