profimedia-0849782741
Știm sferturile de finală UEFA Europa League! Cu cine au picat Liverpool, AC Milan și Bayer Leverkusen
Bayer 04 Leverkusen vs Qarabag FK - UEFA Europa League
Qarabag i-a avut de 3 ori ”în mână” pe regii din Bundesliga! Câte goluri a marcat Leverkusen în prelungiri
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

• 90+3 | Final repriza 2
    FINAL DE MECI! Astra Giurgiu s-a impus meritat cu 3-1 în faţa azerilor de la Zira, în prima manşă din turul 2 preliminar al Europa League. Anthony Le Tallec a debutat cu gol în echipa lui Edi Iordănescu, pentru care au mai înscris Ioniţă şi Dandea. Sadygov a punctat pentru oaspeţi.
  • 78 | Schimbări
    A treia schimbare şi la Astra. Balaure a intrat în locul lui Nicoară.
  • 77 | Schimbări
    Ultima schimbare la oaspeţi. Sadygov a fost înlocuit de Ibekoyi.
  • 74 | Goluri
    GOOOOOL, 3-1 Astra! Giurgiuvenii se desprind, datorită golului marcat la debut de Le Tallec. Francezul a înscris din apropiere, după o pasă foarte bună trimisă cu capul de Erico, în urma unui corner.
  • 65 | Schimbări
    A doua schimbare la oaspeţi. Aliyev i-a lăsat locul lui Gadze.
  • 63 | Schimbări
    Schimbare la Astra. Vâlceanu a intrat în locul lui Dandea.
  • 63 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de Boum, după un duel cu Marquinhos.
  • 62 | OcaziiAstra
    Ocazie Zira! Şansă mare de egalare pentru oaspeţi. După o pasă primită de la Gabi Matei, Manga a tras cu stângul la colţul lung, dar Iliev a reuşit să respingă.
  • 56 | Schimbări
    Schimbare la oaspeţi. Shemonayev i-a lăsat locul lui Khalilzade.
  • 55 | Goluri
    GOOOOOL, 2-1 Astra! Din lovitura liberă acordată după faultul asupra lui Ioniţă, Dandea i-a readus în avantaj pe giurgiuveni, cu o lovitură de cap bine plasată.
  • 53 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Shemonayev, după un fault asupra lui Ioniţă.
  • 52 | OcaziiAstra
    Ocazie Astra! Intrat pe teren la pauză, Le Tallec a fost aproape de a-i readuce în avantaj pe giurgiuveni, dar Nazirov a avut un nou reflex incredibil şi a respins.
  • 46 | Schimbări
    Schimbare la gazde. Le Tallec a intrat în locul lui Chipirliu.
  • 45 | Final repriza 1
    PAUZĂ la Giurgiu! Astra şi Zira sunt la egalitate, scor 1-1, după o primă repriză controlată autoritar de fosta campioană a României.
  • 45 | OcaziiAstra
    Ocazie Zira! Oaspeţii au avut şansa de a trece în avantaj, dar Iliev a respins în corner şutul din unghi al lui Manga.
  • 38 | OcaziiAstra
    Ocazie Astra! Ratare incredibilă a gazdelor. Chipirliu a trimis peste poartă din doar 2 metri, după o pasă ideală primită de la Dandea. O nouă lansă irosită uşor de elevii lui Edi Iordănescu.
  • 36 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Alex Ioniţă, care nu a împiedicat executarea unei lovituri libere.
  • 33 | Goluri
    GOOOL Zira, 1-1! Surprinzător şi nedrept după aspectul jocului, azerii au egalat imediat, prin Sadygov. Venit fără marcaj, jucătorul oaspeţilor a tras din prima, de la marginea careului, fără şanse pentru Iliev.
  • 31 | Goluri
    GOOOOOL, 1-0 Astra! Superioritatea de până acum a gazdelor se materializează şi pe tabelă. Alex Ioniţă a profitat de respingerea greşită a lui Nazirov la centrarea lui Nicoară şi a marcat în poarta goală. Totuşi, în faza iniţială, Chipirliu se afla într-o poziţie de offside care nu a fost semnalizată.
  • 27 | OcaziiAstra
    Ocazie Astra! O altă acţiune frumoasă a elevilor lui Iordănescu jr. Belu a ajuns la finalizare şi a tras puternic din unghi, dar mingea a lovit bara.
  • 23 | OcaziiAstra
    Ocazie Astra! Fosta campioană a României trece din nou pe lângă gol. Încă o dată Nazirov are un reflex excelent în faţa lui Erico. Fundaşul giurgiuvenilor a trimis de această dată cu capul.
  • 22 | OcaziiAstra
    Ocazie Astra! O nouă oportunitate pentru giurgiuveni. Erico a tras superb de la mare distanţă, dar portarul oaspeţilor a avut un reflex pe măsură şi a respins în corner.
  • 13 | OcaziiAstra
    Ocazie Astra! Giurgiuvenii au ratat o şansă uriaşă de a deschide scorul, prin Chipirliu. Atacantul echipei lui Edi Iordănescu a trimis pe lângă dintr-o poziţie ideală, după o acţiune frumoasă a lui Alexandru Ioniţă.
    A început meciul. Lovitura de start a aparţinut giurgiuvenilor.
Aykhan AbbasovFK Zira

Astra - Zira 3-1. Debut cu dreptul pentru Edi Iordănescu şi Le Tallec. Şanse bune de calificare pentru giurgiuveni

Debut cu dreptul pentru Edi Iordănescu şi Anthony Le Tallec la Astra Giurgiu. Francezul a marcat un gol, iar fosta campioană a României a câştigat cu 3-1 meciul de pe teren propriu cu Zira, prima manşă a turului 2 preliminar din Europa League. La oaspeţi, românul Gabi Matei a fost integralist.

Cu o echipă schimbată masiv faţă de sezonul trecut şi cu un nou antrenor pe bancă, giurgiuvenii au început tare. Chipirliu a ratat incredibil după pasa lui Ioniţă, iar Erico a trecut pe lângă gol în două rânduri într-un singur minut.

Belu a continuat seria ratărilor şi a nimerit bara în minutul 27. În cele din urmă, stra a reuşit să deschidă scorul prin Ioniţă, patru minute mai târziu, după o eroare a portarului Nazirov.

O neatenţie în apărare a costat-o pe Astra, iar Sadygov a egalat după doar două minute. Chipirliu a ratat apoi o ocazie uriaşă înainte de pauză, atunci când a fost înlocuit cu Le Tallec.

Francezul şi-a trecut şi el în cont o ratare, înainte ca Dandea să-i readucă în avantaj pe giurgiuveni cu o lovitură de cap, după o lovitură liberă executată de Ioniţă, în minutul 55.

S-a terminat 3-1, pentru că Le Tallec a înscris în minutul 74, la cornerul executat de Ioniţă şi prelungit de Erico.

Returul din Azerbaidjan se va juca joia viitoare.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...