Supercomputerul a decis! Cine va câștiga EURO 2024
FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)
Top 10 cei mai valoroși români care nu au debutat pentru națională! 3 sunt peste Ianis Hagi
Gică Craioveanu a spus ce n-a moștenit Ianis Hagi de la tatăl său: ”N-are cum să o aibă”

FinlandaFinlanda
8 octombrie 2015, ora 21:45
România România
Finlanda Finlanda
    Final de meci pe Arena Naţională! România obţine o remiză în prelungiri cu Finlanda, scor 1-1, şi rămâne pe locul 2 în grupă. Tricolorii sunt obligaşi să câştige în Feroe pentru a fi siguri de prezenţa la Euro.
  • 90+1 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOL ROMÂNIA, 1-1! Hoban reuşeşte să egaleze în primul minut al prelungirilor. Mijlocaşul român a trimis în poarta goală din 3 metri, după ce Hradecky a respins şutul iniţial al lui Florin Andone.
  • 87 | Schimbări
    Ultima schimbare în echipa României. Adi Popa a intrat în locul lui Torje.
  • 87 | Faze meci
    Fanii naţionalei României şi-au pierdut răbdarea şi au scandat "Demisia".
  • 86 | OcaziiRomânia
    Ocazie Finlanda! Pukki l-a depăşit foarte uşor pe Chiricheş, dar Tătăruşanu a reuşit să-l blocheze pe atacantul finalndez.
  • 82 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru Hetemaj, după un fault asupra lui Papp.
  • 80 | OcaziiRomânia
    Ocazie Finlanda! Ring a avut o şansă bună de a face 2-0, dar Tătăruşanu a reuşit să respingă.
  • 77 | Schimbări
    O nouă schimbare la oaspeţi. Hamalainen a intrat în locul lui Pohjanpalo.
  • 75 | OcaziiRomânia
    Ocazie România! Hradecky a intervenit din nou foarte bine, la şutul pe colţul scurt al lui Maxim.
  • 74 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Toivio.
  • 72 | Faze meciRomânia
    Fază controversată în careul lui Tătăruşanu. Oapeţii au cerut penalty, la o intervenţie a lui Dragoş Grigore asupra lui Pukki.
  • 69 | Schimbări
    A doua schimbare în echipa României. Florin Andone a intrat în locul lui Bogdan Stancu.
  • 66 | Goluri
    GOOOL, 1-0 Finlanda! Pohjanpalo a deschis scorul pentru oaspeţi, în urma unui contraatac foarte bun, în care Pukki a pasat extraordinar pentru colegul său din atac.
  • 64 | Schimbări
    A doua schimbare la oaspeţi. Jalasto a intrat în locul lui Arkivuo.
  • 62 | Schimbări
    O modificare şi la finlandezi. Arajuuri i-a lăsat locul lui Toivio.
  • 60 | Schimbări
    Prima schimbare în echipa României. Maxim i-a luat locul lui Chipciu.
  • 58 | OcaziiRomânia
    Ocazie România! Keşeru a irosit o nouă şansă, lovitura sa de cap, după o centrare foarte bună a lui Sânmărtean, fiind blocată de Hradecky.
  • 55 | OcaziiRomânia
    Ocazie România! A doua bară a tricolorilor, după un şut al lui Torje din marginea careului.
  • 54 | Cartonaşe Galbene
    Un nou galben pentru oaspeţi. L-a primit Halsti, tot după un fault asupra lui Sânmărtean.
  • 53 | Faze meciRomânia
    Raţ a tras puternic de la distanţă, dar mingea trimisă de căpitanul tricolorilor nu a prins spaţiul porţii lui Hradecky.
  • 48 | Cartonaşe Galbene
    Pohjanpalo primeşte primul galben al meciului, după un fault asupra lui Sânmărtean.
    Pauză pe Arena Naţională! România şi Finlanda sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză în care tricolorii au ratat marile ocazii.
  • 43 | OcaziiRomânia
    Ocazie România! O nouă şansă irosită de Keşeru, al cărui şut din interiorul careului a fost blocat de Hradecky, autorul unei parade spectaculoase.
  • 35 | OcaziiRomânia
    Ocazie România! Fază superbă creată de elevii lui Anghel Iordănescu pe partea dreaptă, dar Keşeru a luftat la centrarea foarte bună trimisă de Chipciu.
  • 21 | OcaziiRomânia
    Ocazie România! Dragoş Grigore a trecut la rândul său pe lângă deschiderea scorului. Fostul dinamovist a trimis cu capul puţin peste poartă, în urma unui alt corner.
  • 17 | OcaziiRomânia
    Ocazie România! Din lovitura de colţ acordată după şansa lui Stancu, tricolorii au avut o nouă oportunitate de a înscrie, prin Papp, dar Hradecky a intervenit din nou şi a respins.
    Ocazie România! Bogdan Stancu a trimis foarte bine din interiorul careului, dar portarul finlandez, Hradecky, a respins incredibil în corner.
  • 16 | OcaziiRomânia
    Ocazie Finlanda! Tot după un corner a venit şi prima oportunitate a oaspeţilor. Tătăruşanu a avut, însă, un reflex extraordinar la mingea trimisă de Pohjanpalo, care a fost şi deviată.
  • 8 | OcaziiRomânia
    Ocazie România! Dublă şansă pentru Bogdan Stancu, tot în urma unui corner. Atacantul tricolorilor a lovit bara cu capul, apoi, pe urmărire, a trimis peste poartă din câţiva metri.
  • 1 | OcaziiRomânia
    Ocazie România! După mai puţin de un minut, tricolorii au avut o şansă uriaşă de a deschide scorul. Keşeru a trimis cu capul din 2 metri, după o lovitură de colş, dar a fost blocat providenţial de Uronen.

VIDEO România-Finlanda 1-1. Tricolorii sunt obligaţi să câştige în Feroe

La ultimul meci de acasă în preliminariile Euro 2016, România a fost condusă de Finlanda, dar Hoban a adus pe final a patra remiză consecutivă pentru tricolori. S-a terminat 1-1 pe Arena Naţională, iar naţionala lui Anghel Iordănescu trebuie să câştige în ultima etapă, în deplasare cu Insulele Feroe, pentru a fi sigură de prezenţa la turneul final.

Cu o etapă înainte de finalul calificărilor, România este pe locul 2 în grupa F, cu 17 puncte, cu unul mai mult decât Ungaria, care a revenit de la 0-1 pe teren propriu cu Insulele Feroe şi s-a impus cu 2-1.

În faţa unei asistenţe record pentru Arena Naţională, tricolorii au avut marile ocazii ale primei reprize. Keşeru a ratat cele mai multe şanse, trei, iar Bogdan Stancu, autorul ueni duble în tur, a trimis în bară.

Românii au atacat cu toate liniile, iar Dragoş Grigore şi Papp au trecut la rândul lor pe lângă gol. La cealaltă poartă, Tătăruşanu a fost pus la treabă o singură dată, când a avut un reflex excelent la şutul deviat al lui Pohjanpalo.

După ce Torje a tras şi el în bară, iar Keşeru a irosit o altă oportunitate mare de a înscrie, finalndezii au dat lovitura în minutul 66. Pukki i-a păcălit uşor pe Chiricheş şi Dragoş Grigore şi i-a pasat foarte bine lui Pohjanpalo, care l-a executat pe Tătăruşanu cu sânge rece.

Lucrurile puteau deveni dramatice pentru România. În minutul 72, oaspeţii puteau primi un penalty, iar Dragoş Grigore putea fi eliminat, după o intervenţie asupra lui PUkki. Nordicii au continuat să fie extrem de periculoşi pe contraatac şi au mai ratat două şanse mari, prin Ring şi Pukki, înainte ca publicul să-şi piardă răbdarea şi să ceară demisia selecţionerului.

Cu toate acestea, tricolorii au egalat în primul minut al prelungirilor, prin Hoban, după ce Hradecky respinsese şutul iniţial al lui Florin Andone. România a salvat un punct şi depinde doar de ea să închidă discursul calificării directe la Euro în Insulele Feroe.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...