UEFA Europa League Trophy Tour With John O Shea, Aviva Stadium, Dublin 16/4/2024 A view of the Europa League Trophy A vi
Știm semifinalele UEFA Europa League: AC Milan și Liverpool au fost eliminate!
FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)
Peste cine poate da Corvinul Hunedoara în primul tur preliminar din Europa League! Variantele ”horror”
adrian mutu
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”

West Ham - Astra 2-2. Giurgiuvenii au revenit spectaculos de la 0-2

30.07.2015, 15:25

Astra Giurgiu a dat peste cap toate pronosticurile şi a reuşit un rezultat mare la Londra, unde a remizat, scor 2-2, cu West Ham United.

astra whu
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Gazdele au deschis scorul în minutul 23, prin Enner Valencia, care a înscris cu capul, după o centrare foarte bună a lui Payet, aflat la debutul pentru West Ham.

Până la pauză, antrenorul londonezilor, Slaven Bilic, a fost obligat să facă două schimbări, O'Brien şi Valencia ieşind accidentaţi în decurs de doar trei minute.

Chiar şi în aceste condiţii, a fost nevoie de două parade providenţiale ale lui Lung, în faţa lui Ogbonna şi Zarate, pentru ca scorul să nu ia proporţii.

La şase minute de la reluare, Mauro Zarate a luat o acţiune pe cont propriu şi a dublat avantajul "ciocănarilor", care păreau să se îndrepte spre un succes facil. Mai mult decât atât, argentinianul a fost la un pas de dublă, dar Lung a salvat din nou.

Cu o jumătate de oră înainte de final, Collins a fost eliminat, după ce a primit două galbene în doar patru minute, de fiecare dată după faulturi asupra lui Budescu.

Cu om în plus, Astra a revenit în meci. Teixeira a fost la un pas de gol, Noble a salvat a salvat în faţa lui Boldrin, pentru ca tot brazilianul să facă 2-1 în minutul 21, cu o execuţie superbă.

Băieţii lui Marius Şumudică au forţat pe final şi au obţinut egalul în minutul 82, când Ogbonna a deviat nefericit în propria poartă.

În ultimele minute, gazdele au solicitat un penalty, fază la care Bilic a fost eliminat pentru proteste.

S-a terminat 2-2, iar Astra poate spera la calificarea în play-off-ul Europa League. Returul va avea loc joia viitoare, la Giurgiu.

LIVE TEXT

Min. 90+4 - Final de meci la Londra! Astra Giurgiu a obţinut un rezultat excelent pe terenul lui West Ham, 2-2, revenind în superioritate numerică de la 0-2.

Min. 90+2 - Ultima schimbare la Astra. A ieşit Budescu şi a intrat Lovin.

Min. 90+2 -     Antrenorul gazdelor, Slaven Bilic, a fost eliminat, tot pentru proteste.

Min. 90+1 -     Payet a primit cartonaşul galben, pentru proteste, după o fază la care gazdele au cerut penalty.

Min. 90Asistenţa la meciul din această seară: 33.858 spectatori. Francezul Payet a fost desemnat cel mai bun jucător de pe teren.

Min. 86 - O nouă schimbare la Astra. Dandea a intrat în locul lui Boldrin.

Min. 82 - GOOOOOOOOOOOOOOOOL ASTRA, 2-2! Echipa lui Marius Şumudică reuşeşte să revină şi să egaleze, în urma unui autogol al italianului Ogbonna.

Min. 80 - Ocazie Astra! Geraldo Alves a avut o şansă importantă de a înscrie, dar lovitura sa de cap a trecut peste poartă.

Min. 80 - Astra domină clar meciul în aceste momente. Elevii lui Marius Şumudică forţează egalarea la Londra.

Min. 79 -      Cresswell primeşte cartonaşul galben, pentru proteste.

Min. 77 - Prima schimbare şi la Astra. Florea i-a luat locul lui De Amorim.

Min. 76 - Ultima schimbare la gazde. Jarvis intră în locul lui Zarate.

Min. 71 - GOOOOOOOOOOOOOO ASTRA! GOOOOOOOOL Boldrin, 2-1 West Ham! Giurgiuvenii reduc din diferenţă prin brazilianul adus de la Concordia Chiajna, care a avut o execuţie superbă de la distanţă, la care Adrian nu a putut interveni.

Min. 63 - Ocazie Astra! Noble respinge o deviere periculoasă a lui Boldrin, în urma unui corner.

Min. 62 - Ocazie Astra! Teixeira a trecut pe lângă gol, dar gazdele au scăpat şi îşi păstrează avantajul de două goluri.

Min. 60 - Budescu a executat periculos o lovitură liberă, dar a ratat de puţin spaţiul porţii.

Min. 59 -     Collins este eliminat. Fundaşul gazdelor a primit al doilea galben în doar patru minute, după un nou fault asupra lui Budescu.

Min. 58 -     Galben şi pentru Budescu, în urma unui fault comis asupra lui Payet.

Min. 56 - Ocazie West Ham! O nouă intervenţie foarte bună a lui Lung, care îi refuză lui Zarate şansa de a realiza dubla.

Min. 55 -     Al doilea galben pentru West. L-a primit Collins, pentru un fault la Budescu.

Min. 53 -     Galben pentru Enache, după un fault asupra lui Kouyate.

Min. 51 - GOOOL, 2-0 West Ham! Mauro Zarate a dublat avantajul gazdelor, la capătul unei acţiuni personale şi o finalizare cu piciorul stâng.

Min. 48 - Lung reuşeşte să blocheze un şut trimis de Payet, cel mai activ jucător al gazdelor până în acest moment.

Min. 46 - A început repriza a doua.

#West Ham a controlat jocul în prima repriză, lucru confirmat şi de cifre. Londonezii conduc la şuturi la poartă (8-2), şuturi pe poartă (4-1) şi cornere (12-5)

Min. 45+3 - Pauză! West Ham conduce cu 1-0, datorită golului marcat de Enner Valencia, care a ieşit apoi de pe teren, din cauza unei accidentări.

Min. 45+3 - Ocazie mare West Ham! Lung reuşeşte o nouă paradă providenţială, în faţa lui Zarate, şi păstrează diferenţa minimă de pe tabelă.

Min. 45+2 - Primul şut pe poartă al giurgiuvenilor îi aparţine lui Budescu, dar execuţia căpitanului Astrei a fost prinsă fără probleme de Adrian.

Min. 45 - Trei minute de prelungire în prima repriză de la Londra.

Min. 43 - Ocazie mare West Ham! Ogbonna a trimis periculos cu capul, după o lovitură de colţ, dar Lung a avut un reflex superb şi a respins. Centrarea i-a aparţinut aceluiaşi foarte bun Payet, impresionant la primul meci pentru londonezi.

Min. 37 - O nouă modificare la West Ham. Autorul golului, Enner Valencia, s-a accidentat la rândul său şi a fost înlocuit de Maiga.

Min. 35 - Schimbare la gazde. O'Brien, accidentat, a fost înlocuit de Burke.

Min. 33 - Enner Valencia, la un pas de autogol, după un corner executat bine de Budescu.

Min. 30 - După o jumătate de oră de joc, scorul şuturilor pe poartă este de 2-0 în favoarea gazdelor, care au şi o posesie mai bună, 66%, faţă de 34% Astra

Min. 29 -     O'Brien este avertizat, pentru un fault asupra lui Seto.

Min. 23 - GOOOL, 1-0 West Ham! Ecuadorianul Enner Valencia a deschis scorul pentru gazde, cu o lovitură de cap din apropiere. Pasa decisivă i-a aparţinut lui Payet, aflat la debutul oficial pentru "ciocănari".

Min. 21 - Acţiune bună a Astrei, pe traseul De Amorim-Teixeira, dar portughezul a ratat de puţin ţinta. Un avertisment important pentru echipa lui Bilic.

Min. 16 - Zarate are prima şansă importantă a meciului. Argentinianul a fost blocat de două ori în aceeaşi fază, iar West Ham a obţinut doar un corner.

Min. 10 - West Ham deţine iniţiativa în primele minute, fără a-şi crea, însă, ocazii la poarta lui Lung. Contul oficial de Twitter al gazdelor anunţă că Boleyn Ground este sold-out.

Min. 1 - A început meciul.

ECHIPELE DE START

West Ham: Adrian - O'Brien, Collins, Ogbonna, Cresswell - Noble, Oxford, Kouyate - Payet - E. Valencia, Zarate

Rezerve: Spiegel - Burke, Nolan, Jarvis, Poyet, Maiga, Samuelsen

Antrenor: Slaven Bilic

Astra: Lung - Pedro Queiros. Geraldo Alves, Găman, Junior Morais - Seto, Boldrin - Enache, Teixeira, De Amorim - Budescu

Rezerve: Gavrilaş - Oros, Dandea, Ricardo Alves, Florea, Lovin, Stan

Antrenor: Marius Şumudică

Etichete: astra , sumudica , uel , west ham united , uefa europa league , west ham astra

Germania avertizează că Rusia produce mai multe arme decât are nevoie în Ucraina: „Ajung în depozite. Putin ar putea avea alte planuri”

Rusia produce deja mai multe arme și echipamente militare decât are nevoie pentru războiul său...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii
wanda5
A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali
adrian mutu

Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
andrei-vlad
Foto Olimpiu Moruțan a rupt tăcerea chiar de ziua lui, după accidentarea horror care îl lasă acasă la EURO
ROU: Romania V Andorra: Group I - UEFA EURO 2024 European Qualifiers, Bucharest - 15 Oct 2023
”17.000.000€”. Marius Șumudică a vorbit despre lovitura reușită într-un an și jumătate
marius
Video Exclusiv Corvinul Hunedoara, gata de o performanță nemaivăzută: ”Niciodată în istoria fotbalului nu s-a mai întâmplat”
Europa League, sferturi de finală. Liverpool, învinsă pe Anfield. Leverkusen, în cel mai bun moment al sezonului. Rezultatele
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Motivul pentru care Florinel Coman poate refuza prima de 500.000 de euro oferită de Gigi Becali: „Vor fi riscuri mari”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Mesajul lui Jurgen Klopp, la ultimul meci european ca antrenor al lui Liverpool: ”Este o nebunie!”
Atalanta BC v Liverpool FC - UEFA Europa League Jurgen Klopp, head coach of Liverpool FC, gestures towards fans of Atala

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”