Liverpool v Atalanta, UEFA Europa League, Quarter Final, First Leg, Football, Anfield, Liverpool, UK - 11 Apr 2024
Alex Chipciu, poveste necunoscută. ”Voiau să mă tragă la Rapid. Se apuca și-i suna pe Pancu, pe Daniel Niculae!”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Digi Sport Special

Stanciu şi Chipciu încă visează la semifinalele EL, după un egal in-extremis cu United. Lyon a întors uimitor partida cu Beşiktaş

13.04.2017, 12:26

Anderlecht i-a ţinut piept lui Manchester United, în turul sferturilor Europa League.

collage el
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Cu Nicolae Stanciu titular, belgienii au primit gol în minutul 37 de la armeanul Henrikh Mkhitaryan.

Alexandru Chipciu a fost introdus în minutul 58, iar Stanciu a fost înlocuit şase minute mai târziu.

Anderlecht a egalat în minutul 86, prin Leander Dendoncker, la numai câteva minute după ce Fellaini a ratat şansa de a puncta pentru 2-0.

Davy Klaasen a fost "călăul" germanilor de la Schalke. A înscris ambele goluri ale lui Ajax în victoria cu 2-0 care duce trupa din Amsterdam aproape de semifinalele Europa League.

Cel mai spectaculos meci al zilei s-a jucat în Spania, unde Celta a învins cu 3-2 pe Genk. Belgienii au deschis scorul la Vigo, însă ibericii au întors spectaculos scorul şi au încheiat prima repriză cu avantaj de două goluri, 3-1. Genk a mai punctat însă o dată în partea secundă şi continuă să spere la calificare.

Seara de UEL a fost umbrită de incidentele de la Lyon, care au dus la întărzierea startului partidei dintre Olympique şi Beşiktaş cu 45 de minute. Pe teren, Lyon a fost condusă de turci până în minutul 83, dar au întors când nimeni nu se mai aştepta şi s-a impus cu 2-1.

Rezultatele din sferturile de finală ale UEL, manşa tur

Ajax - Schalke 2-0

Anderlecht - Manchester United 1-1

Celta Vigo - Genk 3-2

Lyon - Beșiktaș 2-1

UPDATE 00:33 GOOOOOL Lyon! Tolisso şi Morel marchează pentru Lyon, în minutele 83 şi 85, iar Beşiktaş este la pământ. Francezii întorc incredibil.

UPDATE 23:54 Finaluri de meci în primele trei sferturi de finală din Europa League. Anderlecht - Manchester United s-a încheiat 1-1, Ajax a învins cu 2-0 pe Schalke, iar Celta Vigo a trecut de Genk cu 3-2.

UPDATE 23:46 Gooool Anderlecht! Anderlecht - Man. United 1-1. Dendoncker a egalat pentru belgieni, în minutul 86 al partidei, după ce a reluat excelent cu capul de lângă italianul Matteo Darmian.

UPDATE 23:37 Pauză la Lyon. Beşiktaş conduce surprinzător, cu 1-0, pe Olympique Lyon, în partida amânată cu 45 de minute din cauza violenţelor din tribune.

UPDATE 23:28 Gooool Genk! Celta - Genk 3-2. "Veteranul" Thomas Buffel a înscris în minutul 67 golul care îi readuce pe belgieni cu şanse reale în cărţile calificării.

UPDATE 23:24 Nicolae Stanciu a fost înlocuit în minutul 64 de Sofiane Hanni.

UPDATE 23:18 Alexandru Chipciu a fost introdus în minutul 58 la Anderlecht, în locul lui Bruno.

UPDATE 23:15 Goool Ajax! Ajax - Schalke 2-0. Davy Klaasen reuşeşte "dubla" în minutul 53, iar olandezii sunt şi mai aproape de calificarea în semifinale.

UPDATE 23:13 Iago Aspas are cinci goluri şi două pase decisive în nouă jocuri din UEL pentru Celta.

UPDATE 23:08 Nicolae Stanciu a executat o lovitură liberă din apropierea careului de 16 metri al lui United, însă şutul românului a trecut peste poarta lui Sergio Romero.

UPDATE 23:06 Au început reprizele secunde la Bruxelles, Amsterdam şi Vigo.

UPDATE 23:05 Goool Beşiktaş! Lyon - Beşiktaş 0-1. Turcii au deschis scorul în minutul 15 în Franţa, după golul lui Ryan Babel.

UPDATE 22:53 A început în sfârşit şi meciul de la Lyon, dintre OL şi Beşiktaş, întârziat cu 45 de minute din cauza violenţelor dintre fani, de dinaintea partidei.

UPDATE 22:52 Final de primă repriză la Vigo, unde Celta conduce cu 3-1 pe Genk, şi la Amsterdam, unde Ajax este în avantaj, 1-0, contra lui Schalke.

UPDATE 22:50 Pauză la Bruxelles. Manchester United o conduce cu 1-0 pe Anderlecht.

UPDATE 22:46 La Lyon, jucătorii lui OL şi Beşiktaş sunt la încălzire, iar partida e aşteptată să înceapă în cinci minute.

UPDATE 22:44 Henrikh Mkhitaryan a ajuns la patru goluri în şapte meciuri de Europa League pentru Manchester United.

UPDATE 22:43 Goool Celta! Celta - Genk 3-1. Guidetti a majorat avantajul spaniolilor, în minutul 37 al partidei de pe Balaidos.

UPDATE 22:41 Goooool Manchester United! Anderlecht - Man. United 0-1. Valencia i-a centrat excelent lui Mkhitaryan, iar armeanul a deschis scorul pentru United în minutul 37.

UPDATE 22:28 Gooool Ajax! Ajax - Schalke 1-0.Klaasen a deschis scorul în minutul 23, din penalty, pentru olandezi.

UPDATE 22:23 Goool Celta! Celta - Genk 2-1. Spaniolii au trecut în avantaj în minutul 18 graţie reuşitei lui Iago Aspas.

UPDATE 22:21 Goool Celta! Celta - Genk 1-1. Reacţie rapidă a belgienilor, care au egalat în minutul 15 prin Pione Sisto.

UPDATE 22:19 Jean-Paul Boetius a înscris al treilea gol în Europa League. Toate reuşitele au venit pentru echipe diferite, doar în meciuri jucate în deplasare.

UPDATE 22:16 Goool Genk! Celta - Genk 0-1. Boetius a înscris primul gol al serii în Europa League, pentru fosta adversară a Astrei din 16-imi.

UPDATE 22:15 Lyon a confirmat că suporterii lui Olympique Lyon au intrat pe gazon pentru a se feri de torţele aruncate în direcţia lor de fanii lui Beşiktaş.

UPDATE 22:12 Sir Alex Ferguson este prezent la partida din capitala Belgiei.

UPDATE 22:09 Nicolae Stanciu a executat primul corner al partidei de la Bruxelles, în minutul 4, însă "diavolii" au îndepărtat pericolul.

UPDATE 22:05 Au început trei dintre cele patru sferturi de finală din Europa League. Debutul partidei dintre Lyon şi Beşiktaş a fost amânat din cauza violenţelor dintre suporterii celor două echipe.

UPDATE 22:02 Între cele două grupări de suporteri au avut loc incidente violente şi înainte de meci. Primele ciocniri au avut loc în apropierea stadionului, în jurul orei 20.00 (ora României).

UPDATE 21:58 Probleme mari la Lyon! Suporterii lui Olympique Lyon au invadat terenul pentru a se feri de proiectilele aruncate dinspre fanii lui Beşiktaş prezenţi la meciul din Franţa. Startul partidei ar putea fi amânat.

UPDATE 20:58 ECHIPELE DE START

Anderlecht - Manchester United

Anderlecht: Ruben - Appiah, Mbodji, Nuytinck, Obradovic - Tielemans, Dendoncker, Stanciu - Bruno, Thelin, Acheampong. Antrenor: Rene Weiler.

Manchester United: Romero - Valencia, Bailly, Rojo, Darmian - Lingard, Carrick, Pogba - Mkhitaryan, Ibrahimovic, Rashford. Antrenor: Jose Mourinho.

Celta Vigo - Genk

Celta: S. Alvarez - Mallo, G. Cabral, Fontas, Jonny - Wass, Radoja, P. Hernandez - I. Aspas, Guidetti, Pione Sisto. Antrenor: Eduardo Berizzo.

Genk: Ryan - Castagne, Brabec, Colley, Uronen - Pozuelo, Malinovskiy, Berge - Samatta, Trossard, Boetius. Antrenor: Albert Stuivenberg.

Ajax - Schalke

Ajax: Onana - Veltman, D. Sanchez, Viergever, Sinkgraven - Ziyech, van de Beek, Klaassen - J. Kluivert, B. Traore, A. Younes. Antrenor: Peter Bosz.

Schalke: Fahrmann - Kehrer, Howedes, Nastasic, Kolasinac - M. Meyer, Goretzka, Bentaleb - Schopf, Burgstaller, Caligiuri. Antrenor: Markus Weinzierl.

Lyon - Beşiktaş

Lyon: A. Lopes - Rafael, Mammana, Diakhaby, Morel - Tousart, Tolisso - Ghezzal, Fekir, Valbuena - Lacazette. Antrenor: Bruno Genesio.

Beşiktaş: Fabri - Gonul, Mitrovic, Marcelo, Tosic - Ozyakup, Hutchinson - Babel, Talisca, Adriano - Tosun. Antrenor: Senol Gunes.

Cele mai bune 8 echipe din UEFA Europa League își continuă în această seară drumul către trofeul din a doua competiție intercluburi de pe "Bătrânul Continent", care a ajuns în faza sferturilor de finală. Doi români sunt anunțați titulari în cel mai așteptat meci al zilei.

În această seară sunt programate partidele tur din sferturile de finală ale UEFA Europa League. Cele 4 întâlniri vor începe la ora 22:05 și România va fi reprezentată de Alexandru Chipciu și Nicolae Stanciu. Duelul dintre Anderlecht și Manchester United reprezentă capul de afiș al serii, iar ambii internaționali români sunt anunțati în echipa de start a lui Rene Weiler.

Stanciu, Tielemans şi Hanni sunt considerați de site-ul oficial al lui United cei mai periculoşi jucători din tabăra belgienilor, iar jucătorii lui Mourinho sunt avertizaţi să ţină cont de calităţile internaționalului român.

Ajax va primi vizita lui Schalke, Celta întâlnește la Vigo pe Genk și Beșiktaș merge în Franța, la Lyon. Meciurile retur sunt programte peste o săptămână.

Etichete: europa league , alexandru chipciu , nicolae stanciu , sferturi uel , stanciu chipciu

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Tennis - ATP/WTA World Tour 2017 Mutua Madrid Open 2017 Day Seven La Caja Magica, Madrid, Spain - 12 May 2017
Ilie Năstase a văzut "bijuteria" de 2,7 milioane € a lui Ion Țiriac și a făcut gluma zilei

Ion Țiriac (84 de ani) a prezentat oficial, în cadrul unui eveniment, maşina Mercedes AMG One, care...

ACORD! Zinedine Zidane a bătut palma cu un club uriaș. Mai lipsește doar semnătura
EXCLUSIVE: Zinédine Zidane With His Wife Veronique Shopping At A Home Furnishings Boutique In Milan - 17 Apr 2024
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58
Florin Prunea a văzut imaginile cu Ștefan Târnovanu și a reacționat: ”Să vezi ce-i rup eu urechile”

6.000.000€ pentru FCSB! Gigi Becali, gata să dea lovitura
becali
Anunțul la care nu se aștepta nimeni: Manchester City i-a găsit înlocuitor lui Pep Guardiola!
Bristol City v Manchester City - Carabao Cup - Semi Final - Second Leg - Ashton Gate
Ce a spus Gică Hagi despre Constantin Budescu, după ce "Magicianul" n-a rezistat decât 8 luni la Farul
CFR Cluj v Farul Constanta - SuperLiga, Cluj-Napoca, Romania - 30 Oct 2023
Mesajul lui Jurgen Klopp, la ultimul meci european ca antrenor al lui Liverpool: ”Este o nebunie!”
Atalanta BC v Liverpool FC - UEFA Europa League Jurgen Klopp, head coach of Liverpool FC, gestures towards fans of Atala
Florin Maxim se gândește la Europa League: "Aici se vor schimba lucrurile!"
UEFA Europa League: Feyenoord v AS Roma Rotterdam - The Europa League logo during the 1st leg of the UEFA Europa League
Game, set și meci. Zendaya, fabuloasă în ținute inspirate de tenis și noul ei film, la premiere în jurul lumii
Telefonul lui Gigi Becali i-a stabilit viitorul lui Vlad Chiricheș. Ce implicare a avut Mihai Stoica
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
"Salvaţi-ne, vă rugăm!". Cum a scăpat-o Ion Iliescu pe Steaua de la faliment
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO
Explicațiile lui Jurgen Klopp, după ce Liverpool a fost umilită de Atalanta în Europa League

Lino Golden s-a căsătorit civil cu aleasa lui. Primele imagini cu tinerii îmbrăcați la patru ace, în alb și negru
Adevărul despre plicurile de ceai pe care le folosește toată lumea. Ce au descoperit în ele oamenii de știință
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”