”Ieși afară!”. Ladislau Boloni și-a vărsat nervii pe un jurnalist, după umilința cu AS Monaco
Frankfurt am Main am 16.Oktober 2023 Deutsche Bank Park Medientermin der EURO 2024 GmbH v.l., Henri-Delaunay-Pokal, im H
Supercomputerul a decis! Cine va câștiga EURO 2024
Screenshot 2024-04-18 at 20.00.17
Video Exclusiv Cum a numit-o Marcel Răducanu pe FCSB, în direct la TV

Video Franța - Irlanda 2-1. Gazdele s-au calificat în sferturile Euro, după dubla lui Griezmann

26.06.2016, 12:16

Lui Antoine Griezmann i-au fost suficiente 225 de secunde pentru a salva Franţa de la o eliminare prematură de la Campionatul European pe care îl găzduieşte. În mai puţin de patru minute, atacantul lui Atletico Madrid a marcat de două ori, iar echipa lui Didier Deschamps a întors rezultatul meciului cu Irlanda, impunându-se cu 2-1 şi calificându-se în sferturile de finală ale Euro 2016.

bucurie franta-1
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Meciul de la Lyon a început cum nu se poate mai prost pentru francezi. În minutul 2, Paul Pogba a intervenit imprudent asupra lui Shane Long în propriul careu, iar centralul italian Nicola Rizzoli a acordat lovitură de la 11 metri. Eroul din partida cu Italia, Robbie Brady, a transformat impecabil şi a deschis scorul.

A fost cel mai rapid gol din penalty din istoria Euro (118 secunde) şi al doilea cel mai rapid la un turneu final major, după cel înscris de olandezul Johan Neeskens în finala Cupei Mondiale din 1974, câştigată în cele din urmă de Germania de Vest cu 2-1. Un scenariu care avea să se repete şi în această după-amiază.

Replica elevilor lui Deschamps nu s-a lăsat aşteptată, dar execuţiile lui Griezmann şi Pogba nu au fost suficient de puternice pentru a-l pune cu adevărat în dificultate pe Darren Randolph. Între cele două momente periculoase la poarta irlandezilor, Hugo Lloris şi-a păstrat echipa în joc, intervenind de două ori în aceeaşi fază, în faţa lui Daryl Murphy şi a lui Jeff Hendrick.

Antrenorul gazdelor a continuat să primească veşti proaste. N'Golo Kante şi Adil Rami au fost avertizaţi înainte de pauză, fiind astfel suspendaţi în meciul din sferturile de finală, în care Franţa va juca împotriva învingătoarei din întâlnirea Anglia - Islanda. Însă, după prima repriză de la Lyon, Deschamps avea probleme mai importante de rezolvat.

În startul părţii secunde, Kingsley Coman a intrat în locul lui Kante, iar Franţa a împins tot mai mult jocul spre careul advers. Laurent Koscielny şi Blaise Matuidi au trecut pe lângă gol, înainte ca Griezmann să egaleze în minutul 58, când a reluat cu capul în poartă centrarea excelentă a lui Bakary Sagna.

Trei minute mai târziu, acelaşi Griezmann i-a adus pe "cocoşi" în avantaj, cu un şut din interiorul careului, după ce Olivier Giroud a deviat inteligent cu capul. Atacantul de 25 de ani a devenit astfel primul jucător al lui Atletico Madrid care reuşeşte o dublă la un campionat european. Însă show-ul "şeptarului" francez nu se încheiase încă.

În minutul 66, Griezmann, lansat foarte bine de Dimitri Payet, a scăpat singur spre poarta lui Randolph, dar a fost faultat din spate la marginea careului de Shane Duffy. Cartonaş roşu indiscutabil, iar speranţele irlandezilor de a rămâne în joc erau tot mai mici.

Până la final, Andre-Pierre Gignac, intrat în locul lui Giroud, a ratat trei ocazii mari în zece minute, iar Griezmann a trecut pe lângă hat-trick, fiind blocat miraculos de Randolph în prelungiri.

S-a terminat 2-1 pentru Franţa, care se confirmă o specialistă a reprizelor secunde - 11 dintre ultimele 12 goluri pe care l-a marcat la Euro au venit după pauză. De asemenea, de 56 de ani, adică de la ediţia inaugurală din 1960, nu s-a mai întâmplat ca o echipă să câştige un meci eliminatoriu după ce a fost condusă la pauză fără a avea nevoie de prelungiri.

LIVE TEXT

Min 90+4: FINAL DE MECI! Franţa a revenit după ce a fost condusă la pauză şi a întors rezultatul în faţa Irlandei, datorită dublei lui Antoine Griezmann. Echipa lui Didier Deschamps s-a impus cu 2-1 şi s-a calificat în sferturile de finală ale Euro 2016, unde va juca împotriva învingătoarei din meciul Anglia - Islanda.

Min 90+3: Ultima schimbare şi la francezi. Intrat la pauză, Coman s-a accidentat, iar locul său a fost luat de Sissoko.

Min 90+2: OCAZIE FRANŢA! Griezmann a fost foarte aproape de hat-trick. Lansat excelent de Payet, atacantul lui Atletico Madrid a fost blocat de Randolph, care a avut o intervenţie providenţială.

Min. 90: Meciul va fi prelungit cu 3 minute.

Min 87: OCAZIE FRANŢA! Încă o ratare a lui Gignac, care a tras foarte slab din poziţie excelentă, după o pasă venită de pe partea dreaptă.

Min 86: OCAZIE FRANŢA! Gignac, din nou aproape de gol. "Decarul" gazdelor a reluat din apropiere o centrare de pe partea stângă, însă mingea trecut pe lângă poartă.

Min 77: OCAZIE FRANŢA! Abia intrat pe teren, Gignac a fost aproape de un gol superb. Atacantul lui Tigres a trimis în transversală, cu o execuţie frumoasă la colţul lung, din interiorul careului.

Min 73: O a doua schimbare şi la francezi. Gignac a intrat în locul lui Giroud.

Min 72:     Cartonaş galben primit de Long.

Min 72: Ultima schimbare la irlandezi. A ieşit McCarthy, iar în locul său a intrat Hoolahan.

Min 68: A doua modificare în echipa Irlandei. O'Shea i-a luat locul lui McClean.

Min 66:     Lucrurile devin tot mai dificile pentru irlandezi. Duffy a fost eliminat, primind direct cartonaşul roşu, pentru un fault asupra lui Griezmann, scăpat singur cu portarul.

Min 65: Schimbare la irlandezi. Walters a intrat în locul lui Murphy.

Min 61: GOOOOOL FRANŢA! GOOOOOL GRIEZMANN! Atacantul lui Atletico Madrid reuşelte dubla în mai puţin de 5 minute şi îi aduce pe francezi în avantaj. De această dată, Griezmann a marcat din situaţie de unu contra unu cu portarul, după ce Giroud a deviat inteligent cu capul o pasă lungă.

VEZI AICI AL DOILEA GOL AL LUI GRIEZMANN

Min 58: GOOOOOL FRANŢA! GOOOOOL GRIEZMANN! Echipa lui Didier Deschamps a restabilit egalitatea prin Antoine Griezmann, care a înscris cu o puternică lovitură de cap din mijlocul careului, după centrarea foarte bună a lui Sagna.

VEZI AICI GOLUL LUI GRIEZMANN

Min 55: OCAZIE FRANŢA! Matuidi a tras periculos de la marginea careului, dar Randolph a fost pe fază şi a respins în corner.

Min 48: OCAZIE FRANŢA! Koscielny a trimis pe lângă poartă din apropiere, cu capul, după o lovitură liberă executată de Payet şi o prelungire inteligentă a lui Pogba.

Min 46: O primă schimbare în echipa Franţei. Kante i-a lăsat locul lui Coman.

Min 46: A început repriza a doua.

Min 45+4: Final de primă repriză la Lyon. Irlanda conduce cu 1-0, grație reușitei semnate de Brady

Min 45: OCAZIE FRANȚA! Payet și Griezmann trimit șuturi spre poarta lui Randolph din interiorul careului, dar baloanele atacanților francezi sunt blocate de fundașii irlandezi

Min 45: De la margine se arată 4 minute de prelungire pentru prima repriză

Min 44:     Rami este și el avertizat și, la fel ca și Kante, va rata următorul meci al Franței

Min 41: OCAZIE IRLANDA! Duffy reia puțin pe lângă poartă, cu capul, o minge centrată din apropierea centrului terenului

Min 40:     Hendrick este al doilea avertizat din tabăra verzilor. Acesta va rata un eventual meci din sferturi al Irlandei

Min 27:     Kante este și el avertizat și va rata meciul din sferturi în cazul în care Franța va reuși să meargă mai departe

Min 25:      Coleman este primul jucător avertizat de centralul italian. Căpitanul irlandezilor a văzut cartonașul galben pentru un fault la Payet

Min 24: OCAZIE FRANȚA! Pogba caută vinclul din lovitură liberă, dar Randolph se poziționează bine și prinde în doi timpi

Min 21: OCAZIE IRLANDA! Murphy trimite un șut cu pământul, către colțul lung, Lloris se întinde și respinge, balonul ajunge la Hendrick. Mijlocașul trage slab din unghi și mingea este reținută de portarul francez

Min 18: OCAZIE FRANȚA! Payet a executat o lovitură liberă de la 35 de metri și a trimis mingea în dreptul punctului cu var, de unde a fost reluată de Griezmann cu capul. Ranldolph a fost însă atent și a reținut cu siguranță balonul

# Lovitura de la 11 metri acordată de centralul Rizzoli a fost cea mai rapidă dictată împotriva Franței la o ediție a Campionatului European, din 1980 încoace

Min 10: După începutul surprinzător de partidă, Franța s-a instalat în jumătatea irlandeză, însă nu a pus în pericol încă poarta apărată de Randolph

Min 3: GOOOOL IRLANDA! GOOOOL BRADY! Verzii trec în avantaj încă din startul meciului. Brady transformă cu siguranță penalty-ul obținut de Long și Irlanda conduce cu 1-0

VEZI AICI GOLUL LUI BRADY

Min 2: PENALTY PENTRU IRLANDA! Rami luftează în propriul careu, mingea ajunge la Long, care este faultat din spate de Pogba. Centralul italian arată punctul cu var

VEZI AICI FAULTUL LUI POGBA

Min 1: A început partida dintre Irlanda și Franța. Echipa lui Martin O'Neil a avut lovitura de start

# Suporterii francezi domină fondul sonor, dar există și câteva mii de suporteri irlandezi în tribunele stadionului din Lyon

# 4 jucători din primul 11 al irlandezilor pot rata meciul din sferturi dacă vor fi avertizați azi și bineînețes în cazul în care echipa lui O'Neill se califică mai departe. Este vorba de Ward, Hendrick, McCarty și Long. În aceeași situație se află și francezii Rami, Koscielny, Kante și Giroud

ECHIPELE DE START:

Franța (4-3-3): Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Pogba, Kante, Matuidi - Griezmann, Giroud, Payet
Antrenor: Didier Deschamps

Rezerve: Jallet, Cabaye, Gignac, Martial, Schneiderlin, Mangala, Mandanda, Digne, Sissoko, Coman, Umtiti, Costil

Irlanda (4-4-2): Randolph - Coleman, Keogh, Duffy, Ward - Brady, McCarthy, Hendrick, McClean - Murphy, Long
Antrenor: Martin O'Neill

Rezerve: Westwood, Clark, O'Shea, Whelan, McGeady, Keane, Walters, Christie, Given, Meyler, Hoolahan, Quinn

Etichete: franta , irlanda , euro 2016 , video franta irlanda , optimi finala euro2016

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu
Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu Ștefan Târnovanu și a reacționat: ”Să vezi ce-i rup eu urechile”
Dorinel Munteanu, după calificarea Oțelului în finala Cupei României: ”Mă trezesc în fiecare dimineață cu speranța că vor veni”
Screenshot 2024-04-18 at 23.09.58
”Ai mai văzut așa ceva?”. Emi Martinez a primit două galbene, unul la loviturile de departajare, dar nu a fost eliminat
martinez
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Ovidiu Burcă a analizat în detaliu plecarea lui Florinel Coman de la FCSB! Ce pierde și ce câștigă Gigi Becali după ce îl vinde
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
50 de mașini electrice, testate pe autostradă. Doar 17 au autonomie peste 300 km. Cine e campioană?
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
EXCLUSIV. Rotaru face curățenie la Craiova! Schimbă jumătate din lot, vin jucători din Spania
Foto I-a luat 17 ani să o spună! Materazzi, declarații fără precedent despre lovitura de cap a lui Zidane