1 - 0
Zimbru Chișinău logo Zimbru Chișinău
Marți, 2 februarie 2016
90+3 |
Final de meci! România obţine a doua victorie în stagiul de pregătire din Antalya, 1-0 cu Zimbru Chişinău. Hora a marcat unicul gol al partidei, iar Alibec a ratat un penalty în partea a doua.
85 |
O altă înlocuire făcută de Iordănescu. Buzbuchi a intrat în locul lui Silviu Lung jr.
79 |
Alibec a ratat lovitura de pedeapsă, şutând în bara porţii lui Rusu.
78 |
Penalty România! Alibec a scăpat singur cu portarul şi a fost faultat în careu.
76 |
O altă schimbare în echipa României. Mihai Răduţ a fost înlocuit de Andrei Ivan.
74 |
Încă o schimbare la moldoveni. A intrat Andrei în locul lui Talles.
74 |
Schimbare la Zimbru. A ieşit Rui Miguel şi a intrat Damaşcan.
66 |
Schimbare şi la Zimbru. Djalo a intrat în locul lui Ludovic.
64 |
O altă modificare. Alibec l-a înlocuit pe autorul golului, Ioan Hora.
64 |
Schimbare în echipa României. Enache a intrat în locul lui Florin Tănase.
62 |
Ocazie Zimbru! Fază confuză, dar periculoasă în careul "tricolorilor", în urma unui corner, dar LUng jr. a reuşit să prindă şi să înlăture emoţiile.
46 |
O modificare şi la moldoveni. Rusu a intrat în locul lui Vozinha.
46 |
O altă schimbare făcută de Anghel Iordănescu. Mateiu i-a luat locul lui Nedelcearu.
46 |
Schimbare în echipa României. Steliano Filip a intrat în locul lui Vătăjelu.
46 |
A început repiza a doua.
45+1 |
Pauză! România conduce cu 1-0, prin golul marcat de Hora în primul minut al meciului.
35 |
Ocazie România! Hora a fost aproape de a face dubla. Lovitura de cap trimisă de golgheterul celor de la Pandurii, după centrarea foarte bună a lui Rotariu, a trecut peste poartă.
34 |
Schimbare în echipa noastră. Din cauza unei accidentări, Găman nu mai poate continua. În locul său a intrat Hodorogea.
25 |
Ocazie Zimbru! O nouă şansă pentru moldoveni. Helio a executat o lovitură de colţ, iar mingea a şters bara transversală.
22 |
Ocazie Zimbru! Moldovenii au ameninţat prima oară poarta lui Silviu Lung jr., prin Talles, a cărui lovitură de cap a trecut puţin pe lângă.
1 |
GOOOOOOOOOL, 1-0 România! Elevii lui Anghel Iordănescu au deschis scorul după doar 28 de secunde, prin Hora, care a profitat de o greşeală în apărarea moldovenilor şi a înscris simplu.

Video rezumat: România - Zimbru Chișinău

România - Zimbru Chişinău 1-0. A doua victorie în stagiul de pregătire din Antalya

România a câştigat şi al doilea amical din stagiul de pregătire din Turcia. După 5-1 cu Torpedo Kutaisi, "tricolorii" s-au impus doar cu 1-0 în faţa celor de la Zimbru Chişinău, locul 3 în Republica Moldova. Ioan Hora a marcat unicul gol al întâlnirii.

Golgheterul Ligii 1 a confrmat forma bună şi la echipa naţională. Hora a deschis scorul pentru România după doar 28 de secunde, după ce a profitat de o mare eroare în apărarea moldovenilor.

Zimbru a fost periculoasă pentru prima oară în minutul 22, când Talles a trimis cu capul pe lângă poarta lui Silviu Lung jr. Trei minute mai târziu, elevii lui Anghel Iordănescu au avut emoţii la un corner al adversarilor, mingea lovind transversala.

Atacantul care are 12 goluri în Liga 1, Ioan Hora, a fost aproape de al doilea gol pentru România, dar a trimis peste poartă, după o centrare bună a lui Rotariu.

În repriza a doua nu s-a întâmplat nimic până în minutul 62, când Zimbru putea să egaleze, dar Lung jr. a reţinut după o fază confuză.

Denis Alibec a obţinut un penalty în minutul 78, dar atacantul Astrei a ratat şansa de a face 2-0, şutând în bară de la 11 metri. Astfel, s-a terminat 1-0 pentru România, al doilea succes în stagiul de pregătire din Turcia.

Pentru România urmează amicalul cu Beroe Stara Zagora, locul 3 în Bulgaria. Meciul se joacă sâmbătă, de la ora 17:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.