• La liga, etapa 13: Real Madrid - Malaga (sâmbătă, Digi Sport 2, ora 17:15) şi Valencia - Barcelona (duminică, Digi Sport 2, ora 21:45)
  • Fotbal, Liga 1, etapa a 19-a: Botoşani - Craiova (vineri, 20:45, Digi Sport 1) şi Astra - FCSB (duminică, 20:45, Digi Sport 1)

Joi seară au avut loc meciurile din etapa a 3-a a grupelor UEFA Europa League. Singura reprezentantă a României, FCSB, a câștigat în Israel, pe terenul lui Hapoel Beer Sheva cu 2-1 și are punctaj maxim. În celălalt meci al grupei, Lugano a trecut de Viktoria Plzen, cu 3-2.

Exceptând jucătorii de la FCSB, încă 3 români au mai evoluat în runda a 3-a din a doua competiție intercluburi a Europei. Cosmin Moți a fost integralist la Ludogorets și a marcat primul gol în victoria cu Braga, în timp ce Claudiu Keșeru a intrat pe teren în minutul 83.

Radu Ștefan a pus și el umărul la succesul obținut de Lazio în Franța, cu Nice, 3-1.

În cel mai tare duel al serii, Everton a pierdut pe propriul teren disputa cu Olympique Lyon. Traore a marcat golul de 3 puncte al francezilor cu un sfert de oră înainte de final.

Performera serii a fost Real Sociedad. Gruparea din Țara Bascilor s-a impus cu 6-0 în Macedonia, cu Vardar, la capătul unei partide în care a strălucit William Jose. Atacantul brazilian de 25 de ani a înscris 4 din cele 6 goluri ale bascilor.