FOTBAL: FC BOTOȘANI - FC UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (30.10.2023)
Oficial FC Botoșani a renunțat la un jucător în plin campionat! Fotbalistul a fost deja prezentat la noua echipă
profimedia-0822211084
Situație neverosimilă la EURO: o echipă națională s-a calificat fără șut pe poartă!
Gigi Becali
Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”

Video Elveţia - Polonia 1-1 (4-5 d.l.d.). Polonezii, primii calificați în sferturi, cu mari emoții

25.06.2016, 09:13

Primul meci din fazele eliminatorii de la Campionatul European a adus și prima calificare în urma unor lovituri de departajare. Elveția și Polonia au terminat 1-1 după 90 și 120 de minute, iar Lewandowski&Co. au avut câștig de cauză la penalty-uri și merg în sferturile de finală.

polonia
  • SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

În meciul următor, polonezii vor întâlni învingătoarea partidei dintre Croația și Portugalia, care se joacă tot sâmbătă, de la ora 22:00, LIVE TEXT pe www.digisport.ro și m.digisport.ro.

Polonia a început în forţă şi a ratat o mare ocazie în chiar primul minut al meciului, prin Milik, cu poarta goală, după o eroare a lui Djourou. Atacantul lui Ajax a mai avut o oportunitate notabilă peste cinci minute (6), dar mingea trimisă cu capul a fost reţinută fără probleme de Sommer.

Elveţia a ieşit cu bine din forcingul polonez de început de meci, a avut o posesie superioară şi a ratat prima ocazie în min. 10, prin Dzemaili, care a şutat în plasa laterală.

Polonia a fost din nou în prima plan în min. 29, când Krychowiak a trimis pe lângă poartă cu capul, după un corner.

Percutantul Grosicki (31) a tras peste poartă, la o nouă fază de gol a polonezilor, iar apoi Milik (32) a reluat pe lângă la colţul scurt.

Elveţia a replicat prin ocazia lui Schar (35), dar Fabianski nu a avut emoţii la lovitura de cap a fundaşului. Portarul polonez s-a întrebuinţat un minut mai târziu pentru a respinge de sub transversală şutul deviat al lui Dzemaili (38).

Viitoarea adversară a României în preliminariile Cupei Mondiale 2018 a deschis scorul în minutul 39, când Grosicki a pornit pe contraatac, a schimbat partea şi Jakub Blaszczykowski, rămas singur cu portarul Sommer, a marcat simplu. Potrivit uefa.com, Blaszczykowski a fost implicat în cinci din ultimele şase goluri ale Poloniei la EURO, cu trei goluri şi două pase decisive.

Reprezentativa Ţării Cantoanelor a pus presiune în debutul părţii secunde, dar Lewandowski a ratat prima situaţie notabilă de după pauză (50). Fabianski a respins şutul lui Shaqiri, din marginea careului, un minut mai târziu.

Blaszczykowski a fost aproape de "dublă", dar şutul său cu stângul a fost respins de portarul Sommer (54).

Fabianski a salvat golul egalării în minutul 73, la lovitura liberă a lui Rodriguez. Polonia a scăpat din nou cu faţa curată la şutul lui Seferovic (79), care a izbit bara transversală.

Elveţia a egalat printr-o execuţi de excepţie a lui Shaqiri, o foarfecă de la 16 metri, care a trimis mingea imparabil în poarta lui Fabianski (82).

Echipa lui Petkovic a dominat şi prelungirile şi a forţat golul victoriei, dar ocaziile au fost destul de puţine, una dintre cele mai clare fiind ratată de Derdiyok (113). Acelaşi Derdiyok (117) a ratat golul din apropierea porţii lui Fabianski. Şi Polonia a fost aproape să înscrie golul victoriei, dar Piszczek nu a reuşit să agaţe o minge în faţa lui Sommer.

La loviturile de departajare, Elveţia a ratat prin Granit Xhaka, iar Lichtsteiner, Shaqiri, Schaer şi Rodriguez au transformat, în timp ce toţi cei cinci polonezi au marcat, Lewandowski, Milik, Glik, Blaszczykowski şi Krychowiak.

LIVE TEXT

Elveția - Polonia 4-5. GOOOL Polonia! Krychowiak șutează puternic, aproape de vinclu și polonezii merg în sferturile de finală!

Elveția - Polonia 4-4. GOOOL Elveția! Ricardo Rodriguez a șutat foarte bine, l-a păcălit pe Fabianski și păstrează speranțe pentru elvețieni.

Elveția - Polonia 3-4. GOOOL Polonia! Blaszczykowski înscrie fără emoții.

Elveția - Polonia 3-3. GOOOL Elveția! Schar punctează cu un șut elegant.

Elveția - Polonia 2-3. GOOOL Polonia! Glik a transformat și el cu un șut puternic.

Elveția - Polonia 2-2. GOOOL Elveția! Shaqiri înscrie și el cu o execuție sigură.

Elveția - Polonia 1-2. GOOOL Polonia! Milik transformă, chiar dacă portarul a atins mingea.

Elveția - Polonia 1-1. Ratare! Xhaka a șutat puternic, dar la un metru pe lângă poartă.

Elveția - Polonia 1-1. GOOOL Polonia! Lewandowski a transformat cu un șut trimis chiar în vinclul porții lui Sommer.

Elveția - Polonia 1-0. GOOOL Elveția! Lichtsteiner execută primul și înscrie cu un șut pe mijlocul porții

Min. 120: Fluier final. Vom avea lovituri de departajare.

Min. 119: Pericol și în careul Elveției, la o minge deviată care a ajuns între portarul Sommer și Seferovic, dar Piszczek nu a reușit să îl învingă pe portarul Țării Cantoanelor, apoi fundașii au reușit să respingă departe.

Min. 117: O nouă ocazie pentru Elveția! Același Derdiyok a apărut la finalizare la capătul unei centrări deviate a lui Xhaka, de pe stânga, dar portarul Fabianski a reușit să îl blocheze excelent și a prins mingea la numai câțiva centimetri de linia porții.

Min. 116:     Cartonaș galben pentru Djourou.

Min. 113: Ocazie imensă pentru Elveția! Portarul Fabianski a avut un reflex extraordinar în fața lui Derdiyok, care primise mingea în spatele apărării poloneze, complet liber și reușise să reia cu capul către colțul lung.

Min. 111:     Cartonaș galben încasat de Pazdan.

Min. 106: Începutul celei de-a doua reprize suplimentare.

Min. 105: Finalul primei reprize de prelungiri.

Min. 104: Ultima modificare la polonezi: iese Grosicki și intră Peszko.

Min. 100: Schimbare la Polonia: iese Maczynski și intră Jodlowiec.

Min. 96: Shaqiri pătrunde în careu pe stânga și încearcă o nouă finalizare spectaculoasă, dar bolta sa nu prinde spațiul porții.

Min. 91: Începutul primei reprize de prelungiri.

* În primele 90 de minute ale meciului Elveția - Polonia s-au trimis 39 de șuturi, cu 5 mai multe decât în oricare partidă disputată până acum la Euro 2016.

Min. 90+4: Fluier final. Primul meci din fazele eliminatorii este și primul care are parte de prelungiri la acest Campionat European. Dacă se va păstra egalitatea și după cele două reprize suplimentare, câștigătoarea se va decide la loviturile de departajare.

Min. 90+1: Încă o șansă de gol pentru Elveția! Embolo a primit o centrare la colțul lung, dar a ratat o nouă execuție spectaculoasă, nereușind să reia din voleu.

* Golul lui Shaqiri este cel cu numărul 650 marcat la un turneu final al Campionatului European.

Min. 82: GOOOOL Elveția! Shaqiri egalează pentru elvețieni cu o foarfecă executată impecabil de la 16 metri. Mingea a căpătat o traiectorie perfectă, exact cât să nu poată fi ajunsă de portarul Fabianski și a intrat în plasă după ce a lovit și bara stângă. Balonul a ajuns la marcatorul golului egalizator după ce a fost deviată și de noul intrat Derdiyok.

CLICK AICI PENTRU VIDEO CU GOLUL ELVEȚIEI

Min. 78: Bară pentru Elveția! Seferovic a șutat puternic din careul cu stângul, dar mingea a izbit în plin bara transversală și a revenit în teren, de unde polonezii au reușit să îndepărteze pericolul.

Min. 77: Schimbare la Elveția: iese Behrami și intră Fernandes.

Min. 73: Ocazie mare pentru Elveția! Ricardo Dodriguez a șutat frumos dintr-o lovitură liberă de la circa 22 de metri, către vinclu, dar portarul Fabianski a plonjat superb și a reușit să scoată în corner cu un efort superb.

Min. 70: Schimbare la Elveția: iese Mehmedi și intră Derdiyok.

Min. 68: Milik se accidentează la gleznă, călcând greșit după ce și-a călcat un adversar. Șeptarul polonez poate continua jocul, după ce primește îngrijiri medicale.

Min. 65: Joc echilibrat în aceste momente.

Min. 58: Schimbare la Elveția: iese Dzemaili și intră Embolo.

Min. 58:     Jdrzejczyk încasează și el un cartonaș galben, pentru un fault dur.

Min. 55:     Cartonaș galben pentru Schar, după un fault tare asupra lui Lewandowski, la mijlocul terenului, în tușă. Nouarul Poloniei a fost druncinat serios de căzătura dură și primește îngrijiri medicale, dar poate continua.

Min. 53: Încă o ocazie pentru Polonia! Blaszczykowski a pătruns în centru și a șutat de la circa 20 de metri, cu stângul, dar portarul Sommer a plonjat și a reușit să respingă în corner.

Min. 51: Fază periculoasă și pentru Elveția! Shaqiri a primit în preajma careului, a preluat și a șutat puternic, cu stângul, dar pe direcția portarului Fabianski, care a prins cu siguranță.

Min. 50: Ocazie pentru Polonia! Grosicki a pătruns excelent pe stânga, a intrat în careu și a pasat pentru Lewandowski. Căpitanul polonez a pivotat și a șutat din scurt, pe sus, dar pe direcția portarului Sommer, care a reușit să prindă.

Min. 46: Începutul reprizei secunde.

Min. 45: Fluier de pauză Saint-Etienne, acolo unde Polonia conduce cu 1-0 în fața Elveției.

Min. 45: Foarfecă spectaculoasă a lui Grosicki, dar mingea se duce alături de poartă.

* Blaszczykowski este primul jucător polonez care marchează la două ediții diferite ale Campionatului European. Este, totodată, primul polonez care marchează în două meciuri consecutive la Euro, după Boniek.

Min. 39: GOOOOL Polonia! Blaszczykowski deschide scorul pentru polonezi, la capătul unui contraatac superb. Mingea a circulat pe stânga, de unde a venit centrarea. Milik, marcat în mijlocul careului, a lăsat mingea pentru Blaszczykowski, aflat complet liber la colțul lung. Jucătorul Fiorentinei a avut timp să preia, să își așeze mingea și să îl aștepte pe Sommer să reacționeze, înainte să trimită în plasă printre picioarele acestuia.

CLICK AICI PENTRU VIDEO CU GOLUL POLONIEI

Min. 38: Ocazie și pentru Elveția! Dzemaili a șutat din afara careului, dar mingea a fost deviată de un apărător polonez, iar portarul Fabianski a scos în corner de sub bară.

Min. 33: O nouă ratare pentru Polonia! Milik a primit liber la colțul lung o centrare venită de pe dreapta, a preluat și a șutat, dar peste poartă.

Min. 31: Încă o șansă de gol pentru polonezi! Grosicki a primit o pasă printre apărătorii centrali adverși și a șutat din prima, de la ora 20 de metri, înainte să fie strâns de fundași, deși nu era într-o poziție prea avantajoasă. Mingea a trecut cu puțin peste poartă.

Min. 29: Ocazie pentru Polonia! Krychowiak a primit liber în mijlocul careului o centrare dintr-un corner de pe stânga, dar puternica sa lovitură de cap nu a prins spațiul porții. Fază importantă pentru naționala lui Adam Nawalka.

Min. 25: Șut de la distanță trimis de Rodriguez, în cros, dar mingea se duce pe lângă poarta lui Fabianski.

Min. 19: Combinație frumoasă a polonezilor la un corner, cu un triunghi de pase care l-a eliberat pe Milik, care a reprimit în colțul drept al careului, dar șutul său a fost ușor deviat și s-a dus peste poarta Elveției. Încă o lovitură de colț pentru polonezi, la care centrarea e respinsă de apărătorii elvețieni până la marginea careului. Faza se încheie cu un șut pe jos trimis de polonezi, dar alături de poartă.

Min. 13: Șut pe lângă poartă trimis de Lewandowski, cu o execuție slabă din afara careului.

Min. 10: Ocazie și pentru Elveția! Shaqiri a primit mingea pe stânga, la limita ofsaidului și a centrat pe jos. Dzemaili a reluat cu stângul de la colțul scurt, dar a trimis doar în plasa laterală.

Min. 6: Lovitură de cap a aceluiași Milik, dar mingea s-a oprit fără probleme în brațele portarului Sommer.

Min. 5: Început foarte bun al Poloniei, care presează încă din primele minute. Elvețienii au ieșit doar de două ori din propria jumătate. În schimb, Lewandowski a mai apărut o dată periculos în careul lui Sommer, dar a fost blocat în momentul în care trimitea un șut-centrare.

Min. 1: Ratare incredibilă a Poloniei! Milik a șutat din prima, dar prea înalt și alături de poarta rămasă goală, după ce goalkeeper-ul Sommer ieșise să îl blocheze in extremis pe Lewandowski. Faza s-a petrecut în secunda 25 a meciului. Lewandowski putea profita de o pasă înapoi trimisă prea slab de un apărător elvețian.

Min. 1: Fluier de start al meciului dintre Elveția și Polonia, primul din optimile de finală ale Campionatului European din 2016.

* În acest meci se joacă pentru prima dată cu mingea specială pentru fazele eliminatorii de la Euro 2016.

UPDATE: Echipele de start:

Elveția: Sommer - Lichtsteiner, Schar, Djourou, Rodriguez - Xhaka, Behrami, Dzemaili - Shaqiri, Seferovic, Mehmedi;
Rezerve: Hitz, Burki - Moubandje, Elvedi, von Bergen, Lang, Embolo, F. Frei, Zakaria, Fernandes, Tarashaj, Derdiyok;
Antrenor: Vladimir Petkovic;

Polonia: Fabianski - Piszczek, Glik, Pazdan, Jdrzejczyk - Blaszczykowski, Maczynski, Krychowiak, Grosicki - Lewandowski, Milik;
Rezerve: Szczesny, Boruc - Jodlowiec, Linetty, Stepinski, Wawrzyniak, Peszko, Salamon, Zielinski, Starzynski;
Antrenor: Adam Nawalka.

Elveţia şi Polonia se vor întâlni azi, de la ora 16:00, pe stadionul Geoffroy-Guichard din Saint-Etienne, în primul meci din optimile de finală ale EURO 2016.

Ambele echipe sunt prezente în premieră în această fază a competiţiei, Elveţia venind de pe locul al doilea din Grupa A, după 1-0 cu Albania, 1-1 cu România şi 0-0 cu Franţa, iar Polonia de pe poziţia secundă în Grupa C, după 1-0 cu Irlanda de Nord, 0-0 cu Germania şi 1-0 cu Ucraina.

Polonia este una dintre cele trei echipe care nu au primit până acum gol la EURO 2016.

În cele zece meciuri directe, Elveţia are o singură victorie, cinci meciuri s-au încheiat la egalitate, iar Polonia s-a impus de patru ori (20-11 golaveraj).

Cel mai recent meci dintre cele două a fost un meci amical disputat în noiembrie 2014 la Wroclaw, încheiat cu 2-2. Fabian Frei a egalat târziu pentru oaspeţi, după ce coechipierul său Josip Drmic deschisese scorul. Artur Jedrzejczyk şi Arkadiusz Milik au marcat pentru Polonia atunci.

Meciul va fi arbitrat de englezul Mark Clattenburg.

Selecţionerul Elveţiei, Vladimir Petkovic, nu are probleme de lot, în schimb, selecţionerul polonez Adam Nawalka nu va putea conta pe Bartosz Kapustka, suspendat, şi nici pe portarul Wojciech Szczesny, în continuare accidentat.

Elveţia - Polonia e LIVE TEXT pe digisport.ro şi pe m.digisport.ro, de la ora 16:00.

Etichete: polonia , optimi , elvetia , euro 2016

O femeie bolnavă de cancer a decis să se mute împreună cu familia în „zona albastră” din Costa Rica, iar viața ei s-a schimbat complet

Când Kema Ward-Hopper și logodnicul ei de atunci, Nicholas Hopper, ambii din SUA, au decis să se...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

”Va juca în Liga Campionilor”. Gigi Becali a făcut anunțul și trebuie să scoată aproape 500.000 € din buzunar
vlad-chiriches
FC Botoșani - Dinamo 2-1. Thriller în Moldova: autogol, accidentare horror, eliminare și gol în prelungiri
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Cum l-a numit Anamaria Prodan pe Ronald Gavril: impresara nu s-a ferit să spună cum îl strigă pe boxer
Screenshot (478)
Ilie Dumitrescu nu a avut dubiu, după FC Botoșani - Dinamo: ”E senzațional”
Gigi Becali

Florinel Coman a făcut anunțul așteptat cu sufletul la gură de toți fanii FCSB-ului
FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023
Exclusiv "Care a fost diferența dintre acest sezon și celelalte 8?" Gigi Becali a răspuns fără nicio ezitare
gigi
Gică Hagi și Gigi Becali, în cursă pentru același jucător! "Regele" a făcut anunțul în direct
hagibecali
Cum s-a răzbunat o femeie pe soțul infidel. Fapta ei, criticată dur de internauți: „Ar fi trebuit să gândești înainte să acționezi”
Amenințări cu plângeri penale. Edi Iordănescu și Cristi Săpunaru, păcăliți cu zeci de mii de euro
Risto Radunovic e pe lista de transferuri a lui Nelu Varga pentru noul CFR Cluj de titlu! Ce salariu îi oferă
Anne Hathaway, pusă să se sărute cu câte 10 bărbați la audiții: "Nu eram entuziasmată. Mi se părea groaznic"
Sore, dans în costum de baie pe plaja din Maldive și gesturi tandre cu iubitul de care e îndrăgostită până peste cap: "Sunt fericită"
România asistaților sociali. Mii de beneficiari de ajutoare sociale refuză să muncească, chiar cu riscul de a le pierde
De ce a luat bătaie Jean Constantin la filmările pentru Brigada Diverse? „Ea nu știa că sunt actor"
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Comandantul militar al CSA Steaua, reacție neașteptată către FCSB înainte de câștigarea titlului
Billel Omrani se chinuie și în Liga 2! Câte minute a jucat pentru Wisla, la o lună după ce a semnat