• România, Liga 1, Etapa 22: FCSB - Viitorul (duminică, ora 20:00, Digi Sport 1)
  • Spania, La Liga, Etapa16: Barcelona - Deportivo (duminică, ora 21:45, Digi Sport 2)

În ziua în care FCSB a pierdut pe terenul celor de la Plzen, în Europa League s-a jucat și alte meciuri interesante, în penultima etapă din faza grupelor.

În Germania, Koln a produs una din marile surprize și a învins-o Arsenal, în timp ce Bilbao a câștigat greu, acasă cu Hertha Berlin, într-o partidă în care s-au marcat 5 goluri și nemții au condus de două ori.

În primul meci al zilei, Villarreal a câștigat tot cu 3-2 pe terenul celor de la Astana, una dintre revelațiile din acest sezon de Europa League.

AC Milan a învins-o pe Austria Viena pe San Siro, la scor, într-un duel în care Bonucci a marcat un autogol. Tot cu 5-1 a câștigat și o altă echipă din Italia, Atalanta, pe terenul lui Everton.

16 echipe calificate în 16-imile de finală

AC Milan, Real Sociedad, Villarreal, Lyon, Nice, Atalanta, Salzburg, Ostersunds, Partizan Belgrad, Braga și Plzen sunt cele 11 echipe care au obținut calificarea în 16-imile de finală în etapa a 5-a a grupelor Europa League. Alte 5 își asiguraseră prezența acolo încă dinaintea acestei runde: FCSB, Dinamo Kiev, Arsenal, Lazio și Zenit.

Rezultatele din etapa a 5-a:

Grupa A:

Astana - Villarreal 2-3
Maccabi Tel Aviv - Slavia Praga 0-2

CLASAMENT:

Grupa B:

Partizan - Young Boys 2-1
Skenderbeu - Dinamo Kiev 3-2

CLASAMENT:

Grupa C:

Braga - Hoffenheim 3-1
Ludogorets - Istanbul BB 1-2

CLASAMENT:

Grupa D:

AC Milan - Austria Viena 5-1
AEK Atena - Rijeka 2-2

CLASAMENT:

Grupa E:

Everton - Atalanta 1-5
Lyon - Apollon Limassol 4-0

CLASAMENT:

Grupa F:

Lokomotiv Moscova - FC Copenhaga 2-1
Sheriff - Zlin 1-0

CLASAMENT:

Grupa G:

Lugano - Hapoel Beer Sheva 1-0
Plzen - FCSB 2-0 (DETALII AICI

CLASAMENT:

Grupa H:

BATE Borisov - Steaua Roșie 0-0
Koln - Arsenal 1-0

CLASAMENT:

Grupa I:

Konyaspor - Marseille 1-1
Salzburg - Guimaraes 3-0

CLASAMENT:

Grupa J:

Bilbao - Hertha 3-2
Ostersunds - Zorya 2-0

CLASAMENT:

Grupa K:

Lazio - Vitesse 1-1
Nice - Zulte-Waregem 3-1

CLASAMENT:

Grupa L:

Rosenborg - Sociedad 0-1
Zenit - Vardar 2-1

CLASAMENT: