2 - 1
Norvegia logo Norvegia
15 noiembrie 2015
90+3 |
FINAL. UNGARIA - Norvegia 2-1. Maghiarii revin la un turneu final după 30 de ani, dar la un Euro după 44 de ani!
89 |
Helland a șutat din afara careului, dar pe direcția lui Kiraly, care astfel a reținut fără emoții.
87 |
GOOOOOL NORVEGIA: 2-1, HENRIKSEN. Mijlocașul nordicilor și-a luat revanșa după autogol și a marcat golul de onoare al echipei sale.
83 |
GOOOOOL UNGARIA: 2-0, HENRIKSEN - AUTOGOL. Fotbalistul nordicilor și-a trimis balonul în propria-i poartă, după un corner executat de pe stânga de Dzsudzsak, deviată mai apoi de Bode.
81 |
BODE pentru un fault asupra lui Hovland
80 |
ULTIMA SCHIMBARE NORVEGIA. A ieșit Skjelbred, a intrat BERGET
79 |
OCAZIE NORVEGIA! Nordicii forțează revenirea în ecuația calificării. Henriksen a preluat un balon chiar pe linia careului de 16 metri, a trecut de un fundaș al gazdelor, după care a șutat puțin peste transversală.
76 |
OCAZIE NORVEGIA! Pedersen s-a trezit cu un balon față în față cu portarul Ungariei, cam la 10 metri, dar Kiraly a blocat balonul ce ar fi putut intra în plasă și care putea restabili egalitatea.
75 |
ULTIMA SCHIMBARE UNGARIA. A ieșit Kleinheisler, a intrat NEMETH
72 |
KADAR pentru un fault asupra lui Johansen
72 |
OCAZIE UNGARIA! Dzsudzsak a primit o pasă cam la 40 de metri de poartă, a trecut printre trei-patru adversari, ultimul dribling l-a făcut cu stângul, apoi a șutat cu dreptul de la marginea careului de 16 metri, dar Nyland a respins în lateral
66 |
FORREN pentru un fault asupra lui Bode, de la spate
64 |
Nouă acțiune de atac a gazdelor, Lovrencsics a scăpat pe stânga a centrat, dar Bode n-a ajuns la întâlnirea cu mingea.
62 |
A DOUA SCHIMBARE UNGARIA. A ieșit Priskin, a intrat BODE
58 |
BARĂ UNGARIA! Dzsudzsak putea închise soarta calificării, numai că mingea trimisă de el și deviată de unul dintre fundașii norvegieni, Aleesami, s-a lovit de transversala porții lui Nyland.
52 |
Gazonul este ud, plouă la Budapesta
49 |
Helland a executat bine de pe dreapta o lovitură liberă, mingea a ajuns în careu, dar n-a fost atinsă de niciun coechipier pentru a o trimite în plasă. Și Kiraly a ieșit greșit la interceptare.
45 |
BARĂ NORVEGIA! Hovland a reluat cu capul, din interiorul careului, după un corner executat de pe stânga de Odegaard, Kiraly era bătut, dar a avut noroc cu stâlpul din stânga porții.
40 |
Priskin a primit o pasă excelentă din partea lui Kleinheisler, a intrat în careu, flancat de Elabdellaoui, după care a încercat să finalizeze, fără efect, deși Dzsudzsak era liber în careu.
36 |
Lovrencsics a avut șansa de a marca golul al doilea al echipei sale, din centrarea lui Kleinheisler, dar lovitura sa cu capul din colțul careului a trecut puțin pe lângă bara din dreapta porții lui Nyland.
27 |
Norvegia a avut șansa egalării, dar mai întâi Fiola a deviat din fața lui Elyounoussi, după care Kiraly a blocat la fix șutul lui Aleesami din interiorul careului.
14 |
GOOOOOL UNGARIA: 1-0, PRISKIN. Atacantul maghiarilor a primit o pasă foarte bună pe culoar, a scăpat pe stânga, Elabdellaoui nu l-a blocat, după care Priskin a șutat la colțul lung.
11 |
JOHANSEN pentru un fault clar asupra lui Dzsudzsak
1 |
Maghiarii vor să rezolve calificarea în favoarea lor și au început meciul de pe Groupama Arena cu mult curaj. Dzsudzsak a șutat de la peste 30 de metri, dar fără emoții pentru Nyland.
1 |

A început partida. Lovitura de start le-a aparținut norvegienilor. Înainte s-au intonat cele două imnuri naționale, după care a urmat un moment de reculegere în memoria victimelor de la Paris.

Video rezumat: Ungaria - Norvegia

VIDEO Ungaria-Norvegia 2-1. Maghiarii s-au calificat la Euro 2016. Vor fi iar la un turneu final după 30 de ani!

Ungaria este prima echipă calificată la Euro 2016, dintre naționalele implicate în ”baraj”, în dauna Norvegiei, scor 2-1. Cu scorul de 3-1 ”la general”, maghiarii vor fi din nou la un turneu final după o pauză de 30 de ani.

După momentul de reculegere în memoria victimelor de la Paris, gazdele au început tare. Priskin a făcut 1-0 pentru Ungaria, după un sfert de oră de joc (14) și turneul final de la Paris era tot mai aproape. Nordicii au avut șansa egalării, însă defensiva maghiară a rezistat la faza din minutul 27, atunci când Kiraly a blocat la fix șutul lui Aleesami.

Nordicii puteau relansa meciul în finalul primei reprize. Hovland a reluat cu capul, însă a nimerit bara (45). Și Ungaria a fost aproape de gol în partea secundă, dar Dzsudzsak a avut ghinion, pentru că mingea trimisă de el și deviată de unul dintre fundașii norvegieni, Aleesami, s-a lovit de transversala porții lui Nyland (58). La poarta cealaltă, Kiraly a împiedicat egalarea cu un sfert de oră înaintea finalului.

Și, în loc de 1-1, scorul a devenit 2-0. Henriksen și-a trimis balonul în propria poartă, după un corner executat de Dzsudzsak, fază la care a contribuit și Bode (83). Mijlocașul nordicilor și-a luat revanșa după autogol și a marcat golul de onoare al echipei sale, din această ”dublă”, în minutul 87.

A fost însă prea târziu, pentru că partida de pe Groupama Arena s-a încheiat cu 2-1. Este victoria care poate relansa fotbalul maghiar, mai ales că acesta va reveni la un turneu final european după o pauză de 44 de ani. Ultima prezență a Ungariei la un turneu final a fost cea de la Mondialul din ’86, din Mexic.