profimedia-0834950344
Turcii au făcut anunțul: Alex Cicâldău pleacă de la Konyaspor și schimbă echipa
Trabzonspor fans attacked Fenerbahce players in Turkey
Situație neverosimilă în fotbalul european: un club de tradiție vrea să schimbe campionatul!

• 90+2 | Goluri
    GOOOOOL OLANDA: 1-1, SNEIJDER. Mijlocașul olandezilor a izbutit egalarea cu un șut, care a intrat în plasă după ce a fost deviat de Huntelaar
  • 80 | OcaziiOlanda
    MARE OCAZIE OLANDA. Narsingh a intrat cu mingea la picior în careu după care i-a pasat foarte bine lui Willem, la 11 metri, dar ultimul a reluat din prima peste poartă.
  • 79 | Schimbări
    ULTIMA SCHIMBARE TURCIA. A ieșit Yilmaz, a intrat KAZIM-RICHARDS
  • 77 | Schimbări
    ULTIMA SCHIMBARE OLANDA. A ieșit Indi, a intrat WILLEMS
  • 75 | Faze meciOlanda
    Burak Ylmaz face semne că nu mai poate continua partida.  din cauza unor probleme musculare.
  • 73 | Faze meciOlanda
    Dost a reluat cu capul, din poziție incomodă, astfel că Volkan a reținut fără emoții.
  • 71 | OcaziiOlanda
    Sneijder a executat o lovitură liberă, de la aproximativ 20 de metri, pe colțul scurt și balonul a trecut foarte puțin de bara din dreapta porții lui Volkan. Mingea a nimerit bara de susținere din spatele porții
  • 60 | OcaziiOlanda
    Afellay a prins un șut foarte bun, de la aproximativ 25 de metri, direct pe poartă, dar Volkan a respins de sub transversală în corner.
  • 59 | Faze meciOlanda
    Acțiune de atac a olandezilor pe partea stângă, mingea a ajuns la Depay care a centrat în careu direct însă în brațele lui Volkan.
  • 57 | OcaziiOlanda
    Depay a încercat o finalizare la colțul lung, deși Narsingh era mai bine plasat în careu, dar Volkan a reținut fără emoții.
  • 54 | OcaziiOlanda
    Sneijder a centrat foarte bine în careu, Huntelaar a sărit la cap în acelați timp cu Volkan, dar portarul turcilor a boxat. Mingea a ajuns la Narsingh, numai că acesta a reluat slab și mingea s-a dus pe lângă poartă.
  • 49 | Faze meciOlanda
    Sen a șutat de la marginea careului de 16 metri, dar pe lângă poartă.
    A început repriza a doua
    PRIMA SCHIMBARE OLANDA. A ieșit Wijnaldum, a intrat NARSINGH
    PAUZĂ
  • 43 | OcaziiOlanda
    Șansă de gol pentru Olanda, dar Volkan a respins foarte bine un balon de sub bară. Apoi s-a fluierat ofsaid la Huntelaar.
  • 42 | Cartonaşe Galbene
    GOKHAN TORE pentru un fault asupra lui Blind
  • 37 | Goluri
    GOOOOOL TURCIA: 0-1, BURAK YLMAZ. Faza a plecat de la Ozan Tufan, care a centrat în careu, De Vrij a deviat pe spate cu capul, mingea a ajuns la Sen, acesta i-a pasat lui Yilmaz iar golgheterul turcilor a șutat la poartă. Mingea l-a atins și pe Indi după care a intrat în plasă.
  • 33 | Faze meciOlanda
    Mehmet Topal, deși se afla în poziție bună, la 11 metri, a reluat spre poartă, dar mult peste poartă, după o pasă de pe stânga de la Gokhan Tore.
  • 23 | OcaziiOlanda
    Depay a primit o pasă de la Sneijder, undeva la marginea careului mare, după care a șutat pe colțul scurt, dar Volkan a fost la post.
  • 18 | OcaziiOlanda
    Burak Yilmaz s-a ținut bine după un duel pentru balon cu Depay, i-a pasat apoi lui Ozan Tufan iar acesta din urmă a șutat la poartă, dar mingea s-a dus pe lângă.
  • 15 | OcaziiOlanda
    Turcii au fost aproape de gol, dar șutul lui Burak Ylmaz, după ce a pivotat în careul olandezilor, a fost respins de Martin Sindi
  • 9 | OcaziiOlanda
    Sneijder a șutat din afara careului, pe colțul scurt, puternic, dar mingea a trecut pe lângă stâlpul din dreapta porții lui Volkan.
  • 6 | OcaziiOlanda
    Sneijder i-a pasat bine lui Depay, acesta din urmă a șutat la colțul lung, dar Volkan a respins în lateral, după care mingea a ieșit în corner.
  • 2 | Faze meciOlanda
    De Jong a centrat în careu, dar Volkan a reținut.
    A început partida. Lovitura de start le-a aparținut olandezilor.
  • 0 | Faze meci
    Echipele se află la mijlocul terenului. Se intonează imnurile de stat ale celor două reprezentative.
Fatih TherimTurcia

VIDEO Olanda - Turcia 1-1. Huntelaar și-a salvat naționala de la un eșec istoric, după un gol norocos

Olanda n-a profitat de ocazia de a scoate complet Turcia din cursa pentru calificarea la Euro 2016, dar și de a se apropia de primele două clasate, Cehia și Islanda.

Fără Van Persie, Robben, Strootman și Vlaar, Guss Hiddink a aliniat o formulă de echipă de care era extrem de sigur că nu va avea probleme în fața ”otomanilor”.
Cu Sneijder, fotbalistul celor de la Galatasaray, în rol de ”dirijor”, olandezii au dominat startul de meci de pe ”Amsterdam ArenA”, dar fără a-l pune în mare încurcătură pe Volkan. Depay n-a izbutit să găsească drumul spre gol (6 și 23), la fel ca și Sneijder, al cărui șut (9) a trecut puțin pe lângă poartă.

Și când toată lumea aștepta golul batavilor acesta a venit dar în poarta lui Cillessen. Faza a plecat de la Ozan Tufan, care a centrat în careu, De Vrij a deviat pe spate cu capul, mingea a ajuns la Sen, acesta i-a pasat lui Burak Yilmaz iar golgheterul turcilor a șutat la poartă. Mingea l-a atins și pe Indi, după care a intrat în plasă. A fost golul cu numărul 17 pentru Yilmaz la națională.

Cu gândul la faptul că pot ajunge pe locul patru al Grupei A, în caz de eșec, elevii lui Hiddink au ripostat și puteau egala înainte de pauză, dar cel care s-a opus a fost Volkan, cel care a scos o minge de sub transversală (43).

PROGRAMUL TV COMPLET AL CANALELOR Digi Sport

Selecționerul batavilor a făcut la pauză prima mișcare și l-a aruncat în luptă pe Narsingh, fotbalist care a mai dinamizat ofensiva. Afellay a fost aproape de egalare (60), dar din nou portarul Semilunei a avut o intervenție de efect.

Sneijder n-a găsit spațiul porții nici în minutul 71, atunci când mingea trimisă de el din lovitură liberă s-a scurs pe lângă bară. Anunțul că Olanda este aproape de egalare a venit din partea unui alt jucător intrat după pauză. Willem a ratat însă din interiorul careului și turcii se gândeau că sunt tot mai aproape de un rezultat istoric, mai ales că Olanda nu avea niciun eșec la Amsterdam.

Minutele de prelungire au fost extrem de tensionate. După ce de la margine s-au arătat șase minute de prelungire, Sneijder și colegii săi s-au aruncat pur și simplu în atac. Turcii au rezistat asediului doar două minute. Sneijder a șutat iar la poartă dar de data aceasta a avut noroc cu Huntelaar, care s-a aflat pe direcția balonului și care a deviat fericit în plasă.

Astfel, Olanda se poate bucura cu acest egal contra Turciei dacă ne raportăm la faptul că oaspeții erau în avantaj în minutul 90+1. Batavii însă au motive de nemulțumire pentru că s-au îndepărtat de primele două clasate în timp ce Turcia mai are speranțe la calificare, chiar dacă acestea s-au diminuat extrem de mult la jumătatea calificărilor.

CLASAMENT GRUPA A

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

Edi Iordănescu a spus de ce l-a scos pe...

MEDIA: Digi Sport Special, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Foto "Femeia asta e o legendă". Ce gest a făcut Collins către români, după ce la Miami s-a auzit doar "Hai, Sorana!"

collins

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano