Show-ul lui Ronaldo, criticat de Mourinho: “S-a pierdut emoţional, nu a contribuit cu nimic”
lippi belgia
Lippi, posibilul înlocuitor al lui Wilmots. Italianul a fost propus federaţiei belgiene
gigi becali
Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”

Video Irlanda de Nord - Germania 0-1. Golul lui Gomez asigură nemților primul loc în grupa C

21.06.2016, 12:51

Naţionala de fotbal a Germaniei a învins cu scorul de 1-0 (1-0) reprezentativa Irlandei de Nord, într-un meci din cadrul grupei C a EURO 2016, care a avut loc pe stadionul Parc des Princes, din Paris.

gomez muller germania
  • SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Singurul gol al partidei a fost marcat de Mario Gomez, în minutul 30, Germania asigurându-şi astfel calificarea în faza optimilor de pe primul loc al grupei, acumulând acelaşi număr de puncte cu Polonia, dar beneficiind de un golaveraj mai bun.

Germanii puteau câştiga meciul de pe Parc des Princes mult mai clar dacă nu s-ar fi jucat cu ocaziile la poarta nord-irlandeză, pe de altă parte portarul Michael McGovern fiind în mai multe rânduri ''îngerul salvator'' pentru ''verzi''.

După o serie de şuturi pe poarta nord-irlandeză care au pornit chiar după fluierul de start, în minutul 27 Thomas Muller nimereşte bara porţii apărată de McGovern, după ce a reluat din plonjon, cu capul, o centrare perfectă.

În minutul 30 a venit golul lui Mario Gomez care, din interiorul careului, a trimis plasat o minge primită de la acelaşi Muller.

După numai patru minute, Muller, într-un fel ghinionistul meciului, a luat la ţintă din nou bara porţii nord-irlandeze, după ce a fost servit foarte bine de Goetze chiar în dreptul punctului de la 11 metri.

Prima repriză s-a încheiat tot în nota de dominare clară a nemţilor, echipa antrenată de Michael O'Neill având primul corner abia în minutul 44.

Mitanul secund s-a jucat în aceleaşi coordonate cu diferenţa că nu s-a mai înscris niciun gol, germanii atacând în permanenţă, adversarii lor apărându-se însă exact, portarul McGovern scoţând câteva şuturi aproape imposibile.

EHIPELE:

Irlanda de Nord (4-5-1): McGovern - Hughes, McAuley, Cathcart, J. Evans - Ward (Magennis '70), C. Evans (McGinn '84), S. Davis, Norwood, Dallas - Washington (Lafferty '59)

Antrenor: Michael O'Neill

Rezerve: McLaughlin, Ferguson, Baird, McGinn, Grigg, Lafferty, Carroll, McCullough, McNair, Magennis, Hodson, Mannus

Germania (4-2-3-1): Neuer - Kimmich, Boateng (Hoewedes '76), Hummels, Hector - Khedira (Schweinsteiger '69) , Kroos - Ozil, Muller, Gotze (Schuerrle '55) - Gomez

Antrenor: Joachim Low

Rezerve: Mustafi, Howedes, Schweinsteiger, Schurrle, Podolski, Draxler, Leno, Emre Can, Weigl, Tah, Sane,Ter Stegen

AGERPRES

LIVE TEXT:

Min 93: Final de partidă. Germania se impune cu 1-0 prin golul lui Mario Gomez și termină grupa C pe primul loc. În celălalt meci al grupei, Polonia s-a impus tot la limită, 1-0, în fața Ucrainei. În optimi, Germania va întâlni probabil Slovacia în timp ce Polonia se va duela cu Elveția

Min 89: OCAZIE GERMANIA! Gomez își mai încearcă o dată norocul, de această dată cu un șut pe jos, de la marginea careului de 16 metri. McGovern reține cu siguranță

# Germania are o posesie de 70% în această partidă, cea mai ridicată într-un meci de la această ediție a Campionatului European

Min 84: Ultima modificare și în echipa verzilor. McGinn intră în locul lui C. Evans

Min 82: OCAZIE GERMANIA! După o perioadă în care nu au mai contat atât de mult în atac, nemții au fost aproape să-și mărească avantajul. McGovern a scos însă foarte bine mingea trimisă cu capul de Mario Gomez

Min 76: Ultima schimbare la nemți. Boateng îi lasă locul în teren lui Howedes

Min 70: Nord-irlandezii fac și ei o modificare. Ward îi lasă locul lui Magennis

Min 69: A doua schimbare în echipa Germaniei. Khedira este înlocuit cu Schweinsteiger

Min 59: Schimbare și la nord-irlandezi. Lafferty îi ia locul lui Washington

Min 59: OCAZIE GERMANIA! McGovern este testat de Khedira cu un șut de la 16 metri. Portarul verzilor a respins în față, mingea a ajuns la Gomez, însă reluarea cu capul a atacantului care joacă în Turcia nu a găsit spațiul porții

Min 55: Prima schimbare în echipa nemților. Schurrle intră în locul lui Gotze

# S-a marcat și în celălalt meci al grupei. Polonia a deschis scorul prin Blaszczykowski

Min 52: OCAZIE GERMANIA! Scenariul din prima repriză s-a reluat și după pauză, cu nemții atacând și nord-irlandezii încercând să păstreze proporțiile scorului. Ozil a trimis o diagonală peste apărarea verzilor, balonul a ajuns la Gotze, care a preluat perfect, dar a fost blocat de portarul McGovern

Min 46: A început repriza secundă a meciului de la Paris. Nicio schimbare la pauză în cele două echipe

Min 45: Final de primă repriză. Germania conduce cu 1-0 grație golului marcat de Mario Gomez din pasa lui Thomas Muller, fotbalist care a avut și două bare

# Germania a dominat prima repriză la toate capitolele. Posesia după primele 45 de minute este de 67% la 33% în favoarea formației pregătite de Low. Nemții au avut 12 ocaziii, în timp ce nord-irlandezii doar una

Min 41: OCAZIE GERMANIA! Mario Gomez ratează o bună oportunitate de a realiza dubla. Atacantul german a primit o minge în poziție ideală, dar a tras slab, din interiorul careului mare. Reluările au arătat însă că mingea i-a sărit în momentul șutului

Min 34: BARĂ GERMANIA! Thomas Muller este fără îndoială ghinionistul acestei prime reprize. Gotze a așezat o minge la 11 metri pentru colegul său de la Bayern, care a reluat cu latul, spre vinclu, mingea a lovit însă transversala

# În celălalt meci al grupei, Polonia și Ucraina se află la egalitate, 0-0, deși ambele formații au ratat ocazii importante în debutul partidei

Min 30: GOOOOL GERMANIA! GOOOL MARIO GOMEZ! Atacantul lui Beșiktaș deschide scorul după o fază creată de Thomas Muller. Gomez a finalizat simplu, cu latul, din interiorul careului de 16 metri

VEZI AICI GOLUL LUI MARIO GOMEZ

Min 27: BARĂ GERMANIA! Același Muller trece încă o dată pe lângă deschiderea scorului. De această dată bara s-a opus reluării din plonjon, cu capul, a jucătorului legitimat la Bayern Munchen

Min 26: OCAZIE IRLANDA DE NORD! Primul șut pe poarta lui Neuer îi aparține lui Ward. Acesta a finalizat un contraatac purtat în doi de echipa lui Michael O'Neil

Min 23: OCAZIE GERMANIA! Gomez așează cu pieptul o minge pentru Muller, care a reluat din prima, către colțul lung, însă balonul a trecut milimetric pe lângă stâlpul porții verzilor

Min 20: Irlanda de Nord s-a baricadat în propria jumătate și așteaptă liniștită atacurile nemților încercând să dea lovitura pe contraatac

Min 12: OCAZIE GERMANIA! Minutul și ocazia pentru echipa lui Low. Gotze încearcă o scăriță peste McGovern însă goalkeeperul nord-irlandez este din nou la post

Min 11: OCAZIE GERMANIA! Nemții pun stăpânire pe meci încă din primele minute și Ozil semnează încă o oportunitate importantă de gol. Mijlocașul a tras însă slab, din 6 metri, iar McGovern a putut respinge în corner

Min 7: OCAZIE GERMANIA! Muller este angajat excelent în careul nord-irlandezilor, ajunge singur cu portarul verzilor, dar îl ia la țintă și tabela rămâne nemodificată

Min 1: A început partida dintre Irlanda de Nord și Germania. Prima posesie a partidei a aparinut formației pregătite de Michael O'Neil. Duelul este condus de o brigadă care îl are la centru pe francezul Clement Turpin. Cei doi asistenți sunt Frederic Cano și Nicolas Danos

EHIPELE:

Irlanda de Nord (4-5-1): McGovern - Hughes, McAuley, Cathcart, J. Evans - Ward, C. Evans, S. Davis, Norwood, Dallas - Washington

Germania (4-2-3-1): Neuer - Kimmich, Boateng, Hummels, Hector - Khedira, Kroos - Ozil, Muller, Gotze - Gomez

Favorita Grupei C, Germania își poate asigura calificarea in optimi de pe primul loc cu o victorie împotriva Irlandei de Nord. Partida, care va începe de la ora 19:00, pe ”Parc des Princes” din Paris, va fi condusă de centralul francez Clement Turpin.

De-a lungul timpului, cele două reprezentative s-au mai întâlnit de 14 ori. Germania s-a impus de 8 ori, în timp ce nord-irlandezii au câștigat două partide, astfel că alte patru meciuri s-au terminat la egalitate.

Irlanda de Nord și-a trecut în cont prima victorie din istorie la un turneu final contra Ucrainei, scor 2-0. McAuley (49) si McGinn (90+6) au adus bucuria pentru nord-irlandezi. În celălalt meci disputat, Irlanda de Nord a fost învinsă de Polonia (0-1).

Etichete: germania euro 2016 , irlanda de nord germania euro 2016 , echipe probabile irlanda de nord , irlanda de nord germania

O femeie bolnavă de cancer a decis să se mute împreună cu familia în „zona albastră” din Costa Rica, iar viața ei s-a schimbat complet

Când Kema Ward-Hopper și logodnicul ei de atunci, Nicholas Hopper, ambii din SUA, au decis să se...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

”Va juca în Liga Campionilor”. Gigi Becali a făcut anunțul și trebuie să scoată aproape 500.000 € din buzunar
vlad-chiriches
Sepsi - FCSB 2-2. Gafa lui Ștefan Târnovanu amână petrecerea de titlu
Screenshot 2024-04-24 231756
Cum l-a numit Anamaria Prodan pe Ronald Gavril: impresara nu s-a ferit să spună cum îl strigă pe boxer
Screenshot (478)
FC Botoșani - Dinamo 2-1. Thriller în Moldova: autogol, accidentare horror, eliminare și gol în prelungiri
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
gigi becali

Laszlo Dioszegi, mesaj pentru contestatari după Sepsi - FCSB: ”Am demontat mitul. Toată lumea vede”
dyoszegy1
Exclusiv Ilie Dumitrescu a văzut gestul făcut de Ermal Krasniqi la adresa lui Bogdan Lobonț și a reacționat dur
ilie
Video Unirea Slobozia a promovat în SuperLigă, iar fotbaliștii au făcut show! Bucurie pe modelul Inter: ”Iali, iali”
unirea slobozia
Ronaldo rememorează finala Euro 2016: "Francezii au crezut că vor câştiga uşor. Erau prea destinşi, zâmbeau foarte mult"
ronaldo-5
Cum s-a răzbunat o femeie pe soțul infidel. Fapta ei, criticată dur de internauți: „Ar fi trebuit să gândești înainte să acționezi”
Amenințări cu plângeri penale. Edi Iordănescu și Cristi Săpunaru, păcăliți cu zeci de mii de euro
Risto Radunovic e pe lista de transferuri a lui Nelu Varga pentru noul CFR Cluj de titlu! Ce salariu îi oferă
Anne Hathaway, pusă să se sărute cu câte 10 bărbați la audiții: "Nu eram entuziasmată. Mi se părea groaznic"
Sore, dans în costum de baie pe plaja din Maldive și gesturi tandre cu iubitul de care e îndrăgostită până peste cap: "Sunt fericită"
România asistaților sociali. Mii de beneficiari de ajutoare sociale refuză să muncească, chiar cu riscul de a le pierde
A învins Mihai Viteazul în bătălia de la Călugăreni? Adevărul despre lupta cu Sinan Pașa
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Dembele și Mbappe au adus titlul la PSG. Gol de mare rafinament marcat de Kylian plus o fază în care și-a ridiculizat adversarul VIDEO
6 recorduri mondiale la natație în primele 3 zile de la Jocurile Olimpice!