Show-ul lui Ronaldo, criticat de Mourinho: “S-a pierdut emoţional, nu a contribuit cu nimic”
Lippi, posibilul înlocuitor al lui Wilmots. Italianul a fost propus federaţiei belgiene
Exclusiv Florin Prunea, după ce FCSB, Rapid și Farul și-au manifestat interesul pentru Louis Munteanu: ”Acolo îl văd!”
LIVE Digi Sport Matinal

Elveția - Franța 0-0. Ambele echipe s-au calificat în optimile de finală

19.06.2016, 12:50

Naţionalele de fotbal ale Franţei şi Elveţiei au încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul care s-a jucat duminică pe stadionul "Pierre Mauroy" din Lille, în Grupa A a EURO 2016.

elvetia franta pogba
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Rezultatul a convenit ambelor echipe. Franţa, gazda competiţiei, deja calificată în optimi de finală înaintea acestui meci, a încheiat grupa pe primul loc, cu 7 puncte, iar Elveţia, pe poziţia secundă, cu 5 puncte. Naţionala Elveţiei a trecut pentru prima oară de faza grupelor la un Campionat European, la a patra sa participare.

În optimi de finală, Franţa va întâlni pe 26 iunie, la Lyon, o echipă clasată pe locul 3 în Grupa C, D sau E. Elveţia va juca pe 25 iunie, la Saint-Etienne, cu formaţia clasată pe locul 2 în Grupa C.

În Grupa A s-a disputat la aceeaşi oră, la Lyon, partida România - Albania, pe care "tricolorii" au pierdut-o cu scorul de 1-0. România a încheiat astfel grupa pe ultimul loc, cu un singur punct.

Franţa, chiar fără să forţeze, a avut împotriva Elveţiei o evoluţie mai bună decât în precedentele partide (2-1 cu România şi 2-0 cu Albania).

Portarul Hugo Lloris a purtat cu această ocazie pentru a 54-a oară banderola de căpitan al naţionalei Franţei, egalând recordul deţinut de actualul selecţioner al echipei, Didier Deschamps.

Antrenorul Franţei a menajat mai mulţi jucători, lăsându-i pe bancă pe Dimitri Payet, N'Golo Kante şi Olivier Giroud.

Selecţionerul Elveţiei, Vladimir Petkovic, l-a trimis în atac pe Breel Embolo în locul lui Haris Seferovic, care a dezamăgit în primele meciuri.

Franţa a controlat în general prima repriză şi şi-a creat destule ocazii. Cele mai mari i-au aparţinut lui Paul Pogba, ale cărui execuţii au lovit de două ori transversala (minutele 12 şi 17). Elveţianul Mehmedi, care a marcat împotriva României, a avut un şut bun în minutul 20. În minutul 25, francezul Koscielny a fost periculos la un corner.

În repriza secundă, intensitatea jocului a scăzut, dar fazele notabile nu au lipsit. O primă ocazie notabilă a avut-o Gignac, care l-a pus la încercare pe Sommer, iar în minutul următor Griezmann a fost stopat de Behrami.

În minutul 57, Sommer a avut o intervenţie spectaculoasă la un şut al lui Griezmann.

Franţa a lovit transversala pentru a treia oară în minutul 75, prin Payet, care, introdus de circa zece minute, a avut o execuţie foarte spectaculoasă. Acelaşi Payet, jucătorul în formă din echipa lui Deschamps, a şutat aproape de poartă în minutul 80.

Elveţia a cerut penalty în ultimul minut de prelungire. Aşa cum era de aşteptat, naţionala din Ţara Cantoanelor a fost avantajată să întâlnească în ultimul meci o echipă a Franţei deja calificată. Trebuie menţionat faptul că Elveţia nu a câştigat niciun meci oficial împotriva Franţei.

ECHIPELE:

Elveția (4-3-3): Sommer - Lichtsteiner, Schar, Djourou, Rodriguez - Behrami, Xhaka, Dzemaili - Shaqiri (Fernandes, 79), Embolo (Seferovic, 74), Mehmedi (Lang, 86)
Antrenor: Vladimir Petkovic

Rezerve: Moubandje, Elvedi, Von Bergen, Lang, Fabian Frei, Seferovic, Hitz, Zakaria, Fernandes, Tarashaj, Derdiyok, Burki

Rezerve: Jallet, Kante, Payet, Giroud, Martial, Schneiderlin, Mangala, Matuidi, Mandanda, Digne, Umtiti, Costil

Franța (4-3-3): Lloris - Jallet, Rami, Koscielny, Evra - Cabaye, Sissoko, Pogba - Griezmann (Matuidi, 77), Gignac, Coman (Dimitri Payet, 63)
Antrenor: Didier Deschamps

AGERPRES

# Albania învinge cu 1-0 naționala României și termină grupa pe locul 3, cu 3 puncte. Naționala lui Iordănescu e codașa grupei A, cu un singur punct, obținut după remiza cu Elveția

Min 93: Final de meci la Lille. Cele două echipe se califică în optimile de finală de la Euro. Franța este câștigătoarea grupei A, cu 7 puncte, în timp ce Elveția încheie pe doi, cu 5 puncte.

Min 86: Ultima schimbare în naționala Elveției. Iese Mehmedi și intră Lang

Min 82:     Koscielny vede al doilea cartonaș galben al întâlnirii de la Lille

Min 80: OCAZIE FRANȚA! Payet trimite o nouă torpilă către poarta lui Sommer dar mingea trimisă de eroul Franței din primele două meciuri de la Euro nu găsește ținta

Min 79: A doua schimbare și la elvețieni. Shaqiri îi lasă locul în teren lui Fernandes

Min 77: O nouă schimbare în echipa Franței. Matuidi intră în locul lui Griezmann

Min 75: BARĂ FRANȚA! Payet prinde un șut excelent, din prima, dar mingea lovește puternic bară și tabela rămâne nemodificată. Sissoko a fost cel care a centrat pentru reluarea lui Payet

Min 74: Schimbare la elvețieni. Seferovic intră în locul lui Embolo

Min 63: Prima schimbare la francezi. Payet intră în locul lui Coman

# Raportul ocaziilor în minutul 60 este de 10 la 6 pentru naționala lui Deschamps. Evelțienii nu au trimis niciun șut pe poartă

Min 57: OCAZIE FRANȚA! Griezmann trage de la marginea careului de 16 metri după o combinație cu Gignac, dar Sommer este din nou la post și respinge în corner

Min 53: OCAZIE FRANȚA! Behrani greșește în jumătatea franceză, Pogba pleacă pe contraatac, mingea ajunge la Gignac, care șutează, dar Sommer reține șutul destul de modest al atacantului care joacă în Mexic

Min 46: A început repriza secundă a disputei de la Lille

Min 45: Final de primă repriză. La pauză, Elveția și Franța sunt la egalitate 0-0. În celălalt meci al grupei România este condusă de Albania cu 1-0

Min 35: Deși francezii au dominat jocul și au avut mai multe ocazii de a marca, elvețienii stau mai bine la capitolul posesie în prima jumătate de oră (55% - 45%)

# În primele 17 minute ale partidei cu Elveția, Paul Pobga și-a dublat numărul de șuturi trimise pe poartă la Euro, ajungând la un total de 8

Min 25:     Rami vede primul avertisment al partidei. Fundașul Franței a încercat o realuare spectaculoasă, după un corner, însă l-a lovit în cap pe Mehmedi. Elvețienii au cerut roșu la apărătorul francez

Min 18: BARĂ FRANȚA! Pogba arată o poftă mare de joc și își trece în cont a treia ocazie mare din acest start de partidă. Jucătorul lui Juventus a șutat violent de la 25 de metri, dar mingea a lovit transversala, aproape de vinclu

Min 13: OCAZIE FRANȚA! Același Pogba îl mai încearcă încă o dată pe Sommer cu o reluare din unghi, dar portarul elvețienilor este la post

Min 11: OCAZIE FRANȚA! Pogba întoarce un adversar cu un dribling scurt, la marginea careului de 16 metri și țintește vinclul cu un șut, însă Sommer respinge în corner

# Ambele goluri marcate de elvețieni la acest turneu final au venit în urma unor lovituri de la colțul terenului

Min 8: OCAZIE ELVEȚIA! Djourou este aproape să trimită mingea în plasa lui Lloris după un corner, dar defensiva franceză a reușit să respingă

Min 1: Fluier de start în partida dintre Elveția și Franța

# Elveția a câștigat ultima dată în fața Franței într-un meci oficial în urmă cu 63 de ani. Ultimul meci direct a fost în 2014, la Campionatul Mondial din Brazilia, când reprezentativa Cocoșului Galic s-a impus cu 5-2

# Franța și Elveția se află în aceeași grupă la un turneu final pentru a patra oară din ultimele șapte competiții majore (Euro 2004, World Cup 2006, World Cup 2014, Euro 2016)

ECHIPELE DE START:

Elveția (4-3-3): Sommer - Lichtsteiner, Schar, Djourou, Rodriguez - Behrami, Xhaka, Dzemaili - Shaqiri, Embolo, Mehmedi

Franța (4-3-3): Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Cabaye, Sissoko, Pogba - Griezmann, Gignac, Coman

Dincolo de necesitatea unei victorii în duelul contra Albaniei, românii vor sta diseară, de la ora 22:00, cu ochii pe disputa dintre Franţa şi Elveţia. Un succes al "cocoşilor" ne-ar permite, în măsura în care ne-am impune, să ocupăm locul secund în grupă şi să întâlnim, teoretic, un adversar mai puţin valoros.

Calificată în optimi cu două victorii obţinute în prelungiri - cu România şi Albania -, Franţa îşi poate asigura locul întâi în grupă cu o remiză în ultima confruntare. Un rezultat care i-ar conveni şi fostei noastre adversare de miercuri, care astfel ar avea garantată calificarea de pe locul secund.

Ca atare, Deschamps se gândeşte să facă destul de multe schimbări, astfel încât să aibă cât mai proaspeţii jucătorii pentru duelurile din optimi. "Aş putea să rotesc puţin. Toţi jucătorii sunt disponibili, dar trebuie să ne gândim şi la partidele viitoare. Trebuie să aleg o echipă astfel încât să nu avem emoţii în privinţa calificării de pe primul loc. Acesta e obiectivul nostru primordial", a recunoscut selecţionerul la conferinţa de presă dinaintea partidei.

Giroud, Kante vor lipsi aproape sigur, ei fiind la un cartonaş distanţă de suspendare, însă tehnicianul "cocoşilor" se gândeşte şi la alte modificări. Din fericire pentru noi, Franţa are un lot extrem de echilibrat şi, poate mai important, Payet, unul dintre cei mai în formă jucători din lume, nu va fi probabil menajat.

"Payet a muncit din greu tot sezonul, iar acum culege laurii. Este un jucător esenţial, care poate face oricând diferenţa. Este fenomenal ce se întâmplă cu el în această perioadă", a mai spus Deschamps.

Presa din Hexagon anticipează că Mangala, Digne, Cabaye, Sissoko şi Gignac, fotbalişti care au jucat puţin sau deloc până acum la Euro, ar putea să evolueze din primul minut.

Ambele meciuri din grupa A se vor disputa în această seară de la ora 22:00 şi vor putea fi urmărite în format LIVE-TEXT pe digisport.ro.

Etichete:

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Tennis - ATP/WTA World Tour 2017 Mutua Madrid Open 2017 Day Seven La Caja Magica, Madrid, Spain - 12 May 2017
Ilie Năstase a văzut "bijuteria" de 2,8 milioane € a lui Ion Țiriac și a făcut gluma zilei

Ion Țiriac (84 de ani) a prezentat oficial, în cadrul unui eveniment, maşina Mercedes AMG One, care...

ACORD! Zinedine Zidane a bătut palma cu un club uriaș. Mai lipsește doar semnătura
EXCLUSIVE: Zinédine Zidane With His Wife Veronique Shopping At A Home Furnishings Boutique In Milan - 17 Apr 2024
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
"Bijuteria" de 44 de milioane € de la Cluj-Napoca, transformată în mall. FOTO Noul proiect spectaculos
Screenshot 2024-04-19 091333
Transformarea fizică a Serenei Williams. Cum arată acum și ce spune legendara sportivă despre corpul ei
profimedia-0864108273

Ce diferență de valoare! Alesul lui Bayern Munchen, după ce varianta Zinedine Zidane a picat
profimedia-0371511941
Un jucător al Barcelonei a intervenit, după ce Gundogan l-a ”mitraliat” pe Araujo, iar fundașul a replicat dur
profimedia-0865395091
Dennis Man și Valentin Mihăilă, criticați de italieni după Palermo - Parma 0-0: ”Se chinuie”
Dennis Man, Valentin Mihaila and Simon Sohm of Parma Calcio during US Lecce vs Parma Calcio, Italian football Coppa Ital
Ronaldo rememorează finala Euro 2016: "Francezii au crezut că vor câştiga uşor. Erau prea destinşi, zâmbeau foarte mult"
ronaldo-5
La 56 de ani, Donna D'Errico încă face furori în ținute provocatoare. Imaginile din jacuzzi au stârnit un val de reacții
Telefonul lui Gigi Becali i-a stabilit viitorul lui Vlad Chiricheș. Ce implicare a avut Mihai Stoica
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Nora miliardară a Victoriei Beckham, criticată după debutul regizoral. Filmul în care joacă și rolul principal, considerat "un proiect făcut din vanitate"
Bebe Rexha, nemachiată și desculță, în colanți mulați și bustieră, la ora de sport. E mai sigură pe ea ca oricând
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
El e singurul fotbalist român care a jucat în toate cele 5 ligi de top din Europa. Cine l-a promovat
"Salvaţi-ne, vă rugăm!". Cum a scăpat-o Ion Iliescu pe Steaua de la faliment
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO
6 recorduri mondiale la natație în primele 3 zile de la Jocurile Olimpice!