Trabzonspor fans attacked Fenerbahce players in Turkey
Situație neverosimilă în fotbalul european: un club de tradiție vrea să schimbe campionatul!
torjee
Exclusiv Gabi Torje a avut oferte din străinătate înainte să semneze cu Chiajna! De ce a picat mutarea
FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
Revenire importantă la FCSB, chiar înaintea derby-ului cu Rapid! Mesaj războinic pentru giuleșteni: ”Locul 1 de la coadă”
LIVE Liga Digi Sport

Video Cehia - Turcia 0-2. Naționala lui Terim încă speră la calificarea în optimi

21.06.2016, 15:56

Selecţionata Turciei a învins cu scorul de 2-0 (1-0) reprezentativa Cehiei, într-o partidă din cadrul Grupei D a Campionatului European de fotbal - EURO 2016, disputată pe stadionul Bollaert-Delelis din Lens.

turcia cehia
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

După un început de joc care a aparţinut Cehiei, turcii au reuşit să deschidă scorul în minutul 10, în urma unei acţiuni în banda dreaptă a tânărului Emre Mor, în vârstă de numai 18 ani, care l-a servit foarte bine pe atacantul Burak Yilmaz, iar acesta l-a învins pe portarul Petr Cech.cu un şut la colţul scurt.

Cehii s-au aruncat în atac după primirea golului, însă nu au reuşit să fructifice această dominare, deşi au avut câteva bune ocazii de a marca, cea mai mare dintre ele în minutul 17, când Tomas Sivok a trimis balonul cu capul în bară, în urma unei lovituri de colţ.

Turcia a preluat iniţiativa în debutul reprizei secunde şi, după o nouă acţiune ofensivă a lui Emre Mor, care a dat emoţii apărării cehe în minutul 58, elevii lui Faith Terim reuşesc să-şi dubleze avantajul şapte minute mai târziu, prin Ozan Tufan, care a trimis balonul în poarta lui Cech din centrarea lui Topal, care a recuperat balonul în marginea careului de 6 m, după o lovitură liberă executată de Inan. La faza respectivă, cehii au reclamat o poziţie de ofsaid la Topal.

Selecţionata Cehiei a încercat să reacţioneze după primirea celui de-al doilea gol, însă jucătorii săi s-au dovedit prea imprecişi la penultima sau ultima pasă, nereuşind să pună în pericol poarta lui Volkan.

În finalul jocului, cei mai periculoşi s-au dovedit tot turcii, care puteau marca din nou, prin Olcay Şahan, înlocuitorul lui Emre Mor, însă şutul acestuia a trecut la mică distanţă de poarta lui Cech (min.83), astfel că rezultatul a rămas nemodificat până la fluierul final.

Graţie acestui succes, primul la actuala ediţie a EURO 2016, Turcia a acumulat 3 puncte şi încheie grupa pe poziţia a treia, după Croaţia (7 pct) şi Spania (6 pct), calificate în optimile de finală, în timp ce Cehia a rămas cu un singur punct.

Turcii speră la rândul lor să figureze printre echipele care acced în faza următoare a competiţiei, de pe poziţia a treia în grupă.

În primele sale meciuri din Grupa D, Turcia a fost învinsă atât de Croaţia (0-1) cât şi de Spania (0-3), în timp ce selecţionata Cehiei a pierdut la limită meciul cu Spania (0-1), iar apoi a remizat în extremis cu Croaţia (2-2), după ce a fost condusă cu 2-0.

De menţionat că Turcia şi Cehia s-au mai întâlnit în faza grupelor şi la EURO 2008, unde turcii s-au impus cu 3-2 la capătul unui meci dramatic, calficându-se în sferturile de finală după ce au fost conduşi de cehi cu 2-0 până în minutul 75.

EHIPELE:

Cehia (4-3-3): Cech - Kaderabek, Sivok, Hubnik, Pudil - Pavelka (Skoda '57), Darida, Plasil (Kolar '90) - Dockal (Sural '71), Necid, Krejci
Antrenor: Pavel Vrba

Rezerve: Kadlec, Selassie, Limbersky, Rosicky, Vaclik, Suchy, Skalak, Lafata, Koubek

Turcia (4-2-3-1): Volkan Babacan - Gonul, Topal, Balta,Koybasi - Tufan, Selcuk Inan - Emre Mor (Sahan '69), Arda Turan, Volkan Sen (Ozyakup '61) - Yılmaz (Tosun '90)
Antrenor: Fatih Terim

Rezerve: Kaya, Calik, Sahin, Calhanoglu, Kivrak, Erkin, Malli, Ozbayrakli, Tekin

AGERPRES

LIVE TEXT:

Min 95: Final de meci la Lens. Turcia se impune cu 2-0 și termină grupa pe locul 3. Formația lui Fatih Terim va aștepta meciurile de miercuri pentru a afla dacă merge în optimi de pe locul trei

# Final de partidă la Bordeaux. Croația s-a impus cu 2-1 și a câștigat grupa D. Spania a terminat pe locul doi și va întâlni Italia în opitimi, formație pe care a învins-o în finala din 2012

Min 90: Modificare și în echipa lui Terim. Yilmaz, autorul primului gol, este schimbat cu Tosun. De la margine se arată și 5 minute de prelungire

Min 90: Ultima schimbare în echipa lui Vrba. Plasil îi lasă locul în teren lui Kolar

Min 87:      Sural, fotbalist intrat în repriza secundă în naționala Cehiei, este  avertizat de centralul scoțian

# Croația reușește să dea lovitura în fața Spaniei și conduce cu 2-1 cu mai puțin de 5 minute înainte de final. Perisic a fost autorul golului

Min 83: OCAZIE TURCIA! Fază confuză în careul lui Petr Cech. Sahan ratează șutul în prima fază, mingea ajunge din nou în posesia sa după ce fundașii cehi nu reușesc să respingă, dar a doua reluare a mijlocașului turc trece pe lângă poartă

Min 81: OCAZIE CEHIA! Volkan Babacan are încă o intervenție foarte bună, blocând de această dată șutul lui Darida din afara careului de 16 metri

Min 78: OCAZIE CEHIA! Sivok, cel care a trimis în bară în prima repriză reia din nou cu capul după un corner, dar mingea trece de această dată pe lângă poarta lui Volkan Babacan

Min 75: OCAZIE TURCIA! Arda Turan reia spectaculos, cu capul, din 8 metri, însă trimite mingea peste transversala porții apărate de pe Petr Cech

Min 71: Schimbare în echipa Cehiei. Sural îl înlocuiește pe Dockal

# Spania a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, ratată însă de căpitanul Sergio Ramos, care a tras slab, pe mijlocul porții

Min 69: Schimbare în echipa lui Terim. Emre Mor îi lasă locul în teren lui Sahan

# Odată cu reușita lui Turfan, Petr Cech a devenit portarul cu cele mai multe goluri încasate la Campionatul European (21). Goalkeeperul lui Arsenal l-a depășit pe danezul Peter Schmeichel

Min 65: GOOOOOL TURCIA! GOOOOL TURFAN! Tânărul fotbalist turc înscrie cu un șut puternic, la colțul scurt, după o minge respinsă greșit de fundașii cehi și ajunsă la Mehmet Topal, aflat într-o poziție suspectă de ofsaid. Acesta i-a pasat în spate lui Turfan, iar reluarea mijlocașului nu a putut fi blocată de Cech

VEZI AICI GOLUL LUI TURFAN

Min 64: Arda Turan scapă singur către poarta lui Cech și are posibilitatea de a mări avansul turcilor. Decarul Semilunei este însă oprit din drum pentru un ofsaid inexistent

Min 61: OCAZIE CEHIA! Formația lui Vrba forțează în atac. Necid își încearcă și el norocul din afara careului însă Volkan Babacan reține și de această dată

Min 60: Schimbare și în echipa Turciei. Volkan Sen îi lasă locul în teren lui Ozyakup

Min 59: OCAZIE CEHIA! Replică imediată a echipei antrenate de Vrba. Darida șutează pe jos, la colțul scurt, de la 16 metri. Mingea a fost reținută de lângă bară de Volkan

Min 59: OCAZIE TURCIA! Cehia presează dar Turcia e aproape să lovească din nou pe contraatac. Emre Mor a ajuns în poziție de finalizare, dar a șutat puțin peste transversală

Min 56: Cehia efectuează prima schimbare din meci. Skoda intră în locul lui Pavelka

Min 50:     Hakan Balta este avertizat de scoțianul William Collum și raportul în ceea ce privește cartonașele galbene este acum egal, 2-2

Min 46: Fluier de start în repriza secundă a partidei dintre Cehia și Turcia. Nicio schimbare făcută de cei doi antrenori la pauză

# Croația a reușit să egaleze în celălalt meci din grupa D. Kalinic a marcat în poarta lui De Gea. A fost primul gol încasat de Spania la Euro

Min 45: Final de primă repriză în partida dintre Cehia și Turcia. Echipa lui Terim conduce la pauză prin golul marcat de Burak Yilmaz

# Turcia are nevoie de o victorie la cel puțin două goluri diferență pentru a spera că va fi una dintre cele 4 formații de pe locul 3 calificate în optimi. Pentru cehi, orice succes e suficient

Min 39:     Cehul Pavelka este și el avertizat pentru un fault făcut la mijlocul terenului

Min 38: OCAZIE CEHIA! Plasil trimite o torpilă către vinclul porții lui Volkan însă portarul turcilor se întinde foarte bine și reușește să scoată mingea trimisă de mijlocașul ceh de la peste 25 de metri

Min 36:     Primul galben și în tabăra cehilor. Plasil este cel care în încasează

Min 35:     Primul avertisment al partidei este văzut de Koybasi, pentru o lovitură aplicată lui Kadarabek

Min 31: OCAZIE CEHIA! Kadarabek ajunge din nou în careul turcilor, în poziție de finalizare, după o lovitură liberă, însă nici de această dată nu reușește să-l învingă pe goalkeeperul Volkan

# În partida dintre Croația și Spania scorul continuă să fie în favoarea ibericilor, care au marcat în startul duelului, prin Morata

Min 24: OCAZIE CEHIA! Fundașul dreapta Kadarabek ajunge în careu, în poziție de finalizare, dar își închide unghiul și trimite un șut centrare respins de Volkab Babacan în corner

Min 17: BARĂ CEHIA! Cehia a fost aproape să egaleze prin fundașul central Sivok. Jucătorul care evoluează chiar în Turcia, la Bursaspor, a trimis excelent, cu capul, după un corner, însă a nimerit bara

Min 10: GOOOOOL TURCIA! GOOOL BURAK YILMAZ! Naționala lui Fatih Terim deschide scorul pe contraatac. Yilmaz a reluat din prima, în plasa porții lui Cech, o centrare venită din flancul drept al ofensivei Semilunei, de la Emre Mor

VEZI AICI GOLUL LUI BURAK YILMAZ

# În celălalt meci al grupei Spania a deschis scorul în fața Croației prin Morata. Echipa lui Del Bosque își consolidează astfel prima poziție a clasamentului din grupa D

Min 5: Joc echilibrat în startul partidei. Nici una dintre formații nu a reușit să-și creeze oportunități de a marca

Min 1: A început partida dintre Cehia și Turcia. În acest moment, cele două formații ocupă ultimele două locuri în grupa D, din care mai fac parte Spania și Croația, formații care se întâlnesc tot de la această oră

EHIPELE:

Cehia (4-3-3): Cech - Kaderabek, Sivok, Hubnik, Pudil - Pavelka, Darida, Plasil - Dockal, Necid, Krejci

Rezerve: Kadlec, Selassie, Limbersky, Rosicky, Skoda, Kolar, Vaclik, Suchy, Sural, Skalak, Lafata, Koubek

Turcia (4-2-3-1): Volkan Babacan - Gonul, Topal, Balta,Koybasi - Tufan, Selcuk Inan - Emre Mor, Arda Turan, Volkan Sen - Yılmaz

Rezerve: Kaya, Calik, Sahin, Calhanoglu, Tosun, Sahan, Kivrak, Ozyakup, Erkin, Malli, Ozbayrakli, Tekin

Cehia şi Turcia îşi joacă ultima şansă de a se califica în optimile Euro 2016 în această seară, la Lens.

Cu un punct câştigat în primele două etape din grupa D, cehii au şanse importante de a trece de faza grupelor în cazul unei victorii, în timp ce turcii vor păstra şanse minime de calificare chiar şi dacă vor câştiga astăzi.

Oamenii lui Fatih Terim au pierdut fără gol marcat contra Croaţiei şi Spaniei şi mai pot ajunge în optimi, de pe locul 3, doar printr-o minune.

Cehia şi Turcia se reîntâlnesc după ce au fost adversare şi în preliminarii. Ambele s-au impus în deplasare în confruntările din grupa A, cehii cu 2-1 la Istanbul, iar turcii cu 2-0 la Praga.

Cehia a câştigat grupa, iar Turcia a încheiat pe locul 3, însă s-a calificat direct la Euro graţie celei mai bune linii de clasament avute de o naţională care a încheiat preliminariile pe această poziţie.

Cele două naţionale s-au înfruntat şi la Euro 2008, unde turcii au revenit incredibil şi au câştigat cu 3-2, după ce au fost conduşi cu 0-2. La acea ediţie, Turcia a ajuns în semifinale, cea mai bună performanţă din istorie la Europene.

ECHIPELE PROBABILE

Cehia: Cech - Kaderabek, Sivok, Hubnik, Gebre Selassie - Darida, Pavelka - Skalak, Dockal, Krejci - Necid.

Selecţioner: Pavel Vrba.

Turcia: Volkan Babacan - Şener Ozbayrakli, Semih Kaya, Hakan Balta, Ismail Koybaşi - Mehmet Topal, Selcuk İnan - Volkan Şen, Hakan Calhanoglu, Emre Mor - Cenk Tosun.

Selecţioner: Fatih Terim.

Arbitri: William Collum (Scoţia) - Damien MacGraith (Irlanda), Francis Connor (Scoţia).

Etichete: turcia , euro 2016 , cehia

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Au rămas mască! Ce a purtat la Disneyland, înconjurată de mii de copii, după ce a riscat închisoarea din cauza ținutei
bianca-censori
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58

ACORD! Zinedine Zidane a bătut palma cu un club uriaș. Mai lipsește doar semnătura
EXCLUSIVE: Zinédine Zidane With His Wife Veronique Shopping At A Home Furnishings Boutique In Milan - 17 Apr 2024
Antrenorul din SuperLigă care are ”contract pe viață”! ”Un fel de Alex Ferguson”
FOTBAL: SC OTELUL GALATI - FC UNIVERSITATEA CLUJ, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (18.04.2024)
Anunțul lui Mihai Stoica, înaintea derby-ului FCSB - Rapid. ”Îmi schimb numele, ca să scap”
meme stoica
Video Turcii au ”înnebunit” când au văzut assist-ul lui Olimpiu Moruțan: ”E ca Hagi!”
olimpiu-morutan
Denis Drăguș a acceptat oferta! Unde ar urma să joace din sezonul viitor
Romania v Colombia - International Friendly
John Travolta și fiica lui de 24 de ani, la braț la o gală. Ella a moștenit ochii tatălui și delicatețea mamei pierdute prea devreme
Adrian Mutu, ofertă pe bani grei din străinătate! A cerut un salariu uriaș!
Francezii vin după starul lui FCSB la derby-ul cu Rapid. Gigi Becali cere 6.000.000 de euro pentru transferul imediat
Uma Thurman, la 30 de ani de când juca rolul Miei Wallace în "Pulp Fiction". Și-a păstrat aura de mister și privirea magnetică
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
El a fost ”regele” radioului românesc, ascultat de întreaga naţiune. Îţi dai seama cine este tânărul din imagine?
"Este ireal!" Partidă memorabilă la Stuttgart: jucătoarea care a salvat cinci mingi de meci
Turcii au făcut anunțul: Alex Cicâldău pleacă de la Konyaspor și schimbă echipa