FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

NapoliNapoli
1 - 1
Dnipro DnipropetrovskDnipro Dnipropetrovsk
Joi, 7 mai 2015
Napoli Napoli
Dnipro Dnipropetrovsk Dnipro Dnipropetrovsk
    Final de meci pe San Paolo! Dnipro păstrează şanse importante de calificare în finala Europa League, după remiza obţinută pe terenul lui Napoli, scor 1-1.
  • 82 | Schimbări
    Ultima schimbare şi la Napoli. Mertens a intrat în locul lui Insigne.
  • 81 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOL Dnipro, 1-1! Abia intrat pe teren, Seleznyov a reuşit să egaleze, însă golul ucrainenilor a fost marcat dintr-o poziţie de offside.
  • 80 | Schimbări
    Ultima schimbare la Dnipro. Seleznyov i-a luat locul lui Kalinic.
  • 78 | OcaziiNapoli
    Ocazie Napoli! Continuă duelul dintre Higuain şi Boyko, cu portarul ucrainenilor în formă de zile mari. Goalkeeperul lui Dnipro a respins încă o dată în faţa golgheterului lui Napoli.
  • 77 | Schimbări
    O nouă schimbare la gazde. Gabbiadini i-a luat locul lui Callejon.
  • 73 | OcaziiNapoli
    Ocazie Napoli! Pentru a treia oară în această repriză, Boyko intervine providenţial în faţa lui Higuain.
  • 71 | OcaziiNapoli
    Ocazie Napoli! Insigne a încercat să-l surprindă pe Boyko, însă portarul oaspeţilor a fost din nou la post şi a reuşit să respingă.
  • 70 | Schimbări
    Prima modificare la Napoli. Gargano a intrat în locul lui David Lopez.
  • 69 | Schimbări
    A doua schimbare la oaspeţi. A ieşit Kankava, iar locul său a fost luat de Bezus.
  • 64 | OcaziiNapoli
    Ocazie Napoli! Contraatac superb al gazdelor, irosit însă de Callejon, care a finalizat lamentabil, după o pasă a lui Higuain.
  • 60 | OcaziiNapoli
    Ocazie Napoli! Higuain, încă o dată aproape de a înscrie. Argentinianul a fost, însă, blocat din nou de Boyko.
  • 57 | Schimbări
    Prima schimbare a meciului. Bruno Gama a intrat în locul lui Luchkevych.
  • 55 | OcaziiNapoli
    Ocazie Napoli! Britos a trimis cu capul, dar mingea a fost deviată peste poartă de un adversar.
    Ocazie Napoli! Higuain a avut o şansă uriaşă să dubleze avantajul gaudelor, dar Boyko a intervenit providenţial.
  • 50 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOL, 1-0 Napoli! David Lopez deschide scorul pentru gazde, după un corner executat excelent de Insigne.
    Pauză pe San Paolo! Napoli şi Dnipro sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză echilibrată.
  • 35 | Faze meciNapoli
    #În primele 30 de minute, Dnipro a avut doar 48% pase reuşite.
  • 23 | Cartonaşe Galbene
    Kankava primeşte primul galben al meciului, după un fault asupra lui Jorginho.
  • 23 | OcaziiNapoli
    Ocazie Dnipro! Oaspeţii au trecut pe lângă deschiderea scorului prin Kankava, al cărui şut a fost blocat de Andujar.
  • 22 | OcaziiNapoli
    Ocazie Napoli! Insigne, din nou aproape de gol. Lansat excelent de Higuain, mijlocaşul de 23 de ani a trimis pe lângă poartă din câţiva metri.
  • 9 | OcaziiNapoli
    Ocazie Napoli! Lorenzo Insigne a beneficiat de prima şansă a meciului. Jucătorul gazdelor a tras foarte bine din afara careului, dar mingea a lovit bara.
Myron MarkevychDnipro Dnipropetrovsk

VIDEO Napoli - Dnipro 1-1. Italienii au ratat ocazii mari şi au fost egalaţi pe final

Dnipro a dat lovitura în duelul din deplasare cu Napoli datorită unui gol marcat din offside. Echipa din Ucraina a scos un egal, scor 1-1, şi a devenit favorită la calificarea în finala Europa League.

Napoli era marea favorită a duelului cu Dnipro, din prima manșă a semifinalelor Europa League. Susținută intens de fani, echipa italiană a fost aproape de gol la șutul lui Insigne, care a lovit bara din afara careului.

Oaspeții au dat replica prin Kankava, dar Andujar s-a opus, iar prima repriză s-a terminat fără ca tabela de marcaj să fi suferit vreo modificare.

În prima jumătate de oră a reprizei secunde, Napoli a declanșat o ofensivă totală, iar oaspeţii au cedat în minutul 50, când David Lopez a marcat după un corner executat de Insigne.

A urmat un adevărat festival al ratărilor la poarta lui Dnipro, Boyko făcând adevărate minuni în faţa lui Insigne şi, mai ales, a lui Higuain, care a irosit mai multe ocazii mari.

Contrar cursului jocului, Dnipro a reușit egalarea. În minutul 81, Seleznyov, intrat pe teren de câteva zeci de secunde, a marcat din centrarea lui Fedetskiy.

Reluările au dovedit însă că asistentul a greșit, pentru că atacantul oaspeților se afla într-o poziţie evidentă de offside.

Napoli – Dnipro s-a terminat 1-1 și returul de joi de la Kiev, care va fi în direct la Digi Sport, va decide echipa calificată în finala de la Varșovia.

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...