Show-ul lui Ronaldo, criticat de Mourinho: “S-a pierdut emoţional, nu a contribuit cu nimic”
lippi belgia
Lippi, posibilul înlocuitor al lui Wilmots. Italianul a fost propus federaţiei belgiene
Adi Mutu a reacționat, după ce a auzit că Otele este pe lista celor de la Napoli și Brighton
Digi Sport Special

Video Polonia - Portugalia 4-6, după penalty-uri. Semifinalişti la Euro fără victorie în timp regulamentar

30.06.2016, 14:19

Portugalia e prima calificată în semifinalele Euro 2016, unde va înfrunta învingătoarea sfertului de finală dintre Ţara Galilor şi Belgia.

penalty portug
  • Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Lusitanii lui Fernando Santos au avut nevoie de lovituri de departajare în sfertul contra Poloniei, de pe Stade Velodrome din Marsilia.

Polonezii au deschis scorul rapid, prin Robert Lewandowski, care a înscris al doilea cel mai rapid gol din istoria turneelor finale de Euro, în minutul 1, secunda 40 a partidei.

Viitorul coechipier al lui Lewandowski de la Bayern, Renato Sanches, a egalat pentru polonezi înainte de pauză şi a devenit cel mai tânăr jucător care marchează în fazele eliminatorii ale Europenelor, la numai 18 ani și 316 zile.

Cristiano Ronaldo a fost eroul negativ al lusitanilor în primele 90 de minute, în care a solicitat fără succes un penalty şi a luftat în două situaţii în care ar fi putut face diferenţa.

Meciul s-a decis la penalty-uri, unde Polonia n-a mai avut acelaşi noroc din optimi, atunci când a transformat toate cele cinci lovituri de departajare ale duelului cu Elveţia.

"Kuba" Blaszczykowski a fost singurul care a ratat la seria penalty-urilor, iar portughezii, care nu au ratat nimic, sunt în careul de aşi al Europeanului din Franţa.

Portugalia va juca pentru a patra oară în ultimele cinci turnee de Euro în semifinale, având şi o finală jucată, în 2004.

Lusitanii nu au nicio victorie în 90 de minute la Euro 2016. Au remizat în toate cele trei partide din grupă, 1-1 cu Islanda, 0-0 cu Austria şi 3-3 cu Ungaria, au învins Croaţia cu 1-0, după prelungiri, în optimi, iar în sferturi s-au impus la loviturile de departajare.

Portugalia s-a calificat în a cincea semifinală a sa la Euro, în ultimele şapte participări. În 2016, a făcut-o fără să câştige în timp regulamentar vreo partidă (5 remize).

Statistica s-a respectat în cazul Poloniei. Echipele care au ajuns de două ori la rând la penalty-uri, la Euro, au pierdut meciul cu numărul doi. Aşa s-a întâmplat şi cu Anglia şi Franţa în 1996. În optimi, "leşii" trecuseră după loviturile de departajare de Elveţia.

Polonezii au motive să fie dezamăgiţi de rezultat, dar mândri de performanţele lor. În cele cinci partide de la Euro, Lewandowski&Co nu au fost conduşi niciodată pe tabela de marcaj.

Polonia - Portugalia 4-6. Quaresma duce Portugalia în semifinalele Euro 2016.

Polonia - Portugalia 4-5. Ratare Polonia!  Blaszczykowski a ratat prima lovitură din serie.

Polonia - Portugalia 4-5. Nani a punctat şi el după ce l-a fentat pe portarul polonez Fabianski.

Polonia - Portugalia 4-4. Kamil Glik a înscris şi el fără emoţii. Egalitate perfectă după câte trei serii de penalty-uri.

Polonia - Portugalia 3-4. Joao Moutinho nu a avut nici el probleme.

Polonia - Portugalia 3-3. Milik a executat şi el perfect şi a restabilit echilibrul.

Polonia - Portugalia 2-3. Renato Sanches transformă impecabil lovitura de la 11 metri.

Polonia - Portugalia 2-2. Robert Lewandowski a marcat şi el pentru Polonia.

Polonia - Portugalia 1-2. Cristiano Ronaldo transformă primul penalty.

Finalul prelungirilor. Polonia - Portugalia 1-1. Primul sfert de finală de la Euro 2016 are nevoie de lovituri de departajare.

Min.109: Moment incredibil. Un fan a pătruns pe teren pentru a-l atinge pe Cristiano Ronaldo și a fost oprit de oamenii de ordine după ce a ajuns la jumătatea terenului.

Min.100: Atacantul lui Ajax, Milik, a ratat de puțin ținta cu un șut de la 18 metri.

Min.98: A doua schimbare a Poloniei. Jodlowiec l-a înlocuit pe Maczynski.

Min.96: Ultima schimbare Portugalia. William Carvalho îi lasă locul lui Danilo.

INFO: Polonia și Portugalia sunt primele naționale, de la Franța și Italia în 2000, care ajung de două ori în prelungiri la același Campionat European.

Min.92: Cristiano Ronaldo a trecut din nou pe lângă gol la două minute după startul primei reprize de prelungiri.

Final meci: Polonia - Portugalia 1-1. Partida de la Marsilia va intra în prelungiri.

Min.90+2: William Carvalho este și el avertizat de arbitrul Brych.

Min.90: Trei minute de prelungire au fost acordate pentru repriza a doua.

Min.88: Kapustka primește cartonașul galben la numai șase minute după intrarea pe gazon.

Min.85: Cristiano Ronaldo luftează incredibil într-o situație importantă de gol.

Min.82: Kapustka i-a luat locul în echipa Poloniei lui Grosicki.

Min.81: Ocazie mare Portugalia. Pazdan a fost la un pas de un autogol, după ce a deviat o pasă a lui Pepe.

Min.80: Joao Mario a fost înlocuit de eroul Portugaliei din optimile de finală, Ricardo Quaresma.

Min.79: Lovitura de cap a lui Fonte a fost reținută de polonezul Fabianski.

Min.73: Joao Moutinho i-a luat locul lui Adrien Silva în echipa lui Fernando Santos.

Min.71: Adrien Silva primește primul cartonaș galben al Portugaliei.

Min.68: Milik a ratat o șansă importantă de a-i aduce în avantaj pe polonezi.

Min.66 : Fundașul lui Torino, Kamil Glik, a primit cartonașul galben.

Min.64: Șutul de la distanță al lui Adrien Silva a ocolit poarta lui Fabianski.

INFO: Polonia nu a înscris niciodată mai mult de un gol într-un meci de la un turneu final de Euro.

Min.56: Lansat de Nani, Cristiano Ronaldo a nimerit doar plasa laterală din poziție favorabilă.

Min.49: Robert Lewandowski a ratat prima ocazie a părții a doua. Atacantul lui Bayern a fost lansat de fostul coleg de la Dortmund, Piszczek, însă nu i-a pus probleme lui Rui Patricio.

Min.46: Nani a dat lovitura de începere a reprizei secunde.

INFO: Echilibru incredibil în prima repriză a partidei de pe Stade Velodrome. Portughezii au avut trei șuturi pe poartă, unul mai mult decât adversari, și au dat 185 de pase reușite, una în plus față de polonezi.

INFO: Cristiano Ronaldo a înscris doar două goluri din ultimele 42 de șuturi expediate la Euro.

INFO: Renato Sanches a devenit cel mai tânăr jucător care marchează în fazele eliminatorii ale Europenelor. Mijlocașul lui Bayern Munchen are 18 ani și 316 zile.

INFO: Polonia - Portugalia este doar al șaptelea meci dintre cele 44 jucate până acum la Euro 2016 în care s-au marcat două goluri în prima repriză.

Pauză: Polonia - Portugalia 1-1.

Min.45: Arbitrul Brych a acordat un minut de prelungire pentru prima repriză.

Min.42: Jedrzejczyk a primit cartonaș galben și va rata semifinala Euro 2016, în cazul în care Polonia va ajunge acolo.

INFO: Renato Sanches a marcat al 46-lea gol al Portugaliei la un turneu final de Campionat European, numai al șaselea marcat cu piciorul stâng.

VEZI AICI GOLUL LUI RENATO SANCHES

Min. 33: GOOOOOL PortugaliaNoul puști-minune al Portugaliei, Renato Sanches, a egalat în pentru lusitani.

Min.30: Cristiano Ronaldo a fost împins în careu de polonezul Michal Pazdan, însă arbitrul german Brych nu a acordat lovitura de la 11 metri solicitată de starul lui Real Madrid.

Min.28: Cristiano Ronaldo a expediat primul șut pe poarta lui Fabianski, care nu i-a pus însă probleme goalkeeperului polonez.

Min.17: Robert Lewandowski a ratat o nouă ocazie, după ce a fost lansat excelent de colegul din ofensivă, Arkadiusz Milik.

Min.15: Milik a încercat un șut de la distanță, care a ocolit însă poarta lui Rui Patricio.

INFO: Lewandowski a ajuns la 36 de goluri marcate pentru naționala Poloniei, în 81 de meciuri jucate.

INFO: Golul lui Robert Lewandowski este al doilea cel mai rapid din istoria turneelor finale de Euro. Atacantul lui Bayern a înscris după un gol și 40 de secunde.

VEZI AICI GOLUL LUI LEWANDOWSKI

Min.2: GOOOOL Polonia. Început incredibil de meci la Marsilia. Robert Lewandowski a deschis scorul pentru polonezi după numai două minute de joc, din pasa excelentă a lui Kamil Grosicki. Este primul gol la Euro 2016 pentru golgeterul lui Bayern Munchen.

INFO: Partida a fost precedată de un moment de reculegere, acordat în memoria victimelor atentatului terorist de la Istanbul.

INFO: Portarul Rui Patricio bifează în această seară al 50-lea meci în naționala Portugaliei.

INFO: Cristiano Ronaldo se află la numai un gol distanţă de cel mai bun marcator din istoria Europenelor, Michel Platini.

INFO: Portugalia s-a calificat în semifinale la trei din ultimele patru Campionate Europene.

INFO: Renato Sanches devine în această seară cel mai tânăr titular de la Euro 2016 şi cel mai tânăr titular al Portugaliei din istorie la un turneu final, la 18 ani şi 316 zile.

ECHIPELE DE START

Polonia: Fabianski - Piszczek, Pazdan, Glik, Jedrzejczyk - Blaszczykowski, Maczynski, Krychowiak, Grosicki - Lewandowski, Milik.

Antrenor: Adam Nawalka.

Portugalia: Rui Patricio - Cedric, José Fonte, Pepe, Eliseu - Joao Mario, Renato Sanches, William Carvalho, Adrien Silva - Nani, Cristiano Ronaldo.

Antrenor: Fernando Santos.

Arbitri: Felix Brych - Mark Borsch și Stefan Lupp (toți din Germania)

Polonia - Portugalia, primul sfert de la turneul final din Franța, aduce față în față două reprezentative care nu s-au mai ”duelat” până acum la un Campionat European

Cu toate acestea, în total, cele două formații s-au întâlnit de 10 ori până azi, lusitanii câștigând patru partide, în timp ce ”leșii” s-au impus de trei ori. Alte trei partide s-au încheiat la egalitate. Golaverajul e net în favoarea portughezilor, 13-9.

Cele două formații s-au întâlnit de două ori la Campionatul Mondial, fiecare impunându-se în câte un meci. Polonia a învins Portugalia, 1-0, la CM din 1986, din Mexic, iar Portugalia a câștigat cu 4-0 în 2002, în Coreea de Sud.

De alte două ori s-au întâlnit în meciuri din preliminariile Campionatului Mondial cu o victorie în dreptul Poloniei și un egal.

Alte două meciuri directe au fost amicale: un egal și o victorie pentru Portugalia.

Restul de patru întâlniri s-au petrecut în preliminariile pentru Campionatul European: două victorii pentru Portugalia, o remiză și un succes al polonezilor.

Ultima oară, cele două naționale s-au văzut într-un meci direct în 2012, într-o partidă amicală, încheiată la egalitate, 0-0.

Conform statisticii, polonezii au șansă cu Blaszczykowski pe teren. De fiecare dată când mijlocașul Borussiei Dortmund a marcat (are 18 goluri), ”leșii” nu au pierdut.

Echipele probabile

Polonia: Fabianski - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Blaszczykowski, Krychowiak, Mączynski, Grosicki - Milik, Lewandowski

Portugalia: Rui Patrício, Cedric, Fonte, Pepe, Guerreiro - Silva, William Carvalho, Sanches, Mario - Nani, Ronaldo.

Arbitru: Felix Brych
Asistenți: Mark Borsch și Stefan Lupp (toți din Germania)

Stadion: ”Stade Velodrome” (Marsilia) - 67.000 de locuri

Etichete: polonia portugalia euro 2016 , polonia euro 2016 , portugalia 2016 , echipe probabile polonia portugalia

Un primar din Mehedinți, dintr-o comună fără asfalt, a pus palmieri pe marginea drumului pentru că așa a văzut în vacanțe și i-a plăcut

Nu au asfalt pe toate străzile, dar primarul le-a plantat palmieri pe marginea drumului. Acesta...

Romania V Greece - International Friendly, Bucharest - 25 Mar 2022
OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid
Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30
E gata: Ianis Hagi pleacă de la Alaves! A anunțat unde va juca sezonul viitor
Screenshot 2024-03-27 at 17.00.01
Ianis Hagi, răspuns tranșant pentru Edi Iordănescu după golul înscris în România - Columbia 2-3
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14

Foto A cumpărat bolidul făcut praf de un fotbalist și nu s-a lăsat până nu l-a făcut ca nou
12
Andrei Borza a venit cu replica, după ce a fost ”pus la zid” de Edi Iordănescu
Captură de ecran 2024-03-28 141131
Foto După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Ronaldo rememorează finala Euro 2016: "Francezii au crezut că vor câştiga uşor. Erau prea destinşi, zâmbeau foarte mult"