2 - 2
Steaua logo Steaua
06.11.2014, 22:00, Digi Sport 1
90+4 |
Meciul s-a terminat. Rio Ave - Steaua 2-2. Diego Lopes a marcat o dublă pentru gazde, în timp ce Keșeru și Filip au semnat golurile campioanei României!
90+3 |
Filip egalează pentru Steaua la ultima fază a partidei din Portugalia, după o acțiune prelungită de atac a roș-albaștrilor!
90 |
Prince primește al doilea cartonaș galben pentru proteste și este eliminat în prelungirile partidei!
85 |
Wakaso încearcă să îl învingă pe Arlauskis cu o execuție de la 40 de metri, dar mingea se duce peste poarta Stelei!
81 |
Wakaso trage de la distanță, dar Arlauskis prinde fără problene!
80 |
Marcatorul celor două goluri ale lui Rio Ave, Diego Lopes, este înlocuit de Vilas Boas!
77 |
Diego Lopes face dubla din penalty și Rio Ave o conduce pe Steaua cu 2-1!
76 |
Paul Papp îl fauștează în careu pe Tarantini și arbitrul arată punctul cu var
76 |
Paul Papp este avertizat după faultul la Tarantini
74 |
Schimbare defensivă făcută de Constantin Gâlcă. Bourceanu îi ia locul lui Adi Popa
72 |
Szukala primește și el cartonașul galben și devine al treilea stelist avertizat!
66 |
Goncalves este înlocuit de Koka în minutul 66!
65 |
Prepeliță este avertizat și el de centralul Borski
65 |
Tănase centrează de pe partea stângă și Ederson prinde în doi timpi!
62 |
Keșeru primește un cartonaș galben, după ce a încercat să împingă mingea în poartă cu mâna!
60 |
Keșeru marchează al patrulea gol din acest sezon de Europa League, după o execuție superbă și Steaua o egalează pe Rio Ave, 1-1!
59 |
Del Valle este înlocuit de Bressan, cel mai experimentat jucător al lui Rio Ave în meciurile europene
47 |
Fundașul lui Rio Ave, Prince, primește al doilea cartonaș galben al partidei de la arbitrul Borski, după un fault făcut asupra lui Chipciu
46 |
A început repriza a doua! Steaua are primul atac al celui de-al doilea mitan
45 |
Final de primă repriză. La pauză, Rio Ave o conduce pe Steaua cu 1-0, după golul marcat de Diego Lopes în minutul 35!
41 |
Wakaso primește primul cartonaș galben al partidei și va rata următorul meci din grupă, de la Kiev!
38 |
Keșeru reia slab cu capul și îi strică o minge lui Papp, care venise lansat în careul gazdelor!
35 |
Diego Lopes deschide scorul după o lovitură de cap plasată la colțul lung al porții lui Arlauskis. A fost a doua reușită a portughezilor pe teren propriu în Europa, în acest sezon!
28 |
Șutul lui Prepeliță, de la marginea careului, este blocat de apărarea gazdelor!
20 |
Sânmărtean execută o lovitură liberă de la 20 de metri, dar mingea nu prinde cadrul porții gazdelor!
16 |
Cristi Tănase are prima ocazie notabilă a partidei, dar șutul mijlocașului stelist trece puțin pe lângă poarta lui Ederson!
15 |
Steaua presează la finalul primului sfert de oră. Campioana României a avut trei cornere consecutive, fără rezultat pe tabelă!
7 |
Chipciu își încearcă norocul cu un șut de la marginea careului, dar mingea trece mult peste poarta lui Ederson!
3 |
Steaua nu a câștigat niciodată un meci jucat în deplasare cu o echipă din Portugalia!
1 |
A început meciul! Rio Ave a avut lovitura de start a partidei!
0 |
0 |
Cu 40 de minute înaintea debutului partidei de pe Estadio do Rio Ave, în tribune se află 400 de fani, majoritatea lor fiind suporteri ai Stelei!

Video rezumat: Rio Ave - Steaua

VIDEO Rio Ave - Steaua 2-2! Filip a egalat la ultima fază a meciului! Campioana rămâne în cursa calificării!

Steaua a obținut un punct în deplasarea de pe terenul lui Rio Ave la ultima acțiune a partidei. Filip a fost eroul campioanei României, după ce l-a învins pe Ederson în cel de-al patrulea minut de prelungiri. Rio Ave - Steaua s-a terminat 2-2 și echipa lui Gâlcă e pe locul doi în Grupa J, cu șapte puncte după primele patru runde.

Cristi Tănase (16) și Lucian Sânmărtean (20) au semnat singurele ocazii ale trupei din Ghencea din prima repriză. De partea cealaltă, Diego Lopes a deschis scorul la primul șut al portughezilor pe spațiul porții lui Arlauskis (35).

Actul secund a fost mult mai dinamic. Keșeru a adus egalarea pentru oaspeți în minutul 60, după o execuție spectaculoasă. Bucureștenii nu s-au bucurat decât 17 minute. Tarantini a căzut ușor după un duel cu Papp și centralul Borski a acordat penalty pentru lusitani. Diego Lopes a făcut "dubla" și Rio Ave reintra în lupta pentru calificare.

Totul s-a decis la ultima acțiune a partidei. Prince l-a faultat pe Keșeru la marginea careului. Fundașul a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat de centralul polonez. Filip a înscris golul de 2-2 în minutul 90+4 și Steaua a plecat neînvinsă din Portugalia.

Steaua e pe loc de calificare în Grupa J, la două lungimi de liderul Dinamo Kiev. Ucrainenii au trecut de Aalborg, cu 2-0 și au nouă puncte, după primele patru runde. Rio Ave nu mai are nicio șansă de calificare în primăvara europeană.