profimedia-0849782741
Știm sferturile de finală UEFA Europa League! Cu cine au picat Liverpool, AC Milan și Bayer Leverkusen
Bayer 04 Leverkusen vs Qarabag FK - UEFA Europa League
Qarabag i-a avut de 3 ori ”în mână” pe regii din Bundesliga! Câte goluri a marcat Leverkusen în prelungiri
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Total neașteptat! Ce se întâmplă cu jucătorul FCSB-ului care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"

• 90+3 | Final repriza 2
    Fluier final. Legia Varșovia - FC Botoșani 1-0.
  • 90+3 | Schimbări
    Ultima schimbare la Legia: iese Duda și intră Maslowski
  • 90+2 | OcaziiLegia Varşovia
    Ocazie dublă pentru gazde! Portarul Iliev a respins două șuturi periculoase, prima dată la colțul scurt, din careu, iar a doua oară un nou șut trimis de Duda, din afara suprafeței de pedeapsă.
  • 90 | OcaziiLegia Varşovia
    Ocazie pentru Legia! Zyro a pătruns în careu de pe dreapta și a șutat cu stângul, pe jos, dar portarul Iliev a respins, cu vârfurile degetelor. Arbitrul a indicat aut de poartă, în mod eronat.
  • 84 | Schimbări
    Schimbare la Botoșani: iese Raul Costin și intră Marius Croitoru.
  • 81 | OcaziiLegia Varşovia
    Încă o șansă mare de gol pentru polonezi! Din nou, la finalizare s-au aflat doi jucători ai Legiei, dar nu au reușit să trimită în poartă, din apropiere.
  • 79 | OcaziiLegia Varşovia
    O nouă ocazie pentru Legia! Șut periculos al lui Kucharczyk, din interiorul careului, dar mingea este deviată în corner și botoșănenii scapă dintr-un nou moment greu.
  • 78 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Duda, care și-a scos tricoul în timp ce sărbătorea reușita.
  • 77 | Goluri
    GOOOOL Legia Varșovia! Duda a deschis scorul cu un șut spectaculos și imparabil, după ce a primit mingea nemarcat, la circa 20 de metri de poarta lui Iliev, rămas fără reacție la execuția sa.
  • 75 | OcaziiLegia Varşovia
    Încă o ratare mare pentru polonezi! Prijovic a reluat peste poartă din 6 metri o centrare care îi venise excelent și îl lăsase față în față cu portarul.
  • 73 | OcaziiLegia Varşovia
    Ocazie pentru Legia! Portarul Iliev a boxat insuficient de bine o centrare din corner. Mingea a ajuns la Rzezniczak, care a tras din prima pe jos, dar goalkeeper-ul a respins cu genunchiul.
  • 69 | Schimbări
    Schimbare și la Botoșani: iese Brata și intră Ivanovici
  • 68 | Schimbări
    Încă o modificare la gazde: iese Nikolic și intră Prijovic.
    Schimbare la Legia: iese Guilherme și intră Zyro.
  • 65 | OcaziiLegia Varşovia
    Ocazie pentru FC Botoșani! Raul Costin a șutat direct pe poartă dintr-o lovitură liberă de la circa 25 de metri, dar portarul Kuciak a fost atent și a respins mingea în lateral, departe de jucătorii botoșăneni care așteptau o respingere fericită.
  • 64 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Guilherme.
  • 62 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Cucu, după un fault tare comis în jumătatea adversă de teren.
  • 61 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Vașvari, după un fault comis în propria jumătate de teren.
  • 60 | Faze meciLegia Varşovia
    Momente bune pentru botoșăneni, care au dus mingea până în careul Legiei, fără a reuși să trimită pe poartă.
  • 58 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Rzezniczak, care l-a blocat pe Batin într-o poziție periculoasă.
  • 54 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Broz, după o intrare întârziată asupra lui Batin, în tușă.
  • 51 | Faze meciLegia Varşovia
    Pericolul persistă în preajma porții botoșănene. Duda s-a descurcat extraordinar în dreapta, a culcat la pământ un apărător advers și a pasat pe jos, în mijlocul careului, dar doi atacanți ai polonezilor, aflați unul lângă altul, s-au încurcat reciproc și nu au reușit să trimită la poartă.
  • 49 | OcaziiLegia Varşovia
    Ocazie pentru Legia! Duda a centrat de pe stânga, chiar de pe linia de fund, pentru lovitura de cap a lui Nikolic, care a reluat de lângă Cordoș. Portarul Iliev a fost atent și a reținut cu siguranță.
    Începutul reprizei secunde.
  • 45 | Final repriza 1
    Pauză la Varșovia, acolo unde Legia și FC Botoșani se află la egalitate, scor 0-0.
  • 41 | OcaziiLegia Varşovia
    Ocazie pentru Botoșani! Brata șutează puternic din colțul stâng al careului polonez, dar mingea trece la numai câțiva centimetri de bara stângă a porții poloneze.
  • 40 | Faze meciLegia Varşovia
    Contraatac periculos al botoșănenilor, dar centrarea decisivă este respinsă în corner de un apărător al gazdelor, cu o alunecare bună.
  • 36 | Faze meciLegia Varşovia
    Dimitrov șutează din afara careului, către colțul scurt, dar mingea trece alături de poarta lui Kuciak.
  • 30 | Faze meciLegia Varşovia
    9 offside-uri în prima jumătate de oră pentru Legia, în fața unei apărări botoșănene care face bine pasul în față.
  • 22 | OcaziiLegia Varşovia
    Ratare imensă pentru Legia! Nikolic a primit în spatele apărătorilor botoșăneni, dar portarul Iliev i-a blocat șutul, în situație de unul la unul. A respins în față, până la Kucharczyk, care a trimis cu capul, din plonjon, peste poarta care rămăsese aproape goală. Kucharczyk a fost semnalizat în poziție de offside.
  • 21 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Andrei Cordoș.
  • 16 | Faze meciLegia Varşovia
    Vașvari a executat interesant o lovitură de colț de pe dreapta, trimițând pe jos, în interiorul careului, la circa 14 metri de poartă. Dan Roman a fost la capătul centrării, dar șutul său din prima s-a dus cu mult peste.
  • 15 | Faze meciLegia Varşovia
    Brata ia o acțiune pe cont propriu în dreapta, pătrunde în centru și șutează cu stângul, din zonă centrală, de la circa 25 de metri, dar portarul Kuciak este atent și prinde cu siguranță. A fost primul șut pe poarta Legiei în această seară.
  • 13 | Faze meciLegia Varşovia
    Botoșani încearcă să împingă jocul în jumătatea adversă de teren, după câteva minute în care polonezii au presat mai mult în preajma careului românilor.
  • 6 | Faze meciLegia Varşovia
    Kucharczyk primește o minge la 20 de metri, cu spatele la poartă. Preia pe piept și șutează din întoarcere, dar cu mult peste țintă.
  • 5 | Faze meci
    Joc echilibrat în aceste prime 5 minute, fără faze de poartă și cu o echipă a Botoșaniului care încearcă să își facă jocul pe terenul Legiei. Deocamdată, românii nu pot împinge jocul către poarta gazdelor, care se apără bine, pasează bine și pot profita de experiența superioară.
    Fluier de start al meciului dintre Legia Varșovia și FC Botoșani, din manșa întâi a turului 2 preliminar din Europa League.
Leo GrozavuFC Botoşani

VIDEO Legia - Botoşani 1-0. Portarul Iliev și ratările polonezilor îi păstrează pe români în cărțile calificării

FC Botoșani a pierdut cu 0-1 manșa întâi a duelului cu Legia Varșovia, din turul 2 preliminar din Europa League, iar calificarea în faza următoare se va decide peste o săptămână, în România.

Unicul gol al partidei de joi a fost marcat de Ondrej Duda, în minutul 77, cu o execuție superbă, din afara careului.

Botoşănenii au rezistat 77 de minute la Varşovia şi au avut chiar şi prima ocazie la şutul lui Brata (14). La o eroare a asistentului, Nikolic şi Kucharczyk, aflaţi în offside, au rămaşi singuri cu Iliev, care a intervenit la primul şut, apoi, Kuharcic a trimis incredibil peste poarta goală (22). Pe final de primă repriză, moldovenii au pus din nou probleme, însă Dimitrov (36) şi Brata (41) au trimis, pe rând, pe lângă poartă.

După o primă repriză în care a arătat foarte bine, echipa lui Leo Grozavu a făcut pasul înapoi în partea a doua, iar polonezii s-au întrecut în ratări: Iliev a intervenit de două ori, la lovitura de cap a lui Nikolic (49) şi la şutul Rzezniczak (73).

Asediul polonezilor s-a intensificat şi mai mult pe final, iar ratarea imensă a debutantului Prijovic (75) parcă a anunţat golul, venit două minute mai târziu: nemarcat, la marginea careului, slovacul de 20 de ani al Legiei, Ondrej Duda, a prins o execuţie de excepţie prin care a deschis scorul (77). Diferenţa putea fi şi mai mare: Kucharczyk a trecut pe lângă 2-0, apoi Iliev a mai intervenit de două ori în faţa lui Zyro (90, 92).

Returul de la Botoşani se va disputa joia viitoare.

Sursa foto: sport.wp.pl

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...