0 - 2
România logo România
14.10.2014, ora 21:45
93 |
FINAL DE MECI! ROMÂNIA CÂȘTIGĂ CU 2-0 ȘI ADUNĂ 7 PUNCTE DUPĂ PRIMELE 3 ETAPE DIN PRELIMINARII
90 |
Partida este prelungită cu trei minute
87 |
Raț i-a centrat bine în careu lui Rusescu, atacantul Stelei a preluat pe piept și a tras din întoarcere, puțin pe lângă poartă
86 |
Stancu iese de pe teren în aplauzele publicului, iar locul lui este luat de Rusescu
85 |
Imediat după gol, Pițurcă mai face o schimbare: Enache îi ia locul lui Tănase
84 |
GOOOOL ROMANIA! Bogdan Stancu a reușit dubla printr-un șut senzațional de la 18 metri. Mingea a fost plasată excelent, la colțul lung. O nouă pasă de gol pentru Sânmărtean
75 |
Tănase a șutat puternic din interiorul careului, portarul Maenpaa a respins cu dificultate peste poartă
74 |
Ultima schimbare a gazdelor: Markkanen îi ia locul lui Hamalainen
65 |
Modificare în trupa finlandeză: Pohjanpalo îi ia locul lui Hetemaj
56 |
Ring a fost eliminat pentru două cartonașe galbene primit în doar 4 minute. Al doilea avertisment a fost încasat după un fault la Sânmărtean
54 |
GOOOOL ROMÂNIA! Bogdan Stancu a deschis scorul printr-o lovitură de cap, din 4 metri, după un corner executat de Sânmărtean
52 |
Ring a primit un cartonaș galben pentru un henț în marginea terenului
48 |
Prima schimbare făcută de Pițurcă: Sânmărtean intră în locul lui Chipciu, care s-a accidentat
46 |
Finlandezii fac prima schimbare: Riski îi ia locul lui Pukki
46 |
A început a doua repriză
45+2 |
S-a încheiat prima repriză. Niciun gol în cele 45 de minute de joc de la Helsinki
45 |
Prima repriză este prelungită cu două minute
45 |
Pintilii a tras la colțul lung, de la limita careului, dar mingea trece mult pe lângă poartă, chiar dacă mijlocașul nostru a avut o pozitie bună
44 |
Stancu a intrat tare la Hetemaj și a primit și el un cartonaș galben
33 |
Tănase a tras de la 25 de metri, la colțul scurt, dar portarul finlandezilor a fost la post. Primul șut al naționalei noastre pe poartă vine după mai bine de o jumătate de oră
31 |
Pukki a pătruns periculos spre poarta română, a șutat de la 18 metri, dar defensiva tricoloră a reușit să respingă
21 |
Torje a tras și el din afara careului, la colțul lung, dar a ratat cadrul porții lui Maenpaa
14 |
Hetemaj a primit o pasă foarte bună de la Eremenko, a preluat în careu și a șutat la colțul scurt, dar Tătărușanu a reușit să respingă în lateral.
11 |
Hoban a șutat de la 20 de metri, la colțul lung, dar a trecut puțin pe lângă stâlpul porții finlandeze

Video rezumat: Finlanda - România

VIDEO Finlanda - România 0-2. Intrarea lui Sânmărtean a schimbat fața jocului. "Dublă" Bogdan Stancu!

România a câştigat al doilea meci consecutiv din deplasare, în această ediție a preliminariilor pentru Euro 2016. Cu trei puncte avans faţă de locul 3 din grupă, tricolorii privesc calmi spre partidele din iarnă.

Susţinuţi de un număr important de spectatori, Hoban, Torje și Pintilii au încercat să le pună probleme finlandezilor, însă de fiecare dată au trimis pe lângă. Abia în minutul 34, Tănase a trimis primul şut pe poartă pentru naţionala lui Piţurcă.

Tricolorii au făcut diferenţa în repriza secundă. Chipciu s-a accidentat, iar Sânmărtean i-a luat locul. Intrarea mijlocașului stelist a schimbat fața jocului. Peste doar cinci minute, fotbalistul de 34 de ani a executat cornerul din care Bogdan Stancu a deschis scorul. Tot Sânmărtean a provocat eliminarea lui Ring pentru două galbene, încasate într-un interval de 4 minute.

Tănase a fost la un pas de 2-0, dar portarul finlandezilor a respins de sub transversală. Scorul final a fost stabilit în minutul 83, tot după o pasă a lui Sânmărtean, finalizată cu o execuţie de excepţie de acelaşi Bogdan Stancu. Pentru România urmează examenul cu nord-irlandezii.

După trei etape, România are 7 puncte din 9 posibile şi este a doua în grupă, după Irlanda de Nord. Surpriza grupei s-a impus și în Grecia, cu 2-0, și are punctaj maxim după 3 etape.

Pe 14 noiembrie, pe Arena Națională, va avea loc meciul direct, iar în cazul unei victorii asupra Irlandei de Nord, România va urca pe prima poziție.