CRISTIANO BERGODI NERVOS (14)
Video Cristiano Bergodi a fost ”taxat”, după ieșirea nervoasă de la finalul meciului cu Sepsi: ”Inadmisibil”

• 90+6 | Final repriza 2
    Final de meci la Giurgiu! Astra s-a calificat în play-off-ul Europa League, după ce a trecut de West Ham United cu scorul general de 4-3 (2-2, 2-1).
  • 90+2 | Schimbări
    O nouă schimbare la West Ham. Pike a intrat în locul lui Page.
  • 90+1 | OcaziiAstra Giurgiu
    Ocazie Astra! Contraatac al gazdelor, cu De Amorim şi Alibec. Brazilianul a fost blocat de Poyet, Randolph a respins, iar pe urmărire, fostul interist a trimis în bară, din unghi.
  • 89 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru Lovin, după un duel cu Page.
  • 88 | Faze meciAstra Giurgiu
    Maiga a încercat o execuţie spectaculoasă din interiorul careului, dar nu a prins spaţiul porţii lui Lung.
  • 85 | Schimbări
    Ultima modificare la Astra. Autorul celor două goluri, Budescu, a fost înlocuit de Lovin.
  • 83 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru Alibec. Atacantul gazdelor a protestat la o decizie a arbitrului.
  • 82 | OcaziiAstra Giurgiu
    Ocazie Astra! Fază frumoasă creată de Alibec, care a pivotat la marginea careului şi a şutat foarte bine, dar Randolph a respins spectaculos.
  • 80 | Schimbări
    Schimbare la West Ham. Brown i-a luat locul lui Lee. Şi în cazul noului intrat la londonezi este vorba despre un debut.
  • 79 | Faze meciAstra Giurgiu
    Lanzini a tras de la distanţă, pe poartă, dar Lung a fost atent şi a prins fără probleme.
  • 78 | Faze meciAstra Giurgiu
    Budescu a încercat să execute un corner direct pe poartă, dar mingea s-a dus puţin peste.
  • 77 | OcaziiAstra Giurgiu
    Ocazie Astra! Boldrin a avut o execuţie asemănătoare celei din care Budescu a lovit bara în prima repriză, din mişcare însă, dar Randolph a respins în corner.
  • 73 | Faze meciAstra Giurgiu
    Lee a trimis cuc apul pe lângă poartă, după o lovitură de colţ.
  • 67 | Schimbări
    A doua schimbare la gazde, Teixeira a fost înlocuit de Alibec.
  • 50 | OcaziiAstra Giurgiu
    Ocazie Astra! Boldrin a fost aproape de al treilea gol al gazdelor, după o lovitură liberă executată de Budescu de pe partea stângă. Mijlocaşul brazilian a trimis mult peste poartă din câiva metri.
  • 49 | Cartonaşe Galbene
    Henry primeşte la rândul său galben, după un fault asupra lui Junior Morais.
    Pauză la Giurgiu! Astra conduce cu 2-1, graţie dublei lui Budescu, ale cărui goluri au întors rezultatul în favoarea echipei lui Şumudică, după ce Lanzini a deschis scorul în debutul partidei.
  • 45 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru Cullen, după un duel cu Junior Morais.
  • 37 | Cartonaşe Galbene
    Junior Morais a fost avertizat, după un fault asupra lui Cullen.
  • 35 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL, 2-1 Astra! Budescu reuşeşte dubla în doar trei minute. Căpitanul gazdelor a înscris cu o execuţie simplă din mijlocul careului, după o acţiune superbă a lui De Amorim în banda stângă.
  • 32 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Astra, 1-1! Budescu a egalat pentru gazde, cu un şut frumos de la distanţă. Mingea a trecut printre picioarele debutantului Henry şi l-a surprins pe Randolph, al cărui plonjon a fost inutil.
  • 30 | Faze meciAstra Giurgiu
    Astra îşi construieşte majoritatea atacurilor pe partea dreaptă, dar fără pericol pentru poarta lui Randolph.
  • 18 | Schimbări
    Schimbare la Astra. Geraldo Alves l-a înlocuit pe Oros.
  • 15 | OcaziiAstra Giurgiu
    Ocazie Astra! Budescu a executat surprinzător şi înşelător o lovitură liberă de pe partea stângă. Mingea s-a dus cu boltă, l-a depăşit pe portarul oaspeţilor, Randolph, dar bara s-a opus unui gol memorabil al giurgiuvenilor.
  • 10 | Faze meciAstra Giurgiu
    Trei debutanţi are West Ham în primul 11, în această seară. Unul dintre ei este chiar autorul golului, Lanzini. Ceilalţi doi sunt Henry şi Knoyle.
  • 3 | Goluri
    GOOOOOOOL, 1-0 West Ham! Lanzini a deschis scorul la Giurgiu, cu un şut de la 14-15 metri, care l-a surprins pe Lung. Golul a venit după o acţiune prelungită a oaspeţilor, începută cu o lovitură de colţ în urma căreia Nolan a fost aproape de a înscrie.
    A început meciul. Astra a avut prima posesie.
Slaven BilicWest Ham

VIDEO Astra - West Ham 2-1. Dubla lui Budescu i-a calificat pe giurgiuveni în play-off-ul Europa League

Astra a ajuns în play-off-ul Europa League cu o victorie entuziasmantă în faţa lui West Ham. Englezii au condus cu 1-0 la Giurgiu, însă dubla lui Budescu a întors soarta calificării.

Echipa lui Marius Şumudică a reuşit o calificare istorică în play-off-ul Europa League, după victoria în returul cu West Ham.

După 2-2 în prima manşă, giurgiuvenii s-au văzut conduşi pe teren propriu încă din minutul 3, când argentinianul Lanzini, aflat la primul meci pentru West Ham, l-a surprins pe Silviu Lung cu un şut la colţul scurt.

Gazdele au răspuns prin Budescu, al cărui şut din lovitură liberă a nimerit bara. Căpitanul Astrei a egalat în minutul 32, cu un şut din afara careului.

Peste trei minute, Budescu a realizat dubla cu o execuţie simplă din centrul careului, după o pătrundere excelentă a lui De Amorim pe partea stângă.

Prima repriză s-a încheiat cu lovitura de cap a lui Kevin Nolan, care a trimis pe lângă poartă.

Boldrin a ratat incredibil la patru minute de la reluare, după o lovitură liberă executată foarte bine de Budescu.

Revenit în echipa Astrei, Alibec a fost la un pas de golul trei, însă Randolph s-a opus la şutul din marginea careului al atacantului giurgiuvean.

Englezii au căutat cu disperare egalarea pe final, iar elevii lui Şumudică puteau profita de spaţiile uriaşe din apărarea oaspeţilor, dar Alibec şi Boldrin au ratat incredibil în prelungiri, iar Astra s-a impus cu 2-1, suficient pentru a merge mai departe.

Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după...