2 - 2
Suedia logo Suedia
17 noiembrie, ora 21:45
90+4 |
Final de meci la Copenhaga! Suedia s-a calificat la Euro, cu scorul general de 4-3, după ce Ibrahimovic a reuşit o dublă în Danemarca.
90+2 |
Ocazie Danemarca! Hojbjerg a ratat o şansă uriaşă de a-şi aduce echipa în avantaj, trimiţând pe lângă poartă din câţiva metri.
90+1 |
GOOOOOOOOOOL Danemarca, 2-2! Gazdele egalează prin noul intrat Vestergaard, care a marcat cu o lovitură de cap spectaculosă, în urma unui corner.
86 |
A treia şi ultima înlocuire şi la suedezi. Olsson a intrat în locul lui Bengtsson.
84 |
Ultima schimbare la gazde. A ieşit Durmisi şi a intrat Vestergaard.
81 |
GOOOOOOOOL Danemarca, 1-2! Gazdele reuşesc să reducă din diferenţă, după golul lui Poulsen, care a înscris cu o lovitură de cap, după centrarea lui Durmisi.
80 |
O nouă modificare în echipa Suediei. Hiljemark i-a luat locul lui Larsson.
77 |
Galben şi pentru Hojbjerg.
76 |
GOOOOOOOOOOOOL, 2-0 Suedia! Ibrahimovic a executat senzaţional o lovitură liberă şi a dus scorul la 2-0, rezolvând practic ecuaţia calificării.
71 |
Ocazie Danemarca! Eriksen a tras puternic din mijlocul careului, după o aruncare lungă de la marginea, dar mingea trimisă de jucătorul lui Tottenham, şi deviată de un fundaş suedez, l-a lovit în piept pe Isaksson, iar scorul a rămas neschimbat.
70 |
Larsson a fost şi el avertizat, după un fault comis asupra lui Durmisi.
69 |
O primă modificare la oaspeţi. Svensson i-a luat locul lui Kallstrom.
60 |
Schimbare la gazde. Rasmussen a intrat în locul lui Bendtner.
58 |
Cartonaş galben pentru Poulsen.
52 |
O centrare înşelătoare a lui Jorgensen l-a pus în dificultate pe Johansson, care a fost la un pas de autogol.
51 |
Durmisi a primit cartonaşul galben.
46 |
Schimbare la gazde. A ieşit Delaney şi a intrat Krohn-Dehli.
46 |
45 |
Pauză la Copenhaga! Suedia conduce cu 1-0, după golul marcat de Zlatan Ibrahimovic.
39 |
Ocazie Suedia! Agger a fost, la rândul său, aproape de autogol, după o centrare de pe partea stângă a lui Ibrahimovic.
31 |
Ocazie Danemarca! Eriksen a executat foarte bine o lovitură liberă, dar Isaksson a reuşit să respingă în corner mingea care a muşcat şi gazonul în faţa sa.
27 |
Ocazie Suedia! Ibrahimovic a fost la un pas de a realiza dubla şi de închide aproape sigur discursul calificării. Schmeichel a avut, însă, o paradă excelentă în faţa lui Zlatan.
19 |
GOOOOOOOOOOOOOL, 1-0 Suedia! Ibrahimovic a deschis scorul, la prima ocazie la poarta lui Schmeichel. Atacantul oaspeţilor a reluat inteligent la colţul lung, după centrarea din corner a lui Kallstrom.
14 |
Poulsen a avut o şansă importantă de a ameninţa poarta oaspeţilor, dar şutul său a fost slab şi pe centru, iar Isaksson a prins fără probleme. Început mai bun al danezilor.
11 |
Galben pentru Bengtsson, după un fault asupra lui Poulsen.
8 |
Ocazie Danemarca! Gazdele au avut o şansă uriaşă de a deschide scorul, după o fază confuză în urma unui corner. Kallstrom a fost la un pas de autogol, trimiţând în transversala propriei porţi, apoi şutul din apropiere al lui Agger a fost blocat.
1 |
A început meciul. Înaintea partidei, s-a ţinut un minut de reculegere în memoria victimelor atentatelor de la Paris.

Video rezumat: Danemarca - Suedia

VIDEO Danemarca - Suedia 2-2. Oaspeţii s-au calificat la Euro datorită dublei lui Zlatan

Suedia s-a calificat pentru a şasea oară la un Campionat European. După ce a învins cu 2-1 în prima manșă, echipa lui Erik Hamren a remizat cu Danemarca în deplasare, scor 2-2, în play-off-ul pentru Euro 2016. Ibrahimovic a fost eroul meciului de la Copenhaga, starul lui PSG reușind o dublă.

Danemarca n-a reușit să întoarcă rezultatul primei manșe a barajului cu Suedia și trupa lui Ibrahimovic s-a calificat la Euro 2016.

Gazdele au început în forță, iar Kallstrom a fost aproape de un autogol.

Suedia a deschis scorul în minutul 19, când Ibrahimovic a marcat după cornerul executat excelent de Kallstrom.

Vedeta lui Paris Saint Germain putea majora avantajul oaspeților înainte de pauză, dar a fost blocat de Kasper Schmeichel.

Danemarca a trecut pe lângă egalare în partea secundă. Eriksen a șutat în blocajul lui Larsson, apoi mingea l-a lovit pe Isaksson.

Ibrahimovic a lovit pentru a doua oară în minutul 76, când a șutat perfect din lovitură liberă şi a făcut dubla.
Golgheterul all-time al Suediei a terminat astfel calificările cu 11 goluri marcate în 10 meciuri.

Danezii au găsit resurse pe final pentru a egala. Poulsen a redus din diferență în minutul 82, iar Vestergaard a marcat pentru 2-2 în prelungiri.

Nu a fost, însă, suficient pentru a obține calificarea, iar la Euro, merg suedezii.