3 - 1
FK Zira logo FK Zira
13 iulie 2017, 20:30
90+3 |
FINAL DE MECI! Astra Giurgiu s-a impus meritat cu 3-1 în faţa azerilor de la Zira, în prima manşă din turul 2 preliminar al Europa League. Anthony Le Tallec a debutat cu gol în echipa lui Edi Iordănescu, pentru care au mai înscris Ioniţă şi Dandea. Sadygov a punctat pentru oaspeţi.
78 |
A treia schimbare şi la Astra. Balaure a intrat în locul lui Nicoară.
77 |
Ultima schimbare la oaspeţi. Sadygov a fost înlocuit de Ibekoyi.
74 |
GOOOOOL, 3-1 Astra! Giurgiuvenii se desprind, datorită golului marcat la debut de Le Tallec. Francezul a înscris din apropiere, după o pasă foarte bună trimisă cu capul de Erico, în urma unui corner.
65 |
A doua schimbare la oaspeţi. Aliyev i-a lăsat locul lui Gadze.
63 |
Schimbare la Astra. Vâlceanu a intrat în locul lui Dandea.
63 |
Cartonaş galben primit de Boum, după un duel cu Marquinhos.
62 |
Ocazie Zira! Şansă mare de egalare pentru oaspeţi. După o pasă primită de la Gabi Matei, Manga a tras cu stângul la colţul lung, dar Iliev a reuşit să respingă.
56 |
Schimbare la oaspeţi. Shemonayev i-a lăsat locul lui Khalilzade.
55 |
GOOOOOL, 2-1 Astra! Din lovitura liberă acordată după faultul asupra lui Ioniţă, Dandea i-a readus în avantaj pe giurgiuveni, cu o lovitură de cap bine plasată.
53 |
Cartonaş galben pentru Shemonayev, după un fault asupra lui Ioniţă.
52 |
Ocazie Astra! Intrat pe teren la pauză, Le Tallec a fost aproape de a-i readuce în avantaj pe giurgiuveni, dar Nazirov a avut un nou reflex incredibil şi a respins.
46 |
Schimbare la gazde. Le Tallec a intrat în locul lui Chipirliu.
46 |
45 |
PAUZĂ la Giurgiu! Astra şi Zira sunt la egalitate, scor 1-1, după o primă repriză controlată autoritar de fosta campioană a României.
45 |
Ocazie Zira! Oaspeţii au avut şansa de a trece în avantaj, dar Iliev a respins în corner şutul din unghi al lui Manga.
38 |
Ocazie Astra! Ratare incredibilă a gazdelor. Chipirliu a trimis peste poartă din doar 2 metri, după o pasă ideală primită de la Dandea. O nouă lansă irosită uşor de elevii lui Edi Iordănescu.
36 |
Cartonaş galben pentru Alex Ioniţă, care nu a împiedicat executarea unei lovituri libere.
33 |
GOOOL Zira, 1-1! Surprinzător şi nedrept după aspectul jocului, azerii au egalat imediat, prin Sadygov. Venit fără marcaj, jucătorul oaspeţilor a tras din prima, de la marginea careului, fără şanse pentru Iliev.
31 |
GOOOOOL, 1-0 Astra! Superioritatea de până acum a gazdelor se materializează şi pe tabelă. Alex Ioniţă a profitat de respingerea greşită a lui Nazirov la centrarea lui Nicoară şi a marcat în poarta goală. Totuşi, în faza iniţială, Chipirliu se afla într-o poziţie de offside care nu a fost semnalizată.
27 |
Ocazie Astra! O altă acţiune frumoasă a elevilor lui Iordănescu jr. Belu a ajuns la finalizare şi a tras puternic din unghi, dar mingea a lovit bara.
23 |
Ocazie Astra! Fosta campioană a României trece din nou pe lângă gol. Încă o dată Nazirov are un reflex excelent în faţa lui Erico. Fundaşul giurgiuvenilor a trimis de această dată cu capul.
22 |
Ocazie Astra! O nouă oportunitate pentru giurgiuveni. Erico a tras superb de la mare distanţă, dar portarul oaspeţilor a avut un reflex pe măsură şi a respins în corner.
13 |
Ocazie Astra! Giurgiuvenii au ratat o şansă uriaşă de a deschide scorul, prin Chipirliu. Atacantul echipei lui Edi Iordănescu a trimis pe lângă dintr-o poziţie ideală, după o acţiune frumoasă a lui Alexandru Ioniţă.
1 |
A început meciul. Lovitura de start a aparţinut giurgiuvenilor.

Video rezumat: Astra - FK Zira

Astra - Zira 3-1. Debut cu dreptul pentru Edi Iordănescu şi Le Tallec. Şanse bune de calificare pentru giurgiuveni

Debut cu dreptul pentru Edi Iordănescu şi Anthony Le Tallec la Astra Giurgiu. Francezul a marcat un gol, iar fosta campioană a României a câştigat cu 3-1 meciul de pe teren propriu cu Zira, prima manşă a turului 2 preliminar din Europa League. La oaspeţi, românul Gabi Matei a fost integralist.

Cu o echipă schimbată masiv faţă de sezonul trecut şi cu un nou antrenor pe bancă, giurgiuvenii au început tare. Chipirliu a ratat incredibil după pasa lui Ioniţă, iar Erico a trecut pe lângă gol în două rânduri într-un singur minut.

Belu a continuat seria ratărilor şi a nimerit bara în minutul 27. În cele din urmă, stra a reuşit să deschidă scorul prin Ioniţă, patru minute mai târziu, după o eroare a portarului Nazirov.

O neatenţie în apărare a costat-o pe Astra, iar Sadygov a egalat după doar două minute. Chipirliu a ratat apoi o ocazie uriaşă înainte de pauză, atunci când a fost înlocuit cu Le Tallec.

Francezul şi-a trecut şi el în cont o ratare, înainte ca Dandea să-i readucă în avantaj pe giurgiuveni cu o lovitură de cap, după o lovitură liberă executată de Ioniţă, în minutul 55.

S-a terminat 3-1, pentru că Le Tallec a înscris în minutul 74, la cornerul executat de Ioniţă şi prelungit de Erico.

Returul din Azerbaidjan se va juca joia viitoare.