jose-mourinho
Campionatul din Europa în care Jose Mourinho nu exclude să se întoarcă
Saransk, Russland. 26th June, 2018. Cristiano RONALDO (POR) Back number is dirty, dirt, half figure, half figure, feature, general, edge motif, Iran (IRN) - Portugal (POR) 1: 1, preliminary round, group B, game 35, on 25.06.2018 in Saransk; Football World
Premieră la naționala Portugaliei, după 17 ani! Cine e fotbalistul care a purtat numărul 7
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

Video Croația - Portugalia 0-1. Lusitanii s-au calificat dramatic în sferturile de finală ale Euro 2016

25.06.2016, 13:00

Un şut pe poartă, un gol. Eficienţă maximă pentru naţionala Portugaliei, care s-a calificat în sferturile de finală ale Euro 2016, în urma victoriei obţinute în prelungiri în faţa Croaţiei, scor 1-0.

quaresma croatia
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Unicul gol al partidei disputate la Lens a fost marcat în minutul 117 de Ricardo Quaresma, la singurul şut pe poartă din întregul meci şi la puţine secunde după ce croaţii au avut o bară.

Într-una dintre cele mai aşteptate confruntări din optimi, fanii au putut vedea prima ocazie abia în minutul 25, când Pepe a trimis cu capul peste poartă, după o lovitură liberă executată de Raphael Guerreiro.

Replica echipei lui Ante Cacic a venit de la Ivan Perisic. Cel mai bun croat de la Euro a scăpat pe partea dreaptă şi a încercat să-l surprindă pe Rui Patricio cu un şut la colţul scurt, dar mingea s-a dus în plasa laterală.

În partea a doua, croaţii au fost mai decişi, iar Brozovic, de două ori în mai puţin de un minut, şi Vida au fost aproape de deschiderea scorului. Portughezii nu au reuşit să fie periculoşi, dar ar fi putut primi un penalty în minutul 63, când Strinic a avut o intervenţie riscantă şi imprudentă asupra lui Nani.

Pentru prima oară din 1980 încoace, un meci de la un turneu final s-a încheiat fără vreun şut pe poartă în cele 90 de minute, iar cele două echipe au intrat în prelungiri, acolo unde ocaziile importante au aparţinut tot Croaţiei.

Pe rând, Kalinic, Vida şi Perisic, acesta din urmă trimiţând cu capul în bară în minutul 116, au fost aproape de gol, însă acesta a venit în poarta lui Subasic. Un contraatac purtat de Renato Sanches a fost continuat de şutul ratat al lui Nani, acesta transformându-se într-o pasă excelentă pentru Cristiano Ronaldo. Starul lui Real Madrid a fost blocat miraculos de Subasic, însă mingea a ajuns la Quaresma, care a trimis cu capul în poartă din 2 metri.

Doar doi jucători au reuşit în istoria Euro să înscrie mai târziu decât a făcut-o Quaresma. Zinedine Zidane marca din penalty chiar împotriva Portugaliei, la Euro 2000, în semifinale, iar un alt francez, Michel Platini, golgheterul all-time al Campionatelor Europene, reuşea acelaşi lucru în 1984, tot în penultimul act şi tot contra lusitanilor.

Firesc, croaţii s-au aruncat disperaţi în atac, iar în al doilea minut de prelungire al prelungirilor, Vida a ratat o nouă ocazie mare. Fundaşul lui Dinamo Kiev a trimis agonizant pe lângă vinclul porţii lui Rui Patricio.

S-a terminat 1-0 pentru Portugalia, care va fi prezentă pentru a şasea oară în sferturile de finală la Euro, o performanţă cu care nu se mai poate lăuda nicio altă echipă.

În faza următoare, Cristiano Ronaldo şi colegii săi vor întâlni Polonia, o altă echipă care s-a calificat dramatic. Polonezii au eliminat Elveţia, în urma loviturilor de la 11 metri. Partida se va disputa joi, la Marsilia, de la ora 22:00.

LIVE TEXT

Min. 120+3 - FINAL DE MECI! Portugalia se impune dramatic cu 1-0 şi se califică în sferturile de finală ale Euro 2016, acolo unde va întâlni Polonia.

Min. 120+2 - OCAZIE MARE CROAŢIA! Croaţii s-au aruncat disperaţi în atac şi nu a lipsit mult să egaleze. După o centrare a lui Srna, Perisic a întors cu capul la câţiva metri de poartă, de unde Vida a trimis cu piciorul stâng la mică distanţă de vinclu.

Min. 120 - Ultima schimbare la croaţi. Kramaric a intrat în locul lui Corluka.

Min. 117 - GOOOOOL, 1-0 Portugalia! Lusitanii dau lovitura pe finalul prelungirilor. Un contraatac foarte bun purtat de Renato Sanches a fost continuat de şutul ratat al lui Nani, iar acesta s-a transformat într-o pasă excelentă pentru Ronaldo, care a fost blocat miraculos de Subasic, însă mingea a ajuns la Quaresma, care a trimis cu capul în poartă din 2 metri.

Min. 116 - OCAZIE MARE CROAŢIA! Perisic a avut ghinion. Jucătorul Interului a trimis cu capul în bară din apropiere.

Min 112 - OCAZIE CROAŢIA! Pentru a doua oară în acest meci, Vida trece pe lângă. Fundaşul croat nu a prins spaţiul porţii din apropiere, după ce Rui Patricio a ieşit greşit la cornerul executat de Brozovic şi a alunecat.

Min. 110 - A doua modificare în echipa Croaţiei. Pjaca a intrat în locul lui Rakitic.

Min. 108 - Ultima schimbare la portughezi. Adrien Silva a fost înlocuit de Danilo.

Min. 106A început a doua repriză a prelungirilor.

Min. 105+1 - S-a terminat prima repriză a prelungirilor.

Min. 96 - O greşeală a lui Fonte i-a permis lui Kalinic să ajungă într-o poziţie periculoasă, dar atacantul Fiorentinei s-a grăbit şi a tras lamentabil, la mare distanţă de poarta lui Rui Patricio.

Min. 91 - A început prima repriză a prelungirilor.

Min. 90+3 - FINALUL primelor 90 de minute! Croaţia şi Portugalia intră în prelungiri, într-un meci în care încă nu s-a tras pe poartă.

Min. 88 - Prima modificare şi în echipa Croaţiei. Nikola Kalinic i-a luat locul lui Mandzukic.

Min. 87 - A doua schimbare la portughezi. Quaresma a intrat în locul lui Joao Mario.

Min. 78 -     Cartonaş galben primit de William Carvalho, primul avertisment din acest joc.

Min. 63 - Fază controversată în careul croaţilor. După o eroare a lui Corluka, Nani a ajuns într-o poziţie periculoasă, dar nu a putut relua spre poartă. Totuşi, portughezul a fost lovit imprudent de Strinic, fază la care arbitrul ar fi putut dicta penalty.

Min. 62 - OCAZIE MARE CROAŢIA! Vida a trimis cu capul, după o lovitură liberă executată de Srna, dar mingea a trecut pe lângă poarta lui Rui Patricio. Reluările au arătat că dacă fundaşul lui Dinamo Kiev i-ar fi lăst mingea lui Mandzukic, mai bine plasat, echipa lui Ante Cacic ar fi avut şanse mai mari de a înscrie.

Min. 52 - OCAZII MARI CROAŢIA! Marcelo Brozovic a ratat două şanse de a marca în mai puţin de un minut. Mai întâi, mijlocaşul lui Inter nu a reuşit să ajungă primul la centrarea excelentă a lui Strinic, mingea fiind respinsă în corner, pentru ca apoi, după executarea loviturii de colţ, să trimită peste poartă din interiorul careului, dintr-o poziţie foarte bună.

Min. 50 - Prima schimbare în echipa Portugaliei. Renato Sanches a intrat în locul lui Andre Gomes.

INFO: Croaţia - Portugalia este cel de-al 19-lea meci de la Euro 2016 fără gol marcat în prima repriză

Min. 46 - A început repriza a doua.

INFO: Portugalia a comis nu mai puţin de 13 faulturi în prima repriză, un record la actuala ediţie a Euro. Cu toate acestea, nu a fost acordat vreun cartonaş galben

INFO: Cristiano Ronaldo nu a atins deloc mingea în careul advers, în prima repriză a meciului cu Croaţia.

Min. 45+1 - PAUZĂ! Croaţia şi Portugalia sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză disputată într-un ritm scăzut şi fără mari ocazii de gol.

Min. 30 . Acţiune periculoasă a lui Perisic, care a demarat pe partea dreaptă şi a tras cu piciorul stâng la colţul scurt, dar mingea s-a dus doar în plasa laterală. Primul şut şi pentru croaţi în această partidă.

Min. 25 - OCAZIE PORTUGALIA! Prima şansă a meciului i-a aparţinut lui Pepe. Fundaşul de la Real Madrid a reluat cu capul, după o lovitură liberă executată de Guerreiro, de pe partea stângă, dar mingea a trecut peste poarta lui Subasic.

Min. 20 - Aspectul meciului rămâne neschimbat, deşi naţionala lui Fernando Santos a început să fie mai curajoasă decât în primele minute de joc. Totuşi, încă nu s-a tras la poartă.

#Fanii croaţi au un mesaj special pentru cel mai periculos om al adversarilor, Cristiano Ronaldo.

Min. 10 - Început de meci liniştit la Lens. Croaţii au avut posesia în cea mai mare parte a timpului, fără a reuşi, însă, să ameninţe poarta lui Rui Patricio. Deocamdată, portughezii se mulţumesc să absoarbă cu calm presiunea adversarilor.

#Probabil cel mai bun om al croaţilor la acest Euro, Ivan Perisic, jucător intrat şi în atenţia Barcelonei, s-a pregătit în mod special pentru meciul din această seară.

Min. 1- A început meciul. Lovitura de start a aparţinut croaţilor.

INFO: În această seară, Nani va juca meciul 100 în echipa naţională. Fostul jucător al lui Manchester United este doar al patrulea portughez care atinge acest prag, fiind într-o companie selectă, alături de Cristiano Ronaldo, Luis Figo şi Fernando Couto.

INFO: Portugalia este neînvinsă în ultimele 10 meciuri oficiale, în care a înregistrat 7 victorii şi 3 remize.

ECHIPELE DE START

Croaţia: Subasic - Srna, Corluka, Vida, Strinic - Modric, Badelj - Brozovic, Rakitic, Perisic - Mandzukic

Rezerve: Vargic, L. Kalinic - Vrsaljko, Jedvaj, KOvacic, Kramaric, Schildenfeld, Rog, N. Kalinic, Coric, Pjaca, Cop

Antrenor: Ante Cacic

Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, R. Guerreiro - A. Silva, William Carvalho - Joao Mario, Andre Gomes - Cristiano Ronaldo, Nani

Rezerve: A. Lopes, Eduardo - Bruno Alves, R. Carvalho, Moutinho, Eder, Vieirinha, Danilo, Renato Sanches, Rafa Silva, Eliseu, Quaresma

Antrenor: Fernando Santos

Etichete: cristiano ronaldo , portugalia , euro 2016 , modric , croatia , croatia portugalia

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!