1 - 1
Irlanda logo Irlanda
Vineri, 13 noiembrie, ora 21:45
90+4 |
Final de meci la Zenica! Bosnia şi Irlanda au remizat, scor 1-1, după două goluri în ultimele zece minute, astfel că discursul calificării se amână pentru returul de la Dublin.
88 |
A treia modificare şi la gazde. Hajrovic i-a luat locul lui Lulic.
86 |
Ultima schimbare la oaspeţi. McGeady l-a înlocuit pe Brady.
85 |
GOOOOOOOOOL Bosnia, 1-1! Dzeko restabileşte rapid egalitatea, Atacantul gazdelor a înscris din apropiere, după o centrare foarte bună a lui Vranjes.
82 |
GOOOOOOOOOL, 1-0 Irlanda! Oaspeâii deschis scorul prin Brady, care l-a învins pe Begovic cu un şut surprinzător pe colţul scurt, după un duel câştigat în faţa lui Sunjic.
72 |
A doua modificare la gazde. Djuric a intrat în locul lui Visca.
66 |
Schimbare la oaspeţi. Ward i-a lăsat locul lui Wilson.
60 |
Ocazie Bosnia! Fază confuză în careul oaspeţilor, în urma căreia mingea a juns la Lulic, dar jucătorul lui Lazio a fost blocat providenţial de Randolph.
59 |
Schimbare la oaspeţi. Hoolahan i-a lăsat locul lui McClean.
51 |
Schimbare la gazde. Vranjes a intrat în locul lui Mujdza.
51 |
Ocazie Bosnia! Clark a fost aproape de autogol, după o centrare de pe partea dreaptă, dar Randolph a fost atent şi a prins.
46 |
45 |
Pauză la Zenica! Cele două echipe nu şi-au asumat foarte multe riscuri, astfel că rezultatul este acelaşi de la începutul meciului.
32 |
Ocazie Bosnia! Apărarea irlandeză a fost prinsă pe picior greşit, dar elevii lui Bazdarevic nu au reuşit să profite. Lovitura de cap a lui Zukanovic a fost prinsă fără probleme de Randolph.
28 |
Gazdele au ameninţat din nou poarta lui Randolph, dar şutul lui Visca a lăsat de dorit.
26 |
Cartonaş galben pentru Ward, după un fault asupra lui Visca.
22 |
Ocazie Bosnia! Visca a centrat foarte bine de pe partea dreaptă, iar Ibisevic a reluat din prima, din voleu, dar mingea s-a dus în plasa laterală.
11 |
Prima şansă a meciului i-a aparţinut lui Pjanic. Mijlocaşul Romei a primit mingea la 18-19 metri de poartă, dar a trimis peste.

Video rezumat: Bosnia-Herțegovina - Irlanda

VIDEO Bosnia - Irlanda 1-1. Calificarea la Euro se va decide în returul de la Dublin

Bosnia şi Irlanda au terminat la egalitate, scor 1-1, primul duel din barajul de calificare la EURO. Ambele goluri s-au marcat în ultimele 10 minute. Returul se joacă luni, de la ora 21:45, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

Pe un stadion aproape plin, la Zenica, gazdele au dominat în prima repriză şi au ratat două ocazii importante, prin Ibisevic şi Zukanovic.

Împotriva cursului jocului, Irlanda a deschis scorul în minutul 82, când a reuşit primul gol la naţională în această campanie de calificare.

Avantajul oaspeţilor a durat doar trei minute. Edin Dzeko a ridicat stadionul în picioare cu o reuşită din apropiere, a opta a sa în actualele preliminarii.

S-a terminat 1-1, iar Bosnia merge în Irlanda pentru a căuta prima calificare din istorie la Campionatul European.

Returul se joacă luni, la Dublin, de la ora 21:45, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 1.