• Spania, etapa 9: Barcelona-Malaga (sâmbătă, Digi Sport 2, ora 21:45) şi Italia, etapa 9: Napoli-Inter (sâmbătă, Digi Sport 3, ora 21.45)
  • Tenis: Turneul Campioanelor (22-29 octombrie, Digi Sport 2)

UPDATE 14:10: Campioana României, Viitorul, şi-a aflat adversara din play-off-ul Europa League, conform tragerii la sorţi care a avut loc la Nyon.

Trupa lui Gică Hagi o va întâlni pe FC Salzburg. Primul meci se va disputa în România, pe 17 august, în timp ce returul va avea loc în Austria, pe 24 august.

Play-off-ul Europa League:

Play-off-ul Europa League:

Shkendija (MKD) v Milan (ITA)
Vardar (MKD) v Fenerbahçe (TUR)
Ajax (NED) v Rosenborg (NOR)
Osijek (CRO) v Austria Wien (AUT)
Crvena zvezda (SRB) v Krasnodar (RUS)
Altach (AUT) v M. Tel-Aviv (ISR)
BATE (BLR) v Olexandriya (UKR)
Club Brugge (BEL) v AEK (GRE)
Maritimo (POR) v Dynamo Kyiv (UKR)
Dinamo Zagreb (CRO) v Skënderbeu (ALB)
Ludogorets (BUL) v Sūduva (LTU)
Panathinaikos (GRE) v Athletic (ESP)
Apollon (CYP) v Midtjylland (DEN)
Domzale (SVN) v Marseille (FRA)
Partizan (SRB) v Videoton (HUN)
FH (ISL) v Braga (POR)
Everton (ENG) v Hajduk Split (CRO)
Utrecht (NED) v Zenit (RUS)
Legia (POL) v Sheriff (MDA)
Viitorul (ROU) v Salzburg (AUT)
Plzen (CZE) v AEK Larnaca (CYP)
PAOK (GRE) v Ostersund (SWE) 


UPDATE 10:40: UEFA a anunţat, pe site-ul oficial, grupele restrânse pentru tragerea la sorţi a play-off-ului Europa League. Astfel, adversara Viitorului va fi una dintre Athletic Bilbao, Salzburg, Braga, Everton şi Midtjylland.

Grupa 1
Capi de serie:
AC Milan (ITA) 47.666
Dynamo Kyiv (UKR) 67.526*
Krasnodar (RUS) 32.106
Club Brugge (BEL) 39.480*
Austria Wien (AUT) 17.070

Non-capi de serie:
Maritimo (POR) 14.866
Crvena zvezda (SRB) 7.325
AEK Athens (GRE) 6.580*
Osijek (CRO) 5.550
Shkëndija (MKD) 3.375

Grupa 2
Capi de serie:
Athletic Club (ESP) 60.999
Salzburg (AUT) 40.570*
Braga (POR) 37.366
Everton (ENG) 29.192
Midtjylland (DEN) 16.300

Non-capi de serie:
Vitorul (ROU) 5.870*
FH Hafnarfjordur (ISL) 6.175*
Hajduk Split (CRO) 11.550
Apollon Limassol (CYP) 10.710
Panathinaikos (GRE) 15.080

Grupa 3
Capi de serie:
Ajax (NED) 67.212*
Fenerbahce (TUR) 51.840
Ludogorets Razgrad (BUL) 34.175*
BATE Borisov (BLR) 29.475*
Dinamo Zagreb (CRO) 26.050
Maccabi Tel-Aviv (ISR) 23.375

Non-capi de serie:
Rosenborg (NOR) 12.665*
Oleksandriya (UKR) 9.526
Skënderbeu (ALB) 6.825
Altach (AUT) 6.570
Vardar (MKD) 5.125*
Sūduva (LTU) 1.825

Grupa 4
Capi de serie:
Partizan (SRB) 16.075*
Marseille (FRA) 28.333
PAOK (GRE) 35.080
Legia Warszawa (POL) 28.450*
Viktoria Plzen (CZE) 40.635*
Zenit (RUS) 87.106

Non-capi de serie:
Videoton (HUN) 8.650
Sheriff Tiraspol (MDA) 11.150*
AEK Larnaca (CYP) 6.210
Utrecht (NED) 6.712
Domzale (SVN) 4.125
Ostersund (SWE) 3.945


Deși a fost eliminată din preliminariile Ligii Campionilor de APOEL Nicosia, aventura europeană a Viitorului continuă, iar echipa lui Gheorghe Hagi urmează să aibă noi emoții vineri, atunci când va avea loc tragerea la sorți pentru play-off-ul UEFA Europa League.

Șansele ca dobrogenii să profite de această a doua șansă pe care o au în Europa ar putea fi însă destul de mici, având în vedere de lista de pe care va fi ales adversarul.

Constănțenii ar putea avea însă în față o echipă mult mai puternic decât ciprioții care i-au învins în turul al treilea preliminar din Champions League, întrucât și de această dată nu vor fi capi de serie, iar, în urna din care va fi ales oponentul, se vor afla cluburi precum AC Milan, Athletic Bilbao, Olympique Marseille, Everton, Zenit, Fenerahce sau Ajax.

Iată și lista completă a echipelor care vor fi cap de serie la tragerea la sorți de vineri, la ora 14:00:

Zenit Sankt Petersburg (coeficient: 87.106)
Dynamo Kiev (67.526)
Ajax (67.212)
Athletic Bilbao (60.999)
Fenerbahce (51.840)
Milan (47.666)
Viktoria Plzen (40.635)
Red Bull Salzburg (40.570)
Club Brugge (39.480)
Braga (37.366)
PAOK (35.080)
Ludogorets Razgrad (34.175)
Krasnodar (32.106)
BATE Borisov (29.475)
Everton (29.192)
Legia Varșovia (28.450)
Marseille (28.333)
Dinamo Zagreb (26.050)
Maccabi Tel Aviv (23.375)
Austria Wien (17.070)
Midtjylland (16.300)
Partizan (16.075)

Lista echipelor care nu vor fi cap de serie:

Panathinaikos (15.080)
Maritimo (14.866)
Rosenborg (12.665)
Hajduk Split (11.550)
Sheriff Tiraspol (11.150)
Apollon Limassol (10.710)
FC Oleksandriya (9.526)
Videoton (8.650)
Steaua Roșie Belgrad (7.325)
Skenderbeu Korce (6.825)
Utrecht (6.712)
AEK Atena (6.580)
Rheindorf Altach (6.570)
AEK Larnaca (6.210)
Hafnarfjordur (6.175)
Viitorul Constanța (5.870)
Osijek (5.550)
Vardar (5.125)
Domzale (4.125)
Ostersund (3.945)
Shkendija (3.375)
Suduva Marijampole (1.825)

Trebuie însă precizat faptul că, vineri, înaintea tragerii la sorți, la fel cum s-a întâmplat și la precedentele tururi preliminare, toate cele 44 de echipe vor fi împărțite în patru grupe - două a câte 12 echipe și două a câte 10. Astfel, înaintea tragerii la sorți Viitorul va avea cinci sau șase posibile adversare.

PROGRAMUL TRANSMISIUNILOR DIGI SPORT