2 - 1
Danemarca logo Danemarca
14.11.2015, ora 21:45
90+3 |
Final de meci! Suedia se impune cu 2-1, un rezultat care păstrează deschis discursul în privinţa calificării la Euro.
90 |
Ocazie Danemarca! Jorgensen a fost aproape de a face dubla şi de a egala. Lovitura sa de cap. după o centrare foarte bună a lui Jacobsen, a trecut, însă, peste poartă.
82 |
Ultima schimbare şi la gazde. Guidetti a intrat în locul lui Ibrahimovic.
80 |
GOOOOOOOOOOOL Danemarca, 2-1! Noul intrat Jorgensen reduce din diferenţă şi păstrează suspansul în privinţa calificării. Danezul a înscris din apropiere, după o lovitură de colţ executată de Eriksen şi o prelungire cu capul a lui Yussuf Poulsen, un alt jucător intrat pe teren după pauză.
71 |
Ultima modificare la danezi. A intrat Yussuf Poulsen în locul lui Braithwaite.
68 |
Schimbare la gazde. Larsson a intrat în locul lui Durmaz.
55 |
Ibrahimovic a marcat din nou, dar reuşita sa a fost corect anulată pentru offside.
54 |
A doua modificare la danezi. Hojbjerg a intrat în locul lui Fischer.
54 |
Schimbare la oaspeţi. Kahlenberg a fost înlocuit de Jorgensen.
50 |
GOOOOOOOOOOOOOL, 2-0 Suedia! Ibrahimovic a dublat avantajul gazdelor, transformând impecabil lovitura de la 11 metri.
49 |
Penalty Suedia, după ce Forsberg a fost faultat în careu de Kahlenberg.
48 |
Ibrahimovic a trimis cu capul peste poartă, după o centrare a lui Olsson.
47 |
Cartonaş galben pentru autorul golului, Forsberg, după un fault asupra lui Jacobsen.
46 |
45+3 |
Pauză! Gazdele conduc cu 1-0, după o primă repriză plină de evenimente, mai ales în ultima sa parte.
45+3 |
Ocazie Suedia! Ibrahimovic a executat în forţă o lovitură liberă de la 17 metri, dar Schmeichel a respins cu un reflex uluitor mingea care se îndrepta spre vinclul porţii sale.
45+2 |
Cartonaş galben pentru Agger, după un fault asupra lui Ibrahimovic.
45 |
GOOOOOOOOOOOOL, 1-0 Suedia! Forsberg a marcat cu un şut din prima, la colţul lung, după o combinaţie superbă între Lustig şi Durmaz şi o centrare perfectă a primului.
44 |
Ocazie Danemarca! Eriksen a centrat foarte bine de pe partea stângă, iar Bendtner a trimis pe lângă. Oaspeţii au solicitat penalty, pentru o ţinere a atacantului danez, iar reluările au arătat că se impune acordarea unei lovituri de pedeapsă.
40 |
Ocazie Suedia! Ibrahimovic a primit o minge la marginea careului, cu spatele la poartă, s-a întors şi a tras cu piciorul stâng, dar balonul a trecut puţin pe lângă poarta lui Schmeichel.
31 |
Ocazie Suedia! Berg ratează o nouă oportunitate uriaşă de a deschide scorul. Lansat excelent de Ibrahimovic, atacantul gazdelor a tras aproape paralel cu poarta, dintr-o poziţie foarte bună.
29 |
Schimbare la gazde. Antonsson, accidentat, a fost înlocuit de Erik Johansson.
25 |
Un prim moment periculos şi la poarta gazdelor. Bendtner a tras de la marginea careului, însă prea slab pentru a-l putea bate pe Isaksson.
20 |
Ocazie Suedia! O nouă şansă pentru gazde, ratată tot de Berg. Mingea trimisă cu capul de atacantul suedez, după un corner, a trecut peste poartă.
18 |
Ocazie Suedia! Fază superbă creată de gazde. Forsberg a evadat pe partea dreaptă şi a centrat ideal pentru Berg, a cărui reluare din prima a fost respinsă de Schmeichel cu un reflex foarte bun.
13 |
Durmaz a tras de la 18 metri, dar mingea trimisă de mijlocaşul suedez a fost deviată, iar Schmeichel a reuşit să prindă fără emoţii.
5 |
#Este a 104-a întâlnire dintre cele două echipe, iar danezii s-au impus de fiecare dată în ultimele patru dueluri directe.

VIDEO Suedia - Danemarca 2-1. Danezii rămân în cursă, cu un gol marcat pe final

Suedia a câştigat prima manşă a duelului nordic cu Danemarca, dar Zlatan Ibrahimovic are emoţii în privinţa calificării la Euro 2016.

La Solna, gazdele au avut prima ocazie prin Berg, al cărui şut a fost respins de Schmeichel. Acelaşi Berg a irosit o nouă şansă, după o pasă excelentă a lui Ibrahimovic.

Atacantul lui PSG a încercat şi el să înscrie, dar fără succes, mingea trimisă din întoarcere de la marginea careului trecând puţin pe lângă poartă.

Bendtner a semnat singura ocazie a viitoarei adversare a României din preliminariile Mondialului din 2018, la o fază la care danezii au cerut penalty.

Un minut mai târziu, Forsberg a finalizat o fază superbă construită de Lustig şi Durmaz şi a stabilit scorul pauzei.

Zlatan putea dubla avantajul echipei sale, dintr-o lovitura liberă de la marginea careului, dar portarul oaspeţilor a avut un reflex uluitor şi a respins în corner.

Starul suedez a marcat în debutul părţii a doua, dintr-un penalty obţinut de Forsberg. A fost primul gol marcat de Ibrahimovic într-un meci cu Danemarca, în şapte dueluri directe.

Ibra a mai trimis o dată mingea în poartă, câteva minute mai târziu, dar reuşita sa a fost corect anulată pentru offside.

Golul care păstrează suspansul în privinţa calificării a fost reuşit de rezerva Jorgensen, cu zece minute înainte de final.

Suedia - Danemarca s-a încheiat 2-1, iar calificarea se va decide în returul transmis ÎN DIRECT de Digi Sport 1, marţi, de la ora 21:45.