Show-ul lui Ronaldo, criticat de Mourinho: “S-a pierdut emoţional, nu a contribuit cu nimic”
Lippi, posibilul înlocuitor al lui Wilmots. Italianul a fost propus federaţiei belgiene
Screenshot 2024-01-26 at 17.19.41
”Pleacă Rrahmani în vară?” Cristiano Bergodi a răspuns fără să stea pe gânduri
LIVE Liga Digi Sport

Video Italia - Irlanda 0-1. "Verzii" trec pentru prima oară în istorie de faza grupelor la Euro

22.06.2016, 16:32

Un gol marcat pe final de Robbie Brady a adus victoria Irlandei în faţa Italiei, scor 1-0, şi calificarea echipei lui Martin O'Neill în optimile de finală ale Euro 2016. Este pentru prima oară în istorie când "verzii" reuşesc să treacă de faza grupelor la un Campionat European.

bucurie irlanda
  • Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

De cealaltă parte, chiar dacă a ratat şansa de a încheia pentru prima oară din 2000 încoace cu trei victorii într-o grupă a unui turneu final, Italia merge mai departe de pe primul loc în grupa E şi va juca împotriva Spaniei, într-o reeditare a finalei din 2012.

Obligaţi să câştige pentru a se califica, irlandezii au început mai bine în faza rezervelor squadrei azzurra şi au ratat două mari ocazii în primele 21 de minute ale partidei de la Lille. Mai întâi, Hendrick a tras puţin pe lângă vinclu de la marginea careului, pentru ca Murphy să-l întindă serios pe Sirigu, portarul lui PSG respingând de sub bară lovitura de cap a atacantului de la Ipswich Town.

Replica italienilor a fost aproape inexistentă. Cu excepţia unui şut pe lângă poartă al lui Immobile, elevii lui Antonio Conte nu au ameninţat deloc poarta lui Randolph în prima repriză. Mai mult decât atât, cu un minut înainte de pauză, Irlanda putea primi un penalty, dar Ovidiu Haţegan a lăsat jocul să continue la duelul dintre McClean şi Bernardeschi.

În partea a doua, azzurri au fost mai prezenţi în atac, iar Zaza şi Insigne, care a trimis în bară la doar 3 minute după ce a intrat pe teren, au ratat şansa de a deschide scorul. Finalul a aparţinut, însă, tot irlandezilor. Hoolahan a irosit o şansă uriaşă în minutul 84, dar s-a revanşat un minut mai târziu, când a centrat ideal pentru lovitura de cap a lui Brady, care a înscris şi cu ajutorul lui Sirigu, ieşit neinspirat în încercarea de a-l bloca pe mijlocaşul de 24 de ani.

S-a terminat 1-0 pentru Irlanda, care termină grupa E pe locul 3 şi va întâlni Franţa în optimi, în ceea ce ar putea fi o revanşă după barajul cu cântec pentru calificarea la Cupa Mondială din 2010, când Henry a adus calificarea "cocoşilor" după un gol înscris în urma unui henţ nesancţionat de arbitru.

A fost doar a treia înfrângere suferită de Italia în grupele de la Euro şi prima după cea cu Olanda, din 2008. Totodată, Antonio Conte a pierdut primul joc oficial de când a preluat conducerea tehnică a squadrei azzurra.

LIVE TEXT

Min. 90+4 - FINAL DE MECI! Irlanda s-a impus cu 1-0 şi pentru prima oară în istoria sa trece de faza grupelor la Euro.

Min. 90+2 -     Cartonaş galben primit de Insigne.

Min. 90 - Ultima schimbare şi în echipa Irlandei. Quinn a intrat în locul lui Long.

Min. 85 - GOOOOOL, 1-0 Irlanda! La doar un minut după ce Hoolahan a ratat ocazia de a marca, jucătorul lui Norwich i-a centrat perfect lui Brady, care a înscris cu lovitură de cap, profitând şi de ieşirea greşită a  lui Sirigu.

Min. 84 - OCAZIE MARE IRLANDA! Noul intrat Hoolahan a ratat incredibil deschiderea scorului, după ce a scăpat singur cu Sirigu. A tras, însă, direct în portarul italian.

Min. 81 - Ultima schimbare a lui Conte. El Shaarawy a intrat în locul lui De Sciglio.

Min. 78 -     Cartonaş galben primit de Barzagli.

Min. 77 - OCAZIE MARE ITALIA! Abia intrat pe teren, Insigne a avut o şansă uriaşă de a deschide scorul. Jucătorul lui Napoli a tras frumos de la marginea careului, dar mingea a lovit bara.

Min. 77 - O nouă modificare la irlandezi. Hoolahan i-a luat locul lui McCarthy.

Min. 74 - A doua schimbare în echipa Italiei. Insigne primeşte primele minute la acest Euro, înlocuindu-l pe Immobile.

Min. 73 -     Cartonaş galben primit de Ward.

Min. 70 - Schimbare şi la irlandezi. McGeady a intrat în locul lui Murphy.

Min. 60 - Schimbare în echipa Italiei. Darmian i-a luat locul lui Bernardeschi.

Min. 53 - OCAZIE ITALIA! Zaza a ratat prima ocazie a părţii secunde. Atacantul lui Juventus a trimis din voleu, cu piciorul stâng, puţin peste poartă.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+1 - PAUZĂ! Remiză albă între Italia şi Irlanda la Lille, după o primă repriză în care "verzii" au fost mai periculoşi.

Min. 44 - FAZĂ CONTROVERSATĂ în careul italienilor. Irlandezii au cerut penalty, la un duel între McClean şi Bernardeschi, însă Ovidiu Haţegan nu a fost impresionat de protestele elevilor lui O'Neill şi a lăsat jocul să continue.

Min. 43 - Un prim moment periculos şi la poarta Irlandei. Immobile a tras de la aproximativ 20 de metri, dar mingea a trecut puţin pe lângă poarta lui Randolph.

Min. 39 -           Două cartonaşe galbene acordate de Ovidiu Haţegan, câte unul de fiecare parte. Sirigu şi Long au fost avertizaţi, după ce s-au îmbrâncit la o fază în careul Italiei.

Min. 21 - OCAZIE IRLANDA! O nouă şansă mare pentru echipa lui Martin O'Neill. Murphy a trimis cu capul după o lovitură de colţ, dar Sirigu a avut un reflex superb şi a respins de sub bară.

INFO: Odată cu schimbările făcute de Conte în echipa de start din această seară, Italia a devenit echipa care a folosit cei mai mulţi jucători din primul minute la Euro 2016 - nu mai puţin de 20.

Min. 13 - OCAZIE IRLANDA! Prima şansă de gol a meciului a aparţinut irlandezilor. Hendrick a şutat frumos cu piciorul stâng, de la marginea careului, dar mingea a trecut la mică distanţă de vinclul porţii lui Sirigu.

INFO: Pentru prima oară de la finala din 2000, Italia joacă un meci la Euro fără a-l avea ca titular pe Buffon.

INFO: Este a 14-a întâlnire dintre cele două echipe, Italia impunându-se de opt ori, în timp ce irlandezii au doar două victorii. Una singură a venit, însă, într-un joc oficial. S-a întâmplat la Cupa Mondială din 1994, când squadra azzurra a fost învinsă cu 1-0, dar apoi avea să ajungă până în finală.

Min. 1 - A început meciul. Lovitura de start a aparţinut italienilor.

ECHIPELE DE START

Italia: Sirigu - Barzagli, Bonucci, Ogbonna - Bernardeschi, Sturaro, T. Motta, Florenzi, De Sciglio - Zaza, Immobile

Rezerve: Buffon, Marchetti - Chiellini, Darmian, Candreva, Pelle, De Rossi, Eder, Parolo, Insigne, El Shaarawy, Giaccherini

Antrenor: Antonio Conte

Irlanda: Randolph - Coleman, Duffy, Keogh, Ward - Hendrick, McClean, McCarthy, Brady - Murphy, Long

Rezerve: Westwood, Given - Clark, O'Shea, Whelan, McGeady, R. Keane, Walters, Chrstie, Meyler, Hoolahan, Quinn

Antrenor: Martin O'Neill

Etichete: italia conte , italia irlanda , italia euro

A crezut că a înghițit un os, dar medicii au fost oripilați când au văzut ce era, de fapt. Ce a pățit o femeie

O femeie din Peru a ajuns de urgență la spital, după ce ar fi înghițit un os. Medicii, însă, au...

Romania V Greece - International Friendly, Bucharest - 25 Mar 2022
OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid
Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30
E gata: Ianis Hagi pleacă de la Alaves! A anunțat unde va juca sezonul viitor
Screenshot 2024-03-27 at 17.00.01
Ianis Hagi, răspuns tranșant pentru Edi Iordănescu după golul înscris în România - Columbia 2-3
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14

Se pregătește o lovitură fără precedent în Formula 1
VERSTAPPEN Max (ned), Red Bull Racing RB20, portrait during the Formula 1 Rolex Australian Grand Prix 2024, 3rd round of the 2024 Formula One World Championship from March 22 to 24, 2024 on the Albert Park Circuit, in Melbourne, Australia
Denis Drăguș are preț! Belgienii au anunțat câte milioane de euro vrea Standard Liege
Romania v Colombia - International Friendly
Un fost coleg de națională nu a avut milă de Dani Alves și Robinho, după ce au fost condamnați la închisoare
FotoJet (2)
Ronaldo rememorează finala Euro 2016: "Francezii au crezut că vor câştiga uşor. Erau prea destinşi, zâmbeau foarte mult"
ronaldo-5
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
CSA Steaua, top secret! Măsură fără precedent luată de MApN
Surpriză uriașă: Dinamo a renunțat la varianta Târgoviște! Unde vor evolua „câinii” până la finalul play-out-ului
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro