Atalanta BC v Liverpool FC - UEFA Europa League Jurgen Klopp, head coach of Liverpool FC, gestures towards fans of Atala
Mesajul lui Jurgen Klopp, la ultimul meci european ca antrenor al lui Liverpool: ”Este o nebunie!”
UEFA Europa League: Feyenoord v AS Roma Rotterdam - The Europa League logo during the 1st leg of the UEFA Europa League
Florin Maxim se gândește la Europa League: "Aici se vor schimba lucrurile!"
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

• 90+5 | Final repriza 2
    Final de meci la Varşovia! Sevilla se impune cun 3-2 şi îşi păstrează trofeul cucerit anul trecut. Andaluzii au ajuns la al patrulea succes în UEFA Europa League, nou record al competiţiei.
  • 87 | Faze meciDnipro
    Moment dramatic la Varşovia! Matheus s-a prăbuşit din senin şi a avut nevoie de intervenţia medicilor. Jucătorul a părăsit terenul pe targă. Cu câteva momente înainte, mijlocaşul lui Dnipro s-a ciocnit violent cu Tremoulinas, la un duel aerian.
  • 87 | Schimbări
    Schimbare la Sevilla. Iese banega şi intră Iborra.
  • 85 | Schimbări
    O nouă modificare la Dnipro. Shakhov l-a înlocuit pe Kankava.
  • 83 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru Leo Matos, după un fault la Aleix Vidal.
  • 82 | Schimbări
    Schimbare la Sevilla. Gameiro l-a înlocuit pe Bacca.
  • 79 | OcaziiDnipro
    Ocazie Sevilla! Bacca a fost la un pas să reuşească hat-trick-ul, dar lovitura sa de cap a fost respinsă miraculos de Boyko.
  • 78 | Schimbări
    Schimbare la Dnipro. A ieşit Kalinic şi a intrat Seleznyov.
  • 75 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru Rotan, după un fault asupra lui Vitolo.
  • 74 | Cartonaşe Galbene
    Bacca a fost avertizat, pentru modul în care a sărbătorit golul marcat.
  • 73 | Goluri
    GOOOOOOOOOOL, 3-2 Sevilla! Bacca reuşeşte dubla, după o pasă splendidă a lui Vitolo şi după ce a păcălit la limită pasul la offside al apărării lui Dnipro.
  • 70 | Cartonaşe Galbene
    Abia intrat pe teren, Bezus a fost avertizat, după un fault comis asupra lui Mbia.
  • 69 | Faze meciDnipro
    O nouă fază controversată în careul lui Dnipro, după cea din minutul 5. Spaniolii au cerut din nou penalty, la un duel Matheus-Vitolo, dar arbitrul a lăsat şi de această dată jocul să continue.
  • 68 | Schimbări
    Schimbare la Dnipro. Bezus a intrat în locul lui Fedorchuk.
  • 67 | OcaziiDnipro
    Ocazie Sevilla! Fază confuză în careul lui Dnipro, după un corner executat de Banega. Ucrainenii au reuşit, în cele din urmă, să respingă.
  • 62 | Cartonaşe Galbene
    Carrico l-a faultat pe Kalinic şi a primit cartonaşul galben.
  • 58 | Schimbări
    Schimbare la Sevilla. Coke a intrat în locul lui Reyes.
  • 50 | Faze meciDnipro
    #Bacca este al doilea columbian care înscrie într-o finală de cupă europeană, după Radamel Falcao (6 goluri în 3 meciuri).
  • 46 | Faze meci
    #În prima repriză de la Varşovia s-au marcat mai multe goluri decât în precedentele două finale de Europa League la un loc.
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză la Varşovia! Dnipro şi Sevilla sunt la egalitate, scor 2-2, după o primă repriză superbă.
  • 45+2 | Cartonaşe Galbene
    Galben şi pentru Kalinic, pentru o intervenţie dură asupra lui Krychowiak.
  • 45+1 | Cartonaşe Galbene
    Krychowiak este avertizat, după un fault asupra lui Rotan.
  • 44 | Goluri

GOOOOOOOOOOL Dnipro, 2-2! Rotan egalează pentru ucraineni, cu o execuţie superbă din lovitură liberă.

• 42 | OcaziiDnipro
    Ocazie Sevilla! Contraatac superb al spaniolilor, finalizat de Aleix Vidal cu un şut violent de la distanţă. Mingea a trecut însă peste poartă.
  • 40 | Faze meci

#În tribunele arenei din Varşovia se află şi Ionuţ LUpescu, care urmăreşte finala alături de fostul antrenor al lui Manchester United, Sir Alex Ferguson.

• 37 | OcaziiDnipro
    Ocazie Dnipro! Konoplayanka a tras superb din afara careului, dar Rico a răspuns pe măsură şi a respins în corner.
  • 31 | Goluri
    GOOOOOOOOOOL, 2-1 Sevilla! Bacca îi aduce în avantaj pe andaluzi. Columbianul, lansat superb de Reyes, a înscris în poarta goală, după ce l-a driblat şi pe Boyko.
  • 28 | Goluri

GOOOOOOOOOL Sevilla, 1-1! Polonezul Krychowiak reuşeşte să egaleze pentru Sevilla, chiar la Varşovia. Mijlocaşul andaluzilor a înscris cu o execuţie din cădere, după un corner.

• 27 | OcaziiDnipro
    Ocazie Sevilla! Reyes este aproape de egalare, dar Kankava a intervenit providenţial şi a respins în corner.
  • 25 | Faze meciDnipro
    #Kalinic este al treilea jucător croat care marchează într-o finală de cupă europeană, după Boban (Supercupa Europei 2005) şi Mandzukic (UEFA Champions League 2013).
  • 24 | OcaziiDnipro
    Ocazie Sevilla! Krychowiak a trimis cu capul, după o lovitură de colţ, dar Boyko a reuşit să respingă.
  • 20 | Faze meciDnipro
    #Golul marcat de Kalinic este cel mai rapid înscris într-o finală europeană de la cel reuşit de Falcao în ultimul act al Europa League din 2012, la Bucureşti.
  • 20 | OcaziiDnipro
    Ocazie Sevilla! Reyes a tras foarte bine de la marginea careului, puţin pe lângă poarta lui Boyko.
  • 17 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru Kankava, după un fault asupra lui Reyes.
  • 7 | Goluri

GOOOOOOOOOL, 1-0 Dnipro! Ucrainenii deschid scorul la prima fază importantă pe care au avut-o. Kalinic a marcat cu capul din 7-8 metri, după o centrare excelentă a lui Matheus.

• 5 | Faze meciDnipro
    Fază controversată în careul lui Dnipro. Spaniolii au solicitat penalty, la o intervenţie asupra lui Reyes, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.
  • 2 | OcaziiDnipro
    Ocazie Sevilla! Bacca are prima oportunitate a meciului, dar şutul columbianului a trecut foarte departe de poartă.
Unai EmerySevilla

VIDEO Dnipro - Sevilla 2-3. Andaluzii au câştigat trofeul UEL pentru a patra oară

Sevilla şi-a confirmat statutul de favorită în finala Europa League, câştigată cu 3-2 în faţa lui Dnipro. Carlos Bacca a fost eroul serii, cu o pasă decisivă şi două goluri.

Echipa lui Unai Emery a câştigat pentru a patra oară în istorie cea de-a doua competiţie continentală, dupa un parcurs excelent, cu o singură înfrângere în 15 meciuri. Andaluzii şi-au apărat coroana la Varşovia, după cea mai spectaculoasa finală din ultimii ani.

În minutul 7, Dnipro, la care românul Alexandru Vlad a fost rezervă, a deschis scorul, Kalinic reluând imparabil cu capul din 8 metri. Sevilla a replicat prin Reyes, care a tras puţin pe lângă poarta lui Boyko, portarul ucrainenilor având o paradă salvatoare la execuţia lui Krychowiak, peste câteva minute.

Inevitabil, a venit ş egalarea, în minutul 28, când Krychowiak a marcat cu o execuţie din cădere şi a devenit primul polonez care punctează într-o finală de Europa League.

Peste doar trei minute, Bacca a primit o pasă excelentă de Reyes şi a dus-o pe Sevilla în avantaj, trimiţând mingea în poarta goală, după ce l-a driblat şi pe Boyko. Dnipro a replicat printr-un şut frumos al lui Konoplayanka, iar cu un minut înainte de pauză, Rotan a egalat cu o execuţie superbă din lovitură liberă.

Repriza a doua nu a fost la fel de intensă. Golul decisiv a venit în minutul 73, când acelaşi Bacca a marcat pentru a doua oară, după o altă pasă frumoasă, a lui Vitolo de această dată.

Peste câteva minute, columbianul a fost aproape de hat-trick, dar Boyko a intervenit miraculos şi a respins în corner. Dnipro nu a mai avut forţa să revină, iar elevii lui Unai Emery au cucerit pentru a doua oară la rând trofeul Europa League.

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...