• WTA BRD Bucharest Open, vineri, Digi Sport 2: Begu - Parmentier (15:30), Sevastova - Bogdan (17:00) și Dulgheru - Goerges (20:30)
  • Liga 1, etapa a doua, vineri, Digi Sport 1: Sepsi - Juventus (18:30) și ACS Poli Timișoara - FCSB (21:00)

 

UPDATE 15:35: Astra şi-a aflat adversara din turul II preliminar al Europa League, în urma tragerii la sorţi de la Nyon. Formaţia noastră va evolua cu învingătoarea dintre FC Zire (Azerbaidjan) şi FC Differdange (Luxemburg).

Partidele din turul II preliminar vor avea loc pe 13 şi pe 20 iulie, iar Astra va juca primul meci în deplasare.

Programul meciurilor din turul II:

Calendar UEFA Europa League 2017/18 

19/06/17: Tragerea la sorţi pentru tururile I şi II
29/06/17: Turul I preliminar, prima manşă
06/07/17: Turul I preliminar, a doua manşă
13/07/17: Turul II preliminar, prima manşă
14/07/17: Tragerea la sorţi pentru turul III
20/07/17: Turul doi preliminar, a doua manşă
27/07/17: Turul III preliminar, prima manşă
03/08/17: Turul III preliminar, a doua manşă

04/08/17: Tragerea la sorţi a play-off-ului
17/08/17: Play-off, prima manşă
24/08/17: Play-off, a doua manşă

25/08/17: Tragerea la sorţi a grupelor
14/09/17: Grupe, etapa 1
28/09/17: Grupe, etapa 2
19/10/17: Grupe, etapa 3
02/11/17: Grupe, etapa 4
23/11/17: Grupe, etapa 5
07/12/17: Grupe, etapa 6

11/12/17: Tragerea la sorţi a 16-imilor
15/02/18: 16-imi, prima manşă
22/02/18: 16-imi, manşa a doua

23/02/18: Tragerea la sorţi a optimilor
08/03/18: Optimi, prima manşă
15/03/18: Optimi, manşa a doua

16/03/18: Tragerea la sorţi a sferturilor
05/04/18: Sferturi, prima manşă
12/04/18: Sferturi, manşa a doua

13/04/18: Tragerea la sorţi a semifinalelor
26/04/18: Semifinale, prima manşă
03/05/18: Semifinale, manşa a doua

16/05/18: Finala (Stade de Lyon, Lyon)

 


UPDATE 14:15: S-au tras la sorţi partidele din turul I preliminar al UEFA Europa League:

Programul meciurilor din turul I:

Maccabi Tel Aviv (Israel) - Tirana KF (Albania)
Kairat Almatî (Kazahstan) - Atlantas Klaipeda (Lituania)
Beitar Ierusalim (Israel) - Vasas Budapesta (Ungaria)
Ordabasî Şimkent (Kazahstan) - Siroki Brijeg (Bosnia)
Steaua Roşie Belgrad (Serbia) - Floriana La Valletta (Malta)
Valletta City FC (Malta) - Folgore (San Marino)
Ventspils (Letonia) - Valur Reykjavík (Islanda)
St Johnstone (Scoţia) - Trakai (Lituania)
Odds BK (Norvegia) - Ballymena United (Irlanda de Nord)
Şahtior Soligorsk (Belarus) - Suduva Siauliai (Lituania)
Mladost Lucani (Serbia) - Inter Baku (Azerbaidjan)
Cihura Sacihere (Georgia) - SC Rheindorf Altach (Austria)
Fola Esch (Luxemburg) - Milsami Orhei (R. Moldova)
Partizani Tirana (Albania) - Botev Plovdiv (Bulgaria)
UE Santa Coloma (Andorra) - NK Osijek (Croaţia)
Zaria Bălţi (R. Moldova) - FK Sarajevo (Bosnia)
Bala Town (Ţara Galilor) - FC Vaduz (Liechtenstein)
VPS Vaasa (Finlanda) - Olimpija Ljubljana (Slovenia)
Connah's Quay Nomads (Ţara Galilor) - HJK Helsinki (Finlanda)
SJK Seinaejoki (Finlanda) - KR Reykjavík (Islanda)
Şirak Ghiumri (Armenia) - Gorica (Slovenia)
Zira FK (Azerbaidjan) - Red Boys Differdange (Luxemburg)
Vojvodina Novi Sad (Serbia) - MFK Ruzomberok (Slovacia)
Slovan Bratislava (Slovacia) - Piunik Erevan (Armenia)
Rabotnicki Skopje (Macedonia) - Tre Penne (San Marino)
Glasgow Rangers (Scoţia) - Progres Niederkorn (Luxemburg)
NK Domzale (Slovenia) - Flora Tallinn (Estonia)
Crusaders Belfast (Irlanda de Nord) - FK Liepaja (Letonia)
Nomme Kalju (Estonia) - B36 Torshavn (Feroe)
Levadia Tallinn (Estonia) - Cork City (Irlanda)
Dacia Chişinău (R. Moldova) - Shkendija (Macedonia)
Levski Sofia (Bulgaria) - Sutjeska Niksic (Muntenegru)
Irtîş Pavlodar (Kazahstan) - Dunav Ruse (Bulgaria)
Jagiellonia Bialystok (Polonia) - Dinamo Batumi (Georgia)
Zeljeznicar Sarajevo (Bosnia) - Zeta Golubovci (Muntenegru)
AEK Larnaca (Cipru) - Lincoln (Gibraltar)
Midtjylland (Danemarca) - Derry City (Irlanda)
Dinamo Minsk (Belarus) - NSI Runavik (Feroe)
Ferencvaros Budapesta (Ungaria) - FK Jelgava (Letonia)
Lyngby BK (Danemarca) - Bangor City (Ţara Galilor)
AS Trencín (Slovacia) - Torpedo Kutaisi (Georgia)
Lech Poznan (Polonia) - Pelister Bitola (Macedonia)
Mladost Podgorica (Muntenegru) - Gandzasar-Kapan (Armenia)
Videoton Szekesfehervar (Ungaria) - Balzan (Malta)
AEL Limassol (Cipru) - St Joseph's (Gibraltar)
Skenderbeu Korce (Albania) - Sant Julia (Andorra)
Haugesund (Norvegia) - Coleraine (Irlanda de Nord)
Stjarnan (Islanda) - Shamrock Rovers Dublin (Irlanda)
IFK Norrkoeping (Suedia) - Prishtina KF (Kosovo)
AIK Solna (Suedia) - KI Klaksvik (Feroe)


Azi va avea loc la Nyon tragerea la sorţi a tururilor I şi II din UEFA Europa League, de la 14:00 şi, respectiv, 15:30. Nu mai puţin de 100 de echipe vor juca în primul tur. Celor 50 de echipe care se vor califica în turul II li se vor alătura alte 16, ajunse direct în această fază.

Astra Giurgiu va fi reprezentanta României la tragerile la sorţi de azi. Formaţia antrenată de Edi Iordănescu va intra direct în turul II, acolo unde va fi cap de serie, şi îşi va afla adversara la ora 15:30.

Turul I:

Capi de serie:

Maccabi Tel-Aviv Isr 23.375 
FC Midtjylland Den 16.300 
Dinamo Minsk Bls 10.975 
Lech Poznan Pol 10.950 
HJK Helsinki Fin 10.530 
AIK Stockholm Swe 9.945 
Vojvodina Novi Sad Srb 9.075 
Videoton Fehervar Hun 8.650 
AEL Limassol Cyp 8.210 
Shakhtior Saligorsk Bls 7.475 
Slovan Bratislava Svk 7.350 
Red Star Belgrade Srb 7.325 
AS Trencín Svk 6.850 
Skënderbeu Korce Alb 6.825 
SCR Altach Aut 6.570 
St. Johnstone Sco 6.535 
AEK Larnaca Cyp 6.210 
Inter Baku Azb 6.050 
Beitar Jerusalem Isr 5.875 
FK Ventspils Lat 5.725 
Odd Grenland Nor 5.665 
Kairat Almaty Kaz 5.550 
NK Osijek Cro 5.550 
FK Sarajevo Bos 5.300 
KR Reykjavik Isl 5.175 
IFK Norrkoping Swe 4.945 
Milsami Orhei Mol 4.900 
Lyngby BK Den 4.800 
Kalju Nomme Est 4.800 
Zeljeznicar Sarajevo Bos 4.800 
Botev Plovdiv Bul 4.675 
Olimpija Ljubljana Slo 4.625 
Valletta FC Mlt 4.550 
FC Vaduz Lie 4.450 
Jagiellonia Bialystok Pol 4.450 
Levski Sofia Bul 4.425 
CSKA Sofia Bul 4.175 
Stjarnan FC Isl 4.175 
FK Haugesund Nor 4.165 
NK Domzale Slo 4.125 
Ordabasy Shymkent Kaz 4.050 
Levadia Tallinn Est 4.050 
Ferencváros Hun 3.900 
Crusaders Belfast Nir 3.900 
Rabotnicki Skopje Mac 3.875 
Glasgow Rangers Sco 3.785 
Shirak Gyumri Arm 3.775 
Dacia Chisinau Mol 3.650 
Mladost Podgorica Mon 3.550 
Zira FK Azb 3.550

Non-capi de serie:

Irtysh Pavlodar Kaz 3.550
Siroki Brijeg Bos 3.550
CS Fola Esch Lux 3.475
Differdange 03 Lux 3.475
Shkendija Tetovo Mac 3.375
Nova Gorica Slo 3.375
Sutjeska Niksic Mon 3.300
Pyunik Yerevan Arm 3.275
Partizani Tirana Alb 3.075
Mladost Lucani Srb 3.075
Shamrock Rovers Irl 3.065
Flora Tallinn Est 3.050
Chikhura Sachkhere Geo 3.025
Lincoln Red Imps Gib 3.000
FK Jelgava Lat 2.975
SJK Seinajoki Fin 2.780
Cork City Irl 2.565
Zeta Golubovci Mon 2.550
B36 Torshavn Far 2.450
MFK Ruzomberok Svk 2.350
Derry City Irl 2.315
FK Liepaja Lat 2.225
Zaria Balti Mol 2.150
VPS Vaasa Fin 2.030
Valur Reykjavik Isl 1.925
Vasas Budapest Hun 1.900
Atlantas Klaipeda Lit 1.825
Suduva Marijampole Lit 1.825
SK Tirana Alb 1.825
Gandzasar Kapan Arm 1.775
Torpedo Kutaisi Geo 1.775
FK Trakai Lit 1.575
Tre Penne Sma 1.566
Bala Town Wal 1.525
Dinamo Batumi Geo 1.525
NSI Runavik Far 1.450
Balzan FC Mlt 1.300
Connah's Quay Wal 1.275
Bangor City Wal 1.275
UE Santa Coloma And 1.233
Progrès Niederkorn Lux 1.225
Pelister Bitola Mac 1.125
Folgore Sma 1.066
Floriana Mlt 1.050
Coleraine Nir 0.900
Ballymena United Nir 0.900
Sant Julia And 0.733
KI Klaksvik Far 0.700
St Joseph's FC Gib 0.500
FC Prishtina Kos 0.000

Echipele care intră direct în turul II:

Galatasaray (TUR) 58.840
Astra Giurgiu (ROU) 17.870
Hajduk Split (CRO) 11.550
Apollon Limassol (CYP) 10.710
Mlada Boleslav (CZE) 10.135
Luzern (SUI) 9.415
Brondby (DEN) 8.800
Gabala (AZE) 7.800
Aberdeen (SCO) 6.785
Utrecht (NED) 6.712
Sturm Graz (AUT) 6.570
Panionios (GRE) 5.580
Bnei Yehuda Tel-Aviv (ISR) 4.875
Dinamo Brest (BLR) 3.975
Ostersund (SWE) 3.945
Brann (NOR) 3.665