În seara în care Steaua a bătut-o pe Osmanlispor (2-1), iar Astra a câștigat în fața Austriei Viena (tot cu 2-1), Zenit, echipa lui Mircea Lucescu, a trecut cu 2-0 de Maccabi Tel Aviv, iar rușii au victorie pe linie în grupele Europa League, la fel ca Schalke 04.

Manchester United a făcut spectacol cu olandezii de la Feyenoord, scor 4-0. Rooney a înscris doar o dată, dar cu 39 de reușite, internaționalul englez a devenit cel mai bun marcator al lui United în cupele europene.

Fără Ciprian Tătărușanu, doar rezervă, Fiorentina a pierdut cu PAOK, scor 2-3, dar rămâne lider în grupa J. Inter a pierdut însă și în deplasare cu Hapoel Beer-Sheva, scor 2-3, iar milanezii nu mai au nicio șansă să ajungă în primăvara europeană.

Echipele APOEL Nicosia (Cipru), Olympiakos Pireu (Grecia), Anderlecht Bruxelles (Belgia), Saint-Etienne (Franţa), AS Roma (Italia), Genk (Belgia), Athletic Bilbao (Spania), FK Krasnodar (Rusia) şi Sparta Praga (Cehia) s-au calificat în 16-imile de finală din UEFA Europa League.

În etapa precedentă, alte patru formaţii reuşiseră calificarea: Zenit Sankt Petersburg (Rusia), Ajax Amsterdam (Olanda), Şahtior Doneţk (Ucraina), Schalke 04 (Germania).

Ultimele 11 echipe calificate în 16-imi se vor stabili în ultima etapă, care va avea loc pe 8 decembrie.

Celor 24 de formaţii calificate din faza grupelor, în 16-imi li se vor alătura cele opt echipe care se vor clasa pe locurile 3 în grupele UEFA Champions League.

Meciurile din etapa a 5-a a grupelor UEFA Europa League:

Grupa A:

Fenerbahce - FK Zorya 2-0 ('59 Stoch, '67 Kjaer) - VIDEO
Manchester United - Feyenoord 4-0 ('36 Rooney, '69 Mata, '75 Jones - aut., '90+2 Lingard) - VIDEO

Grupa B:

FC Astana - APOEL 2-1 ('59 Anicic '84 Despotovic/ '31 Efrem) - VIDEO
Olympiacos - Young Boys 1-1 ('48 Fortounis / '58 Hoarau) VIDEO

Grupa C:

Qabala - Anderlecht 1-3 ('15 Ricardinho - pen. / '10 Tielemans, '90 Bruno, '90+4 Teodorczyk) VIDEO
St. Etienne - Mainz 0-0

Grupa D:

Zenit - Maccabi Tel Aviv 2-0 ('44 Kokorin, '90+1 Kerzhakov) - VIDEO
Dundalk - AZ Alkmaar 0-1 ('9 Weghorst) VIDEO

Grupa E:

AS Roma - Viktoria Plzen 4-1 ('11, '61, '88 Dzeko, '81 Perotti / '18 M. Zeman) - VIDEO
Austria Viena - Astra 1-2 ('57 Rotpuller / '79 Al. Stan, '88 Budescu - pen.) VIDEO ȘI DETALII AICI

Grupa F:

Genk - Rapid Viena 1-0 ('11 Karelis) VIDEO
Athletic Bilbao - Sassuolo 3-2 ('10 R. Garcia, '58 Aduriz, '79 Lekue / '3 Balenziaga - aut., '83 Ragusa) VIDEO

Grupa G:

Ajax - Panathinaikos 2-0 ('40 Schone, '50 Tete) - VIDEO
Celta - Standard Liege 1-1 ('8 I. Aspas / '81 Laifis) - VIDEO

Grupa H:

Gent - Braga 2-2 ('32 Coulibaly '40 Milicevic / '14 Stojiljkovic, '36 Hassan) - VIDEO
Șahtior - Konyaspor 4-0 ('10 Bardakci - aut., '36 Dentinho, '67 Eduardo, '74 Bernard) - VIDEO

Grupa I:

Schalke - Nice 2-0 ('14 Konoplyanka, '80 Aogo - pen.) - VIDEO
Krasnodar - RB Salzburg 1-1 ('85 Smolov / '37 Dabbur) - VIDEO

Grupa J:

Slovan Liberec - Qarabag 3-0 ('11 Vuch, '57, '63 Komlichenko) - VIDEO
Fiorentina - PAOK 2-3 ('33 Bernardeschi, '50 Babacar / '5 Shakhov, '27 Campos, '90+3 G. Rodrigues) - VIDEO

Grupa K:

Hapoel Beer Sheva - Inter 3-2 ('59 Maranhao, '71 Nwakaeme, '90+3 Sahar / '13 Icardi, '25 Brozovic) - VIDEO
Sparta Praga - Southampton 1-0 ('11 N. Costa) - VIDEO

Grupa L:

FC Zurich - Villarreal 1-1 ('87 R. Rodriguez / '14 B. Soriano) - VIDEO
Steaua - Osmanlispor 2-1 ('68 Momcilovic, '86 Tamaș / '30 Ndiaye) - VIDEO (DETALII AICI)